اسباب بازی, مجله ی کودک

بهترین اسباب بازی ها برای کودکان بیش فعال چیست؟

اسباب بازی ها برای کودکان بیش فعال

مطالب امروز فروشگاه اسباب بازی فروشی آنلاین شازده کوچولو، راجع به اسباب بازی برای کودکان بیش فعال است. آرام کردن یک کودک بیش فعال یکی از سخت ترین کارهایی است که می‌توان در ارتباط با این کودکان انجام داد. حتی چند دقیقه سکوت و انتظار به نظر کودک بیش فعال، کاری بسیار دشوار و طاقت فرسا می‌باشد. عدم پیروی از دستورات از جانب این کودکان برای والدین عصبانی کننده و آزاردهنده است.

در انتهای روز پدر، مادر و اطرافیان آنها از تکرار کردن، بحث، سر و صدا و خرابکاری به ستوه آمده اند. کودکان بیش فعال معمولا به بی توجهی عادت داشته و پرسش و پاسخ و فرامین والدین بی توجهی نشان می‌دهند. یکی از راهکارهای مفید برای کم کردن این نشانه های آزار دهنده، استفاده از اسباب بازی مناسب برای این کودکان است. در ادامه این مطالب با ما همراه شوید تا راه حل های مفید و کاربردی را به شما ارائه دهیم.

کودک بیش فعال یا کودک ADHD به چه کسی گفته میشود؟

معمولا کودکان بیش فعال دچار یکی از اختلالات مغزی هستند که باعث عدم تمرکز و کنترل بر خود می‌شود. این بیماری از سنین کودکی شروع شده و گاها تا بزرگسالی ادامه خواهد یافت. نشانه های کودک بیش فعال یا ADHD از کودکی به کودک دیگر متفاوت است. تحقیقات نشان داده که بروز این مشکل تا حدی عامل وراثت و ژنتیک دارد. معمولا درصد بالایی از آمار کودکان بیش فعال مربوط به فرزندان پسر است. در کودکان دختر این بیماری با نشانه هایی مانند بی توجهی و عدم تمرکز نشان داده می‌شود. کودکان بیش فعال معمولا به اختلالات روانی، عاطفی و رفتاری نیز دچار هستند. در ادامه ویژگی های کودکان ADHD یا بیش فعال را بررسی می‌کنیم:

ADHD child

ADHD child

نداشتن توجه کافی به اطراف

یکی از اصلی ترین و مهم ترین ویژگی های این کودکان، بی توجهی و بی تفاوت بودن به محیط اطراف است. او تنها به نیاز ها و خواسته های خودش توجه دارد. خواسته های والدین و اطرافیان برای او اهمیتی نخواهد داشت.

تحرک و فعالیت فیزیکی بالا

کودکانی با مشکل بیش فعالی نمی‌توانند برای مدت زمان زیادی یکجا ثابت بمانند. آنها به صورت مداوم در حال جست و خیز، دویدن و تحرک زیاد می‌باشند. به طور کلی این کودکان در مقایسه با افراد عادی سرو صدا و نا آرامی زیادی دارند.

کودک بیش فعال

کودک بیش فعال

عدم توانایی بازی های آرام

یکی از علت های عنوان کردن اسباب بازی برای کودکان بیش فعال مربوط به این قسمت است. اگر فرزندی بیش فعال داشته باشید می‌دانید که آنها به راحتی با یک اسباب بازی سرگرم و مشغول نخواهند شد. انتخاب یک اسباب بازی مناسب برای این دسته فرزندان کاری سخت و دشوار است. اغلب این کودکان دوست دارند بازی هایی پر سروصدا یا خطرناک را انجام دهند. به طور کلی یک بازی آرام و بدون هیجان برای آنها هیچ جذابیتی به همراه نخواهد داشت.

پرحرفی یا دخالت در فعالیت های دیگران

عده ای از کودکان بیش فعال معمولا بسیار پر حرف هستند. آنها در طول روز مدام در حال حرف زدن یا جیغ و فریاد می‌باشند. علاوه بر این مشکل وقتی مضاعف می‌شود که در فعالیت های بزرگترها یا بازی کودکان دیگر اختلال ایجاد می‌کنند‌. آنها به صورت ناگهانی یا تهاجمی وارد فعالیت جمعی افراد دیگر شده و نظم و آرامش جمعی را نیز از بین می‌برند.

عدم توانایی انجام صحیح کارها

یکی از مشخصه های کودکان بیش فعال، ناتمام رها کردن کارها می‌باشد. این دسته از کودکان با وجود علاقه زیاد به بسیاری از کارها، هیچ وقت آنها را به صورت صحیح و کامل انجام نمی‌دهند. کودکان بیش فعال حتی تکالیف مدرسه را نا تمام رها کرده و در انجام دادن آنها نیز مشکل دارد. در این شرایط علاوه بر درمان های پزشکی باید کودک را جهت دار کرده و به تدریج به او مسئولیت های بیشتری در انجام کارهای مدرسه اش بدهید. در صورت مشاهده پیشرفت کودک او را بیشتر و بیشتر تشویق کنید. برای دادن انگیزه قوی به کودک در این زمینه یک پاداش هیجان انگیز برای او در نظر بگیرید. خرید خرس با رنگ و سایز دلخواه کودک، یک جایزه بسیار دوست داشتنی برای او محسوب می‌شود. این اسباب بازی یک جایزه مناسب برای تقویت رفتارهای مطلوب او انگیزه برای ادامه راه است.

عروسک خرس آبرنگی یک متری

عروسک خرس آبرنگی یک متری

علاقه به خیال پردازی

اسباب بازی برای کودکان بیش فعال، می‌تواند با خیال پردازی های آنها در ارتباط باشد. شاید این گروه از کودکان با دیدن عروسک های ماجرا جو مانند مرد عنکبوتی و … به دنیای خیال و ماجراجویی وارد شوند. به طور کلی تمامی کودکان در مرحله ای از زندگی خود به نوعی خیال پردازی را تجربه می‌کنند. اما اگر شدت و زمان آن زیاد شود باید از طرف والدین و مشاورین مورد بررسی قرار گیرد. عده ای از کودکان بیش فعال نقطه مقابل کودکانی با تحرک و جنب و جوش زیاد می‌باشند. آنها نیز با وجود داشتن بیش فعالی بی صدا به گوشه ای نشسته و مشغول به خیالپردازی می‌شوند. آنها دوست دارند بدون هیچ محدودیت و قید و بندی افکار و خیالات خود را به مرحله اجرا برسانند. کودکان بیش فعال حتی در محیط مدرسه و کلاس درس نیز توجهی به معلم نداشته و درگیر خیال پردازی می‌باشند.

خیال پردازی کودکان

خیال پردازی کودکان

تاثیر اسباب بازی های مناسب برای کودکان بیش فعال

کودکان بیش فعال به دلیل انرژی بالا و جنب و جوش زیاد نمی‌توانند در یک جا آرام باشند. آنها در تمام مکان ها و زمان ها دائما در حال بالا و پایین پریدن و فریاد کشیدن هستند. البته عده ای از این دسته به علت اضطراب و استرس گوشه گیر و خیال‌پرداز می‌باشند. در این میان تاثیر اسباب بازی را بر این کودکان نمی‌توان نادیده گرفت. چرا که حتی کودکان بیش فعال نیز در ارتباط با انواع اسباب بازی سرگرم و به بازی مشغول خواهند شد. در ادامه تاثیراتی که یک اسباب بازی می‌تواند در اینگونه کودکان داشته باشد را بررسی می‌کنیم:

گسترش مهارت های اجتماعی

هنگامی که کودک هایی با خصوصیت های بیش فعالی را با اسباب بازی سرگرم می‌کنید، حس هایی مانند همکاری، مشارکت و همدلی را تجربه می‌کند. والدین می‌توانند با نظارت خود به کودک خود فرصتی برای مهارت های جدید بدهند. فرزند خود را تشویق کنید تا دوستانش را به بازی دعوت کند. همچنین اسباب بازی های خود را با آنها به اشتراک گذارد. به طور کلی اسباب بازی وسیله ای برای ایجاد تعاملات اجتماعی او خواهد شد. اگر کودک بیش فعال در این زمینه با والدین همکاری کرد، همکاری او را تقویت کنید. علاوه بر این رفتارهای پسندیده در تعاملات اجتماعی او را مورد تحسین قرار دهید. اسباب بازی برای کودکان بیش فعال مانند انواع بازی های فکری می‌توانند یک پاداش مناسب برای او باشد. این جایزه هوشمندانه خود باعث ایجاد گسترش دوستی های او خواهد شد.

آموزش مفاهیم

اسباب بازی برای کودکان بیش فعال به گونه ای طراحی شده اند که این کودکان در ارتباط با آنها آموزش داده می‌شوند. این نوع آموزش باعث ایجاد تمرکز و آرامش کودک خواهد شد. بکارگیری آموزش های مختلف مانند کشیدن نقاشی یا آموزش اشکال هندسی نیز در کاهش علائم بیش فعالی کودکان کفشی بسزا دارد. علاوه بر این رنگ آمیزی نیز خود روشی در بازی درمانی این کودک محسوب می‌شود.

گسترش مهارت های حرکتی

این مهارت ها شامل حرکت های ترکیبی است که حرکت های کودکان بیش فعال را بهبود می‌بخشد. به طور مثال هنگامی که کودک مشغول چیدن پازل یا آجرهای خانه سازی می‌شود، مهارتی های حرکتی او بهینه سازی خواهد شد. یا زمانی که تکه های کاغذی را برای یک کاردستی برش می‌زند، علاوه بر ایجاد آرامش عضلات مرتبط با این فعالیت تقویت می‌شود.

ایجاد سرگرمی و آرامش

با توجه به ویژگی های کودکان بیش فعال، آنها در ارتباط با اسباب بازی ها احساسات خود را بروز داده و در نهایت موجب برطرف شدن استرس و اضطراب درونیشان خواهد شد. علاوه بر این به عنوان بهترین سرگرمی و فعالیت روزانه برای آنها محسوب می‌شود. به عنوان مثال خرید عروسک باربی برای دخترانی که بیش فعالی دارند، می‌تواند یک گزینه ایده آل باشد. چرا که ظاهر زیبا و جذاب این عروسک انگیزه ای می‌شود تا کودک ساعاتی از روز را با او بگذراند. طراحی فوق‌العاده و استفاده از جزئیات دقیق، این عروسک باعث شده کودکان را جذب خود کند.

به طور کلی این عروسک نقش مفیدی در رشد و خلاقیت دختران ایفا می‌کند. ایجاد مهارت‌های اجتماعی، خلاقیت و مدیریت زندگی از تاثیرات بازی کودکان بیش فعال با این عروسک زیبا و دلربا است. اگر می‌خواهید دختر بیش فعال را در قبول مسئولیت‌پذیری، همدلی، و ارتباطات اجتماعی را یاری دهید این عروسک را به او هدیه کنید.  لباس‌های متنوع باربی این امکان را به دختران می‌دهد که با تغییر لباس‌ها آن ها، این عروسک برای همیشه برایشان جدید و جذاب باشد.

هنگام خرید اسباب بازی برای کودکان به چه نکاتی باید توجه کرد؟

خرید اسباب بازی برای کودکان بیش فعال یا سایر کودکان نیازمند داشتن اطلاعات کافی و ضروری می‌باشد. معمولا بیشتر اسباب بازی ها دارای جنبه های مثبت و منفی هستند. اسباب بازی برای کودکان مفید است که انواع مهارت ها و قدرت یادگیری را در کودکان افزایش دهد. اما والدین و بزرگترها پیش از خرید اسباب بازی باید به یک سری نکات توجه نمایند. در ادامه تمامی موارد مهم و ضروری را عنوان می‌کنیم:

در نظر گرفتن سن در انتخاب اسباب بازی

اصلی ترین و مهم ترین مورد در انتخاب خرید اسباب بازی دخترانه برای کودکان، توجه به سن او می‌باشد. در هنگام خرید حتما اسباب بازی را بررسی کرده تا متوجه شوید که مناسب برای چه رده سنی می‌باشد. اگر قصد خرید هدیه برای کودکی را دارید که سن دقیقش را نمی‌دانید از بین انواع عروسک های پولیشی گزینه ای را انتخاب کنید. بعضی از عروسک ها مناسب برای تمامی رده های سنی است.

اسباب بازی دخترانه سینک ظرفشویی

اسباب بازی دخترانه سینک ظرفشویی

اسباب بازی مناسب باید بی‌خطر باشد

خرید برخی از اسباب بازی ها ممکن است سلامت کودک را به خطر اندازد. به طور مثال در سنین پایین اسباب بازی های که دارای قطعات کوچک و ریز هستند، احتمال خفگی در کودکان را افزایش می‌دهند. معمولا در پشت جعبه اسباب بازی های راهنمایی های مناسب وجود دارد. علاوه بر این مواد تشکیل دهنده اسباب بازی نیز باید مورد توجه قرار گیرد. جنس پارچه های عروسک باید بدون پرز و حساسیت باشد. در غیر این صورت احتمال اینکه کودک دچار آسیب های تنفسی شود، زیاد خواهد بود. عروسک یا اسباب بازی هایی که قطعات آن از هم جدا می‌شوند نیز والدین را دچار چالش خواهند کرد.

در انتخاب اسباب بازی یادگیری و خلاقیت کودک را در نظر داشته باشید

به این نکته نیز توجه نمایید که هدف از خرید اسباب بازی تنها سرگرم کردن کودک نیست. همانطور که در انتخاب و خرید اسباب بازی برای کودکان بیش فعال نیز بیان کردیم؛ یک اسباب بازی ایده آل و مناسب علاوه بر سرگرم کردن کودک باید باعث تقویت مهارت های مختلف در او شود.

اسباب بازی مناسب باید فعالیت های جمعی و گروهی را تقویت کند

از آنجا که اشتراک گذاری و بازی های جمعی جز خصوصیت های غریزی کودکان نیست، باید این ویژگی در کودکان تقویت شود. سعی کنید در هنگام انتخاب اسباب بازی نوعی از آن را خریداری نمایید که کودک وادار به فعالیت های گروهی شود. والدین آگاه با خرید اسباب بازی های چند نفره مهارت های اشتراک گذاری و جمعی را به کودک آموزش می‌دهند. انواع بازی های فکری و سرگرمی در این لیست قرار دارند.

اسباب بازی مناسب از قابلیت تنوع پذیری برخوردار است

یکی از نکاتی که در هنگام خرید اسباب بازی باید به آن توجه کردن تعداد قابلیت های آن می‌باشد. بهتر است برای جلوگیری از تکراری شدن اسباب بازی، امکان چند نوع بازی مختلف را همزمان داشته باشد.

استفاده از بازی های بدون صدا یا صدای ملایم

خرید بعضی از اسباب بازی های باعث تولید صدای ناهنجار بوده و در آرامش محیط خانه اختلال ایجاد می‌کند. بهتر است قبل از خرید از صدای اسباب بازی اطمینان حال کنید. البته بعضی از اسباب بازی ها و عروسک های موزیکال، صدای ملایم و آرام بخش دارند. کودکان نیز در ارتباط با این اسباب بازی ها آرام شده و گاها به خواب می‌روند.

در نظر گرفتن کیفیت اسباب بازی

یکی از مواردی که در هنگام خرید اسباب بازی باید به آن توجه کرد، کیفیت محصول است. خرید یک اسباب بازی بی کیفیت که خیلی زود خراب و بد نما می‌شود، اصلا جالب نیست.

کارتون برای کودکان بیش فعال

یکی از راههای ایجاد آرامش در کودکان بیش فعال استفاده از کارتون‌های مناسب با روحیات آنها می‌باشد. کارتون‌ها به فرزندانی با مشکل بیش فعالی کمک می‌کنند تا آرام شده و حس امنیت داشته باشند. در ادامه به معرفی کارتون ‌های مناسب می‌پردازیم:

کارتون اوریون و تاریکی

این انیمیشن جدید مربوط به ترس‌ها و نگرانی‌های پسر خیالپرداز است. یکی از ترس‌های او نسبت به تاریکی و شب می‌باشد‌. در ادامه داستان، این پسر در شبی با یک موجود ناشناخته برخورد می‌کند و از قضا مهربان است. او با خوشرویی قصد دارد به پسر بفهماند که تاریکی ترس ندارد. نام آن موجود قوی هیکل دارک می‌باشد، که پسر را با خود همراه کرده تا به سفری عجیب ببرد. در نهایت نیز پسر به ترس‌های خود غلبه کرده و به آرامش می‌رسد. این کارتون برای تمامی کودکان به ویژه کودک بیش فعال تأثیرگذار و آرامش بخش خواهد بود. پس این کارتون را در لیست کارتون‌های انتخابی برای فرزند خود قرار دهید.

کارتون ستاره لارا

این کارتون قدیمی و تأثیرگذار در سال 2004 توسط برادران وارنر عرضه شد. موضوع داستان مربوط به دختری است به نام لارا که در ابتدای داستان در شهری جدید ساکن شده‌اند. او در شهر و خانه جدیدشان احساس تنهایی دارد. یک شب زمانی که از پنجره اتاقش به آسمان نگاه میکرد، ستاره‌ای را می‌بیند که بر روی زمین می‌افتد. این ستاره زنده بوده و توانایی‌های ویژه‌ای دارد. یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد و عجیب این ستاره جان دادن به اجسام بی‌جان می‌باشد.

در ادامه دختر داستان ما متوجه می‌شود که ستاره با قرار گرفتن در زمین بی‌جان می‌شود. بنابراین او تصمیم می‌گیرد که جان ستاره را نجات دهد. پس با کمک پسر همسایه دست به کار می‌شود. آنها تمام تلاش خود را بکار گرفته تا ستاره را به محل زندگی خود بازگردانند. با این انیمیشن زیبا و آرام بخش کودکان بیش فعال سرگرم شده و حس همدلی و دوست داشتن در آنها تقویت می‌شود.

جمع بندی نهایی

در مطالب فروشگاه اسباب بازی فروشی آنلاین شازده کوچولو به بررسی اسباب بازی برای کودکان بیش فعال پرداختیم. در صورتی که تصمیم دارید یک اسباب بازی مناسب برای کودک بیش فعال خریداری کنید، می‌توانید از کمک مشاورین این فروشگاه معتبر و پرفروش بهره‌‌ مند شوید. به شما این اطمینان را می‌دهیم که بتوانید بهترین و جذابترین اسباب بازی را برای کودک خود تهیه نمایید.

چرا که تنوع محصول و قیمت مناسب باعث شده این فروشگاه آنلاین جز بهترین فروشگاه های اسباب بازی فروشی قرار گیرد. در پایان نیز این نکته را در نظر داشته باشید که بازی درمانی و ارتباط با اسباب بازی ها نقش بسزایی در کاهش اختلالات کودکان بیش فعال خواهد داشت. در صورتی که مطالب بالا برایتان مفید بود آن را در شبکه های اجتماعی خود به دیگران نیز معرفی نمایید. اگر شما نیز مطالبی کاربردی در این زمینه در دسترس دارید، خوشحال می‌شویم تا در بخش نظرات به ثبت برسانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *