عروسک

تاریخچه عروسک پولیشی

تاریخچه عروسک پولیشی

نقش عروسک ها را در زندگی کودکان نمی‌توان نادیده گرفت. معمولا اولین انتخاب کودکان و یا حتی بزرگسالان در هنگام خرید اسباب بازی عروسک است. با توجه به پرطرفدار بودن عروسک ها موضوع مقاله امروز شازده کوچولو ” تاریخچه عروسک پولیشی” می‌باشد. مطالعه این مطلب جالب را به خوانندگان محترم توصیه می‌کنیم. اولین عروسک های پولیشی در کشور آلمان و در قرن چهاردهم هجری طراحی و دوخته شد.  این عروسک ها از جنس پارچه ‌های نرم یا پشم دوخته می‌شدند. در ابتدای تولید این نوع عروسک با توجه به تجربه و خلاقیت پایین سازنده، دارای جذابیتی چندانی نبودند.

اما با گذشت زمان و در قرن شانزدهم این عروسک های نرم و پشمالو ظاهری زیباتر پیدا کردند. مارگارت اشتایف اولین سازنده عروسک های پولیشی بود که کار خود را در کشور خود یعنی آلمان آغاز کرد. او تحصیلات خود را در سن هفده سالگی در رشته دوزندگی به پایان رساند. او پارچه مخمل را بهترین جنس برای دوخت عروسک های پارچه ای خود در نظر گرفت. ساختن  عروسک هایی به شکل حیوانات شروع کار او بود. کمی جلوتر در سالهای ۱۸۹۰ مارگارت عروسک های خود را به صورت حرفه ای در فروشگاه به فروش گذاشت. خرید عروسک با این جنس از این زمان به بعد جز اسباب بازی های پرطرفدار محسوب شد.

عروسک استیج اورجینال

عروسک استیج اورجینال

اولین عروسک جهان

مشخص کردن اولین عروسک جهان کار ساده ای نیست. چرا که عروسک ها یکی از قدیمی ترین ساخته های دست بشر هستند. به طور مثال در روزگار قدیم و در تمدن های مصر باستان، یونان و روم عروسک ها جز ساخته هایی بودند که زیاد مشاهده می‌شدند. معمولا این نوع عروسک هایی جنس هایی مانند چوب و سنگ داشتند. البته لازم به ذکر است که در این دوران ها عروسکها تنها نقش یک اسباب بازی را نداشتند.

اولین عروسک در جهان

اولین عروسک در جهان

عده ای از اقوام و نژادهای مختلف از سنگ و چوب اشکالی را ساخته و به کودکان خود می‌دادند. البته ناگفته نماند که در کشورهای مختلف جنس عروسک و طراحی آنها با یکدیگر متفاوت بوده و علاوه بر بازی کودکان برای اهداف گوناگون ساخته می‌شد. اگر بخواهیم به اولین عروسک‌های کشور انگلیس نیز اشاره ای داشته باشیم، عروسک هایی با جنس موم بوده‌ اند. این نوع عروسک مومی با شکل بچه، در دهۀ ۱۹۰۰ از شرکت کامر و رین هارت طراحی و تولید شد.

تاریخ عروسک باربی

پس از بررسی اجمالی از “تاریخچه عروسک پولیشی” نوبت به عروسک های جذاب و معروف باربی می‌رسد. این عروسک به شکل اندام بزرگسالان بود، برخلاف عروسک های قبلی که ظاهر و اندامی شبیه کودکان داشت. شرکت سازنده عروسک باربی شرکت متل است  که در مارس ۱۹۵۹ از این نوع عروسک رونمایی کرد. این شرکت برند و معروف عروسک‌ باربی، لوازم جانبی و سایر اعضای خانواده این عروسک را طراحی و به مرحله تولید رساند. شرکت متل فروش بالغ بر بیش از یک میلیارد عروسک باربی را ثبت کرده است. روث هندلر مادر باربارا میلیسنت عروسک باربی را که برگرفته از عروسک بیلد لیلی در آلمان بود، به عنوان ایده به کشور خود آمریکا آورد.

تاریخچه عروسک باربی

تاریخچه عروسک باربی

با توجه به اینکه همسر او الیوت مدیر شرکت متل بود طراحی و ساخت عروسک باربی سرانجام با موفقیت انجام شد. روث هندلر با کمک جک رایان یک طراح محلی عروسکی به نام باربی که برگرفته از نام دخترش باربارا بود را طراحی و روانه بازار کردند. اولین عروسک باربی شرکت متل، لباسی در شکل مایو دو رنگ سیاه و سفید داشت. موهای این عروسک در دو رنگ بلوند و خرمایی و به شکل دم اسب بسته شده بود. کمی بعدتر عروسک‌های باربی در کشور ژاپن نیز تولید شدند. لباس عروسک های باربی در ابتدا با دست در این کشور دوخته می‌شدند. قد این عروسک ها در اندازه ۲۹ سانتی‌متر طراحی و ساخته شدند.

عروسک روسی چیست

قطعا پیدایش عروسک‌ها به هزاران سال پیش برمی‌گردد. اما زمانی که زاویه دید هنرمندان تغییر کرد، نمونه‌های جدیدی از این عروسک‌ها به وجود آمد. در این میان عروسک روسی توانست نظرات زیادی را به خود جلب کند و در همین سالهای اخیر بسیار پرطرفدار شد. این عروسک انواع مختلف دارد و با شکل‌های متنوع خود همه‌ی افراد را (با هر سن یا جنسیتی) به خود جذب می‌کند. طوریکه امروزه این عروسک پرطرفدار است و در سراسر دنیا توانسته جایگاه خاصی کسب کند.

عروسک روسی چیست

عروسک روسی چیست

اولین بار یک طراح خانم اهل نروژ به‌نام  Ton finnanger، عروسک روسی را طراحی کرد. سپس در سال ۱۹۹۹ آن را ساخت. این عروسک با شخصیت های ساده و لباس های فانتزی در دنیا مورد توجه قرار گرفته است. جالب است بدانید که عروسک روسی با نمونه‌های قبلی خود فرق هایی داشت. زیرا ظاهر زیبا و جذابش توانست جایگاهی برای خودش باز کند. این عروسک معمولا از پارچه های لطیف ساخته می‌شوند. با موهایی مشابه طبیعی، نرم و ظریف. عروسک روسی با صورت‌های کاملا گرد و با لپ‌های کمی گل‌انداخته، همچنین بدون بینی، گوش و حتی دهان هستند.

در واقع کسانی که به دنبال خرید عروسک دخترانه هستند می‌توانند برای کودکان و بزرگسالان از آن استفاده کنند. اگر اولین بار این عروسک را مشاهده کنید عاشق جزئیاتشان می‌شوید. (کلاه، کفش، موها، گلسرها، شال گردن‌های کوچک، عروسک‌های داخل دستانشان، کیف‌ها و…) ظرافت دوخت در این نوع عروسک حرف اول را می‌زند. زیرا تمامی قسمت‌های آن، از بدن عروسک گرفته تا لباس‌هایش به دقت بالایی نیاز دارد. یکی دیگر از ویژگی‌های عروسک روسی گیسوان مواج و طبیعی و اکسسوری هایی است که عروسک های روسی را به واقعیت شغلی و شخصیتی شما نزدیک می کند.

خرید عروسک روسی

این نوع عروسک به دلیل دست ساز بودن توسط افراد زیادی تولید می‌شود. به همین خاطر توانسته جایگاه مخصوصی در بازار ایران داشته باشد. همچنین کارآفرینی جذابی را برای تولیدکنندگان خود ایجاد کند. قیمت آن با توجه به دقت و کیفیت کار، کیفیت متریال، اندازه و جزئیات عروسک، متفاوت است. اما برای علاقه‌مندان این حوزه می‌تواند یک کار لذت بخش و دلنشین باشد. همچنین به آسانی از طریق فضای مجازی به فروش می‌رسد‌. حتی عروسک روسی را می‌توان بر اساس شخصیت هر فرد، علایق او، عکس فرد و… سفارش داد. هر کدام از این عروسک‌ها انگار برای خودشان یک شخصیت واقعی هستند. به همین دلیل متفاوت، خاص و جذاب می‌باشند.

تاریخچه اسباب بازی

مانند ” تاریخچه عروسک پولیشی” تاریخ مشخص و دقیقی نیز برای تاریخچه اسباب بازی نمی‌توان بیان کرد. اما چیزی که واضح و بدیهی است، اسباب بازی در دوران ابتدایی خود از ساده ترین و دسترس ترین امکانات ممکن به وجود آمده اند. شاید بتوان گفت که نخستین اسباب بازی ها در زمان یونان باستان و از جنس سنگ و یا مرمر بوده اند. یا اینکه کودکان در مصر باستان با اسباب بازی‌هایی شبیه به عروسک های امروزی از چوب یا سفال بازی می‌کردند. عده ای نیز عروسک هایی به شکل حیوانات یا انسان را بر روی سنگ تراش می‌دادند.

تاریخچه اسباب بازی درواقع برمی‌گردد به تکه هایی از چوب و یا گل که در نهایت کودکان با آنها سرگرم می‌شدند. به تدریج این اشکال چوبی به فرفره های و اسب های چوبی تغییر شکل دادند. کودکان همچنان با این اسباب بازی ها سرگرم شده و دوران کودکی خود را با این وسایل ابتدایی سپری کردند. امروزه با پیشرفت اسباب بازی ها، عروسک های چشمگیر و جذاب جایگزین این نوع سرگرمی ها شدند. اکنون خرید اسباب بازی دخترانه دنیای وسیعی از وسایل مربوط به بازی کودکان را شامل می‌شود.به عنوان مثال انواع عروسک باربی با چمدان و لباس های اضافه یا آینه و لوازم آرایشی دختران را ساعتها سرگرم نگه می‌دارد.

 

تاریخچه ماتروشکا

تاریخچه پیدایش عروسک های ماتروشکا به کشور روسیه برمی‌گردد. این اسباب بازی یا مجسمه های چوبی مربوط به سوغات این کشور می‌باشند. ایده نخستین ماتروشکا از کشور ژاپن است. قدمت تاریخی این عروسک ها بیشتر از  صدسال بوده و برای دکور نیز استفاده می‌شود. با این اوصاف ماتروشکا چیزی فراتر از یک اسباب بازی است. عروسک های ماتروشکا به عروسک های تو‌در‌تو نیز معروف هستند. آنها در چندین سایز مختلف به گونه ای طراحی شده اند که داخل یکدیگر می‌روند. تعداد این عروسک ها از سه تا ده متغییر می‌باشند. تصاویر روی آن نیز از اشکال انسان، گل و یا حتی شخصیت های سیاسی، فرهنگی و ورزشی نقاشی شده اند.

ماتروشکا

ماتروشکا

سخن پایانی

مقاله بالا از فروشگاه اسباب بازی فروشی شازده کوچولو راجع به ” تاریخچه عروسک پولیشی” بود. اولین عروسک های پولیشی در کشور آلمان و در قرن چهاردهم هجری طراحی و دوخته شد. این نوع عروسک از جنس پارچه ‌های نرم یا پشم دوخته می‌شدند. مارگارت اشتایف اولین سازنده عروسک های پولیشی بود که کارش را در کشور خود یعنی آلمان آغاز کرد. او همچنین پارچه مخمل را بهترین جنس برای دوخت عروسک های پارچه ای خود در نظر گرفت. امروزه عروسک های پولیشی بسیار جذابتری مانند عروسک خرگوش آنجل اورجینال روانه بازار شده است. کودکان زیادی طرفدار این عروسک زیبا و دوست داشتنی می‌باشند. تنوع در طرح لباس و رنگ عروسک باعث جذابیت دو چندان این اسباب بازی شده است.

خرید عروسک خرگوش گوش دراز آنجل

در توضیح تاریخچه اسباب بازی باید بگوییم که تاریخ دقیقی را برای آن نمی‌توان یافت. مشخص کردن اولین عروسک جهان نیز کار ساده ای نیست. چرا که عروسک ها یکی از قدیمی ترین ساخته های دست بشر هستند. عروسک ها در ابتدا از جنس های چوب، سنگ و سفال ساخته می‌شدند. در مصر باستان عروسک هایی را به شکل حیوانات و یا انسان بر روی سنگ تراش می‌دادند. با گذشت زمان و پیشرفت های امروزی یک نمونه عروسک به اسم عروسک های روسی وارد عرصه رقابت شد. اولین بار یک طراح خانم اهل نروژ به نام Ton finnanger عروسک روسی را طراحی کرد. جنس این عروسک نرم بوده و موهایی نرم و لطیف دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *