اسباب بازی

بهترین اسباب بازی برای کودکان در هر سنی

بهترین اسباب بازی برای کودکان در هر سنی

در مقاله امروز فروشگاه اسباب بازی فروشی آنلاین شازده کوچولو، بهترین اسباب بازی برای کودکان در هر سنی را معرفی می‌کنیم. بازی کردن کودکان بخشی مهمی از رشد و تکامل آنها را تشکیل می‌دهد. بنابراین اسباب بازی‌ها علاوه بر وسیله‌ای برای سرگرمی، به تقویت مهارت‌های کودک کمک می‌کند. شاید برای شما هم پیش آمده که نمی ‌دانید چه اسباب ‌بازی مناسب کودکتان می‌باشد. در نظر داشته باشید که انتخاب اسباب بازی باید با توجه به سن و جنسیت کودک انتخاب شود. پس در هر رده سنی وسایل بازی برای آنها متفاوت خواهد بود.

 اسباب بازی کودکان برای سنین مختلف امکان افزایش خلاقیت، مهارت و قدرت فیزیکی و عاطفی خود را برای آنها فراهم می‌کند. همچنین در جهت رشد مغزی نیاز بسیار تأثیرگذار خواهد بود. کودکان از طریق بازی در سنین بسیار پایین با دنیای اطراف خود تعامل پیدا می کنند. انجام بازی‌های گوناگون به کودکان کمک می کند تا تجربیات جدیدی را به دست آورده و همچنین به اعتماد به نفس آنها افزوده خواهد شد. برخی از بازی‌ها نیز به آن ها این امکان را می دهد تا کارهای گروهی و مشارکت را فرا گیرند. در ادامه این مطالب انواع اسباب بازی‌های برای هر رده سنی را بیان می‌کنیم. پس تا پایان این مطالب همراه ما باشید.

اسباب‌ بازی‌‌های کودک

اسباب بازی‌ها نقش بسزایی در رشد و خلاقیت کودکان دارند. انواع مختلفی اسباب بازی‌ برای کودک وجود دارد که شامل بازی‌های فکری، عروسک و … است. در ادامه بخشی از اسباب بازی‌‌های کودک را معرفی می‌کنم:

انواع پازل‌

 این دسته از بازی‌ها یعنی پازل در لیست بازی‌های آموزشی قرار دارند. پازل‌ها قدرت تفکر و حل مسائل را در کودک تقویت می‌کند. والدین می‌توانند برای توسعه مهارت‌های کودک انواع مختلفی از پازل‌ها با تعداد قطعات مختلف و طرح‌های متنوع را برای او خریداری نمایند.

بازی پازل

بازی پازل

انواع عروسک‌ها

یکی از اسباب بازی‌های محبوب و پرطرفدار برای کودکان در هر سنی انواع عروسک‌ می‌باشد. علاوه بر این شخصیت‌های کارتونی اسباب بازی‌ها نیز از مورد علاقه‌های کودکان است.

عروسک پاتریک

خرید عروسک پاتریک

انواع ماکت‌های چوبی

همانطور که در مطالب قبلی به آن اشاره شد، بهترین اسباب بازی برای کودکان در هر سنی باید با در نظر گرفتن جنسیت و روحیات کودک انتخاب شود. ماکت‌های چوبی می‌تواند یکی از گزینه‌های جذاب و آموزنده برای کودکان باشد. آنها می‌توانند قوه تخیل کودکان را افزایش داده و همچنین مهارت‌های حرکتی را در او تقویت کنند.

انواع ماکت چوبی برای کودک

انواع ماکت چوبی برای کودک

انواع ماشین‌

ماشین‌های کنترلی و شارژی نمونه‌ای از ماشین‌های اسباب بازی برای کودکان است. این دسته از وسایل بازی مهارت‌های کنترلی و هیجانی کودک را تقویت می‌کند. باعث سرگرمی و تقویت مهارت‌های حرکتی کودکان می‌شوند. ماشین‌های شارژی، موتورهای شارژی و سه‌چرخه‌ای جز دسته‌ی ماشین ‌برای کودکان به ویژه پسران می‌باشد. همچنین این وسایل بازی جز لیست خرید اسباب بازی پسرانه قرار می‌گیرند. اگر تصمیم به خرید هدیه برای کودک پسر را دارید، اسباب بازی تراکتور دیوانه کنترلی یک انتخاب ایده‌آل خواهد بود.

اسباب-بازی-ماشین-کنترلی-تراکتور-دیوانه-2

اسباب بازی تراکتور کنترلی

انواع هواپیما، هلیکوپتر و قطار

شاید کودک شما نیز جز کسانی است به پرواز علاقمند باشد. بنابراین این نوع اسباب بازی‌ها مانند هواپیما برای آنها گزینه های مناسب خواهد بود. غالبا این دسته از اسباب بازی‌ها کنترلی بوده و کودک با آنها قوه تخیل خود را تقویت می‌کند.

قطار اسباب بازی

قطار اسباب بازی

اسباب بازی برای رده سنی یک تا دو سال

والدین باید در این بازه زمانی به نیازها و توانمندی‌های کودک توجه ویژه‌ای داشته باشند. کودک در این دوره از زندگی خود علاقمند به شناخت دنیای پیرامون خود می‌باشد. بنابراین به اسباب بازی‌هایی نیاز دارد که مهارت‌های حرکتی، حسی، و شناختی‌ را در او تقویت کند. در ادامه، بهترین اسباب بازی‌ برای این رده سنی را بیان می‌کنیم:

 • بازی با توپ‌ و سرسره‌: این دسته از اسباب بازی‌ها به کودک در افزایش مهارت‌های حرکتی کمک می‌کند. همچنین در تقویت هماهنگی بین دست و چشم تأثیرگذار است.
 • بازی با بلوک‌های چوبی یا پلاستیکی: کودک در این نوع بازی نیز خلاقیت خود را توسعه داده و بازی‌های ساختنی را خواهد آموخت.
 • بازی با مانع: یکی از بازی‌هایی که مناسب کودکان بین یک و دو سال است، اسباب بازی‌هایی که کودکان را به چالش می‌کشد.
 • بازی شمارش اعداد: همانطور که می‌دانید بهترین اسباب بازی برای کودکان در هر سنی متفاوت خواهد بود. والدین می‌توانند در سنین ۲ سالگی اسباب بازی‌هایی را برای فرزند خود تهیه کنند که در شناسایی اعداد به او کمک کند. چرا که کودک باید در این سن اعداد را شناخته و درک کند.
 • بازی با رنگ‌ها: اسباب بازی‌هایی که به کودکان را با رنگ‌ها آشنا می‌سازد، به تقویت مهارت‌های ذهنی، هماهنگی دست و چشم و در نهایت خلاقیت او می‌انجامد. با کمک کاغذهای رنگی، خمیر بازی و بسیاری چیزهای دیگر می‌توان کودک را سرگرم کرده و مهارت‌های او را افزایش داد. یا با نظارت بزرگترها از انواع رنگ‌های مجاز استفاده کرده و نقاشی با دست را به او آموزش داد. در کل والدین می‌توانند با انتخاب اسباب بازی‌های مناسب، فرزند خود را در این دوره از رشد خود کمک کنند. در نظر داشته باشید که والدین باید در هنگام تجربه‌های جدید با کودک همراه بوده تا رشد اجتماعی و همدلی در او تقویت شود.

بازی با عروسک‌های پولیشی

یکی از اسباب بازی‌هایی که بیشتر کودکان را در این سنین سرگرم می‌کند، انواع عروسک است. خرید خرس از بین تمام عروسک‌های پولیشی یک انتخاب جذاب و دوست داشتنی برای کودک می‌باشد. چرا که او در ارتباط با این عروسک به آرامش رسیده و او را به عنوان دوست و همراه همیشگی با خود همراه می‌کند. می‌توانید این خرس دوست داشتنی را در کنار تخت او گذاشته تا در زمان خواب راحت‌تر به خواب رود.

خرس شاسخین

خرس شاسخین

ویژگی اسباب بازی مناسب برای رده سنی دو تا سه سال

در صورتی که شما جز والدینی هستید که  انتخاب اسباب‌بازی مناسب برای کودکان دو تا سه ساله برایتان دشوار است، می‌توانید از نکات زیر کمک بگیرید:

 • در نظر گرفتن سن: والدین پیش از هر چیزی باید از اسباب‌بازی مناسب با سن کودک خود مطمئن شوند. لازم به ذکر است اسباب‌بازی‌های که مناسب کودکان دو تا سه ساله هستند، باید کاملا بی‌خطر باشند. همچنین کودک در ارتباط با آنها بر مهارت‌هایش افزوده شود.
 • داشتن امنیت: پدران و مادران به این نکته توجه داشته باشند که اسباب‌بازی‌ها باید به گونه‌ای انتخاب شوند که ایمنی کودک در اولویت باشد. داشتن قطعات کوچک و ریز در وسایل بازی کودک را دچار مشکل خواهد کرد و او را دچار آسیب‌های احتمالی می‌کند.
 • افزایش مهارت‌ها: یکی از ویژگی‌های اسباب بازی مناسب برای کودک در این سنین این است که به توسعه مهارت‌های او کمک کنند. اگر فرزندی دو تا سه ساله دارید، اسباب‌بازی‌هایی را برایش انتخاب کنید که مهارت‌های حرکتی، قدرت حل مسئله را در او تقویت کند.
 • ایجاد تنوع: یکی از ویژگی‌های اسباب بازی خوب برای سنین دو تا سه سالگی داشتن تنوع می‌باشد. والدین باید دقت کنند تا وسایل بازی کودک برای او یکنواخت و کسل کننده نشود. بنابراین اسباب بازی‌ها باید برای او جذاب و جدید باشد. تنوع در اسباب بازی به کودک کمک می‌کند تا تجربیات جدیدی را بیاموزد.
 • توجه به علاقمندی‌ها: از دیگر نکاتی که در هنگام خرید اسباب بازی برای کودک باید به آن توجه شود، توجه به علایق کودک است. به طور مثال اگر فرزندی دختر دارید و به عروسک باربی علاقمند می‌باشد، خرید عروسک باربی را برای او در اولویت قرار دهید. قطعا با نکاتی که در بالا به آن اشاره شد، خواهید توانست که اسباب بازی مناسب برای این رده سنی را برای او تهیه نمایید.
خرید عروسک باربی

خرید عروسک باربی

بازی‌های خانگی آموزشی برای کودکان 3 تا 5 ساله

بازی‌های خانگی برای کودکان مانند بهترین اسباب بازی برای کودکان در هر سنی از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که کودکان در سنین 3 تا 5 سال باید به مهارت‌های شناختی، اجتماعی و حرکتی دسترسی پیدا کنند. بنابراین چند بازی آموزشی خانگی برای کودکان 3 تا 5 سال را بیان می‌کنیم:

 • رنگ و نقاشی: نقاشی راه خوبی برای یادگیری رنگ‌ها و بافتهای مختلف است. به کودک خود قلم موهای درشت و ظروف رنگی که واژگون نمی‌شوند بدهید و پیشبندی بپوشانید که لباسهایش رنگی نشود.
 • دوستان خیالی: عروسک و حیوانات عروسکی، دوستان فرزند دختر یا پسر شما می‌شوند. او دوست دارد همانگونه که شما زندگی او را کنترل می‌کنید، زندگی آنها را کنترل کند.
 • پریدن و دویدن: یادگیری پریدن، دویدن و حفظ تعادل از عرصه‌های جدید تلاش برای کودک شما هستند. همراه با او بپرید تا ببینید که چطور باید هنگام فرود آمدن زانوهایش را خم کند.
 • شن بازی: بازی با شن همیشه برای بچه‌ها لذت بخش است. به او نشان دهید که چطور از سطل و بیلچه استفاده کند، به او یاد بدهید که شنها را پرتاب نکند. او به زودی سطح خلاقیت خاص خود را خواهد یافت. شنها را هنگامی که استفاده نمی‌شوند بپوشانید تا حیوانات آنها را آلوده نسازند.
 • پوشیدن لباس بزرگسالان: درآوردن ادای بزرگسالان بازی کاملی برای هر رده سنی است. لباسها، کفشها، کیفها و کلاه‌های کهنه خود را در یک جعبه لباس برای کودک بگذارید. مطمئن باشید که برای کودکتان این لباس‌ها خیلی جذابتر از لباسهای دکتر و پلیس و … است که در اندازه‌ کودکان در مغازه‌های اسباب بازی به فروش می‌رسد.
 • استفاده از دستها: به کودک خود کمک کنید تا بر حرکات دست خود مسلط شود. او در این سنین می‌تواند پیچهای کوچک را باز و بسته کند و درآوردن شکلهای مختلف در خمیربازی یا خمیر کیک پزی با استفاده از قالب لذت می‌برد.

بازی و سرگرمی برای کودکان دبستانی

بزرگترها باید علاوه بر ایجاد سرگرمی‌ برای کودکان، به یادگیری و افزایش مهارت‌های آنها نیز دقت کنند. به همین منظور چند بازی مناسب برای کودکان دبستانی، که در لیست بهترین اسباب بازی برای کودکان در هر سنی قرار می‌گیرد را معرفی می‌کنیم:

سرگرمی صندلی‌بازی

 این بازی به صورت گروهی بوده و باعث ایجاد مشارکت در کودکان می‌شود. نحوه بازی به این صورت است که تعدادی صندلی‌ را به شکل دایره قرار می‌دهید. سپس به کودکان توضیح دهید که همگی باید روی صندلی‌های مشخص شده بنشینند. در صورتی که در زمان تعیین شده نتوانند روی صندلی قرار گیرند، از دور بازی خارج خواهند شد. لازم به ذکر است که این بازی به تقویت کارهای جمعی و همکاری کودکان منجر می‌شود.

سرگرمی صندلی بازی

سرگرمی صندلی بازی

طناب بازی

 یکی از فعالیت‌های سرگرم کننده و پرفایده برای کودکان دبستانی که از دیرباز تا کنون رایج بوده طناب بازی می‌باشد. بچه‌ها در ارتباط با این نوع بازی به تقویت توانایی‌های جسمی و هماهنگی و تعادل بدن می‌رسند. مزیت استفاده از این بازی امکان انجام آن به صورت گروهی یا انفرادی است. علاوه بر این کودکان در زمان بازی ممنوعیت جا نداشته و می‌توانند در مکان‌های باز یا بسته مانند خانه و بیرون از منزل آن را انجام دهند.

طناب بازی کودک

طناب بازی کودک

بازی حدس بزن

این بازی به صورت گروهی انجام می‌شود و مهارت‌های کلامی کودک نیز در آن تقویت خواهد شد. چرا که کودکان را به تفکر و  استفاده هوشمندانه از زبان سوق می‌دهد. پاسخ‌های آگاهانه و به جا در شرایط گوناگون نیز از دیگر مزایای استفاده از این بازی است. در ابتدا یک از کودکان را انتخاب کرده و به بیرون از مکان بازی هدایت کنید. بقیه‌ی کودکان با یکدیگر به گفتگو نشسته و یک تصمیم نهایی برای انجام یک کار مانند خوردن، خوابیدن کتاب خواندن و … بگیرند.

سپس از فردی که بیرون از مکان بازی رفته بخواهند که وارد شود. او باید با پرسش‌های مختلفی که درباره فعالیت مورد نظر می‌کند، به جواب صحیح برسد. به طور مثال، در صورتی که کلمه‌ی مورد نظر خوابیدن بود، باید بپرسد، چه زمانی آن را انجام می‌دهند؟ در جواب باید پاسخ داد هر زمانی که نیاز باشد. سوال دیگر اینکه همه افراد می‌توانند این کار را انجام دهند؟ جواب بله می‌توانند. توجه داشته باشید کودکان در پاسخ به سوالات کلمه مورد نظر را لو ندهند.

بازی ندیده بگو

این بازی را نیز می‌توان با حضور دو با چند نفر انجام داد. بازی به این ترتیب است که یک کیسه پارچه‌ای را انتخاب کرده و تعدادی وسایل مختلف را در آن قرار دهید. ابن وسایل می‌تواند اسباب بازی یا وسایل شخصی کودکان مانند حوله، شانه و یا حتی لوازم تحریر باشد. در مرحله بعدی کودکان بدون اینکه اشیا داخل کیسه را ببینند باید حدس بزنند که چه چیزی درون کیسه است. این کار باید با لمس وسایل از روی کیسه و به صورت لمسی انجام دهند. در نهایت نیز برنده بازی کسی است که بیشترین و در عین حال صحیح ترین حدس را زده باشد. مزیت استفاده از این بازی علاوه بر ایجاد سرگرمی، کمک به افزایش مهارت‌های اجتماعی و ذهنی کودکان است.

سخن پایانی

در مطالب بالا به بررسی بهترین اسباب بازی برای کودکان در هر سنی پرداختیم. اگر جز والدینی هستید که اهمیت بازی و اسباب بازی برای کودکان برای شما حائز اهمیت می‌باشد، مطالب بالا برای شما مفید فایده بوده است. چرا که اسباب بازی برای کودکان در سنین مختلف امکان افزایش خلاقیت، مهارت‌های جسمی، حرکتی و همچنین عاطفی را فراهم می‌کند. توجه داشته باشید که کودکان از طریق بازی از سنین نوزادی با دنیای پیرامون خود ارتباط برقرار می‌کنند. علاوه بر این آنها در بازی‌های مشارکتی و گروهی، حس همدلی و ارتباط با دیگران را تجربه خواهند کرد.

لازم به ذکر است که از ویژگی‌های مناسب اسباب بازی برای هر رده سنی شامل: در نظر داشتن سن، امنیت، افزایش مهارت‌ها، توجه به علائق، ایجاد تنوع می‌باشد. همچنین کودکان در ارتباط با اسباب بازی‌ها باید به تقویت مهارت‌های شناختی، اجتماعی و حرکتی دسترسی پیدا کنند. بنابراین با مطالعه مطالب بالا متوجه شدیم که بهترین اسباب بازی برای کودکان  در هر سنی متفاوت است. به طور مثال برای خرید اسباب بازی دخترانه می‌توان انواع عروسک و یا بازی‌های فکری را برای او خریداری کرد. برای اطلاعات بیشتر از ویژگی‌های اسباب بازی مناسب یا بهترین آنها، از آموزش های رایگان فروشگاه اسباب بازی فروشی آنلاین شازده کوچولو کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *