اسباب بازی, مجله ی کودک

چگونه اسلایم درست کنیم

چگونه اسلایم درست کنیم

مطالب امروز فروشگاه اسباب بازی فروشی آنلاین شازده کوچولو در ارتباط با سوال «چگونه اسلایم درست کنیم» می‌باشد. یکی از سرگرمی‌های کودکان و حتی بزرگسالان در چند سال اخیر انواع اسلایم است. این ماده خمیر مانند رنگی، بسیار جذاب بوده و طرفداران زیادی دارد‌. این روزها شاهد حجم بالایی از انواع اسلایم در فروشگاه‌های اسباب بازی فروشی یا لوازم التحریر هستیم. اما تا کنون به این موضوع فکر کرده‌اید که شاید ساخت اسلایم نیز به اندازه بازی با آن جذاب و سرگرم کننده باشد. والدین می‌توانند به همراه کودکان خود در منزل به ساخت انواع اسلایم بپردازند. همراهی والدین با فرزندان در هنگام بازی، لحظات خوش و خاطره انگیز را برای آنها رقم می‌زند. بنابراین اگر تصمیم دارید که روش‌هایی که برای ساخت اسلایم در ادامه بیان را اجرایی کنید، با ما همراه شوید.

اسلایم چیست ؟

در جواب به این سوال باید بگوییم که اسلایم جزئی از وسایل بازی و سرگرمی است که در لیست اسباب بازی‌ها قرار می‌گیرد. اگر بخواهیم به تاریخچه پیدایش این ماده جذاب برگردیم مربوط به کمپانی اسباب بازی فروشی متل و حدود پنجاه سال پیش است. اسلایم ماده‌ای ژله مانند گاها لزج و چسبناک و البته غیر سمی می‌باشد. در دهه‌های اخیر برای جذابیت و فروش بیشتر، اشکال مختلفی از اسلایم تولید و به بازار عرضه می‌شود. یکی از دلایل پرطرفدار بودن این ماده سرگرم کننده، سرگرمی و کاهش استرس و اضطراب‌های احتمالی است. علاوه بر این تماشای بازی با اسلایم نیز برای کودکان و دیگر افراد سرگرم کننده خواهد بود.

اسلایم چیست؟

اسلایم چیست؟

انواع اسلایم

با توجه به گسترش بازار عرضه و تقاضا دنیای اسلایم بسیار وسیع و گسترده شده است. آنها شکل‌ها و انواع مختلفی دارند که ساعتها کودکان را مجذوب خود می‌کنند. در ادامه برای داشتن اطلاعات بیشتر از اسلایم، انواع آن را معرفی می‌کنیم:

اسلایم شفاف

 این نوع از اسلایم همانطور که از نامش مشخص است ظاهری شفاف داشته و غالبا بدون هیچ رنگی می‌باشد. اما اگر دوست داشته باشید می‌توانید رنگ دلخواه خود را به آن اضافه کرده تا ظاهری جذابتر داشته باشد. علاوه بر رنگ انواع اکلیل، یا دیگر تزئینات را می‌توان به آن اضافه کرد. در بخش‌های بعدی به سوال «چگونه اسلایم درست کنیم» پاسخ می‌دهیم. همچنین ساخت اسلایم شفاف را نیز توضیح خواهیم داد.

اسلایم شفاف

اسلایم شفاف

اسلایم خامه‌ای

 نوعی دیگری از اسلایم با بافتی نرم و خاصیت کشسانی، خامه‌ای نام دارد. ظاهر نرم، یکدست و شبیه به خامه آن سبب شده تا این نام را برایش در نظر بگیرند. نرمی و انعطاف آن برایذکودکان لذت بخش بوده و آنها را ترغیب به چنگ زدن می‌کند. برعکس اسلایم شفاف این نوع اسلایم حالت کدر دارد. اسلایم خامه ای رنگ بندی‌های زیادی داشته و گاها ترکیبی از چند رنگ در آن مشاهده می‌شود.

اسلایم خامه ای

اسلایم خامه ای

اسلایم کرانچی

شکنندگی این اسلایم باعث شده تا نسبت به دیگر اسلایم‌ها متفاوت شود. علت نامگذاری این نوع اسلایم نیز شکنندگی آن می‌باشد. وجود یک لایه‌ی نازک و خشک در آن سبب شده تا با فشار شکسته و صدا تولید کند. این صدا به کودکان حس خوبی داده و برای آنها سرگرم کننده و لذت بخش خواهد بود.

اسلایم کرانچی

اسلایم کرانچی

اسلایم برفی

یکی دیگر از اسلایم‌های صدادار و جذاب، نوع برفی آن می‌باشد. این نوع اسلایم دانه‌هایی ریز شبیه به برف دارد. در هنگام مالش این اسلایم صدایی شبیه به قرچ و قروچ می‌آید که برای کودکان جدید و متفاوت است. اگر تصمیم دارید برای پسر بازیگوش خود یک وسیله سرگرم کننده تهیه کنید، این گزینه او مشغول خواهد کرد. بنابراین خرید اسباب بازی پسرانه می‌توانند شامل انواع اسلایم در رنگ‌ها و بافت‌های مختلف باشد.

اسلایم برفی

اسلایم برفی

اسلایم شنی

این اسلایم ظاهری شبیه به شن و خاک دارد. کودکانی که علاقمند خاک بازی هستند، این گزینه برایشان جذاب خواهد بود. کودکان می‌توانند با آن بازی کرده و اشکالی دلخواه با آن بسازند. اسلایم شنی جز وسایل سرگرم کننده و جذاب برای کودکان است. والدینی که فرزندان بیش‌ فعال دارند می‌توانند از این نوع اسلایم برای آرامش کودکان خود استفاده کنند. بنابراین داشتن یک بسته اسلایم شنی در بسیاری مواقع برای والدین چاره ساز خواهد بود.

اسلایم شنی

اسلایم شنی

اسلایم شب تاب

این نوع از اسلایم نیز نوعی دیگر از این بازی سرگرم کننده است. اگر بخواهیم در این بخش به سوال «چگونه اسلایم درست کنیم» جواب دهیم، باید بگوییم برای ساخت اسلایم شب تاب، پودر شبتاب را با اسلایم شفاف ترکیب کنید. نام دیگر پودر شب تاب پودر فسفر سنت است. مزیت بکارگیری این پودر، ذخیره سازی نور خورشید و آزاد شدن آن در مکان‌های تاریک خواهد بود. درخشندگی اسلایم شب تاب در مکان‌های تاریک و در شب سبب شده تا نام آن را شب تاب بگذارند. وجود دانه‌های رنگی فسفر سنت باعث شده تا نور را به خود جذب کرده و مکان‌های بی‌نور آن را آزاد کند. بازتاب نور و درخشش این نوع اسلایم در شب برای تمامی کودکان چشمگیر و هیجان انگیز است.

اسلایم شب تاب

اسلایم شب تاب

اسلایم برای چه سنی مناسب است؟

بهترین سن برای خرید اسلایم کودکان، سنین بالای 4 سال است. در نظر داشته باشید پیش از اینکه اسلایم را به فرزند خود بدهید، به او سفارشات لازم را گوشزد نمایید. حتماً به او بگویید که این ماده خوردنی نیست. یا اینکه دست‌های خود را که در تماس اسلایم بوده، به چشم، صورت و دهان خود نزدیک نکند. اگر قصد خوردن انواع خوراکی را دارد، از قبل دستهای خود را با آب و صابون بشویید. در ضمن والدین باید مکانی را برای بازی کودک با اسلایم در نظر بگیرند. همچنین به او توصیه کنند که اسلایم‌های خود را روی کفپوش اتاق یا  فرش‌ها نیندازد.

اسلایم برای چه سن و سالی مناسب است؟

اسلایم برای چه سن و سالی مناسب است؟

بنابراین بهتر است برای فرزندان زیر 4 سال اسباب بازی دیگری مانند عروسک در نظر بگیرید. خرید خرس برای کودکان زیر 4 می‌تواند یک انتخاب ایده‌آل محسوب شود. علاوه بر این خرس‌های عروسکی یک گزینه جذاب و در عین حال آرامبخش به عنوان هدیه خواهند بود. حتی در روز ولنتاین نیز می‌توان این عروسک دوست داشتنی را به عنوان کادو به عزیزان خود می‌دهند. یکی از مزایای خرید عروسک خرس، همراه بردن در همه مکان‌ها است. این اسباب بازی را می‌توان در هر جایی حمل کرد و کودک را ساکت نمود. همچنین بغل کردن خرس های عروسکی کودکان در سنین پایین را به آرامش و امنیت می‌رساند.

چطور در خانه اسلایم درست کنیم

در این بخش نوبت به آن رسیده که به سوال «چگونه اسلایم درست کنیم» پاسخی جامع و کامل بدهیم. ساخت اسلایم خانگی با مواد مختلف و روش‌های گوناگونی انجام می‌شود. در ادامه آموزش ساخت انواع اسلایم را بیان می‌کنیم:

استفاده از جوش شیرین و چسب چوب

در این روش شما پس از پایان مراحل بیان شده می‌توانید یک اسلایم خامه‌ای داشته باشید. در ابتدا مقداری چسب چوب را با کمی آب ترکیب کرده و در ادامه مقداری وازلین نیز به آن اضافه کنید. حالا تمامی مواد را با هم مخلوط کرده و خوب به هم بزنید. در مرحله بعدی با توجه به مواد ترکیب شده چند پیمانه آرد به آن اضافه کرده و سپس کمی خمیر ریش تراش و جوش شیرین نیز با آن ترکیب کنید. در پایان نیز باید از یک محلول ضدعفونی‌ کننده لنز چشم استفاده نمایید.

 در نهایت نیز تمامی مواد را به خوبی با هم ترکیب کرده و ورز می‌دهیم. توجه داشته باشید اگر نسبت و تناسبات را رعایت کرده باشید، این خمیر چسبندگی نداشته و آماده خواهد بود. لازم به ذکر است اگر مواد لازم برای تهیه اسلایم خامه‌ای را نداشتید، می‌توانید تنها از چسب چوب و جوش شیرین استفاده کنید. سپس آن را به مدت دو ساعت یا بیشتر در یخچال گذاشته تا به حالت اسلایم درآید.

استفاده از نشاسته ذرت

در این روش مواد لازم برای تهیه اسلایم، آب، نشاسته ذرت و در صورت دلخواه رنگ‌های مجاز است. برای ساخت این نوع اسلایم در ابتدا یک پیمانه آب را با دو پیمانه نشاسته ذرت مخلوط کنید. سپس این دو ماده را به خوبی ورز داده و با هم ترکیب کنید. اگر کودک شما به اسلایم های رنگی علاقمند می‌باشد، بهتر است که به دلخواه او رنگی را اضافه کنید. برای رعایت نکات بهداشتی و حفظ سلامتی فرزند خود، از رنگ‌های خوراکی مجاز استفاده نمایید. لازم به ذکر است که حالت طبیعی این اسلایم کمی شل بوده و در ارتباط با دست و ورز دادن به حالت جامد می‌رسد.

استفاده از شامپو

در این قسمت نیز در پاسخ به سوال «چگونه اسلایم درست کنیم» روشی دیگر را ارائه می‌دهیم. اسلایم را نیز می‌توان در خانه و با کمک موادی مانند آرد ذرت، نمک، شامپو و جوش‌ شیرین تهیه کرد. برای انجام این روش باید مقداری جوش شیرین و خمیردندان را با هم ترکیب کنید و سپس کمی نمک نیز به آن اضافه نمایید. نمک موجود در این ترکیب باعث می‌شود تا رطوبت مواد کم شده و به دست نچسبد. در مرحله بعدی مقداری آرد ذرت را به اضافه کرده و خوب ترکیب کنید. در پایان مقداری شامپوی بدون رنگ را به آرامی و کم کم به مواد اضافه نمایید. پس از رسیدن به غلظت مورد نظر تمام مواد را خوب ورز دهید. در پایان نیز به مدت دو با یه روز در یخچال نگه داشته تا به حالت جامد و کشسانی برسد.

استفاده از اکلیل

یکی از اسلایم‌های جذاب و هیجان انگیز، اسلایم‌های طلایی می‌باشد. برای داشتن این نوع اسلایم به روش خانگی، به چسب چوب، آب داغ، رنگ خوراکی، بوراکس و مقداری اکلیل نیاز است. در ابتدا چسب چوب را با یک قاشق غذا خوری آب مخلوط کنید. سپس اکلیل‌های دلخواه را به مواد اضافه کرده و به خوبی ترکیب نمایید. اکنون در ظرفی جداگانه آب داغ را به یک قاشق بوراکس اضافه نموده و تا زمان حل شدن کامل خوب هم بزنید. در مرحله بعد مواد را  به مخلوط چسب و اکلیل اضافه کرده با دست ورز دهید تا شکل بگیرد. سپس مدتی را در جای خنک به آن استراحت داده تا تبدیل به اسلایم اکلیلی شود.

بازی با اسلایم چه مزیت‌های برای کودک دارد

انواع اسلایم برای کودکان جذابیت داشته و آنها را مدت زمانی سرگرم می‌کند. صرفنظر از جنبه سرگرمی این نوع بازی دارای مزیت‌های مختلفی برای کودکان می‌باشد. در ادامه مزایای این بازی را در کودکان مورد بررسی قرار می‌دهیم:

  • تقویت سیستم عصبی : دست کودک در هنگام بازی بیشترین کاربرد را برای او خواهد داشت. بنابراین او در هنگام شکل دادن اسلایم ایده‌هایی را که از مغز دریافت می‌کند توسط دست اجرا می‌کند. به این ترتیب کودک در ارتباط با اسلایم حس لامسه‌اش به حرکت وادار شده و در نهایت نیز سیستم عصبی و مغز او تقویت خواهد شد.
  • تقویت مهارت‌های حرکتی: کودکان در هنگام بازی با اسلایم عضلات دست و انگشتانشان تقویت می‌شود. علاوه بر این او در ارتباط با بازی اسلایم و شکل دادن به خمیر، ماهیچه‌های خود را پرورش می‌دهد.
  • تقویت شادی و نشاط: کودک در زمان بازی با اسلایم بر روی آن متمرکز شده و استرس و اضطراب های احتمالی از او دور می‌شود. بنابراین زمانی که کودک سرگرم بازی با اسلایم است، در آرامش و امنیت به سر می‌برد.
  • پرورش استعدادها و خلاقیت کودک: والدین در نظر داشته باشند که بازی اسلایم، فرصتی مناسب برای بروز خلاقیت‌های فرزندان ایجاد می‌کند. چرا که او هیچ محدودیتی برای ایده‌پردازی های خود ندیده و آزادانه ایده‌ها و احساسات خود را شکوفا می‌کند.

سخن پایانی

در مقاله امروز سوال «چگونه اسلایم درست کنیم» را مورد بررسی قرار داده و به آن پاسخی جامع و کامل دادیم. اسلایم ماده ای خمیری مانند است که معمولا حالتی ژله ای دارد. این ماده سرگرم کننده در پرورش خلاقیت کودکان سودمند است. آنها با کمک این خمیر می توانند به راحتی اشکال مختلفی درست کنند. از مزایای استفاده از اسلایم کم حجم بودن و قابلیت حمل آسان است. علاوه بر این کودکان با کمترین دردسر و کثیفی مدتها با این خمیر جادویی سرگرم می‌شوند.

لازم به ذکر است که اسلایم مناسب کودکان بالای 4 سال بوده و باید با توصیه‌های والدین این بازی را شروع کنند. اسلایم‌ها انواع مختلفی دارند که ما اینجا  نوع شفاف، خامه‌ای، کرانچی، برفی، شنی و شب تاب را بیان کردیم. در صورتی که شما نیز انواع دیگری از اسلایم را تجربه کردید، می‌توانید در بخش کامنت های این مقاله آنها را به اشتراک بگذارید. در ضمن اگر قصد خرید اسباب بازی دخترانه را دارید، محصولات زیادی در فروشگاه اسباب بازی فروشی آنلاین شازده کوچولو وجود دارد که نیاز تمامی کودکان را برطرف خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *