اسباب بازی, مجله ی کودک

بازی در خانه برای کودکان ۱۲ ساله

بازی در خانه برای کودکان ۱۲ ساله

یکی از دغدغه‌های بزرگترها به ویژه والدین ایجاد سرگرمی برای کودکان در خانه می‌باشد. در مطالب امروز فروشگاه اسباب بازی فروشی آنلاین شازده کوچولو به بررسی بازی در خانه برای کودکان ۱۲ ساله و سنین دیگر می‌پردازیم. همه ما میدانیم که بازی راهی برای جلوگیری از بهانه جویی و نق زدن کودکان است. معمولا آنها در سنین سه و نیم سالگی بهانه گیری بیشتری دارند و گاها تا سنین دبستانی نیز این موضوع ادامه خواهد یافت. غالبا این کار برای جلب توجه والدین است و تنها درمان آن نیز توسط توجه پدر و مادرها به فرزندشان جوابگو می‌باشد. بنابراین اطمینان والدین باید اطمینان یابند که هر روز مدت معینی را به کودک خود اختصاص دهند.

 در این زمان‌ها بایستی هیچ کار دیگری انجام نداده و صرفا با کودک خود باشند. در نظر داشته باشید که شما نمی‌توانید از کودک خود به ویژه در سنین پایین انتظار داشته باشید که تمام زمان‌های خود را به صورت مفید بگذراند. پس والدین باید تلاش کنند تا بازی‌ها و فعالیت‌هایی را به کودک ارائه دهند تا علاوه بر ایجاد سرگرمی مهارت‌های مختلف او را تقویت کنند. بنابراین فعالیت‌هایی را برای او پیدا کرده و به او نشان دهید که چگونه با وسایل پیرامون خود سرگرم شوند. بگذارید علائق کودکتان راهنمای شما باشد و با توجه به علاقمند‌ی‌های او برنامه ریزی کنید. در نظر داشته باشید که فرزند شما در طی انجام بازی‌ها و فعالیت‌های مختلف، چیزهای زیادی را آموخته و تجربه می‌کند.

فواید بازی در خانه برای کودکان

به طور کلی انجام فعالیت‌ها مختلف مانند بازی برای کودکان در محیط خانه دارای فایده‌های زیادی می‌باشد. ابن فعالیت‌ها علاوه بر ایجاد سرگرمی به رشد و تقویت مهارت‌های آنها کمک خواهد کرد. در ادامه به برخی از این فواید اشاره خواهیم داشت:

تقویت خلاقیت

یکی از مهم‌ترین و باارزش‌ترین ویژگی‌های کودک تخیلات او می‌باشد. بازی‌ها از جمله فعالیت‌هایی هستند که قوه تخیل کودک را تقویت می‌کنند. بازی‌ها راهی برای حل مسائل خلاقانه کودک خواهد بود. علاوه بر بازی‌، کتابخوانی و انجام فعالیت‌های هنری نیز نقش تعیین‌ کننده‌ای در رشد و شکوفایی خلاقیت آنها دارد. داستان سرایی و قصه‌گویی نیز در رشد و توسعه خلاقیت کودکان موثر می‌باشد.

بازی های هنری توسط کودک

بازی های هنری توسط کودک

تقویت و رشد جسمی

یکی از فواید بازی در خانه برای کودکان ۱۲ ساله، کمک به رشد جسمانی و فیزیکی کودک است. به طور کلی فعالیت‌های جسمی و انجام بازی‌های مختلف به افزایش رشد جسمی فرزندان کمک خواهد کرد. کودک در زمان بازی‌هایی که در خانه انجام می‌شود مانند دویدن، بالا و پایین پریدن و حتی رفت و آمد در پله‌ها به رشد و تقویت، تعادل و هماهنگی می‌رسد.

تقویت جسمی کودک

تقویت جسمی کودک

تخلیه احساسات و هیجانات

خوب است بدانید که کودکان با سرگرم شدن به انواع بازی‌ها اضطراب، استرس و هیجانات را از خود دور می‌کنند‌‌. به طور کلی بازی‌های حرکتی و بازی‌های نمایشی یکی از بهترین روش‌ها برای تخلیه انرژی  در کودکان است. والدین می‌توانند حتی از محیط‌های بسیار کوچک در جهت بازی و تخلیه احساسات کودک کمک بگیرند.

بازی کردن و تخلیه انرژی کودک

بازی کردن و تخلیه انرژی کودک

بازی در خانه برای کودکان ۷ ساله

شخصیت کودکان در هفت سال اول زندگی شکل می‌گیرد. در این میان بازی با کودکان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در این سن باید به تقویت هر چه بیشتر مهارت‌های زبانی، ذهنی و همچنین افزایش درک مفاهیم برسند. با در نظر گرفتن این موضوع بازی‌های زیر را در خانه برای کودکان ۷ ساله پیشنهاد می‌دهیم:

بازی تاس ریاضی

یکی از بازی‌هایی که می‌توان با کودکان خود در این سنین انجام دهید، این بازی‌ است. مزیت بکارگیری این نوع بازی برای کودکان افزایش مهارت‌های ابتدایی ریاضی خواهد بود. بازی تاس ریاضی تنها نیاز یک جفت تاس دارد که ساعتی را با کودک خود سرگرم باشید. نحوه بازی به این صورت است که ابتدا تاس را انداخته و از فرزند خود بخواهید عدد مشخص شده را حفظ کنید. سپس مجددا تاس جدید را بیندازید و با عدد تاس قبلی جمع کنید. بنابراین به  نوبت تاس انداخته و سپس اعداد مربوط به هر نفر را جمع کنید. در نهایت هر فردی که  سریعتر به عدد ۱۰۰ رسید، او برنده این بازی خواهد بود.

بازی تاس ریاضی

بازی تاس ریاضی

بازی تشخیص صدا

از دیگر بازی‌هایی که در این سن می‌توانید برای کودک خود در نظر بگیرید، بازی تشخیص صدا است. البته  این بازی در خانه برای کودکان ۱۲ ساله هم مناسب خواهد بود. برای انجام این بازی لازم است که یک صدا با گزینه دلخواه مانند: وسایل نقلیه، صدای پرندگان، صدای طبیعت و بسیاری دیگر را برای او پخش کنید. سپس صدا را قطع کرده و از کودک خود بخواهید که صدا را تشخیص دهد. در صورتی که فرزندتان صدا را درست تشخیص داد برای جذابیت بیشتر بازی یک پاداش برای او در نظر بگیرید.

بازی تشخیص صدا در خانه

بازی تشخیص صدا در خانه

 با این روش علاوه بر سرگرم کردن کودک، اعتماد به نفس را در او افزایش خواهید داد. می‌توانید این پاداش را برای رفتارهای مطلوب کودک قرار دهید. اگر کودکی نا‌‌آرام دارید با کمک گرفتن از این روش علاوه بر یادگیری یک بازی جدید او را به آرامش دعوت می‌کنید. غالبا اسباب بازی‌ها یک گزینه بسیار کاربردی برای کودکان محسوب می‌شوند. پس اگر فرزند شما پسر است با خرید اسباب بازی پسرانه برای فرزند دلبندتان این روش را اجرایی نمایید. اسباب بازی ماشین های قدرتی زینگو یک انتخاب مناسب و ایده‌آل برای کودکان پسر در سنین ۷سالگی می‌باشد. جنس محکم این اسباب بازی باعث می‌شود کودک مدت زیادی این ماشین را در کمد اسباب بازی‌هایش داشته باشد.

اسباب بازی ست ماشین راهسازی زینگو

اسباب بازی ست ماشین راهسازی زینگو

بازی تعیین مسیر

این بازی نیز یکی از بازی‌هایی است که بزرگترها می‌توانند در خانه با کودکان انجام دهند. اگر می‌خواهید به تقویت حافظه کودک خود کمک کنید، یکی از روش‌های سرگرم کننده و جذاب بازی تعیین مسیر است. برای اجرایی کردن این بازی باید دو مکان مانند پذیرایی و اتاق خواب را در نظر بگیرید. سپس مسیرهای مشخص شده را با یک وسیله علامت گذاری کنید. از فرزند خود بخواهید تا مسیر را مشاهده و به خاطر بسپارد.

بازی چشم بسته و پیدا کردن

بازی چشم بسته و پیدا کردن

 در قدم بعدی چشمان کودک را بسته و از او بخواهید که این مسیر را چشم بسته طی کند. این کار را با نظارت کامل خود انجام داده و مراقب خطرات احتمالی باشید. در پایان در صورتی که کودک مسیر را به درستی طی کرد او را تحسین و تشویق کنید. این بازی سرگرم کننده را با توجه به روحیات کودک می‌توان به عنوان بازی در خانه برای کودکان ۱۲ ساله نیز در نظر گرفت. در بخش‌های دیگر نیز بازی برای کودکان در این سن را نیز معرفی خواهیم کرد.

بازی در خانه برای کودکان ۶ ساله

کودک در این سنین نیازمند توجه و حمایت والدین خود می‌باشد. او در سن ۶ سالگی به رشد و شکوفایی رسیده و از نظر شرایط اجتماعی در حال هماهنگی با شرایط مکان جدیدی مانند مدرسه است. تعاملات و برقراری ارتباطات جمعی نیز در این سنین از جایگاه ویژه‌ای برخوردار می‌باشد. در خانه نیز والدین برای سرگرم کردن کودک خود نیازمند آگاهی و اطلاعات لازم هستند. یک بازی مناسب به رشد جسمانی، روحی و عاطفی کودک کمک بسزایی خواهد کرد. در ادامه چند بازی مناسب را به شما معرفی خواهیم کرد:

بازی‌های زبانی و خواندنی

برای تقویت مهارت‌های کلامی و شنیداری کودک، آوازها و شعرها نقش مهمی ایفا می‌کنند. گرچه به نظر می‌رسد که کودکان از بازی‌های زبانی استقبال زیادی خواهند کرد. به طور مثال با اشعار کودکانه مفاهیم زیادی را می‌توان به کودک منتقل کرد. به طور کلی ترانه‌های کودکانه از بهترین راهها برای تشویق مهارت‌های کلامی کودک است. این مهارت‌های در سال های بعد که کودک در مقاطع آموزشی و تحصیلی قرار می‌گیرد، بسیار تعیین کننده و مهم می‌باشد. بازی با کلمات نیز علاوه بر شعر خوانی به تقویت مهارت‌های زبانی کودک کمک کرده و یک بازی مناسب در بازی‌های خانگی محسوب می‌شود. به طور مثال یک کلمه چند بخشی را برای کودک بیان کنید و سپس از او بخواهید که با استفاده از حروف کلمه، کلمات جدید را پیدا کند.

بازی های زبانی و شعری برای کودک

بازی های زبانی و شعری برای کودک

بازی پیدا کردن تفاوت‌ها

این بازی بسیار سرگرم کننده و جذاب نیز علاوه بر کودکان بزرگتر ها را نیز مشغول می‌کند. برای بالا بردن مهارت‌های ذهنی و ایجاد تمرکز بیشتر در کودکان از این نوع بازی استفاده می‌شود. مزیت بکارگیری بازی‌ تفاوت‌ها برای کودکان این است که توجه او را برای ورود به مقاطع تحصیلی افزایش می‌دهد. برای اینکه این بازی را برای کودکان خود انجام دهید نیاز به تصویرهایی مشابه دارید. این تصاویر می‌توانند عکس‌های کارتونی، طبیعت، حیوانات و بسیاری دیگر باشند. از به کودک خود بخواهید که به تصاویر دقت کرده و جزئیات آن را نیز در نظر بگیرد. با کمی توجه قادر خواهد بود که تفاوت های موجود در عکس را پیدا کند. مطمئنا این بازی شما را نیز سرگرم کرده و لحظات خوشی را در کنار کودکانتان خواهید داشت.

بازی پیدا کردن تفاوت عکس ها

بازی پیدا کردن تفاوت عکس ها

بازی در خانه برای کودکان ۹ ساله

با توجه به تغییراتی که در ظاهر و روحیات کودکان به ویژه دختران در این سنین رخ می‌دهد، بازی‌ها نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند. در ادامه بازی‌های خانگی که مناسب این سنین می‌باشد را بیان می‌کنیم:

بازی با عروسک

همانطور که می‌دانید عروسک‌ها از یکی از محبوب‌ترین و پرطرفدارترین اسباب‌بازی‌ها در میان کودکان می‌باشند. بازی‌های خانگی در کنار داشتن یک عروسک دوست داشتنی بازی را برایشان دلپذیرتر خواهد کرد. خرید عروسک باربی یکی از این گزینه‌های پیشنهادی برای دختران در سنین نه سالگی است. چرا که علاوه بر سرگرم شدن کودک، حس ارزشمندی و مسئولیت پذیری را به او القا می‌کند. این بازی خانگی در میان کودکان بسیار رواج داشته و مهارت‌های مختلفی را در آنها ایجاد خواهد کرد.

عروسک باربی با وان حمام

عروسک باربی با وان حمام

مطالعه و کتابخوانی

کودکان مدتها قبل از اینکه بدانند مطالعه چیست، از اینکه برایشان کتاب بخوانید لذت می‌برند و سرگرم می‌شوند. آنها از سنین پایین از اینکه در کنار والدین خود به صدای آنها گوش سپرده و تجربیات جدیدی کسب نمایند، بسیار خرسند خواهند شد. با گذشت زمان و بزرگتر شدن کودک این حس در آنها قوی‌تر شده و نیاز به مطالعه در آنها نهادینه می‌شود. سعی کنید تا اوقات فراغت کودک خود را با کتابها پر کرده و جز سرگرمی‌ مفید آنها قرار دهید.

کتاب خواندن کودک

کتاب خواندن کودک

طناب بازی

از دیگر بازی‌های خانگی که فعالیت‌های گروهی و مهارت‌های جسمانی کودک را تقویت می‌کند، این بازی می‌باشد. البته این بازی به نوعی ورزش محسوب شده و توانایی‌های حرکتی کودک را افزایش می‌دهد. بسیاری از بزرگسالان در سنین کودکی این بازی را تجربه کرده و تبدیل به خاطره‌ای به یاد ماندنی برای آنها شده است. مزیت انجام این بازی‌ خانگی این است که توانایی کودک را به چالش کشیده و در نهایت او را قدرتمند می‌سازد.او در این بازی یاد می‌گیرد که با تکرار و تمرین به هدف‌های خود خواهد رسید.

طناب بازی کودک

طناب بازی کودک

سخن نهایی

مطالب امروز فروشگاه اسباب بازی فروشی آنلاین شازده کوچولو در ارتباط با موضوع بازی در خانه برای کودکان ۱۲ ساله بود. همانطور که می‌دانید یک کودک در این سنین به مراحل نوجوانی نزدیک می‌شود. با در نظر گرفتن این موضوع مدیریت کردن کودک و رفتارهای او کمی چالش برانگیز خواهد بود. یکی از راههای نزدیک شدن والدین در این زمان بازی کردن با آنها می‌باشد. همانطور که می‌دانیم بزرگترها بهترین الگو برای کودکان هستند. استفاده از رفتاری سنجیده و کلماتی محبت آمیز در کنار بازی‌ها به رشد عاطفی و شخصیتی کودکان کمک خواهد کرد. بازی‌های فکری یکی از گزینه‌های مناسب برای کودکان در این سنین در خانه است.

اگر می‌خواهید مهارت‌های جسمی او را بهبود دهید بهتر است که از بازی‌های حرکتی مانند لی‌لی بازی، طناب بازی و … استفاده کنید. عروسک‌های نیز یکی از گزینه‌های کاربردی در جهت سرگرم کردن کودکان محسوب می‌شوند. گاهی نیز با خرید خرس عروسکی می‌توانید یک دوست دائمی برای کودک خود در نظر بگیرید. البته عروسک‌های خرس علاوه بر کودکان محبوب بزرگسالان نیز می‌باشند. پس در کنار بازی‌های خانگی از خرید این عروسک دوست داشتنی نیز غافل نشوید. در صورتی که شما نیز بازی‌های مناسب و متفاوتی را با کودکان خود در خانه تجربه کرده‌اید در بخش کامنت‌های این پست آموزشی با به ما اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *