اسباب بازی, مجله ی کودک

بازی درمانی اضطراب کودکان

بازی درمانی کودکان

یکی از مشکلات شایعی که در اغلب کودکان دیده می‌شود، اضطراب است. این موضوع زمانی تشدید می‌شود که آنها در موقعیت های جدیدی قرار داشته باشند. بازی درمانی اضطراب کودکان یکی از راه حل های مفیدی است که در فروشگاه اسباب بازی فروشی آنلاین شازده کوچولو به آن می‌پردازیم. با گذشت زمان و به طور طبیعی کودکان یاد می‌گیرند که چگونه با اضطراب یا ترس های خود کنار بیایند. اما زمانی که اضطراب و استرس از حالت طبیعی خود خارج شود نگران کنند خواهد بود. بنابراین عدم توانایی در کنترل این احساسات، تاثیرات منفی بر جسم و روان کودک دارد. در این مطالب راههای کاهش و برطرف کردن اضطراب و ترس را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

تاثیر بازی درمانی بر اختلال اضطراب جدایی کودکان

به طور کلی بازی درمانی نوعی مشاوره و در نهایت درمان برای کودکان است. همانطور که می‌دانید برای برقرای ارتباط با کودکان، بازی یکی از بهترین و سریعترین کارهای ممکن می‌باشد. بنابراین درمانگر نیز از این روش ارتباطی استفاده کرده تا مسائل موجود را بتواند بهتر حل و فصل نماید. علاوه بر این با توجه به اینکه کودکان در دنیای بازی ها احساسات، عواطف و ترس های خود را نیز بروز می‌دهند، استفاده از این روش کاربردی و مفید خواهد بود.

بازی درمانی کودک

بازی درمانی کودک

بازی درمانی در کودکان به برطرف شدن اضطراب و ترس در آنان می‌پردازد. همچنین از طریق بازی درمانی برای کاهش اضطراب هر کودک متناسب با توانایی ها و منشا اضطراب راهکاری ارائه می‌شود. چرا که  یک راه حل مشترک برای دو کودک کارساز نخواهد بود. در این میان خرید اسباب بازی دخترانه یا پسرانه مناسب نیز تا حد زیادی استرس در کودکان را کاهش می‌دهد. در ادامه چند بازی مناسب برای کاهش اضطراب جدایی را معرفی می‌کنیم:

استفاده از بازی لگو

این بازی تنها یک اسباب‌بازی ساده برای کودکان نیست، بلکه جز بازی درمانی اضطراب کودکان محسوب می‌شود. اسباب بازی لگو نوعی بازی است که از کنار هم گذاشتن قطعات ساخته می‌شوند. این بازی علاوه بر سرگرمی به ایجاد ارامش و رشد خلاقیت ذهنی کودکان کمک می‌کند. با هر بار ساختن و از هم پاشیدن قطعات لگو کودک صبوری و خلق آثار جدیدی را تجربه خواهد کرد. علاوه بر این در تقویت قوه تخیل، افزایش اعتماد به نفس و در نهایت کاهش اضطراب نقشی بسزا دارد.

اسباب بازی کلبه جنگلی 92 قطعه

اسباب بازی کلبه جنگلی 92 قطعه

استفاده از سفال و گل بازی

به طور کلی کودکان در ارتباط با طبیعت و بازی های طبیعی مانند گل بازی، آب بازی و شن بازی پرانرژی و در عین حال آرام می‌شوند. این بازی ها از لذت بخش ترین بازی های برای کودکان به شمار می آید. علاوه بر این، گل بازی یا بازی با سفال  که می توانند ساعت ها کودک را سرگرم کند. همچنین از تاثیرات آرامش بخشی و کنترل استرس در این بازی نمی‌توان صرف نظر کرد. در این بازی  رشد مهارت و خلاقیت ها و تقویت حواس پنجگانه افزایش پیدا می‌کند.

گل بازی کودک

گل بازی کودک

استفاده از خمیر اسلایم

بازی با این خمیر نیز باعث کاهش اضطراب در کودکان است. خمیر اسلایم جز اسباب بازی های کم هزینه و قابل دسترس می‌باشد. رنگ های شاد و متنوع خمیرها باعث شادابی و پرانرژی شدن کودکان است‌‌. حالت نرم و انعطاف پذیر اسلایم آن سبب شده تا تبدیل به یک بازی جذاب و هیجان‌انگیز برای کودکان شود. کاهش اضطراب و استرس و افزایش خلاقیت از مزایای این بازی مفید  و کاربردی می‌باشد. کودک در هنگام بازی با اسلایم استرس و نگرانی های خود را با فشار بر روی خمیر تخلیه می‌کند‌. رنگ و نوع اسلایم را با توجه به سلیقه و علاقمندی های کودک انتخاب کنید.

بازی با اسلایم

بازی با اسلایم

استفاده از فیجت

 یکی از اسباب بازی‌های دیگری که در لیست بازی درمانی اضطراب کودکان قرار دارد، فیجت است. این نوع اسباب بازی جز بازی های سرگرم کننده و کاهش دهنده استرس برای کودکان محسوب می‌شود. با توجه به استقبال زیاد از این وسیله جذاب تنوع رنگ و اشکال مختلف در این محصول زیاد است. بزرگسالان نیز علاوه بر کودکان از این بازی جذاب استفاده می‌کنند. اسپینر، توپ و پاپیت فیجت جز انواع مختلف این بازی سرگرم کننده هستند. اسپینرها به‌ عنوان یک  اسباب بازی های ضد استرس به فروش می‌رسند. والدینی که می‌خواهند با استفاده از بازی استرس و اضطراب کودک را کاهش دهند، این گزینه بهترین انتخاب است.

اسباب بازی فیجت

اسباب بازی فیجت

استفاده از دومینو

بازی با دومینو نیز در کاهش استرس و آرامش روان کودکان موثر خواهد بود. این بازی فکری و سرگرم کننده کودک را به صبوری و مقاومت دعوت می‌کند. به موازات صبر و پایداری استرس های موجود در کودک نیز کاهش می‌یابد. این بازی مفید کودک را بارها با شکست و در نهایت موفقیت روبرو می‌کند. کودکان در ارتباط با این قطعات زیاد و رنگی سرگرم شده و سازه های خلاقانه ای را ایجاد به وجود می‌آورند. به طور کلی کاهش استرس و تقویت تفکر از مهم‌ترین ویژگی های دومینو می‌باشد.

دومینو

دومینو

استفاده از انواع پازل

این سرگرمی به ظاهر ساده یک ابزار یادگیری مهم برای کودکان محسوب می‌شود. علاوه بر این به کاهش استرس، تقویت حافظه، درک مفاهیم هندسی و در نهایت قدرت حل مسئله را فراهم می‌آورد. والدین نیز می‌توانند در هنگام بازی در کنار کودک خود نشسته و با جدا کردن رنگ و شکل قطعات به او را در کامل کردن پازل کمک کنند. علاوه بر این برای تنوع در بازی ساعتی را تنظیم کرده و در صورت موفقیت در پایان ساعت تعیین شده، یک پاداش نیز برای او در نظر بگیرند.

این پاداش می‌تواند خرید خرس پشمالو با رنگ دلخواه باشد. در بازی درمانی اضطراب کودکان، با در آغوش گرفتن و خوابیدن با عروسک خرس به امنیت و آرامش می‌رسد. در کل خرس های پولیشی یک اسباب بازی امن و بدون آسیب برای کودکان است. این کار باعث افزایش اعتماد به نفس و تقویت مهارت های او خواهد شد. همچنین فرآیند چیدن پازل والدین به کاهش استرس کودکان کمک می‌کند.

خرس آبرنگی

خرس آبرنگی

درمان قطعی استرس کودکان

معمولا بزرگترها دوران کودکی را دورانی دور از نگرانی و مسئولیت می‌دانند. اما کودکان در دنیای امروز از جهات مختلفی تحت فشار و استرس می‌باشند. غالبا تنش ها و نگرانی های کودکان به صورت نشانه های جسمی و روانی مشاهده می‌شود‌. سردرد، شب ادراری، عصبانیت، ترس و نگرانی از این مشخصه ها است. به طور کلی این تظاهرات احساسی مانند عصبانیت، دوری کردن و اضطراب یک مشکل تربیتی به حساب می‌آید. والدین موظفند روش های کنترل این مسائل را آموخته و در جهت رفع آن بکوشند. در ادامه برای بررسی و درک هر بیشتر والدین از استرس کودکان نشانه های آن را بیان می‌کنیم:

 • سردرد
 • درد دل، نفخ معده، زخم معده
 • حالت تهوع و استفراغ
 • تنگی نفس، تنفس سریع، گیجی
 • تپش قلب
 • رطوبت و عرق کردن دست
 • عادت های عصبی مانند: جویدن ناخن، فشار دادن دندانها بر یکدیگر، کشیدن یا کندن مو یا پوست
 • مشکلات خواب مانند بیخوابی
 • آشفته بودن و عدم تمرکز
 • عصبانیت
 • ترس و اضطراب
 • کمرو و خجالتی بودن
 • کاهش قدرت تحمل در برابر ناتوانی ها
 • حساس و زود رنج بودن
 • روش های کاهش استرس و ترس در کودکان

واکنش های تنش و استرس کودک را تشخیص دهید.

برخی از کودکان پس از برگشت از مدرسه دچار سردرد می‌شوند. عده ای دیگر نیز بر سر چیزهای واهی عصبانی شده و داد و فریاد راه می‌اندازند. بعضی دیگر از کودکان پس از بیدار شدن از خواب دل درد دارند. گروهی هم شب هنگام در رختخواب به سختی می‌خوابند. تمامی این علائم واکنش های تنشی کودکان محسوب می‌شود. در بازی درمانی اضطراب کودکان می‌توانید در رابطه با این موضوعات با پزشک یا مشاور صحبت کرده و از آنها کمک بگیرید. شاید کودک شما به تمامی این علائم تظاهر کرده و ساختگی باشد.

کمک کردن به کودک برای تشخیص واکنش های ناشی از تنش

پس از اطمینان از اینکه نشانه های مشاهده شده تظاهر نبوده و ناشی از فشارهای روانی یا استرس است، علت بروز آنها را بررسی کنید. به طور مثال اگر کودک در مدرسه دچار تهوع یا دل درد می‌شود، شاید در ارتباط با همکلاسی ها یا دوستانش دچار مشکل شده است. پس از بررسی این موضوع والدین باید به مشکلات فرزندشان گوش کرده و در مورد ترسهایش با او گفتگو کنند. پس از آن به او یاد دهند که چطور با دوستان یا معلمش ارتباط برقرار کرده و حتی آنها را به خانه دعوت کند. علاوه بر این روش های کسب آرامش را به او بیاموزند.

از بین بردن منشاء ترس و تنش

یکی از بهترین و مهم ترین راهکارها برای از بین بردن اضطراب، رهایی از علت های بوجود آورنده می‌باشد. به عنوان مثال شاید کودک شما در انجام تکالیف مدرسه اهمالکاری کرده و در مدرسه دچار استرس شده است. همچنین در هنگام خواب از یک موضوع می‌ترسد و دیر به خواب می‌رود.

آموزش روش های کسب آرامش

والدین می‌بایست به خود و فرزندشان بیاموزند که در برابر موقعیت ها و احساساتی که ناشی از فشار روانی است، واکنش مناسب نشان دهند. علاوه بر بازی درمانی اضطراب کودکان، این روش ها نیز که شامل سکوت، تنفس و شل کردن تدریجی ماهیچه ها می‌باشد به حل مسئله کمک خواهد کرد. به فرزند خود اموزش دهید که چند دقیقه در سکوت و آرامش دراز بکشد. بهتر است از یک کرونومتر استفاده کرده تا کودک بداند چند دقیقه توانسته ساکت باشد. می‌توانید خودتان با کودک همراه شده و زمان سکوت را با آهنگ های آرام سپری کنید.

سپس تنفس خود را نیز آرام کرده و دستتان را روی شکم کودک گذاشته و به او بگویید که نفس بکشد. با شمارش تا ۳ نفس کشیده و ۳ شماره بعد نفس را حبس کرده و در نهایت با سه شماره نیز آن را خالی کند. پس از آموزش و تمرین های لازم، از او بخواهید که در جاهای مختلف خانه به حالت نشسته یا خوابیده تمرین ها را تکرار کند. هنگامی که کودک تمرین ها را به درستی انجام داد، به او بگویید هر زمان که احساس استرس یا ترس داشت از این روش استفاده کند. بهتر است یک جدول برایش تهیه کرده و با تحسین و پاداش او را تقویت کنید. خرید عروسک باربی برای فرزندان دختر یک پاداش عالی برای کاهش استرس و تقویت رفتارهای مطلوب او می‌باشد.

عروسک باربی دوچرخه سوار

عروسک باربی

قصه درمانی برای اضطراب جدایی

برای برخی از کودکان جدا شدن از والدین، بسیار دشوار است‌. حتی در زمانهایی که غریبه ای در اطراف نیست، آنها به والدین خود می‌چسبند. اگر احساس جدایی کنند، خودشان را به والدین چسبانده و از آنها جدا نمی‌شوند. قصه درمانی نیز مانند بازی درمانی اضطراب کودکان برای اضطراب جدایی می‌تواند سودمند باشد. علاوه بر این ترس ناشی از جدایی از والدین یا چیزی که کودک به آن علاقه دارد را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. در استفاده از روش قصه درمانی، داستان‌هایی بیان می‌شود که مناسب با احساسات و شرایط کودک می‌باشد.

او در این روش می‌تواند خود را جای شخصیت‌های داستان بگذارد. در نهایت با همزادپنداری می‌تواند از اضطراب درونی خود کم کند. علاوه بر استفاده از قصه درمانی برای حل این مشکل باید ارتباط کودک را با دیگران تقویت کنید. سعی کنید کودک را برای در موقعیت ها و مکان های جدید آماده کنید. مادر بزرگ، پدر بزرگ و دیگر افراد خانواده جز کسانی هستند که می‌توانید کودک را در کنار آنان قرار دهید.

سخن پایانی

در مطالب امروز شازده کوچولو به بررسی بازی درمانی اضطراب کودکان پرداختیم. علاوه بر این تاثیر بازی درمانی بر اختلال اضطراب جدایی کودکان را به طور جامع و کامل توضیح دادیم. به طور کلی بازی درمانی نوعی مشاوره و در نهایت درمان برای کودکان است. برای برقرای ارتباط با کودکان، بازی یکی از بهترین و سریعترین کارهای ممکن می‌باشد. درمانگر نیز از این روش ارتباطی استفاده کرده تا مسائل موجود را بتواند بهتر حل و فصل نماید. به کارگیری روش های کسب ارامش نیز یکی از بهترین راهها برای مقابله با اضطراب کودکان می‌باشد. چرا که از نظر جسمی غیر ممکن است که کودک همزمان هم آرام و هم مضطرب باشد‌.

حضور والدین در زمانهای ترس و اضطراب کودکان نوعی حمایت و امنیت برای کودک محسوب می‌شود. چرا که او را تشویق می‌کند تا به جای ترس و نگرانی، به تلاش خود برای غلبه بر آنها ادامه دهد. قصه درمانی نیز جز روش های مفید و کاربردی در از بین بردن ترس ها می‌باشد. آموزش شمارش اعداد، خوردن خوراکی سالم و گوش دادن به موسیقی نیز به کودک کمک شایانی خواهد کرد. در پایان نیز اگر از مطالعه این مطالب لذت بردید، خوشحال می‌شویم که فروشگاه اسباب بازی آنلاین شازده کوچولو را در شبکه‌های اجتماعی خود به دیگران نیز معرفی کنید. با این کار به پدران و مادران زیادی کمک خواهید کرد تا کودکانی آرام و بدون استرس داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *