اسباب بازی پسرانه

بازی‌های تربیتی برای کودکان

بازی های تربیتی برای کودکان

تربیت از نگاه بیشتر والدین چیزی جز تنبیه نیست. واژه تربیت، در واقع به معنای تعلیم دادن یا پرورش، شامل مجموعه ای از روش های مثبت و منفی می‌باشد. در این مطلب از فروشگاه اسباب بازی فروشی آنلاین شازده کوچولو به بررسی بازی‌های تربیتی برای کودکان می‌پردازیم. با ما تا پایان این مطالب مفید و کاربردی همراه شوید. به طور کلی پدران و مادران وظیفه دارند تا پیش از آنکه انجام کاری را از کودکان بخواهند، به آن ها اموزش دهند. والدین برای بچه ها قالب رفتاری می‌سازند تا آنچه را از آنها انتظار دارند را مشاهده کنند. مداوم به آنها گوشزد می‌کنند که کارهای درست و نادرستشان کدام است.

 یکی از راههای تربیت موثر، انجام بازی های تربیتی می‌باشد. بازی باعث شکوفا شدن استعدادها نهان و بروز خلاقیت در کودکان است. بازی نشات گرفته از زندگی واقعی بوده که در مقیاس کوچکتر توسط کودک اجرا می‌شود. به طور کلی هر نوع فعالیت جسمی یا ذهنی هدفدار است که به صورت فردی یا جمعی انجام  شود بازی می‌نامند. مشارکت در این فعالیت ها سبب خوشحالی و گاها احساس شکست و ناکامی در کودک است. در این شکست ها و موفقیت ها کودک به کسب تجارب گوناگون می‌رسد، که این نیز خود نوعی از تربیت نیز محسوب خواهد شد. بنابراین بازی موجبات رشد عاطفی، اجتماعی، جسمانی و ذهنی کودک را فراهم می‌سازد.

بازهای تربیتی برای نوجوانان

با توجه به حساسیت سنی که در کودکان نوجوان وجود دارد، والدین باید علاوه بر تربیت لفظی به آموزش و یاد دادن مهارت ها از طریق بازی بپردازند. استفاده از این روش یعنی بازی برای یادگیری مهارت ها بسیار مفید و سودمند است. همه کودکان نیازمند و علاقمند به بازی هستند، این نیاز در تمامی سنین و همه مکان ها و زمان ها ضروری می‌باشد. می‌توان گفت همه جا برای کودک و نوجوانان صحنه بازی است. این جنبه از زندگی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می‌باشد چرا که جنبه سازندگی و پرورندگی دارد. در ادامه چند بازی مناسب تربیتی و جذاب را به شما معرفی می‌کنیم:

بازی یک حقیقت و سه دروغ

این بازی جز بازی‌های تربیتی برای کودکان محسوب می‌شود. نحوه انجام این بازی به این صورت است که باید نوجوانان به‌صورت کلاسی بنشینند. در هر مرحله از انجام این بازی، یک بازیکن باید در مقابل بقیه ایستاده و به‌ طور تصادفی یک حقیقت و سه دروغ در مورد خود به دیگران بگوید. اکنون نوبت دیگر شرکت‌کنند‌گان است تا حدس بزنند که کدام حقیقت و کدام دروغ است. در صورتی که کسی اشتباه حدس بزند بازنده شده و باید از بازی بیرون بیاید. اولین کسی که حدسش درست باشد باید جای خود را با بازیکن اول عوض کند. این بازی تا باقی‌ ماندن یک بازیکن ادامه خواهد یافت. می‌توانید یک جایزه نیز برای برنده های بازی در نطر بگیرید. خرید خرس به عنوان پاداش این بازی را جذابتر و خاطره انگیزتر خوااد کرد. بازی یک حقیقت و سه دروغ علاوه بر جذابیت برای نوجوانان، جنبه آموزشی و تربیتی خواهد داشت.

بازی آبنبات های سخنگو

در این بازی به چند رنگ آبنبات نیاز داریم. باید برای هر رنگ آبنبات نیز یک وظیفه تعیین کنید. به عنوان مثال: آبنبات آبی لطیفه بگوید. آبنبات قرمز از جای خود بلند شود و چند بار دور خودش بچرخد. آبنبات سبز هم نام یک غذا را بگوید. نوجوانان را در یک ردیف و به صورت خطی بنشانید. سپس بدون توضیح داستان بازی، ظرف آبنبات را جلوی هر شخص گرفته و از آن‌ها بخواهید پنج یا شش آبنبات از ظرف بردارند.

پس از انجام این مرحله باید دستور‌المعل رنگ‌ها را شرح دهید. از بچه ها بخواهید با توجه به رنگ‌های انتخابی خود شروع به بازی کنند. در این بازی، گاها پیش می‌آید که یک شخص چند رنگ مشابه برداشته باشد. اما در این حالت او مجبور می‌شود تا پنج لطیفه را پشت سر هم تعریف کرده و یا پنج بار بشین و پاشو انجام دهد. هر مرحله از بازی دستورالعمل رنگ‌ها را تغییر دهید تا فعالیت‌های جدید و متنوع صورت گرفته و در نهایت نیز هیجان‌زده شوند.

بازی اخم‌ها

علاوه بر بازی هایی که معرفی شد بازی اخم ها، در لیست بازی‌های تربیتی برای کودکان قرار دارد. این بازی جذاب و هیجان انگیز به چند نوجوان خوشحال و خنده رو نیاز دارد. کسانی که در این بازی شرکت می‌کنند را به دو گروه تقسیم شوند. دو نفر از هر گروه باید پشت‌به‌پشت هم بنشینند. وقتی همه بچه ها پشت به پشت هم نشستند از آن‌ها بخواهید در همان حالت برگردند و به یکدیگر نگاه کنند. در هر گروه دو نفره، اولین کسی که زودتر می‌خندد بازنده این بازی می‌باشد. اما در مراحل بعدی نیز بقیه شرکت‌کنندگان دوباره مثل مرحله اول پشت به پشت هم نشسته و بازی را ادامه می‌دهند. در نهایت نیز به عنوان اختتامیه بازی، می‌توان بازندگان بازی بقیه اعضای گروه که هنوز در بازی هستند را بخندانند.

بازی توپ بازیگوش

این بازی لذتبخش نیازمند عکس‌العمل بالا بوده و برای نوجوانان سرگرم کننده و مفید است. بچه های شرکت کننده در این بازی باید به‌ صورت دایره نزدیک به یکدیگر بنشینند. پس از آن یک توپ را در دست بازیکن اول بگذارند. او باید توپ را به سمت یکی دیگر از شرکت‌کنندگان پرتاب کند. قسمت مهم و هیجان انگیز بازی این‌جاست که تا زمانی که توپ به طور کامل از دست بازیکن اول خارج نشده است، بازیکن دوم نمی‌تواند تکان بخورد. در این میان بازیکن اول می‌تواند فقط ادای پرتاب توپ را درآورده و بازیکن دوم را گول زده و محبور به واکنش کند. در نهایت با این ترفند بازیکن مقابل بازنده و از دور بازی خارج خواهد شد. مزیت این بازی تقویت دقت، سرعت عمل و واکنش مناسب و به موقع نوجوانان می‌باشد. بازی توپ بازیگوش تا زمان حذف‌شدن تمامی بازیکن‌ها و در نهایت مشخص شدن برنده‌ ادامه خواهد داشت.

بازی دستمال‌ کاغذی و حقیقت

این بازی نیز مانند دیگر بازی‌های تربیتی برای کودکان، مفید و آموزنده است. قبل از شروع بازی یک رول دستمال‌کاغذی تهیه کنید. سپس چند نوجوان به‌صورت دایره ای دور هم حلقه زده و بنشینند. هر شرکت کننده می‌تواند هر تعداد برگ دستمال‌کاغذی که می‌خواهد را بردارد. در مرحله بعد از بچه ها بخواهید به تعداد دستمال‌هایی که در دست دارند حقیقت هایی را در مورد خود بگویند. به‌ طور مثال  می‌توانند بگویند که از فلان خوراکی بدشان می‌آید. یا اینکه یک سوتی یا کار اشتباه را در فلان وقت انجام دادند.

در مرحله بعد برای تنوع بیشتر در بازی قبل از تقسیم دستمال‌کاغذی موضوعی که قرار است عنوان شود را به آن‌ها بگویید. به طور مثال بگویید قرار است اسم خواننده های محبوب خارجی را بگویند. هر تعدادی به نظرتان می‌آید می‌توانید اسم خواننده گفته و دستمال ‌کاغذی بردارید. در پایان بازی شرکت کننده ای که بالاترین تعداد دستمال‌کاغذی را از آن خود کرده برنده بازی است. برای ایجاد انگیزه و جذابیت بازی یک جایزه نیز در نظر بگیرید. اگر این بازی در میان دختران برگزار می‌شود، خرید عروسک باربی برای این بازی یک گزینه پیشنهادی مناسب می‌باشد.

بازی برای کودکان ۳ تا ۶ سال

کودکان در این سنین یعنی ۳ سالگی به بعد والدین خود را با تخیل شکوفای خود که می‌تواند از هر چیزی یک بازی جذاب بسازد، شگفت زده می‌کنند. گذشته از انواع اسباب بازی های موجود، کودکان به می‌توانند با یک کارتن بزرگ برای خود یک خانه خیالی، ماشین و یا کشتی بسازند. همچنین در پایان سه سالگی کودک علاقمند است تا با دیگر کودکان همبازی شود. در ادامه بازی و فعالیت هایی که کودکان در این سنین به آن علاقه نشان می‌دهند را بیان می‌کنیم:

شکل های نامنظم

بازی با انواع پازل نیازمند تمرکز حواس، مهارت های دستی و درک تصویری است. اگر کودک از بازی با پازل زود خسته یا ناامید می‌شود یک پازل ساده با رنگ های شاد برایش تهیه کنید.

بازی با رنگ ها و نقاشی

علاوه بر بازی‌های تربیتی برای کودکان که در بالا معرفی کردیم، نقاشی نیز یک سرگرمی بسیار مناسب برای کودکان است. نقاشی برای او راه خوبی به عنوان یادگیری رنگ ها و بافتهای مختلف می‌باشد. بهتر است یادگیری با استفاده از نقاشی آگاهانه صورت بگیرد. می‌توانید به کودک خود قلم های درشت و ظروف رنگی که واژگون نمی‌شود بدهید. علاوه بر این یک پیشبند نیز به او بپوشانید که لباس هایش را رنگی نکند. با این کار علاوه بر تقویت خلاقیت و مهارت های او پاکیزگی و نظافت را به او یاد می‌دهید.

دوستان خیالی

عروسک و حیوانات عروسکی دوستان بسیار محبوب کودکان هستند. فرزند شما در ارتباط با آنها، همانطور که شما زندگی او را کنترل می‌کنید، او نیز زندگی آنها را تحت کنترل دارد.

استفاده از دستها

در این سنین والدین باید به کودک کمک کنند تا به حرکات دست و انگشتان خود مسلط شود. او قادر خواهد بود تا پیچهای کوچک مانند وسایل اسباب بازی ماشین خود را باز و بسته کند. علاوه بر این برای تقویت دستانش به او خمیر بازی بدهید. چرا که او از درآوردن شکلهای مختلف درخمیر بازی یا خمیر کیک پزی با کمک قالب لذت خواهد برد.

پریدن و دویدن

یادگیری پریدن، دویدن و حفظ تعادل از عرصهای جدید تلاش برای کودکان در این سنین است. والدین نیز در این دوره باید با کودک خود همراه شده و با به جست و خیز بپردازند. پس همراه او بپرید تا ببیند که چطور باید هنگام فرود زانوهای خود را خم کند.

بازی با شن و ماسه

این بازی از قدیم تا کنون برای کودکان لذت بخش بوده است. به کودک خود نشان دهید که چطور شن بازی کند. یک سطل و بیلچه نیز برایش تهیه کنید. به او بیاموزید که چگونه می‌تواند اشکال مختلف را با شن و ماسه بسازد. او باید یاد بگیرد که شنها را به هوا یا صورت خود نریزد. در نظر داشته باشید که شن و ماسه های تمیز برای کودکان خود تهیه نمایید.

بازی با لباس بزرگسالان

درآوردن ادای والدین یک بازی جذاب و کامل برای این سنین است. در نظر داشته باشید که این نوع از بازی ارتباط زیادی با بازی‌های تربیتی برای کودکان دارد. والدین می‌توانند تعدادی از لباس های بلااستفاده خود را به کودکان اختصاص دهند. تعدادی از کیف، کفش، کلاه و دیگر لباس ها را در یک جعبه قرار دهید. در مکانی بگذارید که کودک به راحتی به آنها دسترسی داشته باشد. این اطمینان را به شما می‌دهیم که این وسایل برای کودک شما بسیار جذاب و هیجان انگیز خواهد بود. او به تقلید از والدین و بزرگترهای خود آنها را بر تن کرده و ادای آنها را در‌می‌آورد. علاوه بر این بازی ها والدین می‌توانند فرصتهای زیادی را برای بازی با کودکان در این سنین فراهم کنند. باز با آجرهای خانه بازی، دکتربازی، پلیس بازی، تزئین خانه برای جشن ها و مراسم شادی همگی راههایی عالی برای بازی و مشارکت کودکان است.

سخن نهایی

با مطالعه مطالب بالا متوجه شدید که بازی‌های تربیتی برای کودکان چیست و به چه صورت انجام می‌گیرد. بازی باعث شکوفا شدن استعدادهای نهان و بروز خلاقیت در کودکان است. بنابراین بازی موجبات رشد عاطفی، اجتماعی، جسمانی و ذهنی کودک را فراهم می‌سازد. نتایج تحقیقات نشان می‌دهد نوجوانانی که به وسیله بازی، آموزش دیده‌اند به نتایج رضایت بخشی رسیده اند. نوجوانان از طریق بازی بهتر یاد گرفته و تربیت می‌شوند. در هنگام بازی های تربیتی می‌توانید از تقویت کننده های مطلوب برای کودکان خود استفاده کنید. خرید اسباب بازی دخترانه برای دختران دلبندتان به شما تا حد زیادی در این زمینه کمک خواهد کرد.

 در صورتی که شما نیز اطلاعاتی در زمینه بازی های تربیتی دارید، خوشحال می‌شویم که از طریق کامنت‌های این پست با ما و دیگران به اشتراک بگذارید. در نظر داشته باشید که استفاده از این روش مفید و کاربردی نقشی بسزا در تربیت فرزندان خواهد داشت. ما در فروشگاه اسباب بازی فروشی آنلاین شازده کوچولو در کنار شما خواهیم بود تا مناسب ترین اسباب بازی ها را به شما ارائه دهیم. لازم به ذکر است که هدف فروشگاه ما تنها فروش اسباب بازی نبوده و به فکر سلامت روانی کودکان دلبندتان هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *