اسباب بازی, مجله ی کودک

بازی برای افزایش تمرکز

بازی برای افزایش تمرکز

عده ای از والدین این تصور را دارند که اختلال در تمرکز و بیش فعالی با یکدیگر در ارتباط هستند. اما این باور اشتباه است،  یک کودک می‌تواند دچار اختلال در تمرکز باشد ولی بیش فعال نیز نباشد. امروز در فروشگاه اسباب بازی فروشی آنلاین شازده کوچولو، “بازی برای افزایش تمرکز” را مطالعه خواهید کرد. اگر شما نیز کودکی دارید که دچار عدم تمرکز می‌باشد، این مطالب برایتان مفید و کاربردی خواهد بود. پس در ادامه با ما همراه شوید. بعضی از کودکان، بسیار آرام و ساکت و خوش اخلاق هستند.

 اما نمی‌توانند مدت زمانی حواس خود را بر روی یک کار متمرکز کنند. همچنین این کودکان قادر نیستند به اندازه بقیه همسالان و همکلاسی هایشان حواسشان را به کار خود تمرکز داشته باشند. چرا که پس از مدتی کوتاه تمرکزشان را از دست می‌دهند. به طور کلی کودکان دچار عدم تمرکز ممکن است گرفتار مشکلات ماندگاری شوند. علاوه بر این آنها اعتماد به نفس کافی ندارند و در زمینه تحصیلی و در مدرسه هم دچار مشکلات متعددی خواهند شد. کودکان با مشکل عدم تمرکز باعث تشویش در محیط خانه و اجتماع می‌شوند. همچنین دچار ناتوانی هایی در یادگیری مهارت ها نیز می‌باشند.

نشانه های کودکانی با عدم تمرکز

به طور کلی مشکل در عدم تمرکز معمولا جز ناهنجاری های مادرزادی محسوب می‌شود‌؛ یعنی در هنگام تولد وجود دارد و نشانه های آن نهایتا تا سنین ۶ سالگی مشاهده خواهد شد. در ادامه مشخصات یک کودک با اختلال عدم تمرکز را بیان می‌کنیم:

 • این کودکان غالبا نمی‌توانند یک کار را به پایان برسانند.
 • آنها به حرف های والدین و اطرافیان خود گوش نمی‌دهند.
 • کودکانی با عدم تمرکز معمولا حواس پرت هستند.
 • آنها نمی‌توانند برای مدت زمان طولانی بر روی یک کار متمرکز شوند.
 • کودکانی با مشخصه عدم تمرکز خیلی زود از کارهای محول شده خسته می‌شوند.
 • اغلب، قبل از اینکه بیندیشند، مشغول به کار خواهند شد.
 • این دسته از کودکان به صورت مداوم فعالیت های مورد علاقه خود را تغییر می دهند.
 • کودکان با اختلال عدم تمرکز هیچ سازمان یابی ندارند.
 • این گروه از کودکان باید به طور مداوم تحت نظارت باشند.
 • در محیط های آموزشی یا کلاس درس اختلال ایجاد کرده و سخنان معلم خود را قطع می‌کنند.
 • آنها قادر نیستند که انتظار کشیده و یا در نوبت بمانند.
 • یکی از نشانه های کودکان با این اختلال این است که به طور مداوم در حال دویدن یا حرکت هستند و یا از ارتفاع بالا می‌روند.
 • آنها نمی‌توانند در گوشه ای آرام بنشینند.
 • کودکانی که دچار عدم تمرکز هستند، مانند یک ماشین، بی وقفه در حال تحرک و فعالیت می‌باشند.

اسباب بازی برای افزایش تمرکز

پیش از بررسی “بازی برای افزایش تمرکز” باید بگوییم که تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که اسباب‌بازی‌های زیاد مانع تمرکز کودک شده و کار را برایشان دشوارتر می‌کند. به طور کلی این مورد در مورد سایر محرک‌های محیطی غیر از اسباب‌بازی‌ نیز صادق است. بنابراین هر نوع دلیل حواس‌پرتی باعث می‌شود کودکان کمتر بازی کرده و سطح توجه کمتری از خود نشان دهند. افزایش تمرکز باعث موفقیت های اجتماعی، فردی و تحصیلی کودک خواهد شد. مجموعه‌ای از حواس پنج‌گانه و توانایی‌هایی که می‌تواند کودک را تحت تأثیر قرار دهد تعریفی از تمرکز می‌باشد. مهارت کودک با افزایش تمرکز بهبود یافته و با خرید اسباب‌بازی‌های مناسب حواس بینایی، شنوایی و لامسه را در کودک تقویت می‌کند. در ادامه بهترین اسباب بازی‌ها برای افزایش تمرکز کودکان را معرفی می‌کنیم:

پازل، برای افزایش تمرکز کودک

یکی از بازیهایی که نقش مهمی در افزایش تمرکز کودکان ایفا می‌کند، انواع پازل است. پازل هایی مانند حروف الفبا، میوه ها، وسایل نقلیه، حیوانات، رنگ ها، شکل های هندسی در رنگ های متنوع در این لیست قرار دارند. کودکان با چیدن قطعات پازل در کنار یکدیگر می توانند مفاهیم مختلفی را بیاموزند. به طور کلی مهارت های شناختی کودکان با حل کردن پازل ها افزایش می‌یابد. همانطور که با خرید خرس که جز عروسک های پرطرفدار کودکان می‌باشد، استرس آنها به حداقل می‌رسد، چیدن پازل نیز عملکرد ذهنی کودکان را نیز تقویت می کند. از مهمترین فواید بازی پازل برای کودکان، ایجاد موقعیتی مناسب برای کاهش حواس پرتی و به همان نسبت افزایش دقت و تمرکز است. اسباب بازی هزار کاره ۱۱۰ قطعه یک نمونه از اسباب بازی های مناسب و موثر برای افزایش تمرکز می‌باشد.

بازی پازل و کودک

بازی پازل و کودک

بازی های کارتی، برای افزایش تمرکز کودک

“بازی برای افزایش تمرکز” می‌تواند از بین انواع بازی های فکری کارتی باشد. انتخاب کارت های بازی با در نظر گرفتن سن کودک و علاقمندی او انتخاب می‌شود. بعضی از بازی های کارتی مناسب کودکان و بعضی مناسب بزرگسالان است. جنسیت نیز در انتخاب نوع کارت ها بی‌تاثیر نیست. بازی های فکری کارتی معمولا به صورت جمعی انجام می‌شوند. به این صورت که هر کودک تعدادی کارت در اختیار داشته و برای رسیدن به هدف مشخص از این کارت‌ها استفاده کرده و با کودکان دیگر رقابت می‌کند. این بازی نیازمند تمرکز و هوش بالا بوده و در نتیجه تمرکز کودک را افزایش می‌دهد. علاوه بر این تمرین مناسبی برای افزایش سرعت تصمیم‌گیری در کودکان محسوب می‌شود. بازی فکری اسب گرسنه یک نمونه از بازیهای مناسب برای کودکان علاقمند به بازی های انفرادی است.

بازی دست چین کارتی

بازی دست چین کارتی

بازی های ساختنی، برای افزایش تمرکز کودک

همانطور که می‌دانید اسباب بازی ها به ویژه اسباب بازی های ساختنی و فکری چیزی فراتر از یک اسباب بازی برای کودکان به شمار می‌آیند. این نوع اسباب بازی همانطور که از نامش پیداست کودک را تشویق به خلق و ایجاد نوآوری می‌کند. مطالعات نشان داده که بازی های ساختنی کودک را صبور و خلق کرده و تمرکز او را افزایش می‌دهد. تکرار و تمرین در این بازی توانایی و قدرت کودک را تقویت می‌کند.

 غالبا بیشتر کودکان به طور طبیعی تمرکز زیادی نداشته و صبور نمی‌باشند. تقویت تمرکز و صبر یکی دیگر از فواید بازی های ساختنی برای کودکان است. کودک در ارتباط با قطعات ساختنی یک پروژه باید دقت خود را بکار گرفته تا در نهایت موفق شود. بنابراین آن‌ها در این نوع بازی، متمرکزتر و صبورتر خواهند شد. بازی ساختنی کلبه جنگلی۹۲ قطعه و ساختنی پارک شادی ۹۸ تکه نمونه ای از بازی های ساختنی برای افزایش تمرکز است.

بازسازی محیط خانه برای افزایش تمرکز کودکان

در مطالب قبل “بازی برای افزایش تمرکز” در کودکان را مورد بررسی قرار دادیم. اکنون می‌خواهیم شرایط مناسب محیط خانه برای افزایش تمرکز کودکان را شرح دهیم. همانطور که می‌دانید کودکانی که دچار اختلال در تمرکز هستند، می‌توانند والدین خود را دچار چالش کنند. چرا که باعث ایجاد مشکلات متعدد و مهمی در محیط خانه می‌شوند. آنها طبیعتا از تمامی دستورات والدین خود تبعیت نکرده و این کار برای آنها سخت است. برای بهبود در تمرکز کودک و آماده سازی محیط مناسب باید دستورالعمل های زیر را اجرا کنید:

دستورات والدین باید صریح و واضح باشد

پدران و مادران در این زمینه باید با کودک خود واضح و روشن صحبت کنند. گیج کنندگی و متغییر بودن دستورات باعث می‌شود تا کودک دچار سردرگمی شود. البته این نکته کلیدی و مهم برای تمامی کودکان مصداق پیدا می‌کند. به طور کلی در محیط خانه باید قوانینی وجود داشته باشد که تمام خانواده از آن مطلع باشند و از آن پیروری کنند. والدین باید قوانین مورد نظر را بنویسند و در محل مناسب در خانه به دیوار بزنند. هنگامی که با کودک خود صحبت می‌کنید از تماس چشمی خود با او مطمئن شوید. در صورت لزوم نیز پیامدهای سرپیچی و نافرمانی را هم مشخص کنید.

برای کودک برنامه ریزی کنید

کودک مبتلا به اختلال در تمرکز در محدوده قوانین بهترین عملکرد را دارد. برای هر روز از قبل برنامه ریزی کنید و این برنامه را برای تمام اعضاء خانواده بنویسید. شاید نتوانید به صورت کامل به برنامه عمل کنید ولی این مسئله که اعضای خانواده به ویژه کودک بداند در طول روز باید چه کارهایی انجام دهد، بسیار مفید است. در نظر داشته باشید هر چه برنامه دقیق تر و مناسب تر باشد، محدودیت های بیشتری برای کودک ایجاد می‌کنید تا بهتر رفتارش را کنترل کند. در صورت مشاهده رفتارهای مناسب کودک از روش تحسین و تشویق کمک بگیرید.

این روش نیز بسیار مفید و کار آمد است. می‌توانید برای او یک جایزه در نظر بگیرید. “بازی برای افزایش تمرکز” نیز ارتباط متقابلی با این موضوع دارد. بازی در محیط خانه کودک را به آرامش رسانده و محیطی امنی برایش ایجاد می‌کند. غالبا فرزندان دختر به انواع عروسک به ویژه عروسک باربی بسیار علاقمندند. خرید عروسک باربی برای تقویت رفتارهای مطلوب او یک هدیه جذاب و دوست داشتنی می‌باشد. این عروسک با ظاهری زیبا و لباس های متنوع هیچ وقت برایشان تکراری نخواهد شد.

خرید عروسک باربی

خرید عروسک باربی ارزان

محیط را ساده کنید

معمولا کودکان در محیط های شلوغ به راحتی تمرکز خود را از دست داده و تحریک پذیر می‌شوند. بنابراین بهتر است که والدین در هر زمان یک کار مشخص را برایشان تعیین کنند. به طور مثال اگر می‌خواهید کودک غذایش را بخورد، با او صحبت نکنید. علاوه بر این اگر تلویزیون یا رادیو نیز روشن است آنها را هم خاموش کنید. اگر عادت دارد که هنگام خوردن غذا اسباب بازی در کنارش داشته باشد، به او بگویید یک اسباب بازی انتخاب کند. به طور کلی سعی کنید در طول مدت غذا خوردن کودک برای تمرکز بیشتر سر وصداهای خانه را به حداقل برسانید.

بازی تمرکز با توپ

یکی از ساده ترین و قابل دسترس ترین وسایل بازی ها برای کودکان توپ است. حتی می‌توان گفت توپ بازی یکی از مهم ترین قسمت های روند رشد کودکان محسوب می‌شود.  کودکان در ارتباط با توپ انواع فعالیت های حرکتی مانند: پرتاپ کردن، گرفتن و شوت زدن با پا را تجربه می‌کنند. بهترین “بازی برای افزایش تمرکز” برای کودکان نیز بازی با توپ است. معمولا کودکان مجذوب وسایل رنگی با طرح های مختلف می شوند. توپ ها با طرح و رنگ و جنس های متنوعی طراحی و تولید می‌شوند. بنابراین در بیشتر اوقات توپ جز اولویت های اول آنها می‌باشد. کودکان در هنگام بازی با توپ وادار می‌شوند که کنترل چیزی غیر از حرکات خود را نیز به عهده داشته باشند. همین امر موجب تقویت تمرکز کودک می شود.

بازی برای افزایش تمرکز نوجوانان

در عصر امروز یکی از رایج ترین مشکلات نوجوانان عدم تمرکز و حواس پرتی می‌باشد. پرداختن به مسائل غیرضروری و ارتباط ناصحیح با فضای مجازی از عمده ترین دلایل نبود تمرکز در نوجوانان است. به طور کلی می‌توان گفت یک سبک زندگی ناسالم دلیل اصلی عدم تمرکز می‌باشد. راههایی زیادی برای افزایش تمرکز و بهبود این شرایط وجود دارد. یکی از این راهکارها مربوط به بازی های مناسب برای افزایش تمرکز است. در ادامه بازی های مفید در این زمینه را معرفی می‌کنیم:

شطرنج

حتما شنیده اید که بهترین ورزش برای مغز شطرنج می‌باشد. به عبارتی دیگر شطرنج فعالیت مغزی پیچیده‌ای است که نیازمند تعقل، تمرکز و قدرت تصمیم‌گیری بالا است. بازی شطرنج دارای فواید مغزی فراوانی می‌باشد. نوجوانان در هنگام بازی با شطرنج، با حفظ تمرکز به موفقیت دست یافته و در نتیجه بر اعتماد به نفس آنها افزوده می‌شود. در صورت عدم تمرکز و حواسپرتی دچار شکست شده و ناکامی را تجربه می‌کنند. به همین علت مداومت بر بازی شطرنج در نوجوانان باعث استحکام مسیرهای عصبی موثر بر افزایش تمرکز خواهد شد.

سودوکو

یکی از رایج ترین سرگرمی های جهان جدول سودوکو می‌باشد. می‌توان گفت بهترین “بازی برای افزایش تمرکز” نوجوانان نیز بازی سودوکو است. حل یک معمای سودوکو می‌تواند در سنین نوجوانی بسیار مفید و کارآمد باشد. آنها برای حل مسائل سودوکو باید تمرکز داشته و صبور باشند. در این فعالیت نوجوانان باید از استدلال برای تعیین حرکت بعدی خود استفاده کنند. در جدول سودوکو به بسیاری از قسمت‌های مغز نیاز دارد تا تمرکز کنند. بنابراین تقویت صبر و تمرکز از فواید اصلی این بازی می‌باشد. نوجوانان در بازی سودوکو از طریق آزمون و خطا می‌آموزند و مغز خود را رشد می‌دهند. در نهایت نیز متمرکز می‌شوند و مهارت های لازم را تقویت می‌کنند.

مکعب روبیک

این بازی سرگرم کننده علاوه بر سرگرمی  به عنوان یک وسیله کمک آموزشی نیز شناخته می شود. یکی از مزایای یادگیری مکعب روبیک افزایش قدرت تمرکز نوجوانان است. هدف از این بازی کنار هم قرار دادن رنگ ها می‌باشد. سرعت عمل و قدرت یادگیری نیز در ارتباط با این بازی افزایش پیدا می‌کند. نوجوانانی که راه‌حل مکعب روبیک را فرا می‌گیرند، باید ااگوریتم ها را با تکرار و تمرین در ذهن خود بسپارند. با این کار در هر موقعیتی به نتیجه مورد نظر رسیده و موفق خواهند شد. این موضوع در افزایش سطح تمرکز و یادگیری نوجوانان تاثیر بسیار مثبتی و مفیدی می‌گذارد. در هنگام انتخاب خرید اسباب بازی پسرانه مکعب روبیک یک گزینه ایده آل محسوب می‌شود. چرا که یک وسیله سرگرم کننده و در عین حال آموزشی و انگیزشی به شمار می‌آید.

اسباب بازی پسرانه

اسباب بازی پسرانه

سخن آخر

در این پست آموزشی به صورت کامل و جامع در مورد “بازی برای افزایش تمرکز” کودکان صحبت کردیم. اگر شما نیز یک  کودک با اختلال تمرکز دارید، می‌توانید سوالات خود را در این زمینه در بخش کامنت های این پست با ما مطرح کنید. همکاران ما در کوتاهترین زمان ممکن پاسخگوی سوالات شما عزیزان در این زمینه خواهند بود. در صورتی که بخواهیم یک جمع بندی کلی از نکات مطرح شده ارائه کنیم، باید به بازی های مناسب برای افزایش تمرکز اشاره کنیم.

 بازی های ساختنی مانند پازل، بازی های فکری کارتی از جمله بازی های مناسب برای تمرکز کودکان است. شطرنج، مکعب روبیک، برج هیجان و سودوکو از بازی های ایده آل برای افزایش تمرکز نوجوانان محسوب می‌شود. در صورتی که از مطالعه این بخش آموزشی برایتان مفید بود، خوشحال می شویم که فروشگاه اسباب بازی فروشی آنلاین شازده کوچولو را در شبکه های اجتماعی خود به دیگران نیز معرفی کنید. با این اطلاعات و آگاهی والدین را نسبت به کودکان بالا برده و احساس رضایت و ارزشمندی را به دیگران هدیه خواهید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *