اسباب بازی, مجله ی کودک

بازی‌ حرکتی برای کودکان

بازی‌های حرکتی برای کودکان

از آنجا که رشد و سلامت جسمانی کودکان اهمیت بالایی دارد، موضوع مقاله امروز فروشگاه اسباب بازی فروشی آنلاین شازده کوچولو راجع به بازی‌ حرکتی برای کودکان است. این نوع بازی به افزایش مهارت‌های حرکتی و جسمی آنها کمک می‌کند. همچنین در جهت‌دار کردن و تخلیه انرژی در کودکان بسیار تاثیرگذار خواهد بود. بنابراین اگر شما فرزندی پر جنب‌وجوش و فعال دارید، این دسته از بازی‌ها برای آنها بسیار مناسب است. با این اوصاف کودکان در ارتباط با بازی‌های حرکتی نیازهای حرکتی و فعالیت‌های بدنی خود را برطرف می‌سازند.

 در نظر داشته باشید فعالیت جسمانی به صورت منظم در دوران کودکی در رشد جسمی آنها مهم و ضروری می‌باشد. پس سعی کنید که در برنامه روزانه آنها بازی‌های حرکتی را گنجانده تا به رشد جسمی و ذهنی آنها کمک کنید. چرا که این نوع بازی‌ها عملکردی شبیه به ورزش داشته و تمامی ما از فواید زیاد فعالیت‌های ورزشی نیز آگاه هستیم. در ادامه مطالب به بررسی انواع بازی‌ها حرکتی مناسب برای کودکان می‌پردازیم.

فواید بازی‌های حرکتی برای کودکان

بازی های حرکتی به بازی‌هایی گفته می شود که به حرکات بدنی منجر شده و تمامی اعضای بدن را به فعالیت وادار می‌سازد. انجام این بازی ها در سلامت جسم و روان کودک تاثیرگذار است. در ادامه به برخی از فواید بازی‌های حرکتی اشاره می‌کنیم:

سلامت جسمی

از مهم‌ترین فواید بازی های حرکتی در ارتباط با سلامت بدنی کودکان است. زمانی که یک کودک جسمی سالم داشته باشد، توانایی انجام فعالیت‌های مختلف را نیز خواهد داشت. این فعالیت‌ها در رشد مهارت‌های فیزیکی، اجتماعی کودک بسیار موثر است. تحقیقات نشان داده کودکانی که فعالیت بدنی بالایی دارند، ابتلا به بیماریهای مختلف از جمله دیابت، چاقی فشارخون و بسیاری دیگر در آنان کاهش می‌یابد. در آینده نیز خطر‌ات جسمی مانند انواع بیماری‌، آنها را تهدید نخواهد کرد. با در نظر گرفتن این موضوع، والدینی که سلامت فرزندشان برایشان مهم است، باید او را به بازی‌های حرکتی تشویق کنند. به این نکته نیز توجه نمایید که یک ذهن پویا و خلاق در بدنی سالم شکل خواهد گرفت.

سلامت جسمی کودکان

سلامت جسمی کودکان

سلامت روانی

از دیگر فواید بازی‌ حرکتی برای کودکان، ایجاد سلامت روانی و ذهنی در کودک می‌باشد. اگر خواستار یک فرزند با ذهن و روانی سالم هستید، بهتر است فعالیت‌های بدنی و بازی‌های تحرکی را در لیست برنامه روزانه او بگنجانید. چرا که ارتباطی مستقیمی بین فعالیت فیزیکی کودکان با سلامت روان آنها وجود دارد. بنابراین اگر خواستار فرزندانی سالم، پرانرژی با روحیه‌ای شاد هستید، او را به بازی‌های حرکتی ترغیب نمایید. در کنار بازی، اسباب بازی‌ها نیز نقش تعیین کننده‌ای در ایجاد سلامت روانی کودکان دارند. پس با توجه به جنسیت کودک خود خرید اسباب بازی‌ دخترانه و یا پسرانه را نیز برای آنها مد نظر داشته باشید.

اسباب بازی سینک ظرفشویی

اسباب بازی سینک ظرفشویی

افزایش تمرکز و یادگیری

تمامی والدین و مربیان در ارتباط با مطالب آموزشی، خواستار یادگیری بالای کودکان هستند. یکی از راههای تقویت یادگیری و ایجاد تمرکز بالا، داشتن فعالیت جسمی مناسب مانند بازی‌ها حرکتی است. فرآیند یادگیری در کودکان چیزی نیست که شبه حاصل شود و میزان یادگیری هر کودک با کودکی دیگر متفاوت می‌باشد. پروسه یادگیری از منابع مختلفی تامین می‌شود، که بکار کردن بازی‌های حرکتی در بازی‌های کودکانه نیز در این امر موثر خواهد بود. علاوه بر این استفاده‌ از بازی‌های مناسب در قالب یک ابزار آموزشی به ایجاد انگیزه بیشتر و فرصت‌های  یادگیری عمیق‌تر و بیشتر کمک می‌کند. پیشرفت مهارت‌های شناختی فراهم می‌کند، که به انگیزه کودکان برای یادگیری هم کمک می‌کند. بنابراین می‌توان گفت یک مزیت مهم بازی‌های حرکتی بالا بردن سطح تمرکز و یادگیری فرزند شما می‌باشد. در نهایت نتیجه گیری کلی این است که فعالیت‌ بدنی بیشتری برابر با سلامت عمومی تمامی ارگان‌ها.

فعالیت جسمی کودک

فعالیت جسمی کودک

بازی‌های حرکتی خلاقانه در منزل

با توجه به اینکه کودکان نیازمند بازی‌های حرکتی هستند، این نوع بازی را نمی‌توان محدود به مکان و زمان کرد. گاهی با در نظر گرفتن چند بازی حرکتی در خانه می‌توان ساعتها او را سرگرم نگه داشت. به این منظور در ادامه چند بازی‌ حرکتی برای کودکان را به شما معرفی می‌کنیم:

بازی بولینگ

یکی از بهترین، ساده‌ترین و در عین حال مفیدترین بازی‌های حرکتی کودکان، بازی بولینگ است. مزیت استفاده از این نوع بازی، ایجاد سرگرمی با حداقل هزینه و بدون کمترین دردسر می‌باشد. این بازی بسیار ساده بوده و والدین نیز می‌توانند فرزندان خود را همراهی کنند. روش بازی بولینگ به این صورت است که در ابتدا بولینگ‌ها را کنار هم گذاشته و پس از رعایت فاصله طولی، توپ را با تمرکز به سمت پین‌ها بیاندازید. برای اینکه شاهد موفقیت کودک خود باشید بهتر است نکات ریز را هم به او آموزش دهید. میزان سرعت و جهت گیری صحیح در برنده شدن او تاثیر گذار خواهد بود. گاهی نیز برای افزایش اعتماد به نفس کودک خود لازم است که نقش بازنده داشته و شرایط برنده شدن را برای او فراهم آورید. در نظر داشته باشید برای تقویت روحیه همکاری و انجام بازی‌های گروهی، کودک این بازی را با همسالان خود انجام دهد.

اسباب بازی بولینگ

اسباب بازی بولینگ

تفنگ حباب ساز فضایی

یکی از محبوب‌ترین اسباب بازی‌های کودکانه، حباب سازها می‌باشند. کودکان در ارتباط با این نوع بازی‌، مهارت‌های جسمی و حرکتی خود را تقویت می‌کنند. مزیت استفاده از تفنگ حباب ساز فضایی این است که باتری خور بوده و تمامی کودکان، حتی بزرگسالان نیز در محیط خانه می‌توانند با آن بازی کنند. در این نوع بازی تمرکز و دقت بالا، حرف اول را می‌زند. کودک با جمع کردن حواس خود حباب‌ها را دنبال کرده تا حباب را بدست آورد و بترکاند. همچنین این اسباب بازی را می‌توان جز خرید اسباب بازی پسرانه نیز قرار داده و به عنوان هدیه برای فرزند خود خریداری نمایید.

حباب ساز اسباب بازی

تفنگ حباب ساز باتری خور طرح آدم فضایی

پانتومیم

این بازی جذاب بسیار سرگرم کننده بوده و جز بازی‌های حرکتی برای کودکان نیز محسوب می‌شود. بازی پانتومیم جز بازی‌های رقابتی و پرهیجان است. نحوه بازی به این صورت می‌باشد که تعدادی کلمه را انتخاب کرده و سپس یار کشی کنید. در مرحله بعدی باید تلاش کرده تا بدون کلام و به صورت نمایشی و با اجرای حرکات بدن منظور خود را به دیگران برسانید. برای اینکه این بازی را به صورت صحیح به فرزندان انتقال دهید، اول خودتان بازی را انجام دهید. سپس از آنها نیز بخواهید که پانتومیم دلخواه خود را اجرا کنند. در بازی کودک به حرکت اعضای بدن وادار شده و تعاملات اجتماعی و حس مشارکت نیز در او تقویت می‌شود.

بازی پانتومیم

بازی پانتومیم

 

اسکوتر پلاستیکی کودک

اسکوترها نیز در لیست بازی‌های حرکتی و ورزشی قرار دارند. این وسیله بازی در انواع جنس و رنگ های مختلف برای کودکان و حتی بزرگسالان طراحی می‌شود. داشتن یک اسکوتر باعث می‌شود تا با هزینه‌ای کم کودک شما سرگرم شود. او در ارتباط با این بازی وادار به حرکت و همچنین به حفظ تعادل بین اعضای بدن می‌رسد.

اسکوتر پلاستیکی کودک

اسکوتر پلاستیکی کودک

بازی موش و گربه

این بازی نیاز به وسیله‌ای خاص نداشته و تنها با وجود چند نفر امکانپذیر است. مزیت این بازی‌ها افزایش مهارت‌های گروهی و همچنین همدلی در کودکان است. بازی موش و گربه از قدیم الایام تا کنون جز بازی‌های سرگرم کننده گروهی محسوب می‌شود. لازمه این بازی فعالیت بدنی و سرعت عمل است. بزرگسالان نیز برای جذابیت بیشتر می‌توانند فرزندان خود را در این بازی همراهی کنند. وجود والدین در کنار کودکان باعث ایجاد حس امنیت و صمیمیت بیشتر می‌شود.

بازی فکری موش و گربه

بازی فکری موش و گربه

 بنابراین این بازی را هم جز گزینه‌های بازی‌های حرکتی خلاقانه قرار دهید. نحوه انجام بازی به این صورت است که یک نفر نقش گربه را داشته و در تلاش برای گرفتن موش با موش‌ها می‌باشد. لازم به ذکر است که کودکان دیگر در این بازی نقش موش را دارند. پس موش‌ها باید از گربه فرار کرده و مکانی امن را برای مخفی شدن در نظر بگیرند. این مکان امن می‌تواند پشت در، زیر مبل یا پشت صندلی‌ و یا داخل کمد دیواری باشد. به نوبت نیز کودکان می‌توانند نقش گربه را بازی کرده و موش‌ها را پیدا کنند.

اسباب بازی فرمان موزیکال

علاوه بر بازی‌ حرکتی برای کودکان، اسباب بازی‌های جدید و متفاوتی نیز وجود دارد که کودک را به فعالیت وادار می‌کند. والدین می‌توانند از این اسباب بازی‌ها مانند فرمان موزیکال برای کودک خود خریداری نمایند. این خرید را می‌تواند به عنوان پاداش یا هدیه برای فرزند خود در نظر بگیرید. این فرمان اسباب بازی جذاب، انگیزه‌ای برای جست و خیز و جنب و جوش در کودک به وجود می‌آورد.

فرمان موزیکال کودک

فرمان موزیکال کودک

اسباب بازی راکر اسب کودک

این اسباب بازی حرکتی مناسب کودکان در سنین پایین است. کودکان با این راکر سرگرم شده و قسمتی از اعضای بدن مانند دست و پاها را در حین بازی حرکت می‌دهند. به طور کلی راههای زیادی برای تقویت عضلات کودک وجود دارد، یکی از آنها استفاده از راکر است. راکرها را می‌توان در هر جایی از خانه قرار داد و کودک را سرگرم نمود. از لحاظ امنیتی نیز این نوع اسباب بازی حرکتی امن بوده و خطری کودک را تهدید نخواهد کرد. بنابراین والدین می‌توانند با خیالی آسوده کودک را برروی آن گذاشته و به کارهای خود مشغول شوند.

اسباب-بازی-راکر-اسب-دو-کاره-11

اسباب بازی راکر اسب کودک

لی لی بازی

این بازی بسیار شناخته شده است و جز بازی‌های پرتحرک قدیمی و هیجان انگیز محسوب می‌شود. نحوه اجرای بازی لی‌لی به این صورت است که کودک یک پای خود را بالا نگه می‌دارد و باید در این حین تعادل خود را نیز حفظ کند. پس از آن باید بر روی هدف مشخص شده تمرکز کرده و خود را به آن برساند. برنده مسابقه کسی است که خود را سریع تر به خط پایان رسانده و اعلام پیروزی کند. این بازی علاوه بر ایجاد تحرک و فعالیت، تمرکز کودک را نیز بالا خواهد برد.

لی لی بازی

لی لی بازی

برای ایجاد تمرکز و آرام شدن کودک علاوه بر این بازی می‌توان از اسباب بازی عروسکی نیز کمک گرفت. خرید خرس برای کودکان در این زمینه تأثیرگذار خواهد بود. خاصیت خرس‌هایی با جنس پولیشی نانو این است که کودک در تماس با آن با آرامش می‌رسد. در نتیجه می‌تواند تمرکز کرده و فعالیت‌های آموزشی یا حرکتی خود را بهبود بخشد.

عروسک خرس آب رنگی

عروسک خرس آب رنگی

جمع بندی نهایی

در بخش‌های بالا به بررسی موضوع بازی‌ حرکتی برای کودکان پرداختیم. اینگونه بازی‌های برای کودک اهمیت بسیاری زیادی دارد. چرا که به آنها کمک می‌کند تا سلامت جسمی و عملکرد حرکتی بهتری را تجربه کنند. در مطالب امروز چند بازی حرکتی و اسباب بازی مناسب در این زمینه را معرفی کردیم. اسباب بازی‌های بیان شده به کودک کمک می‌کند تا عضلات خود را قوی کرده و به تعادل و هماهنگی حرکتی برسد. به طور کلی اسباب بازی‌ها هر کدام به منظور خاص طراحی و تولید می‌شوند. به طور مثال عروسک باربی برای ایجاد مسئولیت پذیری کودک و تقویت روابط اجتماعی برای کودک در نظر گرفته شده است.

پس اگر می‌توانید با خرید عروسک باربی برای فرزند خود این مهارت‌ها را در او افزایش دهید. اکنون به سوال جواب دهید که شما والدین چه بازی و اسباب بازی برای فعالیت‌های حرکتی خود انتخاب می‌کنید؟ خوشحال می‌شویم که در بخش نظرات مطالب امروز، بازی‌های پیشنهادی برای کودکان را با ما به اشتراک بگذارید. در نظر داشته باشید که با تبادل اطلاعات و تجربیات خود به والدین زیادی در زمینه بازی‌های حرکتی برای کودکان کمک خواهد کرد. از اینکه تا پایان مطالب امروز فروشگاه اسباب بازی فروشی آنلاین شازده کوچولو ما را همراهی کردید، سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *