اسباب بازی, مجله ی کودک

مزایای شن بازی برای کودک

مزایای شن بازی برای کودک

یکی از بازی‌های لذت بخش و پرطرفدار برای کودکان، بازی با شن می‌باشد‌. بنابراین تصمیم داریم در مطالب امروز فروشگاه اسباب بازی فروشی آنلاین شازده کوچولو، مزایای شن بازی برای کودک را مورد بررسی قرار دهیم. برخی والدین به بهانه‌های بی‌‌ اساس و واهی فرزند خود را از بازی‌ کردن با شن محروم می‌سازند. در حالی که می‌توانند با رعایت برخی موارد بهداشتی و ایمنی او را راحت گذاشته تا با این بازی پرفایده، سرگرم شوند. بازی با شن از زمان‌های دور تا امروز جز بازی‌های سرگرم کننده و دوست داشتنی برای کودکان به شمار می‌آید.

بسیاری از متخصصین و روانشناسان بر انجام این بازی تاکید داشته و در این رابطه اطلاعات زیادی در اختیار بزرگسالان قرار داده‌اند. همچنین درمانگرها نیز در حین فرآیند بازی درمانی با شن درونیات کودک را مورد بررسی قرار می‌دهند. چرا که کودکان از طریق بازی احساسات درونی خود را بروز داده و استرس و اضطراب های احتمالی را آشکار می‌سازند. در بخش‌های بعدی به صورت جامع و کامل به فواید شن بازی کودک می‌پردازیم. پس تا پایان پست آموزشی امروز ما را همراهی کنید.

شن بازی چیست؟

شن بازی نوعی بازی درمانی است که حدودا  صد سال پیش رواج پیدا کرد. با استفاده از این روش می‌توان به صورت غیرمستقیم به درمان کودکان پرداخت. در ارتباط با شن بازی کودک، درمانگر به هدف مورد نظر خود که کشف درونیات کودک خواهد رسید. علاوه بر روش درمانی تمامی افراد به ویژه بچه‌ها می‌توانند با سن یا ماسه اوقات فراغت خود را به عنوان سرگرمی بگذرانند. افراد می‌توانند به صورت آزادانه و دلخواه تصاویر ذهنی خود را به اشکال مختلف بر روی شن‌ها پیاده کنند. همچنین در روش بازی درمانی شن به فرد کمک می‌شود تا احساسات خود را ابراز با کمک خلاقیت خود، مسائل درونی اش را کشف نماید. این روش برای کودکان بسیار موثر بوده و در کاهش علائم بیماری‌هایی مانند افسردگی نیز بی‌تاثیر نیست.

شن بازی چیست؟

شن بازی چیست؟

شن بازی کودکان

همه ما می‌دانیم که کودکان در ارتباط با بازی و اسباب بازی‌ها درونیات و احساسات خود را بروز می‌دهند. شن بازی نیز این ویژگی را داشته و دارای فواید و خاصیت‌های زیادی برای کودکان است. در ادامه مزایای شن بازی برای کودک را به طور کامل شرح می‌دهیم:

رشد ذهنی کودک

بازی کردن نقش مهم و زیادی در رشد ذهنی کودک دارد. با در نظر گرفتن این موضوع شن بازی نیز در تقویت رشد فکری و ذهنی او بسیار موثر خواهد بود. والدین می‌توانند بدون پرداخت هزینه‌ای زیاد و با مقداری شن به رشد و ایجاد مهارت‌های مختلف او کمک کنند. شن بازی به کودک اجازه می‌دهد تا با کمک توانایی‌های خود چیزهای جدیدی را به وجود آورد. در این میان فکر، خلاقیت و ذهن او نیز به تکامل خواهد رسید.

رشد ذهنی کودک

رشد ذهنی کودک

رشد جسمی و فیزیکی

یکی از فواید شن بازی در کودکان، افزایش مهارت‌های حرکتی و فیزیکی در آنها می‌باشد. زمانی که کودک در ارتباط با جابجایی و انتقال شن‌ها قرار می‌گیرد، عضلات دست و پای او نیز تقویت می‌شود. حتی اگر کودک در سنین پایین حرکات جزئی در هنگام شن بازی داشته باشد، باز هم به رشد جسمی او کمک خواهد شد. در صورت امکان محل ثابتی را برای قرارگیری شن‌ها مشخص کرده و حجم زیادی از شن را تهیه کنید. در این شرایط فرزند شما می‌توانند برروی شن‌ها جست و خیز کرده و بالا و پایین بپرد. برای جذابیت بیشتر با خرید اسباب بازی پسرانه مانند ماشین های قدرتی هیجان شن بازی را در او چندین برابر کنید.

اسباب بازی ماشین کنترلی تراکتور دیوانه

اسباب بازی ماشین کنترلی تراکتور دیوانه

تقویت خلاقیت کودک

یکی از روش‌های ساده و مفید برای پرورش خلاقیت کودکان، استفاده از روش شن بازی می‌باشد. رشد خلاقیت در شن بازی می‌تواند شامل تخیل و ابزارهای کلامی باشد. در شرایطی که کودک سرگرمی بازی با شن و ماسه می‌باشد تخیل خود را بکار گرفته و گاها نیز داستان پردازی می‌کند. به عنوان مثال با ساخت یک قلعه‌ها یا کوه‌ خانه‌ای رویایی برای خود می‌سازد. همچنین حیوانات یا موجودات خیالی را با خود در این سازه‌ها همراه می‌کند.

تقویت خلاقیت کودک با شن بازی

تقویت خلاقیت کودک با شن بازی

دست او در هنگام بازی با شن باز است و می‌تواند یا هر چیزی را که تصور کند اجرایی نماید. در این میان اگر شما نیز پدر و مادر خلاقی باشید به بازی را برایش جذابتر می‌سازید. به عنوان نمونه یک تکه مقوا را به شکل دلخواه کودک برش زده و برای تزئین و پوشش آن مقداری شن بر روی آن بپاشید. اکنون خواهید دید که با صرف هزینه‌ای اندک، علاوه بر ایجاد سرگرمی و داشتن لحظاتی خوش به رشد و خلاقیت او نیز کمک کرده‌اید.

تقویت رشد عاطفی

از دیگر مزایای شن بازی برای کودک، افزایش مهارت‌های عاطفی آنان است. کودک در ارتباط با شن، ماسه و همچنین خاک به احساس آرامش می‌رسد. بنابراین برای برطرف شدن ناآرامی، اضطراب و استرس کودک، شن بازی بسیار تأثیرگذار می‌باشد. اگر کودکی بی‌قرار دارید یا مدام در حال غرزدن است، شن درمانی بهترین گزینه برای او خواهد بود.

آرامش عاطفی کودک بوسیله شن بازی

آرامش عاطفی کودک بوسیله شن بازی

تقویت مهارت‌های اجتماعی

یکی از مهارت‌های ضروری و مهمی که کودک از سنین پایین باید فراگیرد، مهارت‌های جمعی و گروهی و در نهایت وارد شدن به اجتماع است. برای دستیابی کودک به این مهارت، بازی کردن به صورت مشارکتی ساده‌ترین و راحت ترین روش می‌باشد. شن بازی کودک با همسالان نیز یکی از بهترین گزینه‌های ممکن در تقویت مهارت‌های اجتماعی است. بنابراین اگر بخواهیم یکی از مزیت‌های شن بازی را مورد بررسی قرار دهیم، کودک در حین بازی، یاد می‌گیرد که مسائل احتمالی با همسالان خود را مدیریت کند. علاوه بر این یک روش مناسب برای ایجاد صمیمیت و همدلی، می‌تواند همین شن بازی با دیگر کودکان باشد.

تقویت مهارت اجتماعی کودک

تقویت مهارت اجتماعی کودک

تقویت حل مسئله

بازی با شن و ماسه سبب می‌شود تا کودک وادار به حل مسائل شود. به عنوان نمونه او با مقدار شن و ماسه ای که در دست گرفته و یا در قالب می‌ریزد، با مقدار و مقیاس آشنا می‌شود. بنابراین توانایی حل معادلات ابتدایی ریاضی را نیز فرا می‌گیرد. علاوه بر این شن بازی به کودک کمک می‌کند تا منعطف شده و در آینده قدرت رویارویی با مسائل مختلف پیدا کند. با گذشت زمان و استفاده از این نوع بازی او یاد می‌گیرد که با چالش‌های زندگی نیز کنار آمده و در جهت برطرف کردن آنها بکوشد. در نهایت پس از تکرار و تمرین در شرایط مختلف به مهارت‌های حل مسئله نیز خواهد رسید.

تقویت حل مسئله کودک بوسیله شن بازی

تقویت حل مسئله کودک بوسیله شن بازی

نکات ایمنی برای شن بازی

به هنگام بازی با شن، باید نکاتی ایمنی را به خصوص برای کودکان در نظر گرفت. یکی از سوالات پر تکرار والدین این است که آیا شن بازی برای سلامت کودکان زیانبار است؟ در مورد شرایط بهداشتی فضای شن بازی و آب بازی باید به برخی از نکات توجه داشت. در ادامه این نکات را بررسی می‌کنیم:

بررسی بهداشت ساحل

در سالهای اخیر با سواحلی در کشورمان مواجه می‌شویم که سرشار از زباله بوده و مناسب شن بازی یا حتی شنا نیستند. بیشتر این آلودگی‌ها توسط زباله‌های صنعتی ایجاد شده و شامل زباله‌های شهری و بیمارستانی نیز می‌باشد. قطعا این وضعیت تاثیر مستقیمی بر وضعیت بهداشتی شن و ماسه سواحل می‌گذارد. پس تا حد امکان در این سواحل اجازه شن بازی به کودکان خود ندهید.

بهداشت ساحل

بهداشت ساحل

آفتاب سوختگی

مورد بعدی که بسیار حائز اهمیت است، جلوگیری از آفتاب سوختگی پوست کودک و یا گرمازدگی وی می‌باشد. قاعدتا مشکل آفتاب سوختگی موقت نیست و فقط به ساحل و یا شن بازی تعلق ندارد. اما از آنجایی که شن بازی زمان زیادی نیاز دارد، بهتر است برای کودکان خود از کرم ضد آفتاب بدون رنگ استفاده کنید. بخصوص در فصول گرم این مسئله از اهمیت بیشتری برخوردار است. اهمیت ندادن به مصرف ضد آفتاب ممکن است باعث خطرات جبران ناپذیری مثل انواع بیماری‌های پوستی و سرطان پوست شود.

آفتاب سوختگی کودک به هنگام شن بازی در ساحل

آفتاب سوختگی کودک به هنگام شن بازی در ساحل

موارد خطرناک موجود در شن

بهتر است قبل از شروع بازی محوطه‌ی بازی کودک خود را بررسی کنید تا در ماسه‌ها خورده شیشه، ضایعات آلوده و یا موجودات خطرناک وجود نداشته باشد. زیرا احتمال بروز این اتفاق به هنگام شن بازی وجود دارد. در واقع حشرات ریزی در بین شن‌های طبیعی لانه می‌کنند که گزنده هستند و ممکن است بهداشت و سلامت کودکان را به خطر بیندازد.

موارد خطرناک موجود در شن

موارد خطرناک موجود در شن

نکات مهم به هنگام شن بازی

در این بخش برخی نکات توصیه شده را بررسی خواهیم کرد:

  • این بازی برای کودکان زیر 3 سال ممنوع است.
  • برای کودک خود توضیح دهید که نباید دانه‌های ریز شن را به آسمان یا سمت دیگران پرتاب کند.
  • از فرزندتان بخواهید تا در محدوده‌ی تعیین ‌شده بازی کند.
  • به هنگام بازی در کنار فرزند خود حضور داشته باشید. زیرا ممکن است کودک شما دست‌های کثیف خود را به سمت چشم‌ها و دهان خود ببرد.
  • از وسایل مخصوص شن بازی استفاده کنید تا با وسایل غیر استاندارد دچار آسیب نشوید. این وسایل بهتر است از جنس پلاستیکی باشد.
  • پس از اتمام بازی دست یا بدن کودک (که در مجاورت شن قرار گرفته) را بشویید. در کل بهتر است کودک را به حمام ببرید.
  • توصیه می‌شود که از یک لباس مجزا استفاده کنید تا پس از اتمام بازی آن را تعویض کنید.

بهترین مکان برای شن بازی کودک کجاست

با توجه به مزایای شن بازی برای کودک، می‌خواهیم به سوال بهترین مکان برای این بازی پاسخ دهیم. اگر شما در مناطق ساحلی شمالی و جنوبی زندگی می‌کنید، حتما کودکتان خاطرات زیادی از تجربه بازی با شن را دارد. اما برخی دیگر از نقاط کشور به این امکان دسترسی نداشته و برای شن بازی کودک، باید اقدام کنند. این کار به دو صورت انجام می‌شود: اول اینکه مقداری شن و ماسه برای کودک تهیه کرده و در مکانی قرار دهید. راه حل دیگر وجود پارک‌های شنی در سطح شهر، که این مسئله را برایتان حل می‌کند. پارک های شنی غالبا دارای زمینی بزرگ بوده و کودکان می‌توانند در آن فعالیت های زیادی با شن و ماسه انجام دهند.

خانه شن بازی کودک

خانه شن بازی کودک

اگر می‌خواهید شن بازی کودک فرصت زیادی از شما نگیرد، بهتر است یک مکان مشخص شده را برای شن‌ها در نظر بگیرید. یک استخر بادی کوچک بهترین گزینه پیشنهادی برای محل قرارگیری شن و ماسه خواهد بود. ماسه‌های تمیز و بدون آلودگی را در آن قرار داده و رعایت نکات بهداشتی را برای کودک خود شرح دهید. به او یادآوری کنید که هنگام بازی با شن دست خود را به دهان یا چشم خود نزدیک نکند. پس از پایان بازی نیز با مایع دستشویی و آب دست‌های خود را بشویند. می‌توانید برای بازی‌های کودکانه فرزند خود با شن، یک همراه برای او خریداری نمایید. خرید خرس بهترین همراه همراه برای کودکان بوده و حس آرامش و امنیت را نیز به او منتقل می‌کند.

عروسک خرس آب رنگی

عروسک خرس آب رنگی

اسباب بازی‌های مناسب شن بازی چه ویژگی‌هایی دارند؟

همانطور که در قسمت قبل به این موضوع اشاره کردیم، اسباب بازی‌های شن بازی اغلب پلاستیکی هستند. زیرا این جنس، شن و ماسه را به خود جذب نمی‌کند و با شستشوی ساده به آسانی تمیز می‌شود. فقط در نظر داشته باشید که پس از شستن، اسباب بازی را در مقابل نور مستقیم خورشید قرار داده تا به خوبی خشک شود. به این ترتیب احتمال وجود باکتری نیز بر روی اسباب بازی کاهش می‌یابد. اولین اسباب بازی که به ذهن هر فرد خطور می‌کند، سطل و وسایل بازی‌های ساحلی و شن و ماسه است. اما علاوه بر آن پیشنهادات دیگری نیز وجود دارد که برای بازی‌های ساحلی مناسب خواهد بود. در ادامه این موارد را به شما معرفی خواهیم کرد:

ماشین‌های قدرتی زینگو مدل راهسازی

از آنجا که جنس این ماشین‌ها پلاستیک مواد نو و نشکن است، می‌تواند بهترین گزینه برای شن بازی باشد. لذت استفاده از این ماشین برای کودکان به خاطر حمل شن با آن‌ها بسیار بوده و بیشتر مورد استقبال پسرها قرار می‌گیرد.

اسباب بازی ست ماشین راهسازی زینگو

اسباب بازی ست ماشین راهسازی زینگو

اسباب بازی کامیون بزرگ کیوان

یکی دیگر از موارد پرطرفدار و باکیفیتی که برای شن بازی انتخاب می‌شود. گرچه این اسباب بازی در همه جا و در همه حالت طرفداران خود را راضی نگه داشته و یک سرگرمی جذاب برای کودکان و بزرگسالان می‌باشد.

اسباب بازی کامیون کیوان بزرگ

اسباب بازی کامیون کیوان بزرگ

اسباب بازی موتور شاهین

از دیگر پیشنهادات ما خرید یک موتور پلاستیکی است که از مواد نو ساخته شده باشد. گاها پیش آمده که کودکان افراد موتورسوار را در کنار ساحل می‌بینند و از شما درخواست می‌کنند که موتور سواری کنند. خرید این اسباب بازی کوچک و کم جا می‌تواند برای چنین شرایطی مناسب باشد. ضمن آنکه استفاده از آن برای دختر و پسر تفاوتی ندارد و یک سرگرمی جالب محسوب می‌شود.

اسباب بازی موتور کودک

اسباب بازی موتور کودک

اسباب بازی کامیون زرین سایز بزرگ 130 کیلو

برای کسانی که قصد دارند در این بازی حسابی خوش گذرانی کنند، خرید این کامیون مناسب است. این اسباب بازی جذاب می‌تواند تا وزن 130 کیلو گرم را تحمل کند و دارای شن کش و بیل کوچک می‌باشد. در کل یک پیکج کامل برای شن بازی و بازی‌های ساحلی محسوب می‌شود.

اسباب بازی کامیون زرین 130 کیلو

اسباب بازی کامیون زرین 130 کیلو

 سخن پایانی

در مطالب امروز فروشگاه اسباب بازی فروشی آنلاین شازده کوچولو به بررسی مزایای شن بازی برای کودک پرداختیم. یکی از بازی‌های لذت بخش و محبوب برای کودکان شن بازی است، که نوعی روش درمانی نیز محسوب می‌شود. از مزایای شن بازی می‌توان به رشد ذهنی کودک، رشد جسمی و فیزیکی، تقویت خلاقیت اشاره کرد. علاوه بر این کودکان در شن بازی به تقویت مهارت‌های اجتماعی، رشد عاطفی و همچنین تقویت حل مسئله می‌رسند. بهترین مکان برای شن بازی می‌تواند ساحل دریا یا پارک‌های شنی باشد. اما والدین می‌توانند به صورت ساختگی نیز یک استخر شنی برای فرزند خود تهیه کنند. در کنار شن بازی خرید عروسک باربی برای کودکان دختر حس مسئولیت پذیری و همدلی را آنان ایجاد می‌کند. بنابراین می‌توان گفت اسباب بازی‌ها در کنار بازی‌های مختلف مانند شن ‌بازی به تقویت مهارت‌های کودکان کمک بسیار زیادی خواهد کرد.

عروسک باربی دوچرخه سوار

عروسک باربی دوچرخه سوار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *