مجله ی کودک

تفسیر نقاشی کودکان

تفسیر نقاشی کودکان

یکی از موضوعات حائز اهمیت تفسیر نقاشی کودکان است که در مطالب امروز فروشگاه اسباب بازی فروشی آنلاین شازده کوچولو به آن می‌پردازیم. غالبا کودکان احساسات و درونیات خود را با کشیدن نقاشی ابراز می‌کنند. بنابراین این کار علاوه بر جنبه سرگرمی می‌تواند وسیله‌ای برای نمایش شادی و غم‌هایشان باشد. والدین می‌توانند نقاشی را ابزاری برای درک روحیات و خواسته‌های فرزند خود قرار دهند. در تفسیر کردن نقاشی کودکان، به عنصرهایی مانند شکل، رنگ و نسبت و تناسبات دقت می‌شود تا از میان آنها به تمایلات کودک پی برد.

در صورتی که فرزند شما عکس یا رنگی را به طور مداوم در نقاشی‌های خود تکرار می‌کند، بهتر است به صورت ویژه مورد بررسی قرار گیرد. اگر به این موضوع توجه کرده باشید برخی از کودکان در زمان کشیدن نقاشی با خود گفتگو دارند. بنابراین صحبت‌ها و داستان سرایی‌های آنها نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. پس علاوه بر جنبه سرگرمی و ابراز احساسات، خلاقیت کودک نیز در این میان به شکوفایی می‌رسد.

تفسیر مادر در نقاشی کودکان

یکی از تصویرهایی که در نقاشی بیشتر کودکان دیده می‌شود، کشیدن تصویر مادر است. شاید فرزند شما هم این عکس را به صورتی بزرگتر و برجسته‌تر بکشد. در این حالت تفاسیر مختلفی در این مورد مصداق پیدا می‌کند. گاها نیز پیش می‌آید که به در شکل و سایزهای متفاوت و همچنین رنگ‌های گوناگون تصویر مادران کشیده می‌شود. در صورتی که فرزند شما از رنگ‌های شاد و گرم مانند: زرد، قرمز در کشیدن مادر استفاده می‌کند، نشانه پیوند عمیق بین این دو می‌باشد. در نقطه مقابل، بکارگیری رنگ‌های تیره یا سیاه نشانگر روابط پیچیده است. علاوه بر این در نقاشی‌ها کودکان به فاصله مادر و کودک نیز باید توجه شود. اگر تصویر مادر و فرزند به هم نزدیک باشد، نشانه خوبی می‌باشد.

تصویر مادر در نقاشی کودک

نقاشی مادر کشیدن توسط بچه

در غیر اینصورت باید به ابعاد روحی و عاطفی او دقت کنید. در زمان تفسیر نقاشی کودکان شاید در دنیای واقعی نیز به این نتیجه برسید که کودک شما دچار آسیب‌های روحی و روانی شده است. بنابراین نیازمند درک و توجه از سمت شما خواهد بود. پس از لحاظ روحی او را مورد محبت قرار داده و او در آغوش گرفته و نوازش کنید. در ضمن کارهای مثبت او مدام مورد تحسین و تشویق قرار دهید. یک پیشنهاد ویژه و عالی در این زمینه که خرید خرس است، به شما کمک بسزایی خواهد کرد. خوب است بدانید که عروسک‌های خرس به کودکان کمک می‌کنند تا اضطراب و استرس‌های احتمالی در آنها از بین برود. علاوه بر این آنها با بغل کردن این عروسک دوست داشتنی به آرامش و امنیت می‌رسند. پس برای آرام سازی و انتقال حس خوب به فرزند خود از این عروسک خرس غافل نشوید.

تفسیر گل در نقاشی کودکان

گل‌ها جز تصاویری هستند که به تعداد زیادی در نقاشی تمامی کودکان وجود دارند. حتی بزرگسالان نیز اگر بخواهند برای فرزند خود نقاشی بکشند، احتمالا گل جز اولویت هایشان می‌باشد. حالا که گل‌ها نقش اساسی در نقاشی هر کودکی دارند، بهتر است کمی بیشتر به این مورد بپردازیم. یکی از این موارد در ارتباط با مکان نقاشی گل می‌باشد، که باید بیشتر بررسی شود. اگر مکان قرار گیری گل در صفحه نقاشی، وسط باشد، فرزندتان از امنیت و آرامش برخوردار است. برعکس این قضیه زمانی می‌باشد‌ که کودک گل را در گوشه کادر نقاشی بیاورد. لازم به ذکر است که رنگ گل نیز می‌تواند از لحاظ روانشناسی مورد نقد و بررسی قرار گیرد.

گل در نقاشی بچه

گل در نقاشی بچه

به طور مثال رنگ گل‌های قرمز نمایانگر محبت، دوستی و همچنین شور و هیجان است. در صورتی که کودک شما از رنگ زرد در گل‌های کشیده شده استفاده می‌کند، به احتمال زیاد او کودکی خوش بین و شاد می‌باشد. گل‌هایی به رنگ آبی نیز به آرامش و حال خوب کودکان اشاره دارد. در ادامه نیز در تفسیر اجزای گل، برگ‌ها نمایش دهنده رشد و شکوفایی هستند. گلبرگ‌ها هم غالبا به جذابیت، زیبایی و بالندگی تفسیر می‌شوند. با کمک موارد گفته شده می‌توان تفسیر نقاشی کودکان را بهتر انجام داد و در نهایت به شخصیت درونی آنها نیز پی برد.

تفسیر درخت در نقاشی کودکان

درختان جز تصاویری می‌باشند که به وفور در نقاشی کودکان دیده می‌شوند. آنها تمام تلاش خود را می‌کنند تا یک درخت به صورت کامل را به تصویر بکشند. ریشه، تنه، شاخه و برگ‌ها جز قسمت‌های اصلی یک درخت محسوب می‌شوند، که تفاسیری متفاوت دارند. اگر فرزندتان ریشه­‌های درخت را به صورت برجسته‌تر می‌کشد،  نشانگر مسائل درونی و سوالات زیاد و جستجوگرهای او می‌باشد. تنه درخت نیز در نقاشی کودکان نماد قدرت، نیرو و زندگانی است. بنابراین اگر کودکی که تنه درخت را  بزرگ­‌تر از سایر قسمت‌های درخت می­‌کشد، نشانه قوی بودن و نیاز به حرکت می‌باشد. شاخ و برگ­‌ درخت نیز غالبا نشانه فکر، عقل، منطق و در نهایت خیال­پردازی کودک است. در نهایت نیز باز بودن شاخ و برگ درخت در نقاشی فرزندتان علاقمندی به جمع و برون گرایی را نشان می‌دهد.

تصویر درخت در نقاشی کودکان و تفسیر آن

تصویر درخت در نقاشی کودکان و تفسیر آن

تفسیر خانه در نقاشی کودک

تقریبا تمامی کودکان در سنین پایین خانه به عنوان یک جز اصلی در تمامی نقاشی هایشان به کار می‌برند. همانطور که می‌دانید خانه مرکز اصلی و مهم در زندگی هر فردی می‌باشد. بنابراین اگر فرزند شما از خانه زیاد در نقاشی‌های خود استفاده می‌کند، باید مورد بررسی قرار گیرد. کودکانی که در خانه‌های به تصویر کشیده رنگ‌های مختلف و شاد به کار می‌برند، غالبا نیازهای روحی و عاطفیشان برآورده می‌شود. برعکس اگر او خانه‌هایی سرد و بی‌روح کشیده و دیواره‌های آن مانند یک قلعه بلند است، نیازمند توجه از سمت والدین می‌باشد. علاوه بر موارد گفته شده در هنگام تفسیر نقاشی بایستی به سن کودک نیز توجه شود. فرزندانی در سنین زیر 8 سال از خانه زیاد استفاده می‌کنند، به احتمال خیلی زیاد به والدین به ویژه مادر وابستگی دارند.

خانه در نقاشی کودک چه تفسیری دارد؟

خانه در نقاشی کودک چه تفسیری دارد؟

 برای برخی از کودکان جدا شدن از پدر و مادر بسیار دشوار است. بنابراین والدین باید بدانند که چگونه کودک خود را پرورش دهند تا انسانی سالم، شاد و مستقل باشد. این کار را در ابتدای امر باید از جدایی‌هایی با زمان کوتاه شروع کرد. در قدم‌های بعد مدت زمان آن را به ساعت و روز افزایش دهید. اگر فرزند شما دختر است با خرید اسباب بازی دخترانه به او در جدا سازی از خود کمک کنید. علاوه بر اطرافیان عروسک‌ها یکی از بهترین گزینه‌ها برای پر کردن تنهایی کودک هستند. توجه داشته باشید نوع اسباب و عروسک را با توجه به سن، جنسیت و علاقمندی‌های او انتخاب کنید.

 

خورشید در نقاشی کودکان

خورشید نیز در نقاشی کودکان زیاد دیده می‌شود. کشیدن این تصویر در نقاشی توسط کودک غالبا حاکی از ارتباط پدر و فرزندی است. اگر شاهد یک خورشید کامل در وسط آسمان و صفحه نقاشی فرزند خود بودید، مفهومی خوبی در بردارد. به ویژه اگر با رنگی زرد و پررنگ کشیده شده باشد. این کودکان معمولا از عزت نفس و اعتماد به نفس بالایی برخوردار بوده و رابطه خوبی با والدین مخصوصا پدر خود دارند. در کل کشیدن خورشید با این ویژگی‌ها معنا و مفهومی خوبی را منتقل می‌کند. برعکس این مورد زمانی ‌است که کودک خورشید را در نقاشی‌های خود به صورت نیمه یا زیر ابری پنهان می‌کند. مفهوم این نوع خورشید نیز به این صورت است که خطر آسیب‌های احتمالی مانند اضطراب و استرس در کودک وجود خواهد داشت.

خورشید در نقاشی کودک

خورشید در نقاشی کودک

نقاشی‌ تک رنگ در کودکان

همانطور که در مطالب قبلی نیز به آن اشاره کردیم، نقاشی‌ها علاوه بر ایجاد لحظاتی سرگرم کننده، درونیات کودکان را ابراز می‌کنند. در صورتی که فرزندتان در نقاشی‌های خود تنها از یک رنگ استفاده می‌کند، باید به آن توجه شود. به عنوان نمونه رنگ سبز، نشان دهنده کودکی است که از هوش بالایی برخوردار می‌باشد. همچنین او می‌خواهد مرکز توجه قرار گرفته و متمایز از دیگر کودکان باشد. اگر فرزند شما در رنگ آمیزی نقاشی تنها از رنگ آبی استفاده می‌کند، او فردی صلح طلب و آرام است. البته بکارگیری زیاد این رنگ نشانگر تردید و دودلی در مسائل روزمره نیز خواهد بود. رنگ صورتی نیز جزرنگ‌هایی است که معمولا توسط دختران مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تک رنگ کشیدن نقاشی توسط کودک

تک رنگ کشیدن نقاشی توسط کودک

 این رنگ به معنای عشق و ابراز احساسات می‌باشد. در صورتی که به طور افراطی و تنها از این رنگ استفاده شود، می‌توان گفت فرزند شما نیاز به توجه بیشتری دارد. اگر می‌خواهید این گروه از دختران را خوشحال کنید، به او توجه کرده و نیازهای عاطفی او را برطرف سازید. گاهی توجه می‌تواند خرید یک اسباب بازی دلخواه برای کودک باشد. عروسک‌ها جز اسباب بازی‌های پرطرفدار و محبوب دختران هستند. بنابراین با خرید عروسک باربی می‌توانید علاوه بر دادن یک هدیه مناسب، به رشد مهارت‌های اجتماعی او کمک کنید. علاوه بر ایجاد این مهارت، تقویت همدلی و مسئولیت پذیری را در فرزند خود افزایش می‌دهید.

عروسک باربی با بچه دست و پا مفصلی

عروسک باربی با بچه

 

مراحل رشد نقاشی کودکان

در بخش‌های قبل به بررسی تفسیر نقاشی کودکان پرداختیم. در این قسمت تصمیم داریم مراحل رشد نقاشی کودکان را مورد بررسی قرار دهیم. این مراحل شامل چهار مرحله زیر می‌باشد:

مرحله کشیدن نقاشی به صورت خط خطی

غالبا در این دوره کودکان خطوط را بی‌هدف بدون معنا بر روی کاغذ می‌‌آورند. شما شاهد این هستید که او تمامی صفحه را خط‌هایی درهم و برهم می‌کشد. به طور خط خطی کردن کودکان در نقاشی، به رشد و توسعه مهارت‌های حرکتی آنها کمک می‌کند. بنابراین به فرزند خود امکان ایجاد این نوع از نقاشی را بدهید تا در این ابعاد پیشرفت کند.

کنترل کردن خطوط

پس از گذراندن مراحل خط خطی کردن بی‌هدف نوبت به کنترل خطوط می‌رسد. کودک در این مرحله توانایی تمرکز و کشیدن خطوط به صورت متعادل را پیدا خواهد کرد. او به مرور زمان می‌تواند به هماهنگی چشم و دست‌ها رسیده و خطوطی مانند دایره را ایجاد کند. البته این شکل‌ها را به صورت نامنظم و با دشواری می‌کشد. علاوه بر این با کمی تکرار و تمرین می‌تواند بر خط‌های کشیده شده کنترل داشته باشد و از محدوده تعیین شده بیرون نزد.

کشیدن تصاویر اصلی

در این مرحله فرزند شما قادر خواهد بود تا شکل‌های مانند دایره، مثلث، مربع و برخی از اشکال دیگر را تصویر سازی نماید. اگر به او یک مداد بدهید، توانایی گرفتن میان دو انگشت را خواهد داشت. اگر از او بخواهید که شما یا دیگر اعضای خانواده را بکشد، در حد توان خود این کار را انجام می‌دهد. لازم به ذکر است که استثنا وجود دارد و موارد بیان شده برای تمامی کودکان یکسان نیست. چرا که توانایی هر کودک با کودکی دیگر متفاوت می‌باشد. در استفاده از رنگ‌ها نیز از قانون خاصی تبعیت نکرده و به صورت رندم و گاها تک رنگ به کار برده می‌شود.

سخن پایانی

مطالب بالا در فروشگاه اسباب بازی فروشی آنلاین شازده کوچولو، در ارتباط با تفسیر نقاشی کودکان بود. همانطور که می‌دانید نقاشی‌ها هم مانند اسباب بازی‌ها نقش تعیین کننده در روحیات و رشد عاطفی کودکان دارند. علاوه بر این به رشد مهارت‌های جسمی و خلاقیت آنها کمک می‌کنند. والدین می‌توانند نقاشی را علاوه بر سرگرمی وسیله‌ای برای ابراز احساسات مانند غم و شادی کودکان خود قرار دهند. به طور مثال اگر فرزندی از یک رنگ و تصویر به صورت مداوم در نقاشی خود استفاده می‌کند، باید به آن توجهی خاص و ویژه انجام شود. خانه نیز در نقاشی‌ها کودکانه از جایگاه ویژه برخوردارند. اگر کودکی در نقاشی خود خانه‌ای سرسبز، پر از در و پنجره با رنگ‌هایی شاد می‌کشد، نشانه خوبی می‌باشد.

چرا که والدین این دسته از کودکان نیازهای عاطفی و روحی آنها را به خوبی در نظر دارند. در نظر داشته باشید که کودکی که تنها خانه را در نقاشی‌های خود به تصویر می‌کشد، به والدین خود بسیار وابسته است. با این وجود پدر و مادر باید به فرزند خود کمک کنند تا انسانی سالم، شاد و مستقل باشد. اگر بخواهیم به مراحل رشد نقاشی کودک نیز اشاره ای داشته باشیم، شامل مرحله خط خطی، کنترل کردن خطوط و در نهایت کشیدن اشکال اصلی می‌شود. در مقاله امروز مطالبی را راجع به تفسیر نقاشی کودک ارائه دادیم. اگر شما نیز تجربه و اطلاعاتی در این زمینه دارید، خوشحال می‌شویم که بخش کامنت های این پست با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *