اسباب بازی

راهنمای خرید اسباب بازی برای کودکان

راهنمای خرید اسباب بازی برای کودکان

اسباب بازی‌ها وسیله‌ای برای سرگرمی و در عین حال رشد و تقویت مهارت‌های کودکان هستند. با توجه به اهمیت این موضوع، مطالب امروز فروشگاه اسباب بازی فروشی آنلاین شازده کوچولو راجع به راهنمای خرید اسباب بازی برای کودکان می‌باشد. بسیاری از والدین در زمان انتخاب وسایل بازی برای فرزند خود دچار سردرگمی می‌شوند. آنها دوست دارند بهترین و مناسب‌ترین اسباب بازی را برای کودکان خود انتخاب کنند. داشتن اطلاعات کافی در این زمینه کمک بسیار زیادی به آنها خواهد کرد. چرا که علاوه بر مشغول شدن کودکان به تقویت مهارت‌های گوناگون از جمله مهارت‌های کلامی، جسمی، عاطفی، ارتباطی و … می‌انجامد. علاوه بر این به وسیله اسباب بازی‌ها می‌توان رفتارهای مطلوب فرزندان را تقویت نمود.

گاهی والدین آنچنان مشغول تعلیم و مراقبت از کودکان خود هستند که از اعمال خوب فرزندان به سادگی عبور می‌کنند. اما وقتی اشکالی در رفتار آنها رخ می‌دهد، آن را دیده و مدام به کودک گوشزد می‌کنند. پدران و مادران در نظر داشته باشند، انتقاد همراه با ستایش، نتایج بهتری به بار می‌آورد. بنابراین از تحسین و تشویق غافل نشوید و کوچکترین پیشرفتی را در او تحسین کنید. در این میان اسباب بازی‌ها بهترین وسیله برای پاداش محسوب خواهند شد. با توجه به این موضوع در ادامه این مطالب موارد مهمی که باید در زمان خرید وسایل بازی کودکان در نظر داشته باشید را ارائه می‌دهیم. پس تا پایان با ماه همراه شوید تا اسباب بازی‌های مناسب را نیز به شما معرفی کنیم.

ویژگی اسباب بازی مناسب برای کودکان

وسایل بازی برای کودکان باید با در نظر گرفتن نیازها و توانایی های آنها انتخاب شود. در ادامه ویژگی‌های یک اسباب بازی مناسب برای کودکان را بیان می‌کنیم:

  • در نظر گرفتن سن کودک: یکی از موارد جز راهنمای خرید اسباب بازی برای کودکان قرار می‌گیرد، سن کودک است. هماهنگ بودن وسایل بازی با شرایط سنی او سبب می‌شود تا کودک به توانمندی‌های خود پی ببرد.
  • در نظر گرفتن علایق کودک: اگر می‌خواهید اسباب بازی خریداری شده برای فرزندتان جذابیت داشته باشد، حتما علاقمندی‌های او را در نظر داشته باشید. به طور مثال برخی از دختران تنها به عروسک باربی علاقمند هستند. شما می‌توانید با خرید انواع مختلف و گوناگونی از این عروسک نیاز و سلیقه او را در این زمینه برطرف نمایید.
  • در نظر گرفتن توانایی‌های جسمی و ذهنی کودک: عده‌ای از بزرگترها هنگام خرید اسباب بازی به توانایی‌های بدنی و ذهنی فرزند خود توجه ندارند. به طور مثال وسایل بازیی که کودک را به تحرک و فعالیت تشویق می‌کند برای آنها بسیار مناسب خواهد بود. مهارت‌های جسمی آنها در ارتباط با اینگونه بازی‌ها تقویت می‌شود.
  • در نظر گرفتن خلاقیت و حس کنجکاوی کودک: یکی از ویژگی‌های اسباب بازی مناسب برای کودکان این است که کودک را کشف و کنجکاوی وادار کند. بازی‌های فکری، اسلایم، خمیربازی و … جز وسایل بازی هستند که کودک مهارت‌های جدیدی را در کودک به وجود می‌آورد.

انواع اسباب بازی و ویژگی‌های آن

امروزه اسباب بازی‌های مختلفی تولید و به بازار عرضه می‌شود. برای آشنایی بیشتر والدین با انواع اسباب بازی آنها دسته بندی کرده و به شما معرفی می‌کنیم:

اسباب بازی‌های مهارتی

این نوع از اسباب بازی‌ها به تقویت مهارت‌های شناختی، عاطفی و فیزیکی کودک کمک زیادی می‌کند. به طور کلی کودک در ارتباط با اسباب‌بازی‌ها مهارت‌های آموزشی، جمعی و مشارکتی را خواهد آموخت. بنابراین او با اینگونه وسایل به پرورش توانایی‌هایی گوناگون خود می‌رسد. اسباب‌بازی‌ها کودکان را تشویق می‌کنند تا مهارت‌های حرکتی‌ خود را افزایش دهند. استفاده کنند. همچنین در تقویت عضلات، بهبود تعادل و هماهنگی اعضای بدن تاثیرگذار می‌باشند. یکی از مزیت‌های اسباب بازی‌های مهارتی، تقویت مهارت‌های شناختی کودک است.

به عنوان مثال توانایی‌ حل مسائل، ایجاد تمرکز بالا و در نهایت توجه به جزئیات را در کودک بالا خواهد برد. علاوه بر این کودکان در ارتباط با اسباب بازی‌های مهارتی به تقویت تعاملات اجتماعی نیز می‌رسد. بازی‌های گروهی، دوستانه و جمعی این مهارت‌ها را افزایش می‌دهد. همچنین رسیدن به یک هدف مشترک و نوبت‌دهی تجربیات جدیدی را در او به وجود می‌آورد. در کل می‌توان گفت اسباب‌بازی‌های مهارتی علاوه بر سرگرمی به رشد و پیشرفت آنها کمک زیادی خواهد کرد. نمونه ای کامل از این نوع بازی، اسباب بازی ساختنی کلبه جنگلی می‌باشد.

اسباب بازی‌های عروسکی

در بخش‌ قبلی راجع به راهنمای خرید اسباب بازی برای کودکان مطالبی را ارائه دادیم. همانطور که می‌دانید یکی از اسباب بازی‌های محبوب و پرطرفدار کودکان عروسک‌ها هستند. عروسک‌ها طیف گسترده‌ای از اشکال مختلف را شامل می‌شود. شناخته‌ترین نوع آن غالبا ظاهری مانند انسان دارند. معمولا این نوع از عروسک مناسب خرید اسباب بازی دخترانه است. چرا که کودکان دختر با آنها ارتباط زیادی برقرار می‌کنند. به طور کلی عروسک‌های قوه تخیل و رویاپردازی کودک را افزایش می‌دهد. شاید شما نیز دیده باشید که یک کودک با عروسک خود ساعتها سرگرم شده و با او صحبت می‌کند.

اسباب بازی سبد آشپزی کوچک

اسباب بازی سبد آشپزی کوچک

 

او عروسک را یک دوست و همراه صمیمی برای خود می‌پندارد. علاوه براین نوع عروسک، عروسک ‌های پولیشی و پارچه‌ای در لیست عروسک‌های مناسب برای کودکان قرار دارند. والدین با خرید خرس عروسکی یک همراه همیشگی و جدایی ناپذیر برای او خریداری می‌کنند. آنها حتی هنگام خواب یا در زمان مسافرت این خرس دوست داشتنی را با خود همراه می‌کنند. چرا که این نوع از عروسک به او حس اعتماد و امنیت می‌دهد و کودک در تماس با او به آرامش می‌رسد. بنابراین اسباب‌بازی‌های عروسکی نیز جز یکی ازانواع وسایل بازی بوده و یک گزینه مناسب برای سرگرمی کودکان می‌باشد.

خرید عروسک خرس اورجینال

خرید عروسک خرس

اسباب بازی‌های درمانگر

این نوع از اسباب بازی جنبه درمانی داشته و وسیله‌ای برای بیان احساسات، تجربیات و مسائل روانشناختی کودک است. معمولا این نوع وسایل بازی توسط افراد درمانگر در اختیار کودکان قرار می‌گیرد. در برخی مواقع نیز با کمک والدین و مدیریت درمانگر می‌توان نتایج بازی کودک با این اسباب بازی‌ها را مورد بررسی قرار داد. آنها از طریق فعالیت‌های مانند نقاشی، بازی با عروسک‌، بازی‌های ساختنی و فکری به تقویت مهارت‌های خود می‌پردازند. همچنین از این راه می‌توان مشکلات روانی، عاطفی و اجتماعی کودک را یافته و در جهت بهبودسازی تلاش کنند. اسباب بازی‌های بازی درمانی برای مسائل روحی و روانی مانند اضطراب، افسردگی، مشکلات رفتاری مفید واقع می‌شود.

 نمونه‌ای از این عروسک‌های درمانگر، عروسک خرگوش آنجل اورجینال است. این عروسک‌های پرطرفدار و دوست داشتنی به کودک کمک می‌کند تا احساسات مختلف خود مانند: خشم، ترس و وابستگی‌ها عاطفی را بروز دهد. به طور کلی بازی درمانی و استفاده از عروسک‌های درمانگر راهی برای دسترسی به درونیات، فشارهای روحی و آسیب‌های وارده به کودک است. با کمک این خرگوش محبوب می‌توان  یک رابطه امن با مطمئن با کودک برقرار کرد. در نهایت نیز افکار، تجربیات، رفتارها و احساسات او را مورد بررسی قرار داد. علاوه بر این زمینه رشد و تکامل جنبه‌های مختلف زندگی کودک را فراهم آورد.

خرید عروسک خرگوش انجل اورجینال

عروسک خرگوش آنجل

 

اسباب بازی‌های فیزیکی

در راهنمای خرید اسباب بازی برای کودکان باید به این اسباب بازی‌ها نیز توجه داشت. چرا که به عنوان وسیله‌ای ضروری به رشد مهارت‌های جسمی کودک کمک می‌کند. در نظر داشته باشید کودک از بدو تولد تا سنین بالاتر به وسیله این تعاملات فیزیکی و بازی‌ها به رشد حرکتی و هماهنگی بدنی می‌رسد. به عنوان نمونه اسباب بازی‌هایی مانند انواع لگو، ساختنی و سوار کردنی برای کودکان در این زمینه موثر می‌باشد. اینگونه از بازی‌ کودکان را وادار به استفاده از دستان خود کرده تا اشکال و ساختار متنوعی را به وجود آورند.

 همین امر باعث تقویت عضلات و دیگر اجزای دست و انگشتان می‌شود. علاوه بر این به مهارت‌های ذهنی کودک نیز کمک خواهد کرد و توانایی حل مسئله را در آنها بالا خواهد برد. در نظر داشته باشید گذشته از این اسباب بازی، فعالیت‌هایی مانند بازی‌های لی‌لی، طناب بازی، گرگم به هوا و بسیاری دیگر به رشد جسمانی و سلامت او کمک می‌کند.

اسباب بازی مناسب کودک شما

والدین در نظر داشته باشند پیش از خریداری هر نوع اسباب بازی باید به سن و توانایی های فرزند خود دقت کنند. با توجه به این موضوع، به شما کمک می کنیم تا بتوانید اسباب بازی متناسب با سن و روحیات کودک خود را انتخاب کنید. در ادامه تعدادی از این نوع اسباب بازی را معرفی می‌کنیم:

عروسک‌های پولیشی

یکی از بهترین و پرطرفدارترین نوع اسباب بازی‌ها عروسک‌های پولیشی هستند. این نوع از عروسک را می‌توان از سنین پایین و حتی نوزادی برای کودک تهیه کرد. عروسک جوجه گل به سر یکی از اسباب بازی‌های جذابی است که از هر نظر مناسب برای کودکان می‌باشد. چرا که گزینه بی‌خطر بودن، دوام بالا، قابلیت شستشو و قیمت مناسب را یکجا دارد. این جوجه دوست داشتنی را می‌توان برای تمامی سنین تهیه کرد. همانطور که می‌دانید یکی از ویژگی‌های اسباب بازی برای نوزادان نداشتن قطعات ریز است، بنابراین این عروسک برای این گروه سنی نیز بسیار مناسب خواهد بود. رنگ زرد جوجه گل به سر باعث جذابیت دوچندان آن برای نوزادان است. عروسک گربه لوسیفر اورجینال این عروسک پولیشی جذاب مناسب کودکانی است که علاقمند به اسباب بازی‌های خاص هستند. خاصیت ضد حساسیت بودن این عروسک خیال والدین را از بابت سلامتی کودکان راحت کرده است.

عروسک گربه لوسیفر سیندرلا

عروسک گربه لوسیفر سیندرلا

 تفنگ اسباب بازی دولول پوکه پران

در راهنمای خرید اسباب بازی برای کودکان گفتیم وسایل بازی باید با توجه به روحیات و علاقمندی‌های آنها تهیه شود. والدین می‌دانند از اسباب بازی‌های مورد علاقه کودکان به ویژه پسران انواع اسلحه و تفنگ است. این نوع وسیله بازی جنگجوی درونی آنها را فعال کرده و مهارت‌های حرکتیشان را بهبود می‌بخشد. اگر تصمیم به خرید اسباب بازی پسرانه دارید، این گزینه پیشنهادی را از دست ندهید.

اسباب بازی تفنگ دولول

اسباب بازی تفنگ دولول

اسباب بازی لوازم آرایشی sweet candy

یکی از وسایل بازی مورد علاقه دختران اسباب بازی‌هایی است که روحیات دخترانه را در آنها تقویت می‌کند. بنابراین اسباب بازی لوازم آرایشی می‌تواند این روحیات را در آنان تقویت نماید. دختران می‌توانند با این وسایل رنگارنگ قوه تخیلات خود را نیز افزایش دهند.

اسباب بازی آرایشی کودک طرح شکلات بزرگ

اسباب بازی آرایشی کودک

اسباب بازی بال فرشته چراغ دار

این اسباب بازی هم به عنوان یک پیشنهاد خوب برای خرید والدین و هم به عنوان یک کادو شیک و خاص به کودکان استفاده می‌شود. قطعا بال فرشته چراغ‌دار آرزوی هر دختری می‌باشد. چرا که کودک می‌تواند به رویاهای خود نزدیک‌تر شود و فرشته بودن را تجربه کند. پیشنهاد ما  این است که از این اسباب بازی جذاب دیدن کنید و مشخصات آن را مطالعه نمایید.

بال فرشته چراغ دار

بال فرشته چراغ دار

سخن نهایی

در این مطلب از شازده کوچولو راهنمای خرید اسباب بازی برای کودکان را آموزش دادیم. برای اینکه یک خرید موفق داشته باشید ابتدا باید انواع اسباب بازی و ویژگی‌های آن را بشناسید و سپس به علایق کودک خود توجه کنید. هر والدینی باید ویژگی اسباب بازی مناسب برای کودک خود را در نظر بگیرد. چرا که یک اسباب بازی صرفا جهت تفریح و گذراندن اوقات کودک نیست. بلکه در روان و خاطرات او موثر است و در این بازه از زندگی کودک ثبت خواهد شد. اگر علاقه‌مند به دانستن تاریخچه عروسک و اسباب بازی‌ها هستید، بهتر است به بخش اصلی سایت مراجعه نمایید و از مطالب مفید واقع در این بخش نیز دیدن کنید. اما اگر به دنبال یک اسباب بازی جذاب و مورد پسند کودکان هستید، می‌توانید از گزینه‌های پیشنهاد شده در این مطلب که در بخش (اسباب بازی مناسب کودک شما) معرفی کردیم استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *