اسباب بازی پسرانه

بازی برای کودکان ۳ تا ۶ سال

بازی برای کودکان ۳ تا ۶ سال

همه ما می‌دانیم بازی‌ها یک فعالیت مهم و ضروری برای کودکان می‌باشد. کودکان در هنگام بازی به تجربیات مختلفی رسیده و یادگیری آنها افزایش می‌یابد. بنا بر اهمیت این موضوع تصمیم داریم بازی برای کودکان ۳ تا ۶ سال را مورد بررسی قرار دهیم. اگر شما نیز فرزندی در این سنین دارید با مطالب امروز فروشگاه اسباب بازی فروشی آنلاین شازده کوچولو همراه شوید. شاید بسیاری از والدین به این مورد دقت کرده‌ باشند، زمانی که کودک مشغول بازی می‌شود پرانرژی‌تر و شاداب‌تر می‌شود. چرا که بازی‌ها یک فعالیت شاد است که کودک را به حرکت، جنب و جوش و خلاقیت ترغیب می‌کند.

علاوه بر اسباب بازی‌ انواع مختلفی از بازی وجود دارد که کودکان می‌توانند بدون امکانات خاصی آن را در خانه انجام دهند. والدین می‌توانند با توجه به سن و روحیات فرزند خود بازی مناسب را پیدا کرده و او را سرگرم نمایند. همانطور که اشاره شد سن کودک یکی از فاکتور‌های مهم برای انتخاب بازی است. به طور مثال برخی از بازی‌ها مانند طناب بازی را کودکان در سنین پایین نمی‌توانند انجام دهند. چرا که توانایی‌های جسمی و حرکتی آنها از قدرت بالایی برخوردار نمی‌باشد. در ادامه برای آشنایی بیشتر والدین بازی‌های مناسبی را معرفی خواهیم کرد، پس تا پایان مطالب امروز ما را همراهی نمایید.

بازی برای کودکان ۳ ساله

پیش از اینکه به بازی‌های مناسب برای کودکان ۳ سال بپردازیم، بهتر است به مهارت‌های آنها در این سنین اشاره ای داشته باشیم:

حرکات جسمانی

او توانایی تنها از پله رفتن را دارد و هر پایش را بر روی یک پله می‌گذارد. اما در پایین آمدن هر دو پا را روی یک پله خواهد گذاشت. خیلی سریع و تند بالا رفته و می‌تواند بر روی سه چرخه سوار شود. علاوه بر این او قادر خواهد بود که بر روی انگشتان پایش را برود. چهارزانو نشستن و یک لحظه روی یک پا ایستادن نیز از کار‌های انجام شده در این سنین است.

مهارت‌ دستی

کودکان در سنین ۳ سالگی به راحتی با قاشق و چنگال غذا می‌خورند. توانایی شستن دستها و پایین یا بالا آوردن شلوار نیز مربوط به سن می‌باشد. والدین در سنین شاهد علاقه فرزند خود به نقاشی هستند. با کمک یک قلم بزرگ می‌تواند تصاویری نامفهوم بکشد. او می‌تواند یک آدم با سر و بعضی از اعضای بدن بکشد. بیشتر کودکان ۳ ساله می‌توانند از قیچی برای برش استفاده می‌کنند. اگر بازی‌های سوارکردنی به او بدهید، توانایی انجام آن را خواهد داشت. در بخش‌های بعدی مفصلا درباره بازی برای کودکان ۳ تا ۶ سال توضیح خواهیم داد.

شنوایی، بینایی و گفتاری

یک کودک سه ساله در شرایط عادی می‌تواند نام و نام خانوادگی، جنسیت و گاهی سن خود را بگوید. اگر با او صحبت کنید شاهد گفتگوی او با خودتان خواهید بود. در برخی از زمانها در مورد وقایع گذشته صحبت می‌کند. علاقمند به گوش سپردن به داستان است. اگر قصه‌ای مورد علاقه اش باشد، دوست دارد آن را بارها برایش تکرار کنند. غالبا چند رنگ اصلی را فراگرفته و نام آنها را بیان می‌کند.

رفتار اجتماعی و بازی

یک کودک در سنین سه سالگی معمولا بدقلقی‌هایش کاهش می‌یابد. اگر قبلاً کج خلقی داشته در این سن مهربان و آرام می‌شود. علاقمند است تا در فعالیت‌های بزرگسالان و والدین خود شرکت کند. از بازی هوایی که بر روی زمین انجام می‌شود لذت می‌برد. با همسالان و کودکان دیگر نیز بازی می‌کند. اگر خواهر یا برادر کوچکتری داشته باشد، با آنها رفتاری مهربان و نرم دارد. علاوه بر این نوبت بازی‌کردن را نیز درک نمی‌کند.

انواع بازی برای کودکان ۳ سال

در این بخش انواع بازی را به شما معرفی می‌کنیم:

نقاشی و بازی با رنگ‌ها

از بهترین راههای یادگیری رنگ‌ها و بافت‌های مختلف، نقاشی کردن است. والدین می‌توانند برای سرگرمی و تقویت مهارت‌های او یک قلم‌موی بزرگ و ظروف رنگی به او بدهند. در نهایت برای جلوگیری از کثیف شدن لباسش یک پیشبند هم به او بپوشانید.

بازی با دوستان خیالی

 برای یک کودک سه ساله عروسک‌ و حیوانات عروسکی می‌تواند یک دوست و همراه صمیمی باشد. اگر می‌خواهید قوه تخیلات کودک تقویت شده و یک دوست همیشگی داشته باشد، خرید خرس این نیاز را برطرف می‌کند. کودکان در این سنین دوست دارند همانطور که والدین با آنها رفتار می‌کنند، با عروسک هایشان رفتار نمایند.

عروسک خرس آبرنگی اورجینال

عروسک خرس آبرنگی اورجینال

بازی و فعالیت‌های جسمی و حرکتی

 یکی از مهارت‌هایی که کودک در این سنین تجربه می‌کند، یادگیری جست و خیز، دویدن و پریدن است. در حین تجربه این حرکات نیز به ایجاد تعادل و هماهنگی اعضای بدن خواهد رسید. در ابتدا سعی کنید با کودک خود همراه شده تا حرکات زانو و فرود آمدن را یاد بگیرد.

بازی با خاک، شن، ماسه

 به طور کلی خاک بازی برای کودکان ۳ تا ۶ سال بسیار محبوب و جذاب است. بنابراین باید در این سنین یک سطل و بیلچه برای کودک خود تهیه کرده تا به راحتی خاک بازی کرده و شن و ماسه‌ها را جابجا کند. این کار برای آنها بسیار لذتبخش و شادی آفرین خواهد بود. با این نوع بازی خلاقیت او افزایش می‌یابد. در ضمن پیش از شروع بازی و در مراحل اولیه به او آموزش دهید که چطور از سطل و بیلچه استفاده کند و شن‌ها را به هوا پرتاب نکند.

بازی و استفاده از دستها

 بزرگترها در این سنین باید به کودک سه ساله کمک کنند تا مهارت‌های جسمی و حرکتی خود را تقویت نماید. او باید به حرکات اعضای بدن به ویژه دستها تسلط پیدا کند. این کار را می‌توان به وسیله تعدادی پیچ بزرگ که در دهان نرود انجام داد. باز و بسته کردن پیچ و وسایل مختلف این توانایی حرکتی دستهایش را بالا می‌برد.

بازی کنار هم گذاشتن شکل‌های نامنظم

 برای ایجاد تمرکز حواس و تقویت مهارت‌های دستی کودک، بازی با انواع پازل بهترین راه حل است. بهتر است پازل‌هایی ساده با قطعات بزرگ را برای او تهیه کرده و در صورت موفقیت او را تحسین و تشویق کنید.

بازی برای کودکان ۴ ساله

در این قسمت نیز برای آشنایی بهتر والدین با توانمندی‌های کودک در سن ۴ سالگی ویژگی‌های این دوره را شرح داده و سپس بازی‌های مناسب برای این سنین را معرفی می‌کنیم:

مهارت‌های حرکتی و جسمی

 کودک در چهار سالگی می‌تواند بدون کمک والدین خود از پله‌ها بالا و پایین برود. اگر توپی ببیند قادر خواهد بود تا آن را کمی به جلو پرتاب کند. اگر از او بخواهید که روی یک پا بایستد برای چند ثانیه توانایی این کار را خواهد داشت.

مهارت‌های گفتاری و شنوایی و بینایی

یک کودک در این سنین می‌تواند صحبت کرده و یک جمله را بیان کند. اگر شعری را برایش بخوانید او نیز می‌تواند آن را برایتان مجددا بخواند. گاها نیز داستان‌هایی را که شنیده برایتان تعریف می‌کند.

مهارت‌های اجتماعی و عاطفی

 والدینی که کودکی چهار ساله دارند می‌توانند از فرزند خود بخواهند که لباس های خود را پوشیده و یا به تنهایی درآورد. او در این سنین بازی کردن با همسالان و والدین را دوست داشته و برایشان جذاب است. در بخش‌های بعدی بازی برای کودکان ۳ تا ۶ سال را مفصلا توضیح خواهیم داد.

مهارت‌های ذهنی و فکری

 کودک در این سن از دیگران تقلید می‌کند. اگر یک کاغذ و مداد به او بدهید سعی می‌کند چیزی را که شما کشیده‌اید را مجددا بکشد. او توانایی کشیدن یک دایره و یا مربع را خواهد داشت. والدین می‌توانند در چهارسالگی فرزند خود اعداد را به او آموزش دهند. یادگیری موضوعات جدید برای او جذاب بوده و علاقه نشان خواهد داد.

بازی برج سازی

 در این بازی کودک به تقویت و هماهنگی دست و چشم می‌رسد. او سعی می‌کند تا حد امکان از وسایل موجود یک برج بلند بسازد. در صورت امکان این بازی را به صورت مشارکتی انجام دهید تا فعالیت‌های اجتماعی و همدلی فرزندتان بالا برود.

خاله بازی یا نقش بازی

 این بازی از زمان‌های دور تاکنون توسط کودکان دختر انجام می‌شود. مزیت بکارگیری این نوع بازی حس مسئولیت پذیری و ایجاد تعاملات اجتماعی است. البته برای جذابیت بیشتر این بازی، باید تعدادی اسباب بازی برای کودک خریداری شود. یکی از این وسایل سبد بزرگ اسباب بازی پیک نیک است. مزیت استفاده از این سبد این است که تمامی اسباب‌های مورد نظر برای یک خاله بازی هیجان انگیز را دارا می‌باشد. داشتن یک سبد باعث شده تا تمامی ظروف و دیگر وسایل در قرار گرفته و قابلیت حمل و جابجایی آسان دارد.

بازی با سایه

 این بازی حتما فرزند چهار ساله شما را سرگرم و هیجان زده خواهد کرد. برای این بازی نیاز به یک اتاق تاریک و چراغ قوه می‌باشد. سپس نور را بر روی دیوار انداخته و دستتان رو جلوی نور قرار دهید و شکل ‌ها دلخواه را به نمایش بگذارید. پس از آن به فرزند خود کمک کنید تا این کار را به هر شکل که دوست دارد انجام دهد.

بهترین بازی برای کودکان پنج ساله

بازی برای فرزندان در هر سنینی باید علاوه بر سرگرم شدن به تقویت مهارت‌های مختلف او کمک کند. در مطالب پیش بازی برای کودکان ۳ تا ۶ سال را بیان کردیم. در ادامه به معرفی چند بازی مناسب سن پنج سال می‌پردازیم:

بازی‌های آموزشی

 این دسته از بازی‌ها بهترین و مهم‌ترین بازی برای کودکان در این سن محسوب می‌شود. وسایل آموزشی که با رنگ و شکل در ارتباط است، مهارت و یادگیری کودک را افزایش می‌دهد. اسباب بازی هزارکاره 110 قطعه یک انتخاب بسیار خوب و ایده آل برای کودکان ۵ ساله است. پس اگر قصد خرید هدیه برای کودکی در این سن را دارید این گزینه را هم به آن اضافه نمایید.

اسباب بازی هزارکاره

اسباب بازی هزارکاره

اسباب بازی حلقه هوش چرخ دار

 این وسیله بازی در مهارت‌های فیزیکی کودکان نقش موثری دارد. علاوه بر آن به افزایش اعتماد به نفس فرزندان کمک زیادی خواهد کرد. در نظر داشته باشید که همراهی والدین با کودکان در زمان بازی احساس  شادی و امنیت را برای آنها ایجاد می‌کند.

اسباب بازی حلقه هوش

اسباب بازی حلقه هوش

اسباب بازی راکر اسب کودک

 این وسیله بازی حرکتی مناسب سنین مختلف از یک سالگی کودک تا سن شش سالگی می‌باشد. اگر کودکی ۵ ساله دارید می‌توانید این اسب با رنگ‌های شاد و جذاب را برای او تهیه نمایید.

اسباب-بازی-راکر-اسب-دو-کاره

اسباب-بازی-راکر-اسب-دو-کاره

اسباب بازی ماشین طرح حیوانات

 همانطور که می‌دانیم ماشین‌ها یکی از وسایل بازی مورد علاقه کودکان به ویژه پسران است. بنابراین اگر قصد خرید اسباب بازی پسرانه را دارید، این گزینه را در اولویت قرار دهید. ماشین بازی در سن ۵ سالگی پسران را بسیار سرگرم می‌کند. داشتن یک سر به شکل حیوانات مختلف این ماشین را جذابتر کرده است.

ماشین حیوانات قدرتی

ماشین حیوانات قدرتی

ست اسباب بازی سوپرمارکت با چرخ خرید

 پسران از دوران کودکی بسیار علاقمند به فروشندگی و کسب و کار هستند. والدین می‌توانند با خرید این اسباب بازی متنوع و متفاوت کودک خود را ساعتها سرگرم نگه دارند. علاوه بر این به وسیله این محصول جذاب توانمندی‌های فرزند خود را افزایش دهند. برای جذابیت بیشتر و علاقمند کردن کودک به این بازی به کودک نقش فروشنده را بدهید. بزرگترها نیز باید نقش یک مشتری را داشته باشند و با صبر و حوصله کودک را به نقش آفرینی ترغیب کنند.

اسباب بازی سوپرمارکت

اسباب بازی سوپرمارکت

سخن پایانی

در مقاله امروز فروشگاه اسباب بازی فروشی آنلاین شازده کوچولو به بررسی بازی برای کودکان ۳ تا ۶ سال پرداختیم. متوجه شدیم که کودکان با بازی کردن به یادگیری و تجربیات مختلفی می‌رسند. والدین باید با در نظر گرفتن توانمندی‌های ذهنی، حرکتی و جسمی بازی و اسباب بازی‌های مناسب کودک خود را خریداری نمایند. به عنوان مثال دختران با خرید عروسک باربی در سنین ۶ سالگی بسیاری از نیازهای عاطفی خود را برطرف می‌کنند. در سنین ۳ تا ۶ سالگی کودکان وارد دنیای خیالات و رویاهای خود شده و از این طریق قوه تخیل خود را افزایش می‌دهند. یکی از بازی‌هایی که برای کودکان در هر سنی لذت بخش و نشاط انگیز است، بازی با شن، ماسه و خاک می‌باشد.

عروسک باربی با وان حمام

عروسک باربی با وان حمام

 در این میان داشتن یک سطل و بیلچه خاک بازی کودکان را جهت دارتر خواهد کرد. نقاشی و رنگ آمیزی نیز یکی از سرگرمی هایی است که مهارت‌های زیادی را در کودک به وجود می‌آورد. همچنین او با استفاده از این روش مناسب انواع رنگ و شکل‌ها را یاد می‌گیرد. لازم به ذکر است که والدین علاوه بر اسباب بازی‌ها می‌توانند با انجام بازی‌های خانگی مانند: خاله بازی، قایم باشک، گرگم به هوا و بسیاری دیگر فرزند خود را سرگرم کنند. مزیت اینگونه بازی‌ها در کنار والدین ایجاد حس امنیت و آرامش کودکان بوده که مهارت‌های عاطفی آنها را نیز تقویت می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *