اسباب بازی

ضد عفونی کردن اسباب بازی

ضد عفونی کردن اسباب بازی

یکی از مسائل حائز اهمیت در ارتباط با وسایل بازی کودکان، ضد عفونی کردن اسباب بازی می‌باشد. بنابراین امروز تصمیم داریم در فروشگاه اسباب بازی فروشی آنلاین شازده کوچولو این موضوع را بررسی کنیم. همانطور که می‌دانیم کودکان در طول روز زمان نسبتا زیادی را با اسباب بازی‌های خود مشغول هستند. این وسایل با دست، دهان، چشم و دیگر اعضای بدن کودک در تماس مداوم است. بنابراین والدین باید برای حفظ سلامتی فرزندان خود نکات بهداشتی وسایل بازی کودکان را رعایت کنند. یکی از راههای داشتن اسباب بازی‌های تمیز و بدون آلودگی ضدعفونی کردن آنها می‌باشد.

 در نظر باشید که ضدعفونی و میکروب زدایی وسایل بازی با توجه به جنس و نوع اسباب بازی متفاوت خواهد بود. اما در کل شستشو و ضدعفونی کردن اسباب بازی کودکان مهم بوده و نباید از آن غافل شد. پس در این صورت بایستی برنامه‌ریزی منظم و مشخص شده‌ای برای تمیز شدن وسایل بازی کودک در نظر گرفت. لازم به ذکر است که رعایت بهداشت به معنی حساسیت و وسواس نبوده و باید در حد تعادل این کار انجام شود.

چرا باید اسباب بازی کودکان را ضد عفونی کنیم؟

یکی از مهم‌ترین و اصلی ترین علت‌های ضدعفونی کردن اسباب بازی‌ها این است که این وسایل مداوم در ارتباط مستقیم با کودک هستند. به طور مثال فرزند شما یک جغجغه یا دندان گیر را مدام به دست گرفته و به زمین می‌اندازد. در این شرایط آلودگی‌های محیطی و باکتری‌های موجود در زمین و اطراف، این وسیله را آلوده می‌سازد. بنابراین لازم است که به دفعات آن را شسته و یا ضد عفونی نمایید. همچنین در صورتی که کودک وسایل بازی را از شخص دیگری می‌گیرد، بهتر آن است که آن وسیله نیز ضدعفونی شود. علاوه بر این در برخی مواقع کودک یا اطرافیان او بیمار شده‌اند و اسباب بازی در تماس با فرد بیمار آلوده شده، در این مواقع هم ضروریست وسایل بازی مربوطه شستشو و میکروب زدایی شوند. چرا که یکی از عوامل احتمالی انتقال بیماریها اسباب بازی‌های کودک می‌باشند.

چرا باید اسباببازی های کودکانمان را ضدعفونی کنیم؟

چرا باید اسباببازی های کودکانمان را ضدعفونی کنیم؟

نکات شستن اسباب بازی‌های کودکان

ضدعفونی کردن اسباب بازی‌ برای حفظ بهداشت کودکان امری مهم و ضروری است. با توجه به پر استفاده بودن اسباب بازی‌ها می‌توانند محلی برای انتقال میکروب‌ و باکتری‌ باشند. بنابراین آگاهی از نحوه شستشوی اسباب بازی‌ها از نکات مهم می‌باشد. در ادامه روش‌های مختلف شستشو را معرفی می‌کنیم:

شستشو با دست

پیش از شستن وسایل بازی با دست باید نوع شوینده مناسب با اسباب بازی را انتخاب کنید. یا اینکه به لیبل و راهنمای نصب شده روی اسباب بازی دقت کرده و نکات درج شده را رعایت نمایید. اغلب یک شامپو یا صابون عادی نیز می‌تواند یک پاک کننده خوب در این زمینه محسوب شود. در کل توجه داشته باشید که جنس اسباب بازی‌ برای تعیین پاک کننده مناسب، تعیین کننده خواهد بود. به طور مثال وسایل بازی با جنس پلاستیک با سیلیکونی را می‌توان با آب گرم و محلول آب و صابون شست. اگر می‌خواهید این کار را با دست انجام دهید، بهتر است که مدتی زمانی آن را خیسانده و سپس شستشو و آبکشی نمایید. در صورتی که اسباب بازی مورد نظر به شستشوی دقیق‌تری نیاز داشت، از محلول مناسب و یک فرچه کوچک کمک بگیرید.

شستن اسباب بازی با دست

شستن اسباب بازی با دست

شستن با ماشین لباسشویی

استفاده از ماشین برای شستن اسباب بازی‌ها نیازمند رعایت نکاتی می‌باشد. به طور مثال اسباب بازی‌های ظریف با حساسیت بالا را تنها می‌توان با دست شست. یا عروسک‌هایی که بوسیله چسب اتصالاتش چسبیده شده مناسب با شستشو با ماشین نخواهد بود. همچنین در صورتی که فرزند شما اسباب بازیی دارد که به وسایل زینتی تزیین شده، نیازمند مراقب‌های بیشتر است. پس برای شستشوی آن تا حد امکان بهتر است از لباسشویی استفاده نشود. به عنوان نمونه در خرید عروسک باربی و شستن آن بایستی این موارد در نظر گرفته شود. لازم به ذکر است که لباسشویی‌هایی که در از بالا دارند امکان آسیب به وسایل بازی را افزایش خواهند داد. همچنین اگر از ثبات و کیفیت رنگ پارچه لباس عروسک اطمینان ندارید، مواد شوینده را با احتیاط بیشتری مصرف کنید.

شستن اسباب بازی و عروسک با ماشین لباسشویی

شستن اسباب بازی و عروسک با ماشین لباسشویی

شستن با ماشین ظرفشویی

علاوه بر ضدعفونی کردن اسباب بازی، از دیگر راههای پیشنهادی برای شستشوی وسایل بازی‌ کودکان، استفاده از ماشین ظرفشویی می‌باشد. به طور مثال وسایل بازی با جنس پلاستیک و سیلیکون را می‌توان در طبقات ظرفشویی قرار داده تا مراحل شستشو را طی نماید. در نظر داشته باشید که بهترین روش کمک گرفتن از ماشین ظرفشویی برای تمیزی وسایل بازی، قرار دادن آن در یک کیسه می‌باشد. به این موضوع نیز توجه داشته باشید که استفاده از محلول سفید کننده برای اسباب بازی می‌تواند سلامت کودک را دچار مشکل کند. بنابراین با احتیاط از مواد شیمیایی استفاده کرده و از آبکشی آن به طور کامل مطمئن شوید.

شستن اسباب بازی با ماشین ظرفشویی

شستن اسباب بازی با ماشین ظرفشویی

آیا می‌توان اسباب بازی‌ها را با سرکه ضدعفونی کرد؟

در جواب به این سوال باید بگوییم که بله می‌توان از این ماده طبیعی و خانگی نیز کمک گرفت. اما دقت کنید که این ماده قدرت ضدعفونی کنندگی بالایی نداشته و به اندازه کافی قوی نخواهد بود. بنابراین احتمال اینکه تمامی میکروب‌ها و باکتری‌های موجود را از بین ببرد، پایین می‌باشد. درجه حرارت بالای آب در برخی مواقع می‌تواند در این زمینه کارساز باشد. والدین می‌توانند جایگزین سرکه که یک پاک کننده خانگی محسوب می‌شود، الکل را انتخاب کنند. به طور کلی از سرکه برای از بین بردن لکه‌های چربی خانگی و سطحی استفاده می‌شود.

ضدعفونی کردن اسباب بازی های کودک با سرکه

ضدعفونی کردن اسباب بازی های کودک با سرکه

ضد عفونی کردن اسباب بازی‌های رنگی

امروزه تنوع بالای رنگ و طرح در انواع وسایل بازی رو به گسترش می‌باشد. چرا که رنگ‌های متنوع و شاد جذابیت اسباب بازی‌ها را دو چندان خواهد کرد. اما در این میان شاید این سوال برای والدین پیش آید که اسباب بازی‌های رنگی را چگونه می‌توان ضدعفونی کرد. در پاسخ به این سوال باید گفت که یکی از بهترین و قابل دسترس‌ترین راهها استفاده از محلول آب و صابون است. به طور کلی صابون خاصیت ضدعفونی کنندگی و میکروب زدایی برای ضد عفونی کردن اسباب بازی را دارا می‌باشد. علاوه بر این دستمال‌های ضدعفونی کننده موجود، می‌توانند میکروب‌ها را با استفاده روغن آویشن از بین ببرند. روش کار به این صورت است که دستمال‌ را برای مدت زمانی روی اسباب بازی‌ها مورد نظر قرار داده تا ضدعفونی شود.

ضدعفونی کردن اسباب بازی های رنگی رنگی

ضدعفونی کردن اسباب بازی های رنگی رنگی

نحوه تمیز کردن اسباب بازی‌های حمام و پلاستیکی

با توجه به اینکه تمیز کردن اسباب بازی‌های حمام در حفظ بهداشت و سلامتی کودکان مهم است باید در اولویت قرار گیرد. اسباب بازی‌های حمام، به خصوص اسباب بازی‌های کودکان، ممکن است آلوده شوند و نیاز به تمیز کردن داشته باشند. یکی از روش‌هایی تمیز کردن وسایل بازی حمام، استفاده از محلول سفید کننده است. البته به این نکته توجه داشته باشید که این دسته از اسباب بازی‌ها اگر به وسیله آب و صابون تمیز نشد، می‌توانید از این محلول استفاده شود. بنابراین با احتیاط، اسباب بازی‌ها را در محلول سفید کننده قرار داده و در پایان با آب گرم کاملا شستشو دهید.

ضدعفونی کردن اسباب بازی های حمام

ضدعفونی کردن اسباب بازی های حمام

ضد عفونی کردن اسباب بازی‌های فلزی

یکی از مسائلی که والدین در خرید اسباب بازی پسرانه و پس از آن دارند، نحوه تمیز کردن آنها خواهد بود. چرا که با توجه به روحیات پسران، انواع اسباب بازی‌ها در ارتباط با آنان دچار کثیفی و میکروب می‌شود. اسباب بازی ریسینگ کنترلی بزرگ نمونه‌ای از این وسایل بازی به شمار می‌آید. در ابتدا به شما توصیه می‌کنیم که اطلاعات درج شده روی بسته اسباب بازی را مطالعه کنید. سپس برای ضد عفونی کردن این دسته از اسباب بازی‌ها در مرحله اول از آب گرم و یک پارچه استفاده کنید. گاهی نیز می‌توان از حرارت خورشید برای از بین بردن میکروب‌ها کمک گرفت.

اسباب بازی ریسینگ کنترلی

اسباب بازی ریسینگ کنترلی

ضد عفونی کردن اسباب بازی‌های پارچه‌ای و پولیشی

یکی از اسباب بازی‌های محبوب کودکان انواع عروسک‌های پولیشی یا پارچه‌ای می‌باشد. با توجه به این موضوع میزان کثیفی و آلودگی در این نوع اسباب بازی افزایش می‌یابد. شاید چندی قبل با خرید خرس عروسکی با جنس پولیش کودک خود را خوشحال کرده‌اید. اکنون پس از گذشت مدت زمانی این خرس زیبا کثیف و آلوده شده است. اگر فرزند شما یک عروسک خرس پیرسینگ دار اورجینال داشته باشد، خیالتان آسوده باشد. چرا که این محصول اورجینال و با کیفیت قابلیت شستشوی آسان را خواهد داشت.

در نهایت بدون هیچ تغییری در ظاهر و پارچه آن تبدیل به عروسکی درخشنده و تمیز خواهد شد. به طور کلی شستشو و ضد عفونی کردن اسباب‌ بازی‌های پولیشی و پارچه‌ای به آسانی با ماشین لباسشویی امکان پذیر می‌باشد. انواع پودر و مایع ماشین لباسشویی از شویند‌های مناسب برای این دسته از اسباب بازی‌ها هستند. اگر عروسک پولیشی مورد نظر رنگی پر رنگ و جیغ دارد، بهتر است از مایع رنگین شوی ماشین لباسشویی استفاده کنید. پس از انجام مراحل شستشو، آبکشی و خشک کردن آن را در معرض هوای آزاد قرار داده تا به طور کامل خشک شود.

عروسک خرس پیرسینگ دار قهوه ای

عروسک خرس پیرسینگ دار قهوه ای

ضد عفونی کردن اسباب بازی‌های باتری دار

قطعا برای تمیز کردن این دسته از وسایل بازی، از ماشین ظرفشویی و لباسشویی استفاده نمی‌شود. یک روش ساده و کاربردی برای ضدعفونی کردن این نوع اسباب بازی‌ها، یک دستمال پارچه ایی آغشته به محلول ترکیبی آب گرم و صابون است. به این صورت که ابتدا دستمال را روی سطح مورد نظر کشیده، سپس با دستمال خیس آن را پاک و خشک نمایید. علاوه بر این از مواد ضد عفونی کننده مخصوص اسباب بازی نیز می‌توان استفاده کرد. برای تمیز کردن قسمت‌های فرورفته و شیارها از یک مسواک نرم کمک بگیرید. در برخی از مواقع یک دستمال نرم و مقداری محلول شیشه پاک کن تا حد زیادی وسیله بازی مورد نظر را تمیز و ضدعفونی می‌کند.

ضد عفونی کردن اسباب بازی‌های چوبی

به طور کلی تمیز کردن اسباب‌بازی‌ها بسته به نوع اسباب بازی و جنس آن متفاوت خواهد بود. اسباب بازی‌های چوبی نیز یکی از وسایل بازی مورد استفاده کودکان می‌باشد. با توجه به اینکه وسایل بازی با جنس چوب از حساسیت بالایی برخوردارند، بهتر است در ضد عفونی کردن آنها دقت شود. یکی از راههای مطمئن و بدون آسیب در این زمینه استفاده از محلول ترکیبی سرکه سفید و آب است.

 می‌توانید این محلول را بر روی پارچه‌ای نرم ریخته و به آرامی وسایل بازی فرزندتان را تمیز و ضد عفونی نمایید. علاوه بر این استفاده از الکل نیز برای از بین بردن میکروب‌ها و آلودگی‌ها موثر می‌باشد. این کار را می‌توان به وسیله یک گلوله پنبه و مقداری الکل انجام دهید. توجه داشته باشید روش‌هایی گفته شده را با احتیاط بر روی وسایل بازی چوبی اجرا کنید. همچنین لازم به ذکر است که از مواد ضدعفونی کننده‌ای که برای کودکان مضر باشد، پرهیز نمایید.

ضد عفونی کردن اسباب بازی‌ها با آفتاب

اگر به دنبال یک روش ساده و مطمئن برای ضد عفونی کردن اسباب بازی فرزندان خود هستید، این روش را بکار گیرید. آفتاب یکی از بهترین راهها برای ضد عفونی و میکروب زدایی وسایل بازی کودکان است.   برای استفاده از این روش باید وسایلی که آلوده به میکروب یا ویروس هستند را  با یک شوینده ملایم تمیز کنید. پس از شستشو آن را خشک کرده و در محلی که زیر تابش نور مستقیم خورشید می‌باشد، قرار دهید. لازم به ذکر است که در این روش باید به نوع اسباب بازی توجه کنید. چرا که برخی از اسباب بازی‌ها در معرض نور خورشید خراب یا رنگ پریده خواهند شد. بنابراین پس از بررسی وسیله بازی مورد نظر، برای برطرف شدن بوی مواد ضد عفونی کننده از آفتاب کمک بگیرید.

جمع بندی نهایی

در مطالب امروز به روش‌های ضد عفونی کردن اسباب بازی‌ کودکان پرداختیم. همانطور که در بخش‌های قبل اشاره شد ضد عفونی کردن اسباب بازی ها در حفظ سلامت و بهداشت کودکان بسیار موثر است. کودکان در طول روز مدت زمان زیادی را با اسباب بازی های خود میگذرانند. بنابراین وسایل بازی مدام در تماس با دست، دهان و دیگر اجزای بدن آنها قرار دارد. با در نظر گرفتن این موضوع ضدعفونی کردن وسایل از اهمیت بالایی برخوردار است. لازم به ذکر است که میزان تمیز کردن اسباب بازی‌ها به میزان استفاده از این وسایل بستگی دارد. همچنین در صورتی که کودک شما مریض شده و اسباب بازی‌ها در ارتباط با او آلوده شده‌اند، حتما باید این اسباب بازی‌ها را از ویروس و آلودگی پاک کنید.

همچنین برخی از اسباب بازی‌ها را نمی‌توان به صورت مستقیم شستشو و ضد عفونی کرد. یا اینکه آنها را به یکباره در محلول آب و مواد شوینده قرار داد. در این شرایط می‌توان یک دستمال یا پنبه را به الکل آغشته کرده و وسیله‌بازی مورد نظر را به این وسیله ضد عفونی و تمیز نمود. اما در نظر داشته باشید با توجه به نوع اسباب بازی می‌توان از سه روش شستشو با دست، ماشین لباسشویی و یا حتی ماشین ظرفشویی برای تمیز کردن وسایل بازی کودکان استفاده کرد. در پایان اگر شما نیز راه حلی مطمئن و بدون آسیب برای شستشوی وسایل بازی تجربه کردید، می‌توانید در بخش کامنت های این پست آموزشی با دیگر. دوستان به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *