اسباب بازی, مجله ی کودک

بازی‌هایی برای افزایش خلاقیت کودکان

بازی‌هایی برای افزایش خلاقیت کودکان

یکی از مهم ترین فعالیت هایی که خلاقیت کودک را بالا برده و به رشد مهارتی‌های مختلف او کمک می‌کند، بازی می‌باشد. با توجه به این موضوع مطالب امروز فروشگاه اسباب بازی فروشی آنلاین شازده کوچولو در ارتباط با بازی‌هایی برای افزایش خلاقیت کودکان است. همانطور که می‌دانید بازی‌ها تنها یک سرگرمی و زمانی برای تفریح کودک محسوب نمی‌شوند، بلکه وسیله ای برای افزایش خلاقیت کودکان نیز خواهند بود. والدین باید در نظر داشته باشند هر نوع فعالیت مانند بازی که خلاقیت فرزند را رشد دهد، می تواند برای او مفید واقع شود.

 این فعالیت ها می‌تواند شامل بازی‌های فکری و ساختنی‌ها، کاردستی، انواع نقاشی‌ها باشد. با کمی توجه به کودکان در هنگام بازی کردن، می‌توان علاوه بر رشدخلاقیت، استعدادهای نهفته را نیز در آنان  کشف کرد. در نظر داشته باشید لذت بخش ترین لحظات برای کودکان زمانی است که در ارتباط با بازی‌ها آزادی عمل داشته باشند. همچنین آنها با انجام بازی‌های مناسب به راههای جدیدی دست یافته و یک‌قدم به خلاقیت نزدیک‌تر خواهند شد. والدین نیز موظفند تا با کمک گرفتن از انواع روش ها و بازی‌ها فرزند خود را در مسیر خلاقیت و کنجکاوی قرار دهند.

خلاقیت چیست و دلایل اهمیت خلاقیت برای کودکان

خلاقیت در لغت به معنی تبدیل کردن  ایده‌‌های تازه در ذهن به واقعیت می‌باشد. کودکی که خلاقیت داشته باشد، درکی متفاوت از کودکان دیگر دارد. او با این درک  می‌تواند روش های مختلف و متنوعی را  برای حل مسائل به کار گیرد. به طور کلی می‌توان گفت خلاقیت یک توانایی مهم در بوجود آمدن ایده‌های نو و در نهایت بالا بردن کیفیت زندگی محسوب می‌شود. در ادامه به دو دلیل از اهمیت خلاقیت برای کودکان اشاره می‌کنیم:

  • اولین دلیل مهم بودن این موضوع مربوط به سلامت روانی کودک است. کودکانی که توانسته‌اند مهارت خلاقیت را در خود تقویت کنند، از لحاظ روانی سالم‌تر هستند. زیرا ارتباط مستقیمی بین خلاقیت احساس رضایت بیشتری در زندگی وجود دارد. فرزندان خلاق به راحتی با مسائل و مشکلات زندگی مقابله کرده و قدرت حل مسئله در آنها بالا خواهد بود. در این میان بازی‌هایی برای افزایش خلاقیت کودکان نیز وجود خواهد داشت، که به رشد خلاقیت در آنها کمک می‌کند.
  • دلیل دیگری که اهمیت خلاقیت در کودکان را بالا می‌برد این است که کودکان خلاق آینده ای موفق و رضایت بخش را تجربه می‌کنند. چرا که این دسته از کودکان در آینده به بهترین صورت وارد بازار کار می‌شوند. همیشه افراد با خلاقیت بالا اولین گزینه انتخابی تمامی ارگان های دولتی و سازمان‌ها خواهند بود.

روش‌های تقویت خلاقیت کودکان

اگر خواستار تقویت خلاقیت در کودک خود هستید می‌توانید از روش های زیر کمک بگیرید:

نقاشی

انجام کارهایی مانند نقاشی کشیدن به کودکان در بالا بردن خلاقیتشان کمک خواهد کرد. به طور کلی کودکان در ارتباط با رنگ آمیزی اشکال و نقاشی های گوناگون قوه تخیل خود را نیز تقویت می‌کنند. لازم به ذکر است که والدین کودک نباید نقاشی های مشخص شده یا تکراری را به صورت آموزش دهند. آنها باید تصورات ذهنی و درونیات خود را بر روی کاغذ بیاورند. در نظر داشته باشید به هر میزان ذهن کودک وسیع شود به همان اندازه خلاقیت نیز در کودک پرورش پیدا می‌کند.

کودک خلاق و نقاشی

کودک خلاق و نقاشی

انواع موسیقی و آهنگ

با توجه به اینکه موسیقی به عنوان ابزار توسعه دهنده ذهن و احساسات کودک محسوب می‌شود، در خلاقیت کودکان نیز تأثیرگذار خواهد بود. بنابراین یادگیری موسیقی یا شنیدن آهنگ های مناسب، آرامش درونی را در کودک ایجاد می‌کند. همچنین موسیقی می‌تواند استرس های درونی او را کاهش داده و به موازات آن داشتن روانی آرام و شاد خلاقیت را نیز گسترش خواهد داد. همانطور که خرید خرس برای فرزندان نیز به این صورت عمل می‌کنند. اگر تصمیم دارید یک هدیه آرامش بخش و دوست داشتنی برای کودک خود تهیه کنید، عروسک خرس یک گزینه ایده آل بر او محسوب می‌شود. کودکان در ارتباط با عروسک ها به ویژه عروسک های پولیشی به آرامش می‌رسند. افزایش قدرت تمرکز و حافظه از فواید تمرینات موسیقی و یا گوش دادن به آهنگ های مناسب است.

خرید عروسک خرس بزرگ ارزان

خرید عروسک خرس بزرگ اورجینال

ایجاد شرایط مناسب

علاوه بر بازی‌هایی برای افزایش خلاقیت کودکان که در بخش های بعدی مفصلا توضیح می‌دهیم، شرایط محیط پیرامون کودک تاثیر زیادی بر خلاقیت کودک خواهد داشت. یکی از مهم‌ترین ویژگی­‌های محیط مناسب برای داشتن کودک خلاق، داشتن امنیت است. قرار گرفتن فرزندان در مکان های پرسروصدا و شلوغ و یا نداشتن حس امنیت، خلاقیت های کودک را از بین خواهد برد. تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که کودکان از سنین پنج سالگی رشد شناختی و ادراک رسیده و محیط در خلاقیت کودکان بسیار تأثیرگذار می‌باشد. بنابراین والدین باید سلامت جسمی و عاطفی کودک و همچنین تقویت روابط اجتماعی را در او ایجاد نمایند. علاوه بر این تمام محیط­‌هایی که کودکان در آن قرار می­‌گیرد، باید مکانی برای آموزش، یادگیری و اکتشافات آنها باشد. رفتن به طبیعت، پارک‌ها و فضاهای باز نیز در رشد و شکوفایی خلاقیت‌­های کودکان تأثیری بسزایی دارند.

ایجاد شرایط مناسب برای کودک خلاق

ایجاد شرایط مناسب برای کودک خلاق

درست کردن کاردستی

انواع کاردستی ها جز بازی‌هایی برای افزایش خلاقیت کودکان به شمار می‌آیند. کودکان در ارتباط با کاردستی به هماهنگی ذهن و دست می‌رسند. غالبا بیشتر کاردستی ها با کاغذ یا مقوا درست شده و در انجام آن از قیچی، چسب و مداد نیز کمک گرفته می‌شود. در کل می‌توان گفت کاردستی ها جز ابزارهای آموزشی محسوب شده و در نهایت قدرت خلاقیت کودک را افزایش می‌دهد. همچنین کاردستی‌ها برای کودکان یک فعالیت سرگرم کننده و جذاب است که علاوه بر خلاقیت، مهارت های جسمی و حرکتی را در او تقویت می‌کند. گاهی کودکان با یک تکه مقوا و کمی چسب و قیچی خلاقیت داشته و وسایل زیبایی را خلق می‌کنند.

 

 به عنوان مثال یک تاج سلطنتی را با قوه تخیل در ذهن خود ترسیم کرده و سپس آن را به مرحله اجرا می‌رساند. پس از اتمام کار آن را به سر گذاشته و احساس موفقیت و غرور خواهد داشت. یا اینکه تصمیم می‌گیرد برای عروسک خود لباسی جدید بدوزد. اگر فرزند دختری دارید که به لباس های متنوع برای عروسک علاقه دارد ، خرید عروسک باربی برای او بهترین هدیه محسوب می‌شود. چرا که علاوه بر لباس های زیبایی که به همراه عروسک است، می‌تواند لباس هایی جدیدی برایش بدوزد. این کار نیز به افزایش خلاقیت کودک کمک خواهد کرد.

خرید عروسک باربی

خرید عروسک باربی

انواع اسباب بازی برای افزایش خلاقیت کودکان

وسایل بازی ابزاری قدرتمند برای پرورش خلاقیت کودکان می‌باشند. انواع عروسک، بازی های فکری و اسباب بازی های موزیکال به کودکان در این زمینه کمک خواهند کرد. در ادامه چند اسباب بازی موثر بر افزایش خلاقیت کودک را معرفی می‌کنیم:

اسباب بازی ربات چرخ دنده ای موزیکال

همانطور که از نام این وسیله بازی پیداست، تمامی اجزای داخلی این ربات که شامل تعداد زیادی چرخ دهنده می‌باشد، مشخص است. رنگ های بسیار متنوع و شاد این چرخ دنده ها تمامی کودکان و حتی بزرگسالان را مجذوب خود می‌کند. این ربات شگفت انگیز کودکان را به دنیای خیالی برده و در نتیجه خلاقیت آنها را نیز وسعت می‌بخشد. موزیکال بودن این وسیله بازی جذابیت ربات چرخ دنده ای را دو چندان کرده است. در صورتی که تصمیم دارید یک هدیه جذاب، هیجان انگیز، سرگرم کننده و تأثیرگذار را برای کودک پسر تهیه کنید، حتما این گزینه را در اولویت قرار دهید.

اسباب بازی ربات موزیکال چرخ دنده ای

اسباب بازی ربات موزیکال چرخ دنده ای

بیسیم اسباب بازی کودک Interphone

برای داشتن فرزندی خلاق به شما پیشنهاد می‌کنیم تا این بیسیم جذاب را برای فرزند پسر خود خریداری نمایید. این وسیله بازی بسیار مورد توجه پسران قرار گرفته و بسیاری از نیازهای آنان را برطرف خواهد کرد. چرا که قرار گرفتن در دنیای خیالی دزد و پلیس قوه تخیل پسران را تقویت می‌کند. پس می‌توان گفت این نوع بیسیم در لیست بازی‌هایی برای افزایش خلاقیت کودکان قرار دارد.

اسباب بازی بیسیم

اسباب بازی بیسیم

اسباب بازی حباب ساز طرح دایناسور

برای هر کودکی تصور اینکه یک حباب ساز به شکل دایناسور داشته باشد، او را به وجد می‌آورد. طراحی این وسیله بازی هیجان انگیز به گونه ای است که هر فردی را مجذوب خود خواهد کرد. مزیت انتخاب این اسباب بازی به عنوان هدیه این است که هر کودک دختر یا پسری را مجذوب خود می‌کند. سایز این وسیله بازی بزرگ بوده و نمای بسیار زیادی دارد. این حباب ساز به شکل دایناسور یک وسیله سرگرم کننده می‌باشد که کودکان را به دنیای رویایی وارد می‌کند. او در تماس با حبابها به آرامش رسیده و تمامی استرس های درونی او نیز برطرف خواهد شد. قرار گرفتن کودک در مکانی پر از حباب قوه خلاقیت او را پرورش می‌دهد.

اسباب بازی حباب ساز دایناسوری

اسباب بازی حباب ساز دایناسوری

عروسک باربی با لوازم آرایشی

یکی از وسایل بازی دخترانه که به افزایش خلاقیت آنها کمک می‌کند، انواع عروسک‌های باربی است. والدین با خرید عروسک باربی، یک سرگرمی جذاب و در عین حال رویایی را برای کودک خود تهیه می‌کنند. لوازم آرایش های موجود در بسته بندی این محصول ساعتها کودک را مشغول نگه می‌دارد. او در ارتباط با این عروسک دوست داشتنی قوه تخیل و توانایی‌های خسی خود را نیز تقویت می‌کند. همدلی و ایجاد مهارت‌های ارتباطی از فواید بازی کردن دختران با عروسک باربی است. به طور کلی این عروسک علاوه بر ایجاد افزایش خلاقیت دختران، به او امکان تجربه نقش‌های مختلف را خواهد داد.

عروسک باربی با ست آرایشی

خرید عروسک باربی با ست آرایش

عروسک یونیکورن خوابیده کوکو اورجینال

اسبهای تک شاخ یکی از پرطرفدارترین و محبوب‌ترین عروسک‌ها در میان کودکان و به ویژه دختران است. در صورتی که تصمیم دارید یک هدیه جذاب و دوست داشتنی برای فرزند خود تهیه کنید، این عروسک‌های یونیکورن را در اولویت قرار دهید. با توجه به اینکه این عروسک برگرفته از یک موجود تخیلی است، قوه تخیلات کودکان و در نهایت قدرت خلاقیت آنان را نیز افزایش می‌دهد. معمولا اسب تک شاخ رنگی سفید و یال‌های بلند دارد. اما در نوع عروسکی از رنگ بندی‌های جذاب و متنوعی استفاده شده است. عروسک یونیکورن را به صورت خوابیده می‌توان در کنار تختخواب کودک قرار داد تا به همراهی همیشگی برای او محسوب شود. به طور کلی کودکان در ارتباط با این نوع عروسک خیالی، حس آرامش را تجربه خواهند کرد.

عروسک یونیکورن خوابیده کوکو

عروسک یونیکورن خوابیده کوکو

سخن پایانی

در مقاله امروز فروشگاه اسباب بازی فروشی آنلاین شازده کوچولو به بررسی موضوع، بازی‌هایی برای افزایش خلاقیت کودکان پرداختیم. خلاقیت به معنای تبدیل شدن به ایده های جدید و تازه در ذهن می‌باشد. کودکان خلاق درکی متفاوت از کودکان دیگر داشته و قدرت حل مسئله در آنها بالا است. یکی از دلایل مهم خلاقیت کودکان نیز در ارتباط با سلامت روانی آنها می‌باشد. علاوه بر این کودکان خلاق در آینده و زندگی خود بسیار موفق بوده و تأثیرگذار خواهند بود. اگر خواستار تقویت خلاقیت فرزند خود هستید، نقاشی کردن در سنین پایین را برای او در اولویت قرار دهید. کودکان در زمان‌هایی که سرگرم نقاشی کشیدن می‌باشند، تصورات ذهنی و درونیات خود را به تصویر می‌کشند. آزاد گذاشتن کودک در هنگام نقاشی باعث می‌شود تا قوه تخیل خود را بکار گرفته و در نتیجه قدرت خلاقیت نیز در او افزایش می‌یابد.

 از دیگر راههای تقویت خلاقیت در کودکان انجام فعالیت هایی در زمینه موسیقی است. پرداختن به موسیقی از سنین کودکی باعث از بین رفتن استرس های درونی و قدرت تمرکز و تقویت حافظه در کودک می‌باشد. گوش دادن به آهنگ های بی کلام و آرام بخش نیز در تقویت خلاقیت فرزندان حائز اهمیت خواهد بود. بنابراین سعی کنید تا پرورش خلاقیت کودکان از سنین پایین آنها را با دنیای موسیقی آشنا کنید. در این میان نقش اسباب بازی ها نیز برای کودکان بسیار موثر است. انجام بازی‌های فکری، ساختنی، پازل ها، خمیربازی، لگو و بسیاری دیگر به کودک در خلاقیت او کمک زیادی خواهد کرد. مزیت استفاده از بازی های نامبرده این است که برای کودکان دختر و پسر مناسب می‌باشد. والدین می‌توانند برای خرید اسباب بازی پسرانه و افزایش خلاقیت او نیز از این بازی‌ها کمک بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *