اسباب بازی

اسباب بازی برای راه رفتن کودک

اسباب بازی برای راه رفتن کودک

همه کودکان با سرعتی یکسان تکامل نمی‌یابند و هیچ مهارت خاصی را در زمان معین فرا نمی‌گیرند. اما چون هر چیزی که کودک یاد می‌گیرد به صورت یک جای پا برای گام های بعدی تکامل او عمل می‌کند، تمامی کودکان مهارت های خود را با ترتیب یکسانی فرا می‌گیرند. یکی از مهارت هایی که مربوط به مهارت جسمانی کودک می‌باشد، مهارت راه رفتن است. والدین گاهی شاهد زودتر یا دیرتر آموختن مهارت هایی مانند راه رفتن خواهند بود. این موضوع مهم نیست، مهم آن است که پیشرفت کودکان در سنین رشد و تکامل از یک گام به گام بعدی باشد. با توجه به موضوع مهارت راه رفتن کودک، در مطالب امروز فروشگاه اسباب بازی فروشی آنلاین شازده کوچولو تصمیم داریم، اسباب بازی برای راه رفتن کودک را مورد بررسی قرار دهیم.

 یکی از بهترین اسباب بازی ها در این زمینه انواع واکر است. واکرها جز وسایل کمک کننده ای هستند که کودک می‌تواند راه رفتن را به خوبی با آن تمرین کند. اولین قدم کودک بیانگر تغییر جسمانی و رشد و تکامل او محسوب می‌شود. برخی از کودکان در حدود یک سالگی شروع به راه رفتن می‌کنند و برخی دیگر دیرتر به مرحله خواهند رسید. علت دیر راه افتادن عده ای از کودکان نیز ترس و احتیاط است. در این میان وسایلی که مانند اسباب بازی هستند به شکل ابزاری کمک کننده برای حرکت کودک طراحی و تولید می‌شوند. در ادامه این مطالب نمودار گامهای رشد و تکامل حرکتی کودک، عوامل کمک کننده و اسباب بازی های مناسب را به صورت کامل توضیح می‌دهیم.

مراحل رشد حرکتی کودک از بدو تولد تا پنج سالگی

اسباب بازی برای راه رفتن کودک شامل وسایل بازی زیادی می‌شود. در مقدمه این مقاله به واکرها که مناسب راه رفتن در مرحله نخستین کودک است، اشاره ای داشتیم. در بخش های بعدی نیز این موضوع را و گزینه های مناسب را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهیم. همانطور که می‌دانید مشاهده رشد و یادگیری کودک تجربه ای لذت بخش و خاطره انگیز برای والدین محسوب می‌شود. پدران و مادران در هر قدم پیشرفت جدید و قابل ملاحظه‌ای را شاهد خواهند بود. علاوه بر این تماشای نخستین گامها نیز برای آنها جالب و جذاب می‌باشد. برای آگاهی بیشتر از مراحل رشد حرکتی کودک مطالب زیر را مطالعه کنید:

سن یک ماهگی

نوزاد در این ماه در حالی سرش به یک طرف قرار دارد، به پشت می‌خوابد. اگر او را در حالت نشسته قرار دهید، سرش به جلو افتاده و پشتش منحنی کاملی را تشکیل می‌دهد. در صورتی که او را در سطحی سفت مانند زمین بایستانید، پاهایش را به زمین فشار داده و بدن خود را صاف می‌کند. او به صورت مداوم حرکات مربوط به بازتاب ( گام برداشتن ) را انجام می‌دهد.

نشستن نوزاد یک ماهه

نشستن نوزاد یک ماهه

سن سه ماهگی

در این ماهها معمولا کودک در حالی که سرش در امتداد بدنش قرار دارد، به پشت می‌خوابد. والدین بیشتر اوقات فرزند خود را در حال لگد زدن می‌بینند. اگر بخواهید او را در حالت نشسته قرار دهید، او قادر خواهد بود که برای مدت زمانی کوتاه سر خود را راست و پایدار نگه دارد. همچنین اگر او به حالت دمر بخوابانید، می‌تواند سرو سینه را کاملا بالا بیاورد. در صورت قرار دادن کودک در سطحی سفت زانوهایش می‌لرزد.

نشستن نوزاد 3 ماه

نشستن نوزاد 3 ماه

شش ماهگی

کودک در شش ماهگی، زمانی که به پشت خوابیده است سرش را بالا می‌آورد. اگر برای او تکیه گاهی درست کنید، می‌تواند بنشیند. در صورتی که دستهای او را بگیرید،  شاهد این خواهید بود که خود را بالا می‌کشد. او از جلو به پشت می‌غلتد. اگر او را دمر بگذارید، سر و سینه اش را بالا می‌آورد. همچنین اگر او را در سطحی سفت قرار دهید، قادر خواهد بود وزن خود را تحمل کند و بدنش را بالا و پایین می‌برد. اگر فرزند شما پسر باشد با خرید اسباب بازی پسرانه برای مدتی سرگرم خواهد شد. چرا که در شش ماهگی او از هر دو دستش برای برداشتن وسایل بازی کمک می‌گیرد. اما در نظر داشته باشید از وسایل بازی برای او استفاده کنید که هیچ خطری او را تهدید نکند. زیرا او در این سنین تمامی وسایل از جمله اسباب بازی ها را به دهان خود می‌برد.

اسباب بازی نوزاد 6 ماهه

اسباب بازی نوزاد 6 ماهه

 

سن نه ماهگی

اسباب بازی برای راه رفتن کودک در سنین نه ماهگی می‌تواند یک روروک باشد. این وسیله به او کمک می‌کند تا با آن قدم برداشته و در صورت خسته شدن بر روی آن استراحت کند. کودک با وارد شدن به نه ماهگی توانایی نشستن به تنهایی به مدت 10 تا  15  دقیقه را خواهد داشت. او با غلتیدن و خزیدن خودش را بر روی زمین حرکت می‌دهد. کودک نه ماهه تمام تلاش خود را به کار می‌گیرد تا روی چهار دست و پا بخزد. اگر تکیه گاهی داشته باشد خودش را بالا می‌کشد و می‌ایستد، اما نمی‌تواند خود را پایین بکشد. درصورتی که او را به حالت ایستاده قرار دهید، تعمدا با هریک از دو پایش گام برمی‌دارد.

اسباب بازی نوزاد 9 ماهه

اسباب بازی نوزاد 9 ماهه

سن یک سالگی

کودک با وارد شدن به سن یک سالگی، به مدت زیاد و نامحدود می‌تواند به خوبی بنشیند. او با سرعت زیادی میخزد و خود را به حالت ایستاده می‌کشد. با کمک گرفتن از وسایل پیرامون خود به صورت پهلو به پهلو راه می‌رود. اگر والدین و اطرافیان هر دو دست او را بگیرند قادر خواهد بود تا به راحتی راه رود. امکان اینکه برای چند لحظه به تنهایی ایستاده و یا راه رود زیاد خواهد بود.

اسباب بازی 1 ساله کودک

اسباب بازی 1 ساله کودک

سن پانزده ماهگی

والدین کودک در این بازه زمانی شاهد راه رفتن کودک به صورت ناپایدار و با پاهای باز خواهند بود. او با انداختن خود به عقب یا افتادن به جلو روی دستهایش، از حالت ایستاده به صورت نشسته در می‌آید. کودک می‌تواند در پانزده ماهگی از پله ها چهار دست و پا بالا رود، خم شده و اسباب بازی ها را از روی زمین بردارد.

اسباب بازی بچه 15 ماهه

اسباب بازی بچه 15 ماهه

سن هجده ماهگی

او توانایی راه رفتن به صورت کامل را دارد اما به راحتی نمی‌تواند دور بزند. نکته جالب توجه این جاست که هنگام راه رفتن اسباب بازی های بزرگ و مورد علاقه اش را نیز با خود همراه می‌کند. در صورتی که والدین دستش را بگیرند و به او کمک کنند، می‌تواند از پله ها نیز بالا برود. برای پایین رفتن از پله ها نیز رو به عقب می‌خزد. ممکن است روی پله ها بنشیند و با باسن از چندین پله پایین بیاید.

اسباب بازی مناسب بچه 18 ماه

اسباب بازی مناسب بچه 18 ماه

سن دو سالگی کودک

کودکان در این سن می‌توانند به راحتی بدوند. گاهی نیز شاهد این هستید که عقب عقب راه رفته و اسباب بازی های چرخدار را نیز به همراه خود می‌کشند. یکی از اسباب بازی های بسیار سرگرم کننده برای پسران در این سنین اسباب بازی ماشین های قدرتی است. این وسیله بازی کودک را برای مدت زمان زیادی سرگرم کرده و برای او جذاب خواهد بود. به طور کلی اسباب بازی های چرخدار برای او در این سن چشمگیر و هیجان انگیز می‌باشد. والدین کودک در سن دو سالگی باید صبر و حوصله و دقت زیادی داشته باشند. چرا که شیطنت های او زیاد شده و از در و دیوار بالا می‌رود. کودک دو ساله با گرفتن دست به نرده ها و گذاشتن هر دو پا روی یک پله، از پله ها بالا و پایین می‌رود.

اسباب بازی ماشین راهسازی قدرتی زینگو

اسباب بازی ماشین راهسازی قدرتی زینگو

 توپ نیز یکی از وسایل بازی قابل دسترس و سرگرم کننده برای او محسوب می‌شود. او توپ ها را به این طرف و آن طرف پرتاب می‌کند. علاوه بر این روی اسباب بازی های چرخدار نشسته و خود را به جلو می‌کشد. اگر قصد خرید یک هدیه برای کودکی دو ساله را دارید، با توجه به علاقه او به اسباب بازی های چرخدار، اسباب بازی راکر اسب کودک  دو کاره یک گزینه بسیار عالی محسوب می‌شود. شما با این انتخاب با یک تیر دو نشان زده آید. چرا که علاوه بر مناسب بودن این وسیله بازی با سن کودک، مهارت های جسمی و حرکتی او را نیز تقویت کرده آید. پس از انتخاب این اسباب بازی جذاب غافل نشوید.

سن دو نیم سالگی

او با وارد شدن به این سن، با تسلط کامل راه رفته و به تنهایی از پله نیز بالا می‌رود. اما در زمان پایین آمدن از پله ها از نرده ها نیز کمک می‌گیرد. او می‌تواند به توپ های در سایز بزرگ نیز لگد زده و مدتها با آنها مشغول شود. او قادر خواهد بود تا روی سه چرخه نیز بنشیند، اما نمی‌تواند به تنهایی آن را حرکت داده و پا بزند. بنابراین اسباب بازی برای راه رفتن کودک در این سنین نیز می‌تواند یک سه چرخه باشد.

اسباب بازی برای بچه 2 و نیم ساله

اسباب بازی برای بچه 2 و نیم ساله

سن سه سالگی

یک کودک سه ساله در این سالها تنها از پله ها بالا میرود و مستقلانه عمل می‌کند. او خیلی سریع و تند و تیز رفتار کرده و می‌تواند روی انگشتان پاهایش راه برود. همچنین قادر خواهد بود تا یک لحظه بر روی یک پا بایستد و گاهی نیز چهار زانو بزند. او مدتها با یک اسباب بازی سرگرم شده خرید خرس برای کودکان در این سنین حس خوبی را به آنها منتقل می‌کند. این عروسک دوست داشتنی را می‌تواند در رختخواب نیز با خود همراه کرده و احساس امنیت و آرامش بیشتری را تجربه کند.

عروسک خرس دخترانه بزرگ

عروسک خرس دخترانه بزرگ

سن چهار سالگی

اگر فرزندی با این سن داشته باشید شاهد خواهید بود که به راحتی می‌تواند شروع به دویدن کند. از موانع و پستی و بلندی بالا رفته و حتی جست و خیز کند. بازی لی لی یکی از بازهایی خانگی است که کودک در این سن فراگرفته و توانایی انجام آن را نیز خواهد داشت. پشتک و بارو زدن هم علاوه بر این لی لی بازی یکی از فعالیت های مورد علاقه کودک در این سنین محسوب می‌شود. ژیمناستیک نیز یکی از ورزش های است کودک در این سنین می‌تواند به خوبی از پس آن برآید.

اسباب بازی لی لی

اسباب بازی لی لی

سن پنج سالگی

کودکان در سن پنج سالگی علاوه بر فعالیت های سن چهار سالگی می‌توانند شنا و اسکیت بازی را نیز تجربه کرده و آن را به عنوان رشته ورزشی خود انتخاب کنند.

اسکیت کودک 5 سال

اسکیت کودک 5 سال

انواع اسباب بازی برای کمک به راه رفتن کودک

با توجه به اینکه کودک در ماه‌های نخست راه رفتن، نمی‌تواند به اندازه کافی بر روی خود تسلط داشته باشد، دسته ای از وسایل بازی می‌توانند کمک کننده باشند. در ادامه چندین اسباب بازی برای راه رفتن کودک را معرفی می‌کنیم:

واکرها

یکی از کاربردی ترین وسایلی که می‌تواند به کودک در هنگام راه رفتن در سال نخست کمک کند، انواع واکر است. این نوع اسباب بازی چیزی شبیه به واکر بزرگسالان می‌باشد اما با طراحی کودکانه و در عین حال جذاب. مزیت استفاده از واکر برای گام برداشتن کودک، تقویت اعتماد به نفس در کودک و حس استقلال در او خواهد بود. علاوه بر این کودک از خطرها و آسیب های احتمالی نیز مصون می‌ماند. لازم به ذکر است که کودک در سنین پایین نیازمند مراقبت کامل بوده و باید تمامی حرکات او زیر نظر والدین باشد.

اسباب-بازی-راکر-اسب-دو-کاره-8

اسباب-بازی-راکر-اسب-دو-کاره-8

اسکوترها

علاوه بر واکرها اسکوترها نیز جز وسایل بازی هستند که به تقویت مهارت های حرکتی کودک کمک زیادی خواهند کرد. اسکوتر پلاستیکی کودک، دارای چهار چرخ برای حفظ تعادل کودک می‌باشد که معمولا در سنین 2 سالگی به بالا از آن استفاده می‌شود. رنگ های شاد، جذاب و طراحی زیبای آن توجه کودکان را به خود جلب می‌کند. این اسباب بازی محدودیت جنسی نداشته و تمامی کودکان دختر و پسر می‌توانند آن را مورد استفاده قرار دهند. این وسیله به راحتی قابل حمل و نقل بوده و در تمامی مکان ها و با نظارت والدین کودکان را سرگرم می‌کند. علاوه بر این ترس فرزندان کوچک از راه را کاهش خواهد داد.

اسکوتر پلاستیکی کودک

اسکوتر پلاستیکی کودک

اسباب بازی موتور شاهین

یکی از وسیله هایی که به کودک در هنگام راه رفتن کمک می‌کند، انواع موتورها است. اگر تصمیم دارید یک وسیله کمک کننده و سرگرم کننده برای فرزند نو پای خود تهیه کنید، پیشنهاد می‌کنیم این نوع موتور یعنی موتور شاهین را امتحان کنید. این وسیله بازی مناسب سنین 2 تا  4 سال بوده و از با کیفیت ترین مواد تولید شده است.

اسباب بازی موتور کودک

اسباب بازی موتور کودک

دوچرخه های تعادل

علاوه بر گزینه های پیشنهادی در مطالب قبلی، این دو چرخه نیز از گزینه های مناسب و کمک کننده برای راه رفتن کودک می‌باشد. ایمن بودن این دوچرخه ها باعث شده که با حرکت یا چرخش های کودک خطری او را تهدید نکند. برای راحتی کودک نیز کوسن‌ طراحی شده روی دوچرخه از جنس های راحت و نرم است. دسته ها نیز از مواد سیلیکونی بوده و کودک با قرار گرفتن بر روی دوچرخه احساس راحتی و امنیت خواهد داشت. پس والدین می‌توانند این گزینه پیشنهادی را نیز به انتخاب های دیگر خود اضافه نمایند.

سخن پایانی

در مقاله بالا در فروشگاه اسباب بازی فروشی آنلاین شازده کوچولو به بررسی موضوع اسباب بازی برای راه رفتن کودک پرداختیم. همانطور که می‌دانیم یکی از مهارت های که کودک در ماه‌های بعد از تولد خواهد آموخت، مهارت های حرکتی می‌باشد. راه رفتن نیز جز این مهارت ها و جز گام های تکاملی رشد در کودکان محسوب می‌شود. در نظر داشته باشید که اولین قدم کودک بیانگر تغییر جسمانی و رشد حرکتی او خواهد بود. توجه داشته باشید کودک در سنین یک سالگی قادر است تا راه برود، اما غالبا راه رفتن کودک در این سنین به کمک اشیا و وسایل پیرامون محیط است. با رسیدن به یک سال و نیمگی او بالا رفتن از پله ها را نیز تجربه می‌کند.

 در سن دو سالگی کودک، والدین علاوه بر راه رفتن شاهد دویدن او نیز خواهند بود. اگر می‌خواهید مهارت های حرکتی کودک خود را تقویت کنید می‌توانید از وسایل بازی مانند انواع واکر، اسکوتر، موتور و دوچرخه های تعادل استفاده کنید. البته هدیه برای کودکان در سنین پایین نیز می‌تواند از بین این وسایل باشد. در کنار آن برای فرزندان دختر خود یک عروسک باربی نیز تهیه کنید. خرید عروسک باربی برای دختران یک هدیه جذاب، دوست داشتنی و ماندگار می‌باشد. چرا که درصد بالایی از کودکان دختر به عروسک ها به ویژه عروسک باربی علاقه ای ویژه دارند. اگر شما نیز اسباب بازی کمک کننده ای برای راه رفتن کودک خود تجربه کرده اید، در بخش کامنت های این پست آموزشی مطرح کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *