اسباب بازی پسرانه

بازی‌های خلاقانه برای کودکان پیش دبستانی

بازی‌های خلاقانه برای کودکان پیش دبستانی

یکی از دوران های مهم در زندگی کودکان، زمان پیش از دبستان است. چرا که در این مرحله کودک باید آمادگی حضور در مدرسه را پیدا کند. با توجه به این موضوع و اهمیت بازی با کودکان، بازی های خلاقانه یکی از فعالیت های موثر برای بچه ها پیش دبستانی می‌باشد. بنابراین در مقاله امروز فروشگاه اسباب بازی فروشی آنلاین شازده کوچولو به بررسی بازی‌های خلاقانه برای کودکان پیش دبستانی می‌پردازیم. کودکان در این مرحله و پیش ورود به دبستان به رشد عاطفی، فردی و اجتماعی می‌رسند. یکی از تجربیات اولیه کودکان یعنی استقلال معمولا در این سنین شکل می‌گیرد.

همچنین او در ارتباط با معلمان، مربیان و همچنین همکلاسی‌های خود مهارت‌های کلامی و ارتباطی را تقویت خواهند کرد. یک کودک پیش دبستانی با ورود به محیط آموزشی یادگیری های جدیدی را نیز تجربه خواهد کرد. والدین باید توجه داشته باشند که رشد اجتماعی، شناختی و رفتاری فرزندانشان در سال‌های پیش از دبستان می‌باشد. لازم به ذکر است که رشد حرکتی و فکری نیز در سنین پیش از دبستان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار خواهد بود. توجه داشته باشید که کودکان با بازی و ارتباط با وسایل بازی و همچنین خیال پردازی می توانند بخشی از نیازهای روحی و عاطفی خود را برطرف کنند.

بازی‌های خلاقانه چیست؟

به فعالیت‌هایی که به کودکان امکان بکارگیری تخیلات را داده و همچنین آزادی عمل را ایجاد می‌کند، بازی‌های خلاقانه گفته می‌شود. کودکان در ارتباط با این بازی‌ها به تفکری توام با خلاقیت، مهارت‌های حل مسائل و در نهایت قدرت بالای تمرکز دست می‌یابند. والدینی که از سنین پایین فرزند خود را ترغیب می‌کنند تا به وسیله اشیا چیزهای جدید بسازند، به خلاقیت او کمک خواهند کرد. حل شدن معما با وسایلی جذاب توسط کودک نیز در تقویت خلاقیت او تأثیرگذار است. بنابراین بازی‌های خلاقانه راهی به سوی کشف دنیای پیرامون و یادگیری فکر کردن خارج از چارچوب تعیین شده می‌باشد.

دلایل استفاده از بازی‌های خلاقانه چیست؟

بازی‌های خلاقانه برای کودکان پیش دبستانی به رشد ذهنی، جسمی و اجتماعی آنان کمک خواهد کرد. در ادامه به دلایل مهم استفاده از بازی‌های خلاقانه می‌پردازیم:

تقویت خلاقیت کودک

بازی هایی که به افزایش خلاقیت کودکان منجر می‌شوند، توانمندی و مهارت را در زمینه های مختلف در او ایجاد می‌کند. همچنین یک کودک خلاق آینده‌ای روشن و موفق پیش رو خواهد داشت. او در تمامی ابعاد که شامل شغل، تحصیلات و زندگی می‌باشد موفقیت‌های زیادی را تجربه خواهد کرد.

تقویت مهارت‌های حل مسئله

کودکان از طریق بازی‌های خلاقانه یاد می‌گیرند که چگونه مسائل پیش را حل کنند.

تقویت مهارت های اجتماعی

اگر خواستار کودکی خلاق هستید، بهتر است او را در ارتباطات گروهی و جمعی قرار دهید. به طور کلی بازی های گروهی به کودکان کمک می‌کند تا فعالیت های تیمی و گروهی را تجربه کنند.

تقویت مهارت‌های کلامی

یکی از فایده‌های بازی‌های خلاقانه، مهارت‌های زبانی است. کودکان در حین بازی از کلمات استفاده کرده و با یکدیگر گفتگو می‌کنند. همین ارتباطات کلامی، قدرت مهارت‌های کلامی او را بالا خواهد برد.

تقویت حافظه و توجه

از دیگر مزایای بازی‌های خلاقانه، یادآوری اطلاعات است. کودکان با این نوع بازی‌ها بر روی فعالیت مورد علاقه خود متمرکز شده و در نتیجه حافظه آنها نیز تقویت خواهد شد.

تقویت رشد جسمی

در نظر داشته باشید هنگامی که کودک شما به بازی‌های خلاقانه می‌پردازد، مهارت‌های حرکتی و جسمانی او نیز تقویت می‌شود. بنابراین این نوع بازی از ضروریات برای کودکان خواهد بود.

تقویت و افزایش هوش هیجانی

کودکان در ارتباط با بازی‌های خلاقانه، مهارت‌های ارتباطی و حس صمیمیت را تجربه خواهند کرد.

بهبود خواب کودک

والدین باید در طول روز بازی‌های خلاقانه را به کودک آموزش دهند. در بخش های بعدی بازی‌های خلاقانه برای کودکان پیش دبستانی را برایتان معرفی خواهیم کرد. یکی از مزایای انجام این بازی‌ها داشتن خوابی راحت است. چرا که فعالیت‌های مناسب کودک در طول روز منجر به خوابی آرام و به اندازه در شب می‌باشد. علاوه بر انجام این بازی‌ها عروسک ها نیز کمک زیادی به ایجاد یک خواب راحت در کودکان خواهد کرد. به عنوان مثال خرید خرس برای فرزندانی که دچار مشکلات خواب هستند، یک گزینه مناسب و عالی محسوب خواهد شد.

غالبا عروسک خرس از جنس پارچه‌های نرم و لطیف بوده و کودک در تماس با آن به آرامش خواهد رسید. اگر کودک دچار استرس‌های احتمالی باشد و در خواب او تأثیر گذاشته باشد، با بغل کردن عروسک خرس اضطراب های او از بین خواهد رفت. بنابراین علاوه بر بازی‌های خلاقانه، خرید این عروسک دوست داشتنی را فراموش نکنید. سعی کنید سایز و رنگ این عروسک را با توجه به علاقمندی ها یکودک انتخاب کنید.

تخلیه انرژی به صورت صحیح

همانطور که می‌دانید کودکان در سالهای اولیه زندگی خود بسیار پرانرژی و فعال هستند. آنها می‌خواهند به هر روشی این انرژی بالا را تخلیه کنند. در این میان پدران و مادران وظیفه دارند تا فعالیت‌های کودک را جهت دار کرده تا به طرزی مناسب انرژی آنها تخلیه شود. بنابراین یکی از گزینه‌های مناسب برای رسیدن به این موضوع، استفاده از بازی‌های خلاقانه است. در بازی‌های خلاقانه برای کودکان پیش دبستانی نیز می‌توان این انرژی بالا را کنترل و جهت‌دار نمود.

تقویت تفکر انتقادی

والدین باید از سنین پایین به فرزندان خود قدرت ابراز وجود و بیان کردن نظرات خود را بدهند. در بازی‌های خلاقانه کودک می‌تواند محیط پیرامون خود را مورد نقد و بررسی قرار داده و با فکر کردن به نتیجه مورد نظر خود رسیده و آن را بیان کند.

تقویت هماهنگی دست‌ها و چشم

اگر بخواهیم به یکی از فواید مهم بازی‌های خلاقانه اشاره ای داشته باشیم، این هماهنگی تاثیر زیادی بر مهارت‌های جسمی کودک خواهد داشت. به طور کلی می‌توان گفت بازی‌هایی که نیازمند توجه و دقت هستند می‌توانند در هماهنگی چشم و دست موثر باشند.

افزایش اعتماد به نفس

برای داشتن فرزندانی با اعتماد به نفس بالا باید بازی‌های خلاقانه را در لیست بازی‌های روزانه آنها قرار دهید. زمانی که کودکان در انجام این نوع بازی‌ها به موفقیت می‌رسند به موازات آن اعتماد به نفسشان تقویت خواهد شد.

از بین رفتن اضطراب و استرس

در صورتی که فرزندی نا‌‌ آرام و مضطرب دارید، حتما او را تشویق به بازی‌های خلاقانه کنید. چرا که این نوع بازی می‌تواند استرس‌های روزانه کودک را برطرف کرده و در نهایت منجر به آرامش او شود.

شکوفا شدن استعدادها

والدین و مربیان با شرکت دادن کودکان در بازی‌های خلاقانه به پرورش و شکوفا شدن استعدادهای او کمک نمایند. انجام این نوع بازی‌ها به کودک کمک می‌کند تا استعدادهای نهانی خود را پیدا کرده و در زندگی خود به پیشرفت و موفقیت برسد. به عبارتی دیگر بازی‌های خلاقانه به عنوان بستری برای کشف و توسعه استعدادها می‌باشد. در کنار بازی‌های خلاقانه، خرید عروسک باربی که جز پرفروش‌ترین عروسک‌ها محسوب می‌شود نیز کمک زیادی به شکوفا شدن احساسات کودک خواهد داشت. این اسباب بازی یک عروسک ایده آل برای دختران از سنین پایین تا بزرگسالی می‌باشد.

از نظر روانشناسی عروسک باربی می‌تواند به رشد عاطفی و مهارت‌های اجتماعی دختران کمک زیادی داشته باشد. این نوع عروسک به علت تنوع بالا در ظاهر و لباس می‌توانند یک منبع الهام‌بخش برای کودکان باشند تا تصورات خود را در مورد آینده و حرفه‌‌ی خود کشف نمایند. توجه داشته باشید که برای خرید این عروسک سلیقه و علاقمندی‌های شخصی کودکان را نیز در نظر بگیرید. به طور کلی انتخاب عروسک مناسب می‌تواند به تقویت قوه تخیل و بروز استعدادهای کودکان کمک کند. همچنین فرصت‌هایی برای یادگیری و تجربیات جدید فراهم می‌آورد.

چند ایده بازی‌های خلاقانه برای کودکان پیش دبستانی

در این بخش می‌خواهیم بازی‌های خلاقانه برای کودکان پیش دبستانی را معرفی کنیم. اگر جز والدینی هستید که ایده ای بازی‌های خلاقانه برای کودک خود ندارید، پیشنهاد می‌کنیم از این بازی‌ها کمک بگیرید:

قایم موشک

به طور کلی می‌توان گفت بازی‌هایی که نیازمند جستجو و پیدا کردن می‌باشد، برای کودکان جذاب خواهد بود. از ابتدای تولد تا دوران پیش دبستانی بازی‌های گرگم به هوا مناسب کودکان بوده و تا حدی به خلاقیت آنها کمک می‌کند. نخستین جستجوی گنج برای کودکان آن است که یکی از اسباب بازی‌هایش را مقابل چشمانش زیر پتو قایم کنید. سپس وقتی به او بگویید اسباب بازی کجا رفت؟ او کشف کند اسباب بازی پنهان شده در حقیقت همانجا و زیر پتو است.

والدین می‌توانند برای هیجان و جذاب بیشتر از سه حوله و یا پتو استفاده کنند. کودک باید قواعد ابتدایی بازی رعایت کند، به طور مثال اسباب بازی تنها زیر یکی از سه حوله قرار دارد نه جای دیگری. با اینکه باید به یاد آورد که اسباب بازی مورد نظر زیر کدام حوله گذاشته شده است. البته این نوع بازی بیشتر در سنین قبل از شش سالگی برای کودکان جذابتر خواهد بود.

بازی با رنگ‌ها و نقاشی

نقاشی راه خوبی برای یادگیری رنگ‌ها و ایجاد بازی‌های خلاقانه است. والدین می‌توانند به کودک خود قلم موهای درشت و ظروف رنگی که واژگون نمی‌شوند، بدهند. همچنین به او آزادی عمل داده تا ایده های خلاقانه خود را به راحتی اجرا کنند. سعی کنید مکانی برای کودک در نظر بگیرید که محدودیت برای او به دنبال نداشته باشد. اگر می‌خواهید لباس‌هایش رنگی نشود، پیشبندی بلند برایش تهیه کنید. بازی‌های انگشتی که با رنگ‌های مخصوص انجام می‌شود، در این لیست قرار دارد.

خانه سازی با لگو

اگر والدین می‌خواهند کودک تفکری خلاقانه داشته باشد و همچنین رنگ‌ها و اشکال گوناگون را به درستی تشخیص دهند، بازی با لگو بهترین انتخاب است. خانه سازی با لگو مناسب کودکان 2 سال به بالا می‌باشد. کودکان پیش دبستانی در ارتباط با این بازی‌ها به رشد و تقویت مهارت‌هایی که نیازمند خلاقیت است، خواهند رسید.

بازی‌های معمایی و فکری

این دسته از بازی‌های خلاقانه برای کودکان پیش دبستانی می‌توانند برای کودکان بسیار سرگرم‌کننده باشند، به ویژه اگر بزرگترها نیز با آنان همراه شوند. بازی‌های فکری به تفکر خلاق کودکان پیش دبستانی کمک زیادی می‌کند. آنها با استفاده از این بازی‌ها می‌توانند به توانایی حل مسائل، هوش و ادراک فضایی، مهارت‌های علمی رسیده و آن را تقویت کنند. بازی‌های معمایی شامل مکعب روبیک، اسباب بازی ساختنی کلبه جنگلی، اسباب بازی هزارکاره، الفبای فارسی آهنربایی و بسیاری دیگر می‌باشد.

بازی با عروسک‌های مارشمالو

یکی از بازی‌های ساده و قابل دسترس، استفاده از خوراکی‌های کودکان است. انواع بیسکوئیت‌های حیوانی، چوب شورها و مارشمالو جز این خوراکی‌ها هستند. کودکان می‌توانند با این دسته از مواد اشکال مختلفی ساخته و خلاقیت و مهارت‌های حرکتی خود را گسترش دهند.

بازی‌های پازل

این نوع بازی جز بازی‌های فکری ساده و خلاقانه می‌باشند که به کودکان کمک می‌کنند تا مهارت‌های حل مسئله را در خود تقویت کنند. اگر قصد خرید اسباب بازی دخترانه را دارید بهتر است این گزینه را نیز در لیست خود قرار دهید. پازل با وجود اینکه ظاهری ساده دارد، اما یک ابزار یادگیری فوق‌العاده محسوب می‌شود. کودکان با این وسیله بازی و سرگرمی می‌توانند بسیاری از مهارت‌های اساسی زندگی را بیاموزند. کودکان با قرار دادن قطعات پازل در کنار یکدیگر به یک تصویر کامل می‌رسند که در نهایت به خلاقیت آنها افزوده می‌شود.

ساخت ماسک‌های کاغذی

این بازی نیاز به کاغذ رنگی، قیچی و چسب دارد. کودکان در این بازی می‌توانند ماسک‌های حیوانات یا شخصیت‌های کارتونی مورد علاقه‌ خود را بسازند. با انجام این فعالیت کودکان به تقویت مهارت‌های حرکتی مانند برش و چسباندن و ترکیب بندی برسند. علاوه بر این به افزایش خلاقیت آنها کمک زیادی خواهد شد.

سخن پایانی

در مقاله امروز فروشگاه اسباب بازی فروشی آنلاین شازده کوچولو به بررسی بازی‌های خلاقانه برای کودکان پیش دبستانی پرداختیم. کودکان در سنین پیش دبستانی به رشد عاطفی، فردی و اجتماعی می‌رسند. آنها در این مقطع آموزشی و در ارتباط با معلمان، مربیان و همسالان خود، مهارت‌های کلامی و ارتباطیشان تقویت می‌شود. بازی‌های خلاقانه برای کودکان در این مقطع سنی ضروری و مهم می‌باشد. بنابراین والدین باید این نوع بازی‌ها را در لیست بازی‌های روزانه کودکان قرار دهند. بازی‌های خلاقانه به فعالیت‌هایی گفته می‌شود که کودک در آن آزادی عمل داشته و تخیلات خود را در بازی‌ اجرا می‌کند. حل کردن معما با استفاده از وسایل بازی یکی از راههای تقویت خلاقیت در کودکان است.

دلیل استفاده از بازی‌های خلاقانه تقویت خلاقیت کودک، مهارت‌های حل مسئله، مهارت‌های اجتماعی، مهارت‌های کلامی، رشد جسمی، بهبود وضعیت خواب و بسیاری دیگر می‌باشد. علاوه بر اینها تخلیه انرژی به صورت صحیح، تقویت تفکر انتقادی، تقویت حافظه و توجه، افزایش اعتماد به نفس، کاهش استرس و شکوفایی استعدادها از فواید بازی‌ها خلاقانه است. درمطالب بالا به بازی های مناسب برای کودکان اشاره کردیم، در صورتی که شما نیز با بازی‌های مناسب برای خلاقیت کودکان آشنایی دارید، در بخش کامنت‌های این مقاله با ما در میان بگذارید. در نظر داشته باشید که استفاده از بازی‌های خلاقانه برای کودکان بر تقویت مهارت‌های آنها تاثیر زیادی داشته و آینده موفقی را برایشان رقم می‌زند. اگر از مطالعه مطالب امروز لذت بردید، خوشحال می‌شویم که فروشگاه اسباب بازی فروشی آنلاین شازده کوچولو را در شبکه‌های اجتماعی خود به دیگران نیز معرفی نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *