اسباب بازی, مجله ی کودک

انواع بازی با توپ برای کودکان

انواع بازی با توپ برای کودکان

یکی از بازی‌های هیجان انگیز و سرگرم کننده برای کودکان در سنین مختلف توپ بازی می‌باشد. با در نظر گرفتن این موضوع که انواع بازی با توپ برای کودکان وجود دارد، مطالب امروز را به این مبحث اختصاص دادیم. بازی با توپ جز بازی‌های حرکتی محسوب شده و مهارت‌های فیزیکی کودکان را افزایش می‌دهد. این بازی جز فعالیت‌های سرگرم کننده قابل دسترس، کم هزینه و پرطرفدار به شمار می‌آید. جذابیت بازی با توپ به حدی است که درصد بالایی از افراد بزرگسال نیز به آن علاقمند می‌باشند. بازی‌های مختلفی با توپ صورت می‌گیرد که بسته به سن و علاقمندی افراد متفاوت است.

 بازی با توپ علاوه بر ایجاد سرگرمی به نوعی بازی درمانی می‌باشد که افراد درمانگر نیز از آن بهره‌مند می‌شوند. اگر بخواهیم به صورت کلی انواع بازی با توپ را طبقه بندی کنیم، بازی فردی، گروهی و همچنین رقابتی در این لیست قرار دارند. در صورتی که فرزند شما علاقه زیادی به این نوع بازی دارد، بهتر است اطلاعات جامع کاملی را در این زمینه به دست آورید. برای داشتن اطلاعات بیشتر، تا پایان مطالب امروز فروشگاه اسباب بازی فروشی آنلاین شازده کوچولو را مطالعه نمایید.

دلایل اهمیت بازی با توپ برای کودکان

یکی از بازی‌های مفرح و سرگرم کننده برای افراد به ویژه کودکان، بازی با توپ است. این بازی تأثیرات بسیاری بر رشد و بهبود کودک دارد. در ادامه به دلایل اهمیت این بازی می‌پردازیم:

  1. تقویت مهارت‌های جسمی و حرکتی: کودکانی که با توپ بازی می‌کنند مهارت‌های حرکتی آنها افزایش می‌یابد. ورزش‌هایی مانند فوتبال که مدام عضلات پا و دست در آن درگیر است، علاوه بر قوی شدن ماهیچه و عضلات، تعادل را در بدن ایجاد خواهد کرد.
  2. بالا بردن درک محیطی: بازی کودکان با توپ، به آنها این امکان را می‌دهد که با مفهوم مکان آشنا شده و در کنترل توپ و تعیین نقاط مشخص شده کمک می‌کند.
  3. تقویت تمرکز: بازی با توپ، تمرکز کودکان را افزایش می‌دهد. کودک در زمان بازی باید توجه خود را به توپ معطوف کرده و همزمان با آن بازی کند. بدین ترتیب در توپ بازی تمرکز او بالا رفته و تقویت می‌شود.
  4. افزایش روابط جمعی و گروهی: همانطور که می‌دانید لازمه یک زندگی اجتماعی داشتن روحیه جمعی است. پس فرزندان شما بایستی این روابط را تقویت کرده تا در آینده در تمامی ابعاد زندگی پیشرفت کنند. مزیت بازی با توپ این است که به صورت گروهی انجام می‌شود و کودک در ارتباط با همسالان خود عملکرد اجتماعی بیشتری از خود نشان می‌دهد. آنها با تقویت توانایی ارتباطی، دوستان مورد علاقه خود را یافته و از سلامت اجتماعی برخوردار خواهند شد.
  5. تأثیر مثبت بر سلامت و رشد کلی: همانطور که بیان کردیم، انواع بازی با توپ برای کودکان می‌تواند بر روی آنها تاثیر مثبت داشته باشد. یکی از تأثیراتش بر سلامت ذهن و روان کودک است که در نهایت به کاهش ترس، استرس و اضطراب احتمالی منجر می‌شود.

نکات انتخاب بازی با توپ برای کودکان

بازی کودک با توپ برای او یک سرگرمی لذت بخش محسوب می‌شود. اما در زمان انتخاب توپ، چندین نکته حائز اهمیت است که در ادامه آن را بررسی می‌کنیم:

ایمنی و کیفیت مواد تشکیل دهنده

 همانطور که می‌دانید کودکانی که به توپ علاقه دارند، مدام در تماس دست و بدنشان قرار دارد. با توجه به این نکته و اهمیت بالای سلامت کودکان باید توپ خریداری شده از موادی با کیفیت بالا باشد.

نکات در مورد خرید توپ برای بچه

نکات در مورد خرید توپ برای بچه

توجه به رنگ و ظاهر توپ

 یکی از ویژگی ‌هایی که توپ برای کودک از جذابیت بالایی برخوردار باشد، ظاهر توپ است. بنابراین برای تهیه یک توپ جذاب باید رنگ‌های شاد در آن وجود داشته باشد. در این زمینه علاقمندی‌ کودک به یک رنگ خاص به شما کمک خواهد کرد. توپ‌های زیادی در بازار وجود دارند که طرح‌ها جدید و کاربرد‌های مختلفی را ارائه می‌دهند. اگر قصد خرید اسباب بازی پسرانه به عنوان هدیه را دارید، می‌توانید علاوه بر توپ اسباب بازی فرمان موزیکال را نیز به لیست خود اضافه کنید. چرا که این بازی نیز مانند توپ مهارت‌های حرکتی و قدرت تمرکز کودک را افزایش می‌دهد.

فرمان موزیکال

فرمان موزیکال

سایز و اندازه

 در هنگام خرید توپ برای فرزند خود به سایز آن توجه کنید. چرا که توپی مناسب کودک شماست که در دست به راحتی جای گرفته و توانایی حمل آن را داشته باشد.

قابلیت شستشو

 یکی از موارد مهم در زمان انتخاب توپ، رعایت نکات بهداشتی و نظافت است. بنابراین بهترین توپ برای کودک توپی است که به راحتی شسته شده و حتی ضدعفونی شود.

خاصیت انعطاف پذیری و نرم بودن

 اگر قصد خرید توپ برای فرزند خود در سنین پایین را دارید، این ویژگی از اهمیت زیادی برخوردار است. چرا که یک کودک در سنین یک تا دو سالگی توپ را به بالا و پایین می‌اندازد و خطر آسیب وجود دارد. اما اگر جنس توپ نرم و منعطف باشد، به راحتی و با خیالی راحت با آن بازی کرده و پرتاب می‌کند.

انواع بازی با توپ

معمولا بازی با توپ برای کودکان از سنین پایین شروع می‌شود. او در ارتباط با توپ مهارت‌های راه رفتن و پریدن و دویدن را می‌آموزد. در ادامه بازی‌های مختلفی را که کودک با توپ می‌تواند انجام دهد معرفی می‌کنیم:

بازی‌های بده‌ بستانی

تمامی کودکان از توپ بازی کردن لذت می‌برند. این بازی در لیست انواع بازی با توپ برای کودکان قرار می‌گیرد. بازی بده بستانی مناسب کودکان در سنین ۲ تا ۵ سال است. به این ترتیب عمل کنید که روی زمین نشسته و فرزند خود را نیز روبروی خود نشانده و به آرامی یک توپ نرم را به سمت او بیاندازید. او نیز توپ را برداشته و سعی می‌کند تا آن را به طرف شما پرتاب کند.

توپ قل دادن سمت کودک

توپ قل دادن سمت کودک

 اگر فرزندتان در سنین زیر سه سال باشد، احتمال اینکه حواسش پرت شده و توپ را در دست خود نگه داشته و بررسی کند زیاد خواهد بود. گاها نیز برخی از کودکان توپ را به سمت دهان برده و گاز می‌گیرند. به همین علت است که در مطالب قبلی عنوان کردیم که جنس توپ خریداری شده برای کودک باید از کیفیت بالایی برخوردار باشد. به طور کلی این نوع بازی با توپ برای کودک بسیار سرگرم کننده بوده و از آن لذت می‌برد. در نظر داشته باشید که زمان می‌برد تا فرزند شما این بازی را فرا گیرد.

توپ بازی در استخر توپ

یکی از بازی‌های جذاب و هیجان انگیز برای کودکان با توپ در استخر توپ است. این مکان تفریحی برای بچه‌ها بسیار لذت بخش بوده و علاوه بر سرگرمی مهارت‌های متعددی را در آنها تقویت می‌کند. اگر زمان زیادی را برای بردن فرزند خود به استخر توپ را ندارید، می‌توانید در خانه آن را بسازید. برای این کار نیاز به یک استخر بادی یا وان بزرگ پلاستیکی می‌باشد. تعدادی توپ کوچک تهیه کرده و آنها در محل مورد نظر قرار دهید. به این ترتیب کودک شما مکان دائمی و قابل دسترس برای بازی با توپ خواهد داشت.

یکی از مزایای ساختن استخر توپ در منزل این است که کودک را به فعالیت و تحرک ترغیب می‌کنید. همچنین راه حلی برای کودکانی است که به بازی‌های کامپیوتری و یا تماشای بیش از حد معتاد شده‌اند. اگر می‌خواهید تلویزیون نقش کوچکی در منزل شما داشته باشد، این الگو را از زمانی که فرزند شما خردسال است جا بیندازید. ما پیشنهاد می‌کنیم که برای اینکه بتوانید فرزندان خود را کنترل کرده و مهارت‌های حرکتی آنها را تقویت کنید، از پیش برنامه ریزی کرده و جایگزین‌هایی دیگری را تعیین کنید. استخر توپ یکی از این جایگزین‌ها می‌باشد. اسباب بازی‌های دیگری نیز مانند خرید خرس فرزند شما را سرگرم کرده و به ایجاد امنیت و آرامش او کمک خواهد کرد.

خرید عروسک خرس بزرگ ارزان

خرید عروسک خرس بزرگ اورجینال

بازی بولینگ

از بازی‌های جذاب و سرگرم کننده‌ای که در لیست انواع بازی با توپ برای کودکان قرار می‌گیرد، بازی بولینگ است. کودک با پرتاب توپ به سمت بولینگ‌ها قدرت تمرکز خود را بالا برده و علاوه بر این مهارت‌های جسمی و فیزیکی خود را بهبود می‌بخشد. اگر فرزندی دارید که نمی‌تواند آرام بنشیند و یا مدام بهانه گیری می‌کند، اسباب بازی بولینگ‌، یکی از بازی‌های مناسب برای این دسته از کودکان است. حضور بزرگترها در این بازی ضروری می‌باشد، چرا که بازی کردن کودک به تنهایی او را خسته کرده و به آن ادامه نخواهد داد.

اسباب بازی بولینگ

اسباب بازی بولینگ

 به این نکته نیز توجه کنید این بازی مناسب کودکانی است که قدرت ارتباط برقرار کردن با همسالان خود را ندارند. بنابراین بهتر است این بازی را به صورت جمعی و گروهی انجام دهند. به این ترتیب در افزایش مهارت‌های اجتماعی کودک کمک می‌شود. همچنین از این بازی برای افزایش اعتماد به نفس فرزند خود استفاده کنید. در صورت موفقیتش در بازی بولینگ او را تشویق کرده و به او نشان دهید که مورد توجه قرار دارد. گاهی یک تحسین و تشویق کلامی نیز در افزایش اعتماد به نفس کودکان تاثیر گذار خواهد بود.

بازی با توپ تنیس

یکی از توپ‌هایی که برای کودکان جذاب است همین توپ می‌باشد. این توپ به راحتی در دست جا شده و کاربرد‌های فراوانی دارد. اگر قصد سرگرم کردن کودک با این نوع توپ را دارید، بهتر است تعدادی از آنها را تهیه کنید. سپس یک سطل یا جعبه را با فاصله در مکانی از خانه قرار داده و از کودک بخواهید که با تمرکز توپ‌ها را به داخل جعبه بیاندازد. فاصله جعبه را با توجه به توانایی فرزندتان مشخص نمایید. در نظر داشته باشید که توپ‌های تنیس کاربردهای مختلفی داشته و در زمین‌های خاکی، چمن و روی میز تنیس استفاده می‌شوند. توپ تنیس های نمدی نیز گزینه مناسبی برای بازی کودکان در منزل است.

بازی با توپ تنیس

بازی با توپ تنیس

بازی با توپ در قاشق

در مطالب قبلی پیشنهاداتی را راجع به انواع بازی با توپ برای کودکان ارائه دادیم. اکنون به معرفی یک بازی رقابتی با توپ می‌پردازیم. این بازی به یک قاشق و توپ کوچک نیاز دارد. بازیکن منتخب باید توپ را در قاشق گذاشته و مسافتی را بدون افتادن توپ راه برود. از قوانین بازی این است که کودک در زمان بازی، از دست خود برای نگه داشتن توپ نمی‌تواند استفاده کند. در صورت عدم موفقیت باید مجددا این کار را تکرار نماید.

بازی فوتبال

درصد بالایی از پسران به این بازی علاقمند بوده و زمان زیادی را صرف بازی فوتبال می‌کنند. در نقطه مقابل کودکان دختر بازی‌های عروسکی را دوست داشته و با روحیات آنها کاملا سازگار است. بنابراین سرگرمی کودکان دختر، با پسر با هم متفاوت می‌باشد. اگر فرزندی دختر دارید با خرید عروسک باربی او را بسیار خوشحال خواهید کرد. اما پسران با توجه به روحیه قدرت طلبی و جنگجویی به بازی‌ با اسلحه، ماشین، موتور، قطار و بسیاری دیگری علاقمندند. فوتبال هم در لیست بیشترین  گزینه‌های انتخابی آنها بوده و  برای سرگرم کردن کودکان مناسب می‌باشد. این بازی مناسب فضای باز است و در خانه نیز می‌توان انجام داد. کودکان در ارتباط با بازی فوتبال عضلات پایشان تقویت شده و به رشد جسمی آنها کمک می‌شود. ایجاد تعادل و هماهنگی بین اعضای مختلف بدن مانند چشم و پا از دیگر مزایای بازی فوتبال است.

عروسک باربی زن و شوهر

عروسک باربی زن و شوهر

بازی وسطی

این بازی با توپ و سرگرم کننده برای سنین بالای ۷ سال مناسب است و از دیرباز تاکنون برای کودکان زیادی جذاب می‌باشد. بازی وسطی به صورت تیمی و گروهی برگزار می‌شود البته با حضور سه نفر نیز می‌توان این بازی را انجام داد. به این صورت که یک نفر را در وسط قرار داده و دو نفر دیگر توپ را برای هم پرتاب می‌کنند‌. اگر نفری که در وسط قرار دارد بتواند توپ را بگیرد، او برنده مسابقه خواهد بود.

کلام آخر

در مطالب امروز فروشگاه اسباب بازی فروشی آنلاین شازده کوچولو به بررسی موضوع انواع بازی با توپ برای کودکان پرداختیم. بازی با توپ جز بازی‌های حرکتی محسوب شده و مهارت‌های فیزیکی کودکان را افزایش می‌دهد. این بازی جز فعالیت‌های سرگرم کننده قابل دسترس، کم هزینه و پرطرفدار به شمار می‌آید. بازی با توپ مهارت‌های جسمی، حرکتی و فیزیکی کودکان را بهبود بخشیده و به تقویت قدرت تمرکز آنها کمک می‌کند.

به طور کلی می‌توان گفت این نوع بازی تاثیرات مثبتی را بر سلامت و رشد کلی کودکان دارد. علاوه بر موارد گفته شده تعاملات اجتماعی کودک در ارتباط با بازی به ویژه بازی‌هایی که با توپ به صورت گروهی انجام می‌شود، افزایش پیدا می‌کند. در پایان باید بگوییم که والدین نیز نقش مهمی در تشویق و ترغیب کودکان به بازی دارند. آنها باید محیطی مناسب و فضایی ایمن را برای فرزند خود در نظر گرفته تا بازی‌ برای آنها لذت بخش و موثر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *