اسباب بازی, مجله ی کودک

اسباب بازی مناسب نوزاد؟

اسباب بازی مناسب نوزاد

برای اکثر والدین در سال اول تولد این سوال مطرح می‌شود که اسباب بازی مناسب نوزاد چیست؟ در شازده کوچولو به این سوال شما پاسخ می‌دهیم. اسباب بازی مناسب کودک در هر سنی متفاوت است. اگر بخواهیم مهم‌ترین فایده اسباب بازی را توضیح دهیم، لازم است از تاثیر آن در رشد و پیشرفت فردی کودکان صحبت کنیم. اسباب بازی می‌توانید از همان بدو تولد تاثیرگذار باشد. از این جهت والدین باید توجه بیشتری به خرید اسباب داشته باشند. شاید در ماه‌های آغاز تولد کودک، اسباب‌بازی تهیه شود که هیچ کاربردی برای کودک شما ندارد.

پس نمی‌توان گفت که اسباب بازی‌ها با یکدیگر تفاوتی ندارد. یا چرا کودک من از اسباب بازی‌هایش استفاده نمی‌کند؟ شاید دلیل کودک شما برای نشان ندادن علاقه به اسباب بازی، این است که متناسب با سن اون خریداری نمی‌شود. طبق مطالعات، انتخاب بسیاری از والدین در خرید اسباب بازی اشتباه است. پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا اسباب بازی مناسب با سن کودک خود را بشناسید. البته این موضوع را بیشتر در رابطه با نوزادان بررسی کردیم تا بدانید که اسباب بازی‌های مناسب آنها چیست و از کجا باید خریداری شود.

خرید اسباب بازی نوزاد ۳ماهه

نوزاد در ماه‌های ابتدایی نمی‌تواند از اسباب بازی استفاده کند اما از نگاه کردن به اسباب بازی لذت می‌برد و با آن ارتباط برقرار می‌کند. در این سن فقط با چشم‌هایش اجسام را دنبال می‌کند. همچنین رنگ‌های شاد و روشن و تند، جذابیت بیشتری برای نوزاد دارد. به همین دلیل با دیدن اسباب‌بازی های رنگ شاد یا وسایل رنگی دست و پا می‌زند و واکنش نشان می‌دهد. شاید تصور کنید که در این سن خرید اسباب بازی بی‌فایده است‌. اما در اصل نوزاد با اسباب‌بازی‌هایش آشنا شده و با محیط اطرافش بیشتر آشنا می‌شود.

 قطعا وسایلی که سرو صدا ایجاد می‌کنند، توجه نوزاد را بیشتر جلب می‌کند. البته منظور سروصداهای بلند و ترسناک نیست. زیرا این موضوع می‌تواند تاثیرات مخربی در کودک داشته باشد. اما اسباب‌بازی‌هایی شبیه به جغجغه را می‌توان از بدو تولد تا چند ماهگی استفاده کرد. از این بابت برای نوزادان سه ماهه و چهار ماهه بسیار مناسب است. در این سن نوزاد به دنبال عامل صدا می‌گردد و این گونه اسباب‌بازی‌ها برایش سرگرم‌کننده است. اگر نوزاد شما نمی‌تواند جغجغه‌اش را در دست بگیرد، بهتر است آن با فاصله‌ای مناسب برایش تکان دهید.

اسباب بازی‌های متحرک و موزیکال نیز برای این سن جذاب هستند. اگر به دنبال خرید اسباب بازی دخترانه یا پسرانه برای نوزاد هستید، می‌توانید از آویز بالای گهواره استفاده کنید. این آویز‌ها برای نوزادان بسیار مناسب هستند و اگر موزیکال نیز باشند، کودک متوجه ریتم آهنگ و تکرار آن می‌شود. از این نوع اسباب‌ بازی‌ها می‌توانید به صورت مداوم تا چند روز استفاده کنید. سپس تا دو روز اسباب بازی را متوقف کنید. پس از دو روز زمانیکه دوباره اسباب بازی موزیکال را برای کودک می‌آورید، با دست و پا زدن کودک متوجه می‌شوید که آن را به یاد آورده است.

اسباب بازی نوزاد 3 ماهه

شاید حتی با موسیقی اسباب بازی‌اش همخوانی کند.

اسباب بازی نوزادی سیسمونی

یکی از دغدغه های مادران باردار برای تهیه سیسمونی، خرید اسباب بازی است. در هنگام خرید اسباب بازی برای نوزاد باید از تمامی ابعاد مورد بررسی قرار گیرد. نوزاد یک ماه پس از تولد به بعضی از اشیا واکنش نشان می‌دهد. در این زمان می‌توان با خرید اسباب بازی مناسب نوزاد به رشد ذهنی او کمک شایانی کرد. اسباب بازی نوزاد می‌بایست از بین وسایلی انتخاب شود که قطعات کوچک یا ریز نداشته باشد. اگر توان مالی کافی دارید بهتر است اسباب بازی های متنوع و رنگ های شاد را برای فرزندتان خریداری کنید. اسباب بازی های ضد حساسیت به حفظ سلامت نوزاد آسیب پذیر شما کمک می‌کند. رنگ و جنس اسباب بازی را نیز مورد بررسی قرار دهید.

برای کم کردن هزینه های اضافی و همچنین سلامت نوزاد خود استحکام اسباب بازی را هم در نظر بگیرید. بهترین گزینه برای اسباب بازی نوزاد چیزهایی است که صاف و صیقلی باشند. یعنی لبه های تیز و یا برنده نداشته باشند. در خرید اسباب بازی سیسمونی جنسیت نوزاد نیز مطرح می‌باشد. اما این موضوع دلیلی برای محدود شدن نمی‌باشد. چرا امروزه بسیاری  از اسباب بازی ها به گونه ای طراحی شده اند که هر دو جنس می‌توانند با آن بازی کنند. یکی از اسباب بازی های پرکاربرد و جذاب برای سیسمونی، عروسک های پولیشی می‌باشد. به عنوان مثال عروسک خرگوش آنجل اورجینال از بهترین گزینه های پیشنهادی است. این اسباب بازی جذاب نیازهای یک نوزاد چند ماهه تا چند ساله را نیز برطرف خواهد کرد.

عروسک آنجل اورجینال

نکات کاربردی در هنگام خرید اسباب بازی سیسمونی:

  • در نظر گرفتن خلاقیت و رشد ذهنی کودک
  • امکان استفاده اسباب بازی انتخابی، در سنین بالاتر
  • انتخاب اسباب بازی هایی که به واقیت نزدیک هستند

خرید اسباب بازی نوزاد ۶ ماهه

در این سنین کودکان از تکرار آهنگ‌ها یا صدای اسباب بازی خود لذت می‌برند. حال کودک می‌تواند اسباب بازی سبک وزن را در دست بگیرد و حتی آن را با دهان یا دندان‌هایش لمس کند‌. در این سن کودک شما، لمس با دهان و از طریق خوردن را آغاز می‌کند. حتی دست‌هایش را به اجسام دیگر فشار می‌دهد. در این زمان جعبه‌های موسیقی یا اسباب بازی موزیکال دیگر که حتی حرکت می‌کنند، بسیار مناسب هستند. مکعب‌های پارچه‌ای نرم و سبک یا توپ‌های پارچه‌ای که دارای رنگ‌های شاد و طرح‌های مختلف می‌باشند، از دیگر وسایل متناسب با این رده سنی هستند. ضمن آنکه می‌توانید از اسباب‌بازی‌های پلاستیکی همچون اردک سوتی که روی آب قرار می‌گیرد یا نمونه‌های قورباغه آن استفاده نمایید.

 اسباب بازی‌های سوتی کودک را هیجان زده می‌کند و تا سن یک سالگی برایش جذاب است. بهتر است از این نمونه‌های پلاستیکی مرغوب برای نوزاد خریداری کنید. زیرا نوزاد شما از ۶ ماهگی به بعد، اسباب‌بازی را وارد دهان می‌کند. زمانیکه لثه‌هایش به خاطر دندان ورم می‌کند، سعی دارد که درد لثه را با لمس اسباب بازی برطرف کند. به همین خاطر بهتر است که جنس اسباب‌ بازی‌هایش مرغوب و باکیفیت باشند. تا مشکلی برای سلامت نوزاد ایجاد نکند. همچنین این وسایل باید بزرگتر از دهان کودک باشد. زیرا ممکن است آن را در دهان خود قرار دهد و در گلویش گیر کند. این خطر همیشه کودکان و نوزادان را تهدید می‌کند. برای حفظ سلامت نوزاد اسباب‌بازی‌ها را تمیز کنید تا در زمان بازی بتواند از آنها به راحتی استفاده کنید. در پست‌های دیگر آموزشی به شما یاد دادیم که چگونه عروسک و اسباب‌بازی کودکان را تمیز کرده یا بشویید.

تشک بازی نوزاد

تشک های بازی تشک های کوچکی هستند که در سایزها و طرح های مختلفی تولید می‌شوند. در قسمت فوقانی این تشک ها میله هایی از جنس چوب یا پلاستیک قرار گرفته است. اسباب بازی های کوچک به شکل حیوانات و یا موزیکال به این قسمت وصل شده و اویزان می‌باشد. کف تشکچه ها نیز طراحی شده با انواع نقاشی های جذاب است. این طرح ها رنگ هایی شاد و تحریک کننده دارند که نوزاد را به وجد می‌آورند. با نگاهی کلی متوجه خواهید شد که این تشکچه ها به صورت طراحی شده که کودک با خوابیدن یا دَمر شدن سرگرم می‌شود.

این وسیله کاربردی و سرگرم کننده بی خطر مناسب کودک دلبند شما در سنین پایین است. این تشکچه های جذاب تا ۶ ماهگی فرزندتان مورد استفاده قرار می‌گیرد. نوزاد در بدو تولد تنها به نقاطی توجه دارد که در اطرافش است. این تشک ها بالای سر نوزاد و کنار دستش را جذاب نشان می‌دهد و کودک را به تحرک وا می‌دارد. همچنین اسباب بازی های نرم و بی خطر نیز در کناره های تشک و روی زمین قرار دارد. کودک با این اسباب بازی ها مدتی سرگرم شده و قدرت ذهنی کودک نیز رشد پیدا می‌کند.

اسباب بازی برای نوزاد پسر

اسباب بازی در سنین نوزادی محدود به جنسیت نمی‌شود. اکثر این وسایل را می‌توان برای دختر یا پسر خریداری کرد. به همین دلیل خرید اسباب بازی پسرانه نیز همانند اسباب بازی دخترانه به آسانی انجام می‌شود. اگر قصد خرید هدیه دارید، بهتر است که سن کودک و عملکرد آن اسباب بازی را مد نظر قرار دهید‌. اما اگر قصد خرید برای سیسمونی دارید، می‌توانید از تمامی اسباب‌بازی های نوزاد اما با رنگ‌‌های پسرانه خرید کنید. رنگ‌هایی همچون آبی، سبز، لیمویی و… برای پسران مناسب می‌باشد.

اسباب بازی برای نوزاد پسر

اما برای دخترها می‌توانید از رنگ‌های صورتی، قرمز، یاسی و بنفش، لیمویی، سرخابی و… خریداری کنید. اما در نهایت خرید اسباب بازی محدود به رنگ نمی‌شود‌. زیرا کودکان بخصوص در سنین پایین علاقه دارند که از همه رنگ‌های شاد بهره مند شوند.

اسباب بازی محبوب بچه‌ها

یکی از اسباب‌ بازی‌های محبوب کودکان بخصوص در سنین ۸ تا ۱۲ ماهگی، استفاده از اسباب بازی‌های داخل حمام است. اکثریت بچه ها در این سن علاقه زیادی به حمام و آب بازی دارند. به خاطر همین علاقه‌مندند که اسباب‌ بازی‌های خود را نیز به همراه ببرند. بهتر است در این شرایط از عروسک و اسباب‌بازی مخصوص حمام استفاده کنید. تا کودک بتواند به راحتی بازی کند و آن وسیله نیز آسیب نبیند. این نوع بازی در روان کودک و حفظ آرامش او تاثیرگذار است. یکی دیگر از کارهایی که کودک شما در این سن به آن علاقه دارد، جابه‌جایی وسایل یا اسباب بازی‌هایش می‌باشد. زمانیکه کودک وسایلش را از داخل سبد به بیرون می‌ریزد، احساس می‌کند که نقش مهمی در انجام این کار داشته است.

 یا در شرایط مشابه کودک لباس های خشک را از داخل سبد بیرون ریخته و اسباب‌ بازی‌هایش را داخل آن سبد قرار می‌دهد. با این عمل، خلاقیت در کودک پرورش می‌یابد و هوش کودک را افزایش می‌دهد. نکته‌ای که بسیار مهم و کاربردی می‌باشد این است که نباید اسباب بازی‌های زیادی در اتاق کودک قرار دهید. زیرا این تجمع و انباشتگی سبب کلافگی و عدم تمرکز کودک می شود. پس اتاق کودک را با اسباب‌ بازی‌های نامناسب شلوغ نکنید تا فرزند شما آرامش بیشتر و خوابی آسان‌تر را تجربه کند. توجه داشته باشید که عدم شناخت اسباب‌بازی مناسب در والدین برای هر سنی مخرب است. پس سعی کنید که هنگام خرید وسایل درست و مناسبی را انتخاب کنید. تا از همان بدو تولد بتوانید از آنها استفاده‌ای صحیح داشته باشید‌‌.

تاثیر اسباب بازی بر روی کودک زیر یک سال

کودکان در سنین زیر یک سال به وسیله حس شنوایی سرگرم می‌شوند. در این سن باید اسباب بازی هایی برای کودک خریداری شود که قدرت شنوایی او را تحریک و تقویت کند. مهم ترین کار در این مرحله نوع اسباب بازی نیست بلکه بکارگیری حواس شنیداری او می‌باشد. علاوه بر خرید اسباب بازی موزیکال یا توپ های رنگی می‌توانید کودک خود را از انواع بازی های سنتی بهره مند نمایید. کودک در این بازه زمانی نیازمند تماس و ارتباطی محبت آمیز است. بازی های کودکانه ای مانند قلقلک دادن و لمس بدن  برای او بسیار جذاب و فرح انگیز می‌باشد. بازی ها زبانی و خواندنی هم از بازیهای سرگرم کننده و آرامش بخش برای فرزندان در این سنین است. سعی کنید شعر و آواز های کودکانه و مفید را برای او بخوانید.

به نظر می‌رسد که همه کودکان از اینکه برایشان بخوانید لذت برده و آرام می‌شوند. سعی کنید در شعرهای خود با انگشتان دست و پای کودک نیز بازی کنید. از مزایای خواندن ترانه های کودکانه تشویق تکامل زبانی کودک است. قایم باشک و بازیهایی که مستلزم جستجو و پیدا کردن هستند برای کودکان در این سن بسیار جذاب می‌باشد. به عنوان مثال یکی از اسباب بازی های او را در جلوی خودش زیر رختخواب قایم کنید. سپس از او بخواهید که اسباب بازی را پیدا کند. اگر نتوانست با یک حرکت هیجان انگیز اسباب بازی را نشانش دهید. علاوه بر این سوار کردن کودک روی دوش یا نشاندن روی زانو و بالا و پایین انداختنش می‌تواند یک سرگرمی جالب توجه برای او محسوب شود.

سخن نهایی

نوشته های بالا در سایت اسباب بازی فروشی شازده کوچولو راجع به اسباب بازی مناسب برای نوزاد بود. اسباب بازی باید با توجه به سن، روحیات، علاقمند و جنسیت انتخاب شود. علاوه بر خرید اسباب بازی کودک را می‌توان به وسیله بازی های سنتی سرگرم کرد. چه بسا کودکان با اینگونه بازی های ارتباط بهتری برقرار می‌کنند. بازی هایی مانند: قایم باشک، بازیهای بده بستانی مانند توپ بازی، بازی های تحرکی، بازی های قلقلکی و تماسی و … از جمله این سرگرمی ها می‌باشد.

علاوه بر این موارد، بازی های زبانی و خواندنی باعث تشویق تکامل زبانی و شناسایی بهتر دنیای پیرامون توسط کودک می‌شود. یکی از گزینه های پیشنهادی بسیار مهم در انتخاب نوع سرگرمی برای کودک، مطالعه است. کودک شما مدتها قبل از آنکه اصلا بداند مطالعه چیست، از اینکه برایش کتاب بخوانید لذت می‌برد. او از نزدیکی جسمانی که با نشستن روی پا و نوازش احساس می‌کند، آرامش و حس امنیت دارد. صدای شما بهترین موسیقی است که همزمان با دیدن تصاویر به گوشش می‌رسد. شاید در آغاز خواندن کتاب فقط فرصتی برای بودن با او به نظر برسد. اما سرانجام روزی می‌رسد که او نیز می‌فهمد شما چه می‌گویید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *