اسباب بازی پسرانه, مجله ی کودک

چرا بچه ها اسباب بازی هایشان را خراب میکنند؟

چرا بچه ها اسباب بازی هایشان را خراب میکنند؟

اسباب بازی ها در زندگی کودکان علاوه بر سرگرمی، نوعی نیاز روحی و روانی محسوب می‌شود. این نیاز روحی در ارتباط گرفتن کودک با اسباب بازی مورد علاقه اش برطرف می‌شود. در مقاله امروز فروشگاه اینترنتی شازده کوچولو به مبحث《چرا بچه ها اسباب بازی هایشان را خراب میکنند؟》 خواهیم پرداخت. جواب این سوال را می‌توان از ابعادی مختلفی مورد بررسی قرار داد. شاید عده ای این خرابکاری کودکان را به مشکلات عصبی و روانی کودک نسبت دهند. اما یکی از دلایل عمده شکستن اسباب بازی و خراب کردن آنها به موضوع کنجکاوی کودکان بر می‌گردد. حس کنجکاوی باعث می‌شود تا بچه ها برای دست یابی به عملکرد اسباب بازی یا دیدن محتویات درونی، آن را از هم پاشیده یا بشکنند. نداشتن علاقه به اسباب بازی مورد نظر نیز دلیلی دیگر برای از بین بردن آن توسط کودکان است.

در هنگام خرید اسباب بازی سعی کنید تا علاقه کودک خود را در نظر بگیرید. درصورتی که فرزندتان نتواند با اسباب بازی ارتباط برقرار کنند احتمال آسیب رساندن به آن زیاد می‌شود. شکل ظاهری و رنگ دلخواه اسباب بازی می‌تواند در این موارد تعیین کننده باشد. برخی از کودکان نیز خراب کردن و شکستن اسباب بازی را وسیله ای برای جلب توجه دیگران نسبت به خود قرار می‌دهند. نیاز به جلب توجه نشانه کمبود محبت عاطفی در میان کودکان است. اگر فرزندی بیش فعال دارید، احتمال اینکه مدام اسباب بازی و وسایل سرگرمی خود را تخریب کند زیاد می‌شود. از دلایل دیگر شکستن اسباب بازی توسط بچه ها می‌توان به حسادت، تقلید از رفتار خشونت آمیز والدین، عدم مطابقت و هماهنگی اسباب بازی با سن فرزند و بسیاری دیگر اشاره کرد.

کودک نافرمان دکتر هلاکویی

در مطالب بالا دلایل چرا بچه ها اسباب بازی هایشان را خراب میکنند؟ را نقد و بررسی کردیم. در ادامه این عنوان نیز ویژگی کودکان نافرمان را بیان می‌کنیم. رفتارهای آزار دهنده کودکان نافرمان باعث می‌شود تا والدین عصبانی شده و برخوردی سنجیده با او نداشته باشند. آنها به طور مداوم خارج از کنترل پدران و مادران هستند. از خواسته ها و دستورات آنها سرپیچی کرده و دیگران را نیز مورد آزار و اذیت قرار می‌دهند. به عبارتی دیگر لجاجت و سرپیچی از قوانین به صورت یک عادت روزانه برای آنها درامده است. به طور مثال بیشتر شکایت والدین در زمینه بی مسولیتی آنهاست. کارها و وظایف تعیین شده از طرف والدین را نادیده گرفته و انجام نمی‌دهند. در این میان نحوه رفتار والدین تاثیر بسیار زیادی در بهبود یا عدم بهبود آنها خواهد داشت. دکتر فرهنگ هلاکویی در این زمینه راهکارهایی کاربردی و مفیدی را بیان کرده‌ اند.

حفظ خونسردی

اولین و مهم ترین گام برای مهار کردن کودک نافرمان، حفظ خونسردی و مسلط شدن والدین بر رفتار خودشان می‌باشد. اگر جز پدران و مادرانی باشید که خویشتندار بوده و بر خود مسلط هستند کودک نیز با گذشت زمان از شما الگوبرداری خواهد کرد.

جلوگیری از توجه بیش از حد

از راههای تاثیرگذار برای برطرف کردن رفتارهای آزار دهنده کودک، روش نادیده گرفتن می‌باشد. شاید در ابتدای امر تغییر خاصی برای بهبود وضعیت مشاهده نشود. اما روش نادیده گرفتن و عدم توجه به صورت اگاهانه و مستمر والدین را به نتایجی مطلوبی خواهد رساند.

تاکید بر خارج نشدن مسولیت از کودک نافرمان

در این مرحله سعی کنید از روش تشویق و تنبیه توامان استفاده کنید. یعنی تشویق در مواقع انجام کارهای خوب و تنبیه در صورت خشونت و رفتارهای نامعقول. با کمک این روش می‌توانید به کودک خود بفهمانید که مسولیت کارهای خود را به عهده بگیرد. پاداش های کودک بابت کارهای خوبش را از قبل به او بگویید. همچنین تنبیه های احتمالی در صورت انجام کار اشتباه را هم برایش توضیح دهید. توجه کنید که خودتان نیز به علت دلسوزی از قوانین تعیین شده اجتناب نکنید.

دوری از رفتار متقابل

اگر کودک نافرمانی دارید که خواسته ای معقول از شما دارد، آن را برایش انجام دهید. عده ای از والدین در حالت عادی نیز با فرزند خود مقابله به مثل می‌کنند. به طور مثال کودک در چند روز گذشته کار اشتباهی انجام داده و امروز پدر یا مادر به علت آن اشتباه خواسته فرزند را رد می‌کند. این کار خود الگویی بسیار نامناسب برای فرزند نافرمان محسوب می‌شود.

پاداش به رفتارهای مثبت کودک

تمامی کودکان حتی فرزندان نافرمان دارای ویژگی های مثبتی نیز هستند. گاهی پیش می‌آید که والدین تنها به رفتارهای نادرست کودک توجه می‌کنند. در برخی مواقع پدران و مادران به طور اغراق آمیزی نسبت به کودک رفتار می‌کنند‌‌. آنها تنها اشتباهات فرزند را به رخ می‌کشانند. دقت کنید که پاداش و تعریف و تمجید تاثیری قدرتمند در تغییر رفتار کودکان دلبندتان خواهد داشت. خرید عروسک می‌تواند یک پاداش عالی برای رفتارهای مثبت فرزندتان باشد.

چرا اسباب بازی؟

در این بخش می‌خواهیم بدانیم که استفاده از اسباب بازی چه ضرورتی دارد؟ یا چرا بچه ها اسباب بازی هایشان را خراب میکنند؟ این سوالات برای اکثر والدین ایجاد می‌شود. توجه داشته باشید که کودک در دنیای خیالی‌اش با اسباب بازی‌ها و عروسک‌هایش زندگی می‌کند‌. پس نداشتن این وسایل ممکن است به روحیات کودک آسیب وارد کند. اگر والدین به کودک فرصت تخیل و بازی ندهند، به شخصیت فردی و اجتماعی او لطمه وارد کردند. این کودک در بزرگسالی نیز نمی‌تواند با جامعه ارتباط درستی برقرار کند یا مفید و تاثیرگذار واقع شود.

کودک شما از سنین پایین باید طریقه بازی کردن را بیاموزد و این آموزش به عهده‌ی پدر و مادر می‌باشد. کودکانی که از اسباب بازی استفاده می‌کنند، تاثیرات زیادی را از آن دریافت می‌کنند. پس از این جهت، انتخاب یک اسباب بازی سالم، کار بسیار مهمی می‌باشد‌. همچنین کیفیت اسباب بازی نیز مطرح است. زمانیکه عروسک یا اسباب بازی کودک شما جنسی نامرغوب داشته باشد، می‌تواند سلامت کودک را به خطر بیندازد. به عنوان مثال برای پسرها سعی کنید که خرید اسباب بازی پسرانه باکیفیت داشته باشید. همچنین برای آموزش کودکان نیز می‌توان از همین روش اسباب بازی کمک گرفت.

اسباب بازی پسرانه موبایل

در این موقعیت نقش والدین بسیار موثر است. مادر و پدر می‌توانند موارد آموزشی زیادی را به صورت نامحسوس از طریق بازی با کودک انتقال دهند. برای داشتن خرید موفق می‌توانید در کامنت درخواست مشاوره دهید. متخصصین ما در اولین فرصت به سوالات و درخواست‌های شما پاسخ خواهند داد‌. در برخی از شرایط باید برای ایجاد روحیه خلاقانه در کودک از اسباب بازی استفاده کنید. با این حجم از فواید دیگر می‌دانید که چرا اسباب بازی؟ یا استفاده از اسباب بازی چه لزومی دارد؟ اگر بخواهیم در کل جمله فواید آن را توضیح دهیم باید بگوییم که اسباب بازی سبب افزایش شادی و نشاط در کودک می‌شود.

پرت کردن وسایل توسط کودک

انداختن و پرتاب کردن وسایل در سنین پایین و در چند ماهگی می‌تواند یک رفتار طبیعی تلقی شود. معمولا در سنین نوزادی با این کار به کشف محیط اطراف و یادگیری علت ها و چرایی آنها می‌باشند. معمولا کودکان پرت کردن وسایل را به طور آزمایشی شروع می‌کنند. به طور مثال با او اسباب بازی و بطری شیر خودش را به زمین پرتاب کرده و شما مجدد آن را به او برمی‌گردانید. این کار باعث می‌شود به صورت یک بازی برای او درآید. در این شرایط والدین کودک باید به این موضوع توجه چندانی نداشته باشند. چرا که این رفتار در او تقویت خواهد شد. در صورتی که کودک شما این کار را به طور مستمر انجام می‌دهد و برای شما نیز آزار دهنده است روش های زیر را انجام دهید:

اولین روش

در اولین مرحله هوشمندانه عمل کنید، شاید کودک شما ناخواسته این کار را انجام داده و یا شی از دستش افتاده است. پس وسیله مورد نظر را به دستش بدهید.با گذشت زمان و توانایی بیشتر کودک، این کار تبدیل به سرگرمی او خواهد شد.

دومین روش

به رفتار کودک بی توجهی کنید. وسیله مورد نظر را به کودک برنگردانید. بهتر است آن را روی زمین رها کرده و حواس کودک را نیز از آن پرت نمایید.

سومین روش

در صورتی که فرزند شما قوه تشخیص دارند، با او بگویید اگر شی را روی زمین بیاندازی، مدت زمانی برای من است.

چهارمین روش

اگر پرتاب کردن وسیله توسط کودک در سنین بالا و از روی خشم و عصبانیت باشد، ممکن است تبدیل به کاری خطرناک شود. در این شرایط می‌بایست مشکل به وجود آمده را جدی بگیرید. وقتی کودک شی را پرتاب می‌کند، خیلی صریح و واضح به او بگویید: ( نه این کار را نکن و یا او را ننداز ) در نظر داشته باشید در این شرایط به طور موقت کودک را از داشتن آن وسیله محروم کنید. در صورت تکرار مجدد این کار توسط کودک کلا شی را به مدت یک روز از دسترس خارج کنید. اگر در موقعیتی هستید که نمی‌توانید وسیله را از او بگیرید، کودک را از محل مورد نظر بیرون ببرید.

روش پنجم

روشی دیگر برای حل این موضوع، کمک گرفتن از روش تصحیح بیش از حد است. کودک را مجبور کنید تا وسایل پرت شده را مرتب کند. علاوه بر مرتب کردن آن وسیله، از او بخواهید که دیگر وسیله های اطرافش را نیز جمع آوری کرده و در جای خودش بگذارد. اگر دستورات شما برای کودک نامفهوم است آن را با عمل به او نشان دهید. کودک را در انجام این کار یاری کنید؛ علاوه بر این مورد در صورت نیاز به عذرخواهی، او را به انجام این کار نیز راهنمایی نمایید.

فروشگاه اسباب بازی

همانطور که درک اهمیت اسباب بازی بسیار مهم است، استفاده از فروشگاه اسباب بازی معتبر نیز اهمیت دارد. یک فروشگاه خوب برای کودکان در هر سنین، یک اسباب بازی معرفی می‌کند‌. همچنین محصولاتی را به مشتری عرضه می‌کند که از کیفیت بالایی برخوردار باشد. هدف یک فروشگاه معتبر از اسباب بازی یا عروسک تنها فروش نیست، بلکه سلامت روان کودک و شادی فرزندان شما می‌باشد. علاوه بر آنکه خرید یک عروسک می‌تواند در کودک احساس نشاط ایجاد کند و باعث همدلی کودک با شما شود. پس به هنگام خرید از فروشگاه اسباب بازی باید به چند نکته مهم توجه داشته باشید:

  • تضمین کیفیت عروسک و اسباب‌بازی های موجود
  • صداقت فروشنده یا مشاورین آن فروشگاه درباره‌ی محصولات (بخصوص در فروشگاه‌های اینترنتی)
  • فراهم کردن اسباب‌بازی در جهت شناخت مهارت‌های اجتماعی در کودک
  • تنوع بالای اسباب بازی برای تمامی سنینی و سلیقه‌ها
  • و…

شما می‌توانید از فروشگاه شازده کوچولو کمک بگیرید تا یک اسباب بازی مناسب برای کودک خود یا هدیه تهیه کنید. معیارهای اصلی این فروشگاه افزایش توانمندی‌های کودک، پرورش بلوغ ذهنی کودک، بهبود تمرکز در کودک، ترویج فعالیت بدنی و دوری از موبایل و تب‌لت می‌باشد. زمانیکه شما از فواید اسباب بازی و اهمیت آن مطلع هستید، علاوه بر توجه به خرید لازم است که به فروشگاه اسباب بازی نیز توجه نمایید. در بخش های بعدی به سوال (چرا بچه ها اسباب بازی هایشان را خراب میکنند؟) یا (تاثیر اسباب بازی خراب بر ذهن کودک) می‌پردازیم.

اسباب بازی خراب

قطعا تا این بخش به تاثیر اسباب بازی بر رشد و تربیت کودک پی برده‌اید. به همین خاطر پیشنهاد می‌کنیم که برای دختران از خرید اسباب بازی دخترانه استفاده کنید. دخترها علاقه زیادی به وسایل منزل دارند و می‌توانید اسباب بازی این وسایل را برایشان تهیه کنید.

اسباب بازی دخترانه سینک ظرفشویی

اسباب بازی خراب می‌تواند سبب تحریک کودک شود. که بقیه اسباب بازی‌هایش را خراب کند. بخصوص این رفتار بیشتر در پسرها دیده می‌شود. البته در برخی از مواقع اسباب بازی محبوب کودک شما خراب می‌شود که در این شرایط واکنش او متفاوت است. در این شرایط ممکن است با گریه و زاری کودک مواجه شوید و رفتارهای غیرطبیعی از او ببینید.

البته این موضوع کاملا طبیعی است و شما بار اولی است که به آن برخورد می‌کنید. از این جهت به شما پیشنهاد می‌کنیم که از ابتدا برای کودکان خود اسباب بازی درجه یک تهیه کنید. تا خراب شدن آن در روحیه‌ی کودک شما تاثیر نگذارد. اگر اسباب بازی خراب شده، قابل تعمیر است آن را در اولین فرصت تعمیر کنید و این کار را تعویق نیندازید. زیرا با تعمیر آن کودک درس‌های بسیار زیادی می‌آموزد. اگر تربیت کودک برایتان اهمیت دارد، در مواجه با یک اسباب بازی خراب، ابتدا سعی کنید تعمیر آن انجام دهید.

حتی اگر می‌دانید که این وسیله دیگر قابل تعمیر نیست. تعمیرات و بازیافت هر چیز را باید کودک شما بیاموزید. سپس اقدام به خرید مجدد آن اسباب بازی نمایید. برای دخترها بیشتر می‌توانید از عروسک کمک بگیرید. مزیت خرید عروسک این است که خراب نمی‌شود و اگر کیفیت بالایی داشته باشد، تا سالیان سال قابل استفاده است. به عنوان مثال خرید عروسک خرگوش آنجل اورجینال از آن دسته عروسک‌هایی است که می‌توان به کودک هدیه داد. این عروسک به دلیل کیفیت بالا و زیبایی می‌تواند تا سالیان سال دوست کودک شما باشد.

عروسک خرگوش آنجل اورجینال

برنامه کودک

یکی از سرگرمی های اصلی کودکان دیدن تلویزیون و برنامه های کارتونی می‌باشد. این مسئله تا وقتی توسط والدین کنترل شده و محدود باشد هیچ مشکلی به وجود نخواهد آورد. به طور کلی برنامه های تلویزیون ارزش های کودکان و برداشت های آن ها از جامعه و واقعیت های آن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این تاثیرات هنگامی که کودک به صورت مداوم از تلویزیون استفاده کند، دو چندان خواهد شد.

 کودکان چیزی را که می‌بینند و می‌شنوند، باور می‌کنند. آنها خود را با شخصیت های محبوب و قوی کارتون ها شبیه سازی می‌کنند. به مرور زمان نکات و منفی این برنامه ها را به طور کامل مورد پذیرش قرار می‌دهند. اگر می‌خواهید تلویزیون نقشی کوچک در زندگی فرزندانتان داشته باشد، الگوی مناسبی از زمان خردسالی برای آنها ایجاد کنید. در مجموع شما می‌توانید زیاد تماشا کردن تلویزیون را نیز مانند مسئله چرا بچه ها اسباب بازی هایشان را خراب میکنند؟ با داشتن اطلاعات کافی به راحتی برطرف نمایید.

سخن نهایی

در مقاله امروز فروشگاه اینترنتی اسباب بازی فروشی شازده کوچولو، به نحوه برخورد کودکان با اسباب بازی هایشان پرداختیم. همچنین راه کارهایی را برای مقابله با نافرمانی کودکان ارائه دادیم. گفتیم که یکی از روش های سنجیده برای کم کردن این نافرمانی تحسین است. به این نکته نیز توجه کنید که والدین باید رفتار فرزند را تحسین کنند تا شخصیت او را. اگر شما فرزند خود را با کلماتی مانند: تنبل، بهانه گیر، خودخواه، تنبل و لجباز توصیف کنید، دچار اشتباه بزرگی شده اید. چرا که تغییر دادن رفتار کودک به مراتب آسانتر از تغییر شخصیت می‌باشد. سعی کنید رفتارهای مورد قبولتان را در رابطه با فرزند خود تقویت کنید.

 به طور مثال مسواک زدن، به موقع خوابیدن، مرتب کردن وسایل اتاقش را مورد تشویق قرار دهید. همچنین پیشرفت های کوچک و ناچیز کودک را نیز ستایش کنید. نوع تشویق و تحسین را نیز با توجه به سن کودک اجرا کنید. یک کودک خردسال را با بوسیدن و آغوش گرفتن می‌توان تشویق کرد. اما در سنین بالاتر این تحسین بهتر است با پیچیدگی بیشتر همراه باشد. در صورتی که کودکان رفتار مثبت و مورد تایید را دوباره تکرار کردن نشان می‌دهد که تحسین شما موثر واقع شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *