اسباب بازی, مجله ی کودک

بازی برای تقویت حافظه دیداری کودکان

بازی برای تقویت حافظه کودکان

در مطالب امروز بازی برای تقویت حافظه دیداری کودکان را مورد بررسی قرار می‌دهیم. یکی از قابلیت‌های مهم و ضروری مغز هر کودکی حافظه دیداری آن می‌باشد. این حافظه دیتا‌ها و اطلاعات تصویری را بازیابی و ذخیره سازی می‌کند. اگر حافظه دیداری در کودکان وجود نداشته باشد آنها توانایی به خاطر سپردن وقایع روزانه، مکان‌ها، چهره‌ افراد و حتی اشیاء را  نخواهند داشت. یکی از کاربردهای مهم حافظه دیداری در مسائل آموزشی و تحصیلی می‌باشد.

 این حافظه در انجام فعالیت‌های روزانه کودکان مانند خواندن، نوشتن به کودکان کمک زیادی می‌کند. کسانی که حافظه دیداری قوی دارند در انجام فعالیت‌های روزمره و یادگیری عملکرد خوبی از خود نشان می‌دهند. بنابراین یکی از مهارت‌های مهمی که باید در فرزندان خود پرورش دهید، تقویت حافظه دیداری کودکان است. بازی‌ها نقش مهمی در تقویت و توسعه این حافظه ایفا می‌کنند. در ادامه بازی‌ها و اسباب بازی‌هایی را برای رشد حافظه دیداری کودکان ارائه می‌دهیم. پس تا پایان مطالب امروز فروشگاه اسباب بازی فروشی آنلاین شازده کوچولو را مطالعه کنید.

حافظه دیداری چیست

نام دیگر حافظه‌ی دیداری، بصری و یا چشم ذهن است، که توانایی به خاطر آوردن همه چیزهایی را که چشم‌ دیده است را به عهده دارد. این تعریف را با یک مثال برایتان ساده‌تر می‌کنیم. به طور مثال زمانی از حافظه دیداری استفاده می‌شود که خاطره تلخ یا شیرینی را که دیده‌اید را برای کسی بیان می‌کنید. یا اینکه زمانی که قصد دارید آدرس یا شماره تلفنی را به ذهن خود بسپارید از حافظه دیداری کمک می‌گیرید. به عبارتی می‌توان گفت توانایی ادراکات بصری فرد رابطه مستقیمی با جزئیات ذخیره شده در حافظه دیداری دارد. پس  هرچه توانایی دیدن در فرد بیشتر باشد، حافظه بصری او قوی‌تر است. به طور کلی حافظه دیداری این امکان را برای افراد به وجود می‌آورد که تصاویر را ابتدا در ذهن ذخیره سازی نموده و در جای مناسب خود به یادآوری می‌نماید.

روش‌هایی برای تقویت حافظه دیداری کودکان

برای اینکه کودکانی موفق و شاد داشته باشید بهتر است تا حافظه دیداری کودک را تقویت کنید. در ادامه روش‌های مفید و کاربردی را در این زمینه ارائه می‌دهیم:

دقت کودک را افزایش دهید

علاوه بر بازی برای تقویت حافظه دیداری کودکان، برای رسیدن به هدف مورد نظر باید توجه و دقت را در کودک افزایش دهید. به طور مثال از فرزند خود بخواهید که مستقیم به کسی که در حال صحبت کردن است نگاه کند. اگر موضوع در کلاس درس و در ارتباط با آموزش است، می‌توانید صندلی را در جلوی کلاس برایش در نظر بگیرید. در رابطه با تصاویر و کلمات حفظی نیز از او بخواهید تا حواسش را جمع کرده و با آرامش بر روی تصاویر متمرکز شود. در نظر داشته باشید که هیچ کودکی صددرصد دقیق نیست، اما اگر والدین به صورتی روشمند بکوشند تا کودک را به سمت تمرکز و دقت سوق دهند، به هدف خود که همان تقویت حافظه دیداری کودک است خواهند رسید.

مجسم کردن مفاهیم

در این زمینه کودک با جملات سروکار ندارد، بلکه ‌از تصاویر و نشانه‌ها کمک می‌گیرد. بنابراین باید کودک را ترغیب کرد تا تصاویر دیده شده را در ذهن خود بازیابی و سپس مجسم کند. این مسئله در یادگیری کودک نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. به فرزند خود بیاموزید که تقویت حافظه دیداری بسیار اهمیت دارد. بنابراین دقت و تجسم تصاویر و مفاهیم را در او تقویت کنید. در صورتی که کودک در این زمینه عملکرد خوبی از خود نشان داد، او را تحسین کنید. تشویق می‌تواند کلامی و در برخی مواقع نیز پاداش باشد. خرید اسباب بازی دخترانه برای والدینی که فرزند دختر دارند، یک پیشنهاد جذاب و پرطرفدار است.

داشتن تغذیه مناسب

یک تغذیه سالم نقش مهمی را در سلامت عمومی بدن دارد. اما یکی از راههای تقویت حافظه دیداری کودک نیز در ارتباط با نوع تغذیه او می‌باشد. امروزه شاهد جایگزینی غذاهای نامناسب به جای خوراکی‌ها سالم و سنتی هستیم. انواع فست فود و شیرینی جات می‌توانند در ضعف حافظه و عدم تمرکز تأثیرگذار باشند. خوردن قرص‌های مکمل و مصرف ویتامین دی برای داشتن حافظه قوی به کودک کمک می‌کند. مکمل‌های روغن ماهی و همچنین مصرف برخی میوه‌ها مانند خانواده توت‌ها در این زمینه اثرگذار است. بنابراین با حذف مضرات و گنجاندن هرم غذایی سالم در برنامه روزانه می‌توان حافظه دیداری کودکان را تقویت نمود.

داشتن خواب کافی

داشتن یک روتین خواب مناسب در بهبود و افزایش حافظه دیداری کودک موثر می‌باشد. علاوه بر این مورد بازی برای تقویت حافظه دیداری کودکان نیز در میان ضروری و مهم است. راجع به این موضوع در بخش‌های بعدی مفصلا صحبت خواهیم کرد. اگر فرزند شما خواب منظم و مفیدی نداشته باشد، احتمال اینکه حافظه دیداری او دچار مشکل شود، زیاد است. بنابراین به زمان خوابیدن و بیداری فرزند خود دقت کرده و برنامه ریزی منظمی را در این زمینه داشته باشید.

انواع بازی برای تقویت حافظه دیداری

در این بخش به معرفی بازی‌های مناسب  برای تقویت حافظه دیداری فرزندان می‌پردازیم:

بازی پیدا کردن تفاوت‌ها

یکی از بازی‌های چالش و معمایی که به کودک کمک می‌کند تا حافظه دیداری اش تقویت شود، همین بازی می‌باشد. در این بازی تصاویری مشابه دیده می‌شود که کودک باید با دقت و جزئی نگری به وجود تفاوت‌های دو تصویر پی‌ببرد. بنابراین بازی‌های تفاوت مهارت‌های بصری و دقت کودک را تقویت می‌کند.

بازی‌های فکری

همانطور که می‌دانید این نوع بازی‌ها تفکر منطقی و تحلیلی کودک را تقویت می‌کند. علاوه بر این در ارتباط با بازی‌های فکری، ذهن برنامه ریزی کرده و سپس اقدامات لازم را انجام می‌دهد. در نظر داشته باشید که اطلاعات در در زمان بازی‌های فکری به خاطر سپرده می‌شود، حافظه دیداری را قدرتمند خواهد کرد. علاوه بر بازی‌ فکری، بازی‌های ساختنی پارک شادی نیز در این زمینه موثر می‌باشد.

بازی لیوان جادویی

در ابتدا چند لیوان یک شکل و یک رنگ را سطحی صاف قرار دهید. یک جسم کوچک را برداشته و  زیر یکی از لیوان‌ها بگذارید. این کار باید با مشاهده و دقت کودک انجام شود. سپس بدون اینکه لیوان را از جایشان بلند کنید، روی سطح جابجا کنید. اکنون از فرزند خود بخواهید لیوانی را که در آن جسم مورد نظر بود را بیابد. اگر می‌خواهید بازی جذابتر شود می‌توانید از تعداد لیوان بیشتری استفاده کنید.

افزایش سرعت  حرکت  نیز باعث می‌شود تا کودک با چالش روبرو شود. در نظر داشته باشید برای تقویت اعتماد به نفس کودک به صورت غیر مستقیم به او فرصت دهید تا برنده بازی باشد. این بازی را می‌توان به صورت گروهی نیز انجام داد. در پایان نیز جایزه ای را برای افراد برنده در نظر بگیرید. همانطور که می‌دانید کودکان به عروسک‌های پولیشی علاقه زیادی دارند. پس با خرید خرس به عنوان هدیه، فرزند خود را سورپرایز کرده و علاوه بر تقویت حافظه دیداری او، به رفتارهای مطلوب او نیز پاداش دهید.

بازی فکری وارونه

این بازی بر روی میز انجام می‌شود و همانند بازی‌های فکری دیگر برای تقویت حافظه دیداری کودکان مفید است. در اصل این بازی به تفکر و تسلط کودک کمک می‌کند. کودک شما باید بتواند مهره‌های بازی را بر روی هم قرار دهد، بدون این که تعادلش از بین برود. بازی فکری وارونه یک گزینه جذاب و سرگرم کننده برای بزرگسالان نیز می‌باشد.

بازی لی لی

شاید شنیدن این بازی برای شما هم عجیب باشد اما بازی قدیمی لی لی نیز برای تقویت حافظه دیداری مفید است. شما می‌توانید در حیاط یا پارک به وسیله یک گچ خانه‌های لی لی را رسم کنید. سپس بازی را به کودک یاد داده و از او بخواهید بعد از شما همان حرکات را انجام دهد. مزیت این بازی این است که از دو نفر به بالا می‌توانند با آن سرگرم شوند.

بازی چه چیزایی رو دیدی؟

این بازی پرطرفدار و جذاب هم به صورت کارتی و هم به صورت مهره در بازار موجود است. طریقه انجام آن به این صورت است که مهره یا کارت را برعکس روی زمین قراردهید. سپس دو نفر (یا بیشتر) به نوبت اجازه برداشتن دو کارت را دارند. این دو کارت را مشاهده کرده و به دیگران نیز نشان می‌دهند. ( البته در برخی قوانین نوشته شده که فقط خود می‌تواند دو کارت را ببینید و نباید به دیگری نشان دهد) سپس اگر دو کارت‌ مشابه هم بود، برای فرد می‌شود و امتیاز دارد. اگر نبود، مجددا آن را برعکس بر روی زمین قرار می‌دهد. این بازی تا زمانی ادامه دارد که تمامی کارت‌ها از روی زمین حذف شود. در نهایت نیز برنده کسی است که کارت یا مهره‌ی بیشتری دارد. مزیت انجام این بازی علاوه بر تقویت حافظه دیداری، نداشتن محدودیت ذهنی می‌باشد.

بازی جابجایی

یک بازی جذاب و خلاقانه که به هیچ وسیله یا ابزار خاصی نیاز ندارد. لذت این بازی در دسته جمعی بودن آن است. ابتدا یک اتاق را با دقت مشاهده می‌کنید و از کودک نیز می‌خواهید جایگاه تمامی وسایل را به ذهن بسپارد. سپس برای دقایقی از اتاق خارج شود و شما فقط یک جسم را باید جا به جا کنید. حال از او بخواهید که به اتاق بازگشته و بگوید کدام جسم جابه جا شده است. انتخاب شِئ در این بازی نباید بزرگ یا بیش  از حد کوچک باشد. زمانی که تعداد افراد بیشتر است، لذت بازی نیز بیشتر خواهد شد.

بازی کاسه جادویی

یک بازی قدیمی و معروف که نیاز به یک شئ کوچک و چند کاسه‌ی شبیه به هم دارد. غیرممکن است که این بازی را ندیده باشید یا تجربه نکرده باشید. چرا که این بازی تاریخ دیرینه ای دارد و برای انجام آن نیازمند خرید ابزار خاصی نخواهید بود. ابتدا سه کاسه‌ی مشابه (دقیقا شبیه به هم) را مقابل کودک قرار می‌دهید و یک توپ کوچک یا هر شئ کوچک دیگری را زیر یکی از سه کاسه می‌گذارید. از کودک خود می‌خواهید که به دقت توجه کند وهر سه کاسه را حرکت می‌دهید. این حرکت باید درهمان محدوده باشد و با سرعت عمل بالا انجام شود. در این شرایط کودک سعی می‌کند از حافظه‌ی دیداری خود کمک بگیرد تا متوجه شود توپ زیر کدام کاسه قرار دارد. این بازی در گوشی موبایل نیز وجود دارد اما بهتر است، کودکان را به استفاده از گوشی‌های موبایل عادت ندهید.

بازی حدس رنگ اجسام

تعدادی شئ نسبتا یک اندازه پیدا کنید (مثالا 10 عدد شئ شامل پاکن، تراش، مداد شمعی، یک فلش کوچک و دیگر اجسامی که تقریبا یک ابعاد دارند.) این اجسام را بچینید و 1 دقیقه فرصت نگاه کردن و حفظ کردن آنها را به کودک بدهید. سپس همه‌ی اجسام را بردارید و درون جعبه‌ای بریزید که قابل مشاهده نباشد. حال اگر از کودک سوال کنید که رنگ پاکن یا تراش، چه رنگی بود؟ بهتر است از وسایل خود او استفاده نکنید. چرا که این وسایل مدام مقابل دید او بوده و در حافظه‌ی بلند مدت او ثبت شده است. پس باید وسایلی را استفاده کنید که او ندیده یا کمتر دیده است. با بازی حدس رنگ می‌توانید حافظه‌ی کوتاه مدت کودک را بسنجید.

ببین و بکِش!

برای کودکانی که به نقاشی علاقه دارند، این گزینه می‌تواند بهترین پیشنهاد باشد. ابتدا یک تصویر را برای چند ثانیه به او نشان دهید. حال از او بخواهید خوب تصویر را به خاطر بسپارد. سپس آن تصویر را نقاشی کنید. در نهایت هر دو تصویر را مقایسه کنید. گرچه نباید انتظار داشته باشید که تمامی جزئیات را به تصویر بکشد. اما شباهت کلی می‌تواند نشان‌دهنده‌ی حافظه‌ی دیداری قوی در کودک باشد. در این میان می‌توانید برای تشویق به پیشرفت حافظه دیداری از خرید اسباب بازی دخترانه به عنوان جایزه استفاده کنید.

سخن پایانی

در مطالب بالا به صورت جامع و کامل موضوع بازی برای تقویت حافظه دیداری کودکان را مورد بررسی قرار دادیم. وجود این حافظه‌ در کودکان باعث رشد و توسعه مهارت‌های مختلف می‌شود. بنابراین این توانمندی ضروری و مهم را بایستی از ‌سنین پایین در کودکان تقویت نمود. یکی از موارد بسیار مهم و اثرگذار تقویت حافظه دیداری، در ارتباط با مسائل آموزشی کودکان است. در جامعه کنونی تمامی والدین برای تحصیل و آموزش فرزندان ارزش قائل بوده و برایشان مهم می‌باشد. آنها دوست دارند فرزندشان در محیط آموزشی عملکردی بسیار خوب داشته باشند. بنابراین برای رسیدن به این هدف، باید این توانمندی مهم یعنی تقویت حافظه دیداری را در اولویت قرار گیرد.

 یکی از روش‌هایی تقویت این مهارت، مجسم کردن مفاهیم توسط کودک است. افزایش دقت، داشتن تغذیه مناسب و خواب کافی نیز در این زمینه بسیار موثر می‌باشند. شما مخاطب عزیز چه روشی برای تقویت حافظه دیداری کودک پیشنهاد می‌کنید؟ چگونه به فرزند خود آموزش می‌دهید تا حافظه خود را در این زمینه تقویت کند؟ خوشحال می‌شویم که نظرات و تجربیات خود در این زمینه را با ما به اشتراک گذاشته تا دیگران نیز از آن بهره‌مند شوند. از اینکه تا پایان مطالب امروز فروشگاه اسباب بازی فروشی آنلاین شازده کوچولو ما را همراهی کردید، سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *