مجله ی کودک

چرا باید برای کودکان اسباب بازی بخریم؟

چرا باید برای کودکان اسباب بازی بخریم

کودک برای ساختن دنیای خیالی اش نیاز به اسباب بازی دارد. اسباب بازی ها وسایلی هستند که به کودک کمک می کنند تا تخیل کند. اگر در دوران کودکی فرصت تخیل کردن را به کودک ندهند، در بزرگسالی نمی تواند فرد مهم و سالمی برای جامعه باشد. در این مقاله تلاش کردیم تا توضیح بدهیم که چرا باید برای کودکان اسباب بازی بخریم.

چرا باید برای کودکان اسباب بازی بخریم؟

یکی از روش های بسیار مفید یادگیری برای کودکان، بازی کردن است. کودکان از سنین پایین از طریق بازی به یادگیری می پردازند. این روش آنقدر اثر گذار بوده است که حتی امروزه برای آموزش بزرگسالان هم از بازی استفاده می شود. اما برای آموزش کودکان باید از وسایل بازی استفاده کرد. به همین منظور باید از اسباب بازی هایی استفاده کرد که کیفیت بیشتری داشته باشند. یکی از راه های خرید مطمئن ابزارهای بازی برای کودکان , خرید از یک اسباب بازی فروشی معتبر است، که به خوبی بتواند مثلا از طریق درجه بندی سنی این وسایل شما را برای خرید اصولیتر اسباب بازی کودک راهنمایی کند.

 

انواع اسباب بازی

انواع اسباب بازی های کودک

از نظر علم روانشناسی انواع اسباب بازی را می توان در چهار دسته قرار داد.

  • دسته اول: اسباب بازی های مفید در رشد جسمی و عضلانی کودک
  • دسته دوم: تقویت کننده حواس
  • دسته سوم: تقویت کننده روابط اجتماعی
  • دسته چهارم: پیشرفت دهنده خلاقیت و قوه تفکر کودک

در ادامه به معرفی مزایای مهم و اصلی خرید اسباب بازی برای کودکان پرداخته ایم.

تقویت ارتباط اجتماعی

یکی از مهمترین مزایای خرید اسباب بازی، تقویت مهارت ارتباطات اجتماعی در کودکان است. کودک به طرق مختلف ارتباطات اجتماعی را به وسیله ی بازی با اسباب بازی می آموزد. برای مثال استفاده از وسایل بازی خانه داری، ماشین، مشاغل و مواردی از این دست باعث می شود تا کودک خودش را در یک شهر خیالی تصور کند و روابط اجتماعی بزرگسالان را تجربه کند. از طرفی کودک با این وسایل بازی عمدتا به صورت گروهی و با دوستانش بازی می کند. این موضوع هم باعث می شود تا تعامل اجتماعی کودک ارتقا پیدا کند.

تقویت مهارتهای حرکتی کودکان

اسباب بازی های بسیاری وجود دارند که کودک از طریق آن ها می تواند مهارت های حرکتی اش را تقویت کند. برای مثال کامیون اسباب بازی جذاب برای کودکان و به خصوص پسربچه هاست. کودک با این چنین اسباب بازی هایی مهارت هماهنگی چشم و دست را پیدا می کند. ارتقای این مهارت ها باعث می شود تا کودک در آینده در مشاغل بسیاری موفق باشد. برای مثال مهندسین، هنرمندان و به خصوص هنرمندان تجسمی، پزشکان و بسیاری از مشاغل مهم دیگر باید مهارت های دست ورزی را به خوبی در دوران کودکی آموخته باشند.

یادگیری مهارتهای زندگی

کودکان با بازی کردن مهارت های مختلفی را فرا می گیرند. اما یکی از مهمترین مهارت ها، مهارت های زندگی است. کودک با استفاده از اسباب بازی می تواند، خودش را در نقش های مختلف تصور کند. در بسیاری از بازی ها کودکان به همراه دوستانشان نقش های مختلف را برعهده می گیرند. آن ها تمام تلاششان را می کنند تا در نقش و مسئولیتی که برعهده گرفته اند، بهترین عملکردشان را نشان بدهند. اسباب بازی ها به کودکان کمک می کنند تا به شکل بهتر و ساده تر این مهارت ها را بیاموزند.

رشد کودک

خوشبختانه همه اسباب بازی هایی که در مراکز معتبر عرضه می شوند، رده سنی دارند. این درجه بندی سنی کمک می کند تا بهترین اسباب بازی را در بهترین زمان ممکن برای کودکتان بخرید. خرید اسباب بازی های مختلف با توجه به رده سنی باعث می شود تا کودک شما رشد بهتری داشته باشد. برای مثال یکی از وسایل بازی که برای کودک در حال یادگیری راه رفتن بسیار مناسب است، واکرهای کودک و ماشین های سواری هستند. در سنین بالاتر هم می توان با وسایل بازی فکری مبتدی مهارت های فکری کودک را ارتقا داد.

نقش اسباب بازی های کودک در تقویت قوه تخیل و تفکر

اگر کودکتان یک کودک با قوه تخیل بسیار بالاست، شما یک پدر و مادر خوشبخت هستید. کودک باید قوه تخیل قوی داشته باشد و از طریق تخیل خود، قدرت فکر کردن را بیاموزد. اسباب بازی های کودک , باعث تحریک قدرت تخیل آنها می شوند. بازی با وسایل بازی مختلف می تواند ذهن کودک را تحریک کند و قدرت تفکر را به کودکان آموزش بدهد. اسباب بازی های فکری مختلفی با درجه بندی سنی برای کودکان ساخته شده است. با خرید این وسایل بازی برای کودکان، شما می توانید باعث رشد و تقویت قوه تخیل و تفکر کودکتان بشوید.

آیا فقط برای کودکان باید اسباب بازی بخریم؟

اسباب بازی برای بزرگسالان هم مزایای بسیاری دارد. به طوریکه امروزه می توان در بسیاری از آنها , برخی از وسایل بازی را مشاهده کرد که برای بزرگسالان ساخته شده اند. برای مثال انواع پازل ها، بوردگیم ها و مواردی از این دست، بیشتر مورد پسند بزرگسالان هستند. این وسایل بازی می توانند باعث تقویت روابط اجتماعی و مهارت های مختلف در بین بزرگسالان بشوند. از طرفی برخی از اسباب بازی های مناسبتی هم می توانند باعث تقویت روابط و بیشتر شدن دوستی و محبت بین بزرگسالان شوند. برای مثال محبوبیت خرس ولنتاین در بین عشاق باعث شده است تا این اسباب بازی جذاب یک وسیله بسیار ساده و زیبا برای تداوم روابط و حفظ علاقه و دوست داشتن بین بزرگسالان باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *