اسباب بازی, مجله ی کودک

تاثیر بازی درمانی برای کودکان طلاق

تاثیر بازی درمانی برای کودکان طلاق

در ارتباط با کودکان آسیب دیده یا دارای مشکلات خاص، بازی درمانی نوعی درمانی محسوب می‌شود. مقاله امروز شازده کوچولو در ارتباط با “تاثیر بازی درمانی برای کودکان طلاق” است. بازی درمانی باعث می‌شود تا کودکان در حین بازی های فردی یا گروهی حس های درونی خود را بروز دهند. همچنین از این روش برای سنجش، پیشگیری و درمان مشکلات روحی، روانی و اجتماعی کودکان استفاده می‌شود. اکثر کودکان احساسات خود را به وسیله بازی و اسباب بازیهایشان نشان می‌دهند. یکی از آسیب های سخت و تاثیرگذار برای کودکان، جدایی والدین از یکدیگر است. طلاق پدر و مادر باعث آسیب های اجتماعی و روانی بر کودکان شده که گاها تاثیرات آن تا پایان عمر ادامه خواهد داشت.

 بنابراین تلاش برای بهبود این آسیب ها بر عهده بزرگترها و والدین می‌باشد. در این میان باید از روش های مستقیم یا غیرمستقیم بسته به شرایط روحی کودک استفاده کرد. یکی از روش های مستقیم بازی درمانی است که می‌تواند درد و رنج ناشی از طلاق و تاثیرات روانی آن بر روح کودکان را کاهش دهد. لازم به ذکر است که کودکان از بازی تنها برای گذران وقت و سرگرمی استفاده نمی‌کنند‌. آنها در هنگام بازی موقعیت های موجود در زندگی خود را به نمایش می‌گذارند. برای کودکان بازی کردن محلی برای شکل گرفتن رفتارهای اجتماعی آنها محسوب می‌شود. والدین در این زمان با خرید عروسک و مشاهده بازی کودک با آن می‌توانند به این مسئله مهم و اساسی واقف شوند.

کاهش آسیب کودکان طلاق

عده ای از والدین که قصد جدایی از یکدیگر را دارند تاثیرات طلاق بر کودکان برایشان مهم می‌باشد. علاوه بر این دغدغه هایی زیادی در رابطه با نگهداری از کودک، آینده و سلامت روانی او برای آنها وجود دارد. در این میان آگاهی و داشتن اطلاعات کافی در این زمینه کمک بسزایی در کاهش آسیب های موجود خواهد داشت. مهم ترین راهکارهای برای کم شدن آسیب های جدایی بر فرزندان شامل موارد زیر می‌باشد:

ایجاد رابطه سالم با فرزند

علاوه بر “تاثیر بازی درمانی برای کودکان طلاق” رفتار مثبت والدین می‌تواند از آسیب های وارده کم کند. ایجاد ارتباط صمیمانه با فرزند از طرف والدین باعث ایجاد امنیت و احساسات بهتر در او خواهد شد. ایجاد یک رابطه قوی و پایدار سبب می‌شود تا اعتماد به نفس کودک بالا رفته و در ابعاد روحی و زندگی اجتماعی او بسیار موثر خواهد بود. علاوه بر این باعث رشد عاطفی و ذهنی کودک می‌شود. آنها با داشتن والدین حمایتگر، مهربان و قابل اعتماد درد و رنج ناشی از جدایی والدین را کمتر حس می‌کنند.

بنابراین با ایجاد یک رابطه سالم و صمیمی کودک به کودک خود کمک شایانی خواهید کرد. به عنوان مثال برای نشان دادن محبت و دوست داشتن قلبی خود یک هدیه دوست داشتنی برای او تهیه نمایید. این هدیه می‌تواند یک عروسک خرگوش آنجل اورجینال باشد که او را به وجد و هیجان آورد. کودکان در ارتباط با عروسک ها بسیار مهربان بوده و علاوه بر این احساسات و درونیات خود را با آنها به اشتراک می‌گذارند. این عروسک ظاهری بسیار مهربان و زیبا دارد و هر کودکی را جذب خود می‌کند.

خرگوش آنجل

خرگوش آنجل

مشارکت و تعامل والدین با یکدیگر

اگر مجبور به جدایی هستید، تلاش کنید تا با کاهش جنگ و جدال به سلامت روانی کودک خود کمک کنید. فریاد زدن، ایجاد ناامنی در محیط خانه، تهدید و درگیری فیزیکی تاثیرات روانی جبران ناپذیری بر فرزندان خواهد داشت. در این شرایط نابسامان بهتر است والدین تلاش کنند تنش های ظاهری موجود در خانه را به حداقل برسانند.

مشارکت والدین با یکدیگر

مشارکت والدین با یکدیگر

انجام مشاوره و مطالعه درباره تاثیر طلاق بر فرزندان

با توجه به روحیات متفاوت کودکان در هنگام جدایی والدین هر کودکی رفتارهای متفاوتی را از خود بروز می‌دهد. بنابراین نمی‌توان پیش بینی کرد فرزند شما چه طور با این مسئله برخورد خواهد کرد. همواره به یاد داشته باشید که طلاق، از لحاظ عاطفی فرزندتان را تحت تأثیر قرار داده و دچار آسیب خواهد کرد. بنابراین لازم وضروری است که در مورد تأثیرات نامطلوب طلاق مطالعه کنید. همچنین در صورت نیاز از مشاوران و متخصصان در این زمینه کمک بگیرید.

پیش بینی کردن نگرانی های فرزندان در هنگام طلاق

در مطالب قبلتر راجع به “تاثیر بازی درمانی برای کودکان طلاق” توضیحاتی ارائه دادیم. اکنون به یکی از اقدامات نورد نیاز در ارتباط با کاهش تاثیرات طلاق بر کودکان می‌پردازیم. توجه به نگرانی های فرزند و انجام اقدامات لازم برای کاهش اضطراب و استرس های موجود کودک، یکی از وظایف اصلی والدین در این زمان می‌باشد. بهتر است زمانی را به کودک خود اختصاص داده و گفتگویی در زمینه طلاق و نگرانی های کودک در این ارتباط داشته باشید. سعی کنید تمامی نگرانی های جزئی کودک را مد نظر قرار دهید.

شاید نگرانی کودک در ارتباط با مکان و محل زندگی او باشد. در این زمان شرایط توافقی خود در زمینه محل زندگی او را به صورت واضح برایش توضیح دهید. به او این اطمینان را بدهید که او در محل مشخص شده زندگیش کاملا آرام و بدون چالش زندگی خواهد کرد. همین گفتگو سبب می‌شود تا از نگرانی و استرس های کودک تا حد زیادی کاسته شود. علاوه بر این او را از بابت تفریحات، فعالیت های مختلف، مدرسه و مکان های آموزشی، مراقبت هنگام بیماری و … مطمئن کنید.

ایجاد حس توانمندی در کودک

از اصلی ترین و مهم ترین راه‌کارها  برای کاهش دادن آسیب های طلاق در کودکان ایجاد حس قدرت و توانمندی می‌باشد. والدینی که در آستانه جدایی هستند باید به فرزند خود یاد دهند که او توان و قدرت مواجه‌ شدن با تغییرات بعد از جدایی را خواهد داشت. کودکانی که در این شرایط احساس ناتوانی یا ضعیف بودن داشته باشند، بیشتر دچار استرس و اضطراب می‌شوند. برای داشتن فرزندی مستقل و توانمند باید روحیه او را شاد نگه داشت. او را کم کم مستقل و وظیفه شناس بار آورده تا حس قدرت در او بیشتر شود.

تقویت نظم و انضباط

علاوه بر “تاثیر بازی درمانی برای کودکان طلاق” داشتن زندگی توام با برنامه ریزی و انضباط بر تمامی ابعاد کودکان تاثیرگذار است. همچنین آسیب های وارده به کودکان طلاق را تا حد زیادی کاهش خواهد داد. به طور مثال برای کودک خود یک برنامه منظم و دقیق از تمامی فعالیت های روزانه اش جمع آوری کنید. می‌توانید برای تقویت رفتارهای مطلوب کودک نیز به او پاداش بدهید. به ازای هر بار که او منظم و مرتب بود به او نمره بدهید. در نظر داشته باشید که نظم و ترتیب یک هدف خانوادگی می‌باشد. اگر فرزند پسر دارید پاداش او را از میان گزینه های خرید اسباب بازی پسرانه انتخاب نمایید. در صورتی که در رفتارهای کودک پیشرفت دیدید او را تحسین کنید. انضباط همراه با تحسین و تشویق کمک بسزایی در کاهش آسیب های طلاق بر کودکان دارد.

اسباب بازی پسرانه موبایل

خرید اسباب بازی موبایل موزیکال

آموزش مهارت های مدیریتی به کودک

والدین موظفند تا فرزندان خود را با شرایط سخت و بحرانی آشنا کنند. علاوه بر این مدیریت و نحوه صحیح بحران‌ها می‌تواند کودک را با شرایط طلاق سازگارتر نماید. تقویت مهارت‌های حل مسئله و پذیرش مشکلات و علاوه بر آن قبول شکست ها در میان از اهمیت بالایی برخوردار است. همچنین به او بیاموزید چطور احساسات، افکار و رفتارهای خود را به روشی سالم مدیریت نماید.

بازی درمانی کودکان طلاق

به طور کلی بازی درمانی برای کودکانی که والدینشان از هم جدا شده اند به دو نوع فعال و غیرفعال تقسیم می‌شود. شیوه بازی درمانی فعال به این صورت است که درمانگر در جریان بازی حضور داشته و سعی می‌کند تا کودک به جهتی که از آن قسمت آسیب دیده برده شود. علاوه بر این چندین اسباب بازی به کودک داده می‌شود تا درمانگر او را به سمت هدف مورد نظر سوق دهد. به عنوان مثال کودکان طلاق در حین این روش درمانی و با بازی درمانی فعال احساسات مختلفشان تحریک شده تا افسردگی یا استرس ناشی از جدایی والدین را از خود بروز دهند.

 به طور کلی بازی درمانی فعال یکی از زیر مجموعه های “تاثیر بازی درمانی برای کودکان طلاق” محسوب می‌شود. مزیت استفاده از این روش درمانی، برانگیختگی احساساتی مختلف مانند: خشم، نفرت، غم و حسادت است. علاوه بر این در حین بازی این احساسات منفی تخلیه شده و کودک را در مسیر بهبودی قرار می‌دهد. بازی درمانی غیر فعال که نوعی دیگر از بازی درمانی به شمار می‌آید، درمانگر در آن حضور فعالی نخواهد داشت. او تعدادی اسباب بازی را به صورت آگاهانه به کودک می‌دهد تا به این وسیله ترس ها و استرس های موجود در درون کودک را کشف و در نهایت کاهش دهد.

 بازی‌های درمانی غیر فعال به طور گروهی یا فردی انجام می‌شود. در این میان آموزش‌های مناسب و لازم به کودک داده می‌شود. او در حین بازی‌های گروهی  می‌آموزد که با دیگران تعامل و سازگاری داشته باشد. همچنین از قوانین و مقررات گروه نیز تبعیت کند. بنابراین در بازی درمانی غیرفعال کودک با برقراری تعاملات اجتماعی و رسیدن به موفقیت های گروهی و در نهایت فردی آسیب های موجود کاهش می‌یابد. در ادامه چند تکنیک مربوط به بازی درمانی را معرفی می‌کنیم:

استفاده از تکنیک نقاشی و رنگ آمیزی

در این روش درمانگر ابتدا کودک را با رنگ ها آشنا کرده و سپس از او می‌خواهد که بک نقاشی دلخواه را شروع کند. علاوه بر این، قبل از نقاشی درمانگر هر رنگ را نشانگر یک احساس معرفی می‌کند. پس از پایان نقاشی کودک، تراپیست به طور دقیق آن را مورد بررسی قرار می‌دهد. در نهایت نیز یک جمع بندی نهایی از احساسات و درونیات کودک به دست می‌آورد.

استفاده از تکنیک داستان سرایی

“تاثیر بازی درمانی برای کودکان طلاق” شامل داستان سرایی و تعریف داستان نیز می‌شود. در این روش کودک داستان هایی را که ناشی از عواطف و احساسات درونی خود می‌باشد را در غالب شخصیت داستانی بیان می‌کند. به طور کلی از داستان سرایی برای گسترش توانایی های خاص حل مسئله بهره‌ گیری می‌کنند.

استفاده از تکنیک اسباب بازی درمانی

در این روش با اسباب بازی ها که می‌تواند شامل خرید عروسک دخترانه برای درمانجو یا کودک باشد به هدف مورد نظر رسید. کودک می تواند در ارتباط با عروس در زمان هایی که تحت یک موقعیت استرس زا قرار می‌گیرد احساسات و عواطف خود را بروز دهد. در این روش درمانی درمانگر از رفتارها و اعمال انجام شده بر روی عروسک توسط کودک به اطلاعات مورد نظر خود می‌رسد.

عروسک طرح فیل بالشتی

عروسک طرح فیل بالشتی

نحوه برخورد با کودکان طلاق در مدرسه

رسیدن به موفقیت و نتیجه مطلوب دانش آموزان در زمینه تحصیلی، نیازمند آرامش و احساس امنیت است. در این میان کودکان طلاق با توجه به شرایط پیش آمده و فشارهای روانی، نیاز به درک شدن از طرف معلمان مدرسه می‌باشند. علاوه بر این ترس از قضاوت شدن توسط همسالان و دوستان، از دیگر دغدغه‌های کودکان طلاق است. می‌توان گفت استرس جز مشکلاتی است که زندگی تحصیلی آن‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در این شرایط علاوه بر والدین مربیان و معلمان مدرسه موظفند که به نحوی صحیح و اگاهانه با کودک طلاق برخورد نمایند. به کار بردن موارد زیر در ارتباط درست کودک طلاق و معلم ضروری است:

داشتن ارتباط دائمی و مستمر معلم با والدین کودک

علاوه بر بررسی “تاثیر بازی درمانی برای کودکان طلاق” باید به مشکلات و نقاط ضعف کودک نیز توجه کرد. مربیان مدرسه موظفند تا مسائل موجود در ارتباط با کودک را به صورت کامل به والدین اطلاع دهند. برای حل مسائل کودک از قبیل رفتارهای ناشایست، افت تحصیلی و مشکلات روحی و روانی باید این کا با مشارکت مدرسه و والدین انجام شود.

ایجاد تعامل با دوستان و شرکت در فعالیت های گروهی

بیشتر کودکان طلاق با وجود آسیب های وارده تمایل به گوشه گیری و انزوا دارند. در این شرایط با بی توجهی و میل به تنهایی مشکلات آنان دو چندان خواهد شد. یک معلم و مربی دلسوز موظف است تا کودک را به صورتی آگاهانه در فعالیت های جمعی و دوستانه شرکت دهد. این کار باعث می‌شود تا دانش آموز به تدریج به حضور در جمع علاقه نشان دهد. در نهایت نیز از استرس ها و مشکلات روحی او کاسته خواهد شد.

تقویت نقاط قوت کودک طلاق

از دیگر وظایف مربیان دلسوز مدرسه در مواجه با کودکان طلاق، تشویق اعمال مثبت آنها می‌باشد. معلمان می‌بایست به رفتار و عملکردهای مثبت بچه‌ها بازخوردی مثبت داشته باشند. استفاده از روش تحسین و تشویق و علاوه بر آن تقویت رفتارهای مطلوب از طرف مدرسه کودک را دلگرم و امیدوار می‌کند. همچنین باعث افزایش اعتماد به نفس در این دسته از کودکان می‌شود. لازم به ذکر است که این تشویق ها باید در حالت تعادل باشد و تبدیل به ترحم نشود.

سخن نهایی

“تاثیر بازی درمانی برای کودکان طلاق” موضوع مورد بحث ما در فروشگاه اسباب بازی فروشی شازده کوچولو بود. به طور کلی آسیب های ناشی از جدایی والدین بر کودکان را نمی‌توان نادیده گرفت. بازی درمانی یک روش مناسب و کاربردی، برای کاهش آسیب ها و ایجاد یک روحیه متعادل در کودکان طلاق است. در این میان اسباب بازی ها نقش مهم و تعیین کننده ای در بازی درمانی ایفا می‌کنند. چرا که کودک در ارتباط با اسباب بازی ها احساسات و درونیات خود را آشکار خواهد کرد.

 والدین می‌توانند با داشتن اطلاعات کافی در این زمینه برای کودکان طلاق خود اسباب بازی های مناسب تهیه کنند. اگر نیازمند یک اسباب بازی برای کودک خود هستید می‌توانید این خرید را با صرف زمان کم و به بهترین صورت ممکن در این سایت انجام دهید. با یکبار خرید از این فروشگاه جذاب جز مشتریان همیشگی این اسباب بازی فروشی خواهید شد. علاوه بر این تجربه و خاطره ای خوش را برای خود و کودک دلبندتان رقم خواهید زد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *