مجله ی کودک

مرتب کردن اسباب بازی ها – چندین ایده جالب

مرتب کردن اسباب بازی ها

همه ما می‌دانیم که اسباب بازی ها عضوی جدا نشدنی از دنیای کودکان هستند. فرزندان ما به ویژه در سالهای اول زندگیشان مدام در حال بازی کردن با انواع اسباب بازی ها می‌باشند. آنها دوست دارند حضور دائمی اسباب بازی هایشان را در کنار خود حس کنند. اما در این میان یکی از دغدغه های والدین مربوط به مرتب کردن اسباب بازی ها است. موضوع مورد مطالعه امروز شازده کوچولو نیز در ارتباط با این مسئله می‌باشد. اگر شما هم جز والدینی هستید که در این زمینه مشکل دارید، ما را تا پایان این مطالب همراهی کنید.

بیشتر کودکان در هنگام بازی با اسباب بازی هایشان آنها را پخش کرده و یا به زمین و آسمان پرتاب می‌کنند. بعد از مدت زمانی نیز آن را به حال خود رها کرده و سراغ سرگرمی جدید دیگری می‌روند. این ابتدای ماجراست، چرا که والدین باید تمامی این ریخت و پاش ها را جمع آوری کنند. حال بماند که عده ای کودکان نیز اجازه نمی‌دهند که این اسباب بازی های پخش شده توسط والدین نیز جمع آوری شود. داشتن اطلاعات کافی و ایده های کاربردی کمک زیادی در این زمینه به والدین است.

نظم دهنده اسباب بازی کودک

نظم دهنده ها همانطور که از نامشان پیداست به منظور ایجاد نظم بیشتر و مرتب شدن وسایل به کار برده می‌شوند. والدین می‌توانند به کمک این وسایل کاربردی تمامی اسباب بازی های فرزندشان را مرتب کنند. علاوه بر این به کودک خود نیز آموزش دهند. در ادامه نظم دهنده های مختلف را معرفی و بررسی می‌کنیم:

نظم دهنده اسباب بازی کودک

نظم دهنده اسباب بازی کودک

سبدها

این وسیله کاربردی و ضروری به عنوان یک نظم دهنده در اتاق کودکان استفاده می‌شود. والدین می‌توانند با کمک این سبدها یک محل ثابت برای جمع آوری اسباب بازی و وسایل کودکان داشته باشند. با استفاده از سبدهایی با رنگ و طرح های شاد و جذاب می‌توان کودکان خود را نیز به جمع اوری و مرتب کردن وسایل ترغیب کرد. سبد اسباب بازی یک وسیله ساده اما در عین حال بسیار کاربردی است. با توجه به دسترسی آسان به این وسیله کودک می‌تواند به راحتی اسباب بازی های خود را داخل آن قرار دهد. به طور کلی مرتب کردن اسباب بازی ها برای کودکان کاری سخت و دشوار است. اما این کار زمانی سخت تر می‌شود که بخواهند آن را در کمد یا کشو قرار دهند.

سبد اسباب بازی

سبد اسباب بازی

 اما در مورد سبدها این قضیه کاملا متفاوت است. می‌توانید سبدهایی جداگانه را برای اسباب بازی های مختلف در نظر بگیرید. اگر کودکی دارید که نافرمانی می‌کند یا تمایلی به همکاری ندارد، بهتر است برای او پاداشی در نظر بگیرید. با خرید عروسک می‌توانید همکاری های او را تقویت نمایید. علاوه بر این از مزایای روانی و عاطفی این اسباب بازی نیز بهره مند خواهید شد. چرا که کودک در ارتباط با عروسک به رشد و تکامل قابل توجهی دست پیدا خواهد کرد. همچنین عروسک برای فرزند شما مانند یک دوست صمیمی محسوب می‌شود. قابل دسترس بودن نیز از دیگر ویژگی های سبد برای نظم دهی به وسایل کودکان است.

عروسک فیل بالشتی اورجینال

عروسک فیل بالشتی اورجینال

انواع جنس سبد برای اسباب بازی

سبد برای جمع کردن اسباب بازی در انواع مختلف موجود است. انواع سبد شامل:

 1. سبد پارچه ای یکی از وسیله هایی است که برای جمع اوری وسایل کودکان بسیار مناسب می‌باشد. معمولا این نوع سبد از جنس های پارچه های شمعی، برزنت و … هستند. ظاهری جذاب داشته و اشکال مختلف حیوانات یا طرح های بچگانه دیگر بر روی آن چاپ شده است. فنر بکار رفته در این محصول نیز باعث شده تا به راحتی جمع شود.

  سبد اسباب بازی پارچه ای

  سبد اسباب بازی پارچه ای

 2. سبد چوبی نیز وسیله ای مطمئن و زیبا برای مرتب کردن اسباب بازی ها است. جنس چوب به کار رفته در آن باعث می‌شود که از دوام و استحکام بالایی برخوردار باشد. می‌توانید رنگ و جنس سبدهای چوبی را هماهنگ با جنس و رنگ کمد لباس کودک انتخاب کنید. در صورت نیاز و برای جذابیت بیشتر یک پارچه با رنگ شاد به عنوان تودوزی داخل سبد چوبی در نظر بگیرید.

  سبد چوبی اسباب بازی

  سبد چوبی اسباب بازی

 3. سبد فلزی نیز یک گزینه پیشنهادی برای والدینی است که می‌خواهند یک جنس خوب و مقاوم برای اتاق کودکشان خریداری کنند. با ایجاد کمی خلاقیت در سبدهای فلزی می‌توانید علاوه بر مرتب شدن اسباب بازی ها از آن به عنوان دکور اتاق کودک نیز استفاده کنید.

  سبد اسباب بازی فلزی

  سبد اسباب بازی فلزی

 4. سبد بافتنی در عین سبک بودن و جابجایی آسان، ظاهری زیبا و متفاوت به اتاق کودک می‌بخشد. وزن پایین این وسیله باعث می‌شود تا خود کودک نیز آن را به آسانی جابجا کند. برای جذابیت بیشتر می‌توان از یک عروسک هم جنس با سبد بافتنی در کنار آن استفاده کرد.

  سبد بافتنی اسباب بازی

  سبد بافتنی اسباب بازی

 5. سبدهای آویز نیز یک گزینه کاربردی و مناسب برای اتاق های کوچک است. اگر اتاق فرزندنتان فضای کمی دارد بهتر است سبدهای آویز را برای مرتب کردن اسباب بازی ها خریداری نمایید.

ایده برای جای عروسک

در مطلب پیش مرتب کردن اسباب بازی ها را مورد بررسی قرار دادیم. اکنون نوبت به ایده برای جای عروسک می‌رسد. چیدمان اتاق کودک و انتخاب جایی مناسب برای عروسک ها یک کار شیرین و هیجان انگیز است. همانطور که می‌دانید یشترین اسباب بازی که در اتاق کودک به چشم می‌خورد، انواع عروسک های مختلف می‌باشد. به طور مثال عروسک خرگوش آنجل اورجینال جز عروسک های جذاب و پرطرفداری است که در اتاق تمامی کودکان به چشم می‌خورد. طراحی و پیدا کردن یک جای مناسب برای این عروسک ها جذابیت آنها را دو چندان می‌کند. پس سعی کنید خلاقیت به خرج داده و گزینه هایی مختلفی را امتحان کنید.

خرگوش آنجل

خرگوش آنجل

اولین و ساده ترین گزینه برای جای عروسک کمدهای چوبی یا انواع ویترین است. اگر تعداد عروسک های کودکتان کم باشد، می‌توانید آن ها در ویترین کمد لباس کودک قرار دهید. باکس های چوبی دیواری نیز یکی از انتخاب های پیش روی شما می‌باشد. انتخاب رنگ و نوع چوب باکس بستگی به سبک و رنگ اتاق کودک دارد. یکی از ایده های جالب و متفاوت نیز نصب یک توری با جنس دلخواه به سقف اتاق است. می‌توانید از توری ها مخصوص اسباب بازی استفاده کنید. گاها نیز برای تنوع می‌توان از یک تاپ چوبی زیبا برای قرار دادن تعدادی عروسک کمک گرفت. تزئین اتاق کودک با عروسک روی دیوار که زیر آن یک تاپ طراحی شده، می‌تواند فرزندتان را نیز به وجد آورد.

کمد اسباب بازی چوبی

کمدهای چوبی یکی از وسایلی پرکاربردی هستند که در اتاق بیشتر کودکان مشاهده می‌شوند. این کمدها به منظور جای دادن لباس و یا مرتب کردن اسباب بازی ها طراحی و ساخته شده اند. علاوه بر این کمدها جنبه ی تزئینی داشته و به عنوان دکوراسیون خانه نیز محسوب می‌شوند. کمد اسباب بازی چوبی هم همانطور که از نامش پیداست برای اتاق کودک خریداری می‌شود. کمدهای باکسی یکی از انواع کمدهای چوبی است که امروزه طرفدارن بسیار زیادی را به خود اختصاص داده است.

کمد چوبی اسباب بازی

کمد چوبی اسباب بازی

مزیت استفاده از کمد های چوبی باکسی این است که کاملا آزاده بوده و به دیوار نیز متصل نیستند. شما می‌توانید با جابجایی این نوع کمد چوبی در اتاق کودک تغییراتی نیز ایجاد کنید. قرار دادن عروسک با جنس و رنگ های مختلف جذابیت زیادی به کمد چوبی اسباب بازی خواهد داد. مدل های ریلی کمد های اسباب بازی گزینه ای راحت برای فرزند دلبندتان است. چرا که او می‌تواند به راحتی درب کمد را باز و بسته کرده و عروسک های دلخواه را از داخل آن بیرون آورد.

ویترین اسباب بازی پسرانه

ویترین ها وسیله ای برای نگهداری و نمایش وسایل مختلف می‌باشند. یکی از این وسایل می‌تواند اسباب بازهای کودکان پسر باشد. این ویترین نیز به نوبه خود جذاب بوده و اسباب بازی های متنوع و هیجان انگیزی را در خود جای می‌دهد. خرید اسباب بازی پسرانه می‌تواند یک ماشین کنترلی با رنگ های مختلف باشد که ویترین اسباب بازی پسرانه را کامل نماید. مرتب کردن اسباب بازی ها و نظم دهی مرتب به آنها در ویترین باعث می‌شود یک ویترین جذاب  پسرانه جذاب داشته باشید. به طور کلی کودکان پسر علاقه مند به اسباب بازی‌هایی باتحرک بالا هستند. ماشین ها و تفنگ ها درصد بالایی از نیاز پسرها را برطرف می‌کند.

ماشین اسباب بازی طرح دایناسور قدرتی

ماشین اسباب بازی طرح دایناسور قدرتی

 والدین در هنگام خرید اسباب بازی پسرانه باید دقت لازم را داشته باشند. آنها باید با در نظر گرفتن  روحیات و علاقه او اسباب بازی را انتخاب نمایند. یک ویترین اسباب بازی پسرانه باید جذاب و هیجان انگیز باشد، تا پسران پرشور را به خود جذب کند. این اسباب بازی ها باید انرژی درونی بالایشان را متعادل یا تخلیه نماید. هلیکوپتر و هواپیما از جمله اسباب بازی هایی هستند که پسران به آن علاقه زیادی نشان می‌دهند. این اسباب بازی آنها را وارد دنیای تخیل و رویاها می‌کند. بنابراین وجود این اسباب‌ بازی‌ ها جزوی از مراحل رشد سالم کودک محسوب می‌شود.

آموزش ساخت سبد اسباب بازی کودک

داشتن یک سبد اسباب بازی به والدین کمک می‌کند تا اتاق کودکشان همیشه مرتب و منظم باشد. علاوه بر این به علت دسترسی آسان کودک خود نیز مسئولیت پذیر خواهد شد. برای داشتن یک سبد اسباب بازی نیازی به هزینه بالا نیست. والدین می‌توانند با تهیه مواد اولیه ارزان و انجام مراحل زیر این سبد را خودشان بسازند. علاوه بر این وسیله ای همیشگی برای مرتب کردن اسباب بازی ها خواهند داشت.

لوازم مورد نیاز برای دوخت سبد:

 • پارچه با جنس دلخواه برای داخل و خارج سبد( بهتر است از جنس هایی استفاده کنید که ایستایی خوبی داشته باشند)
 • لایی به اندازه پارچه ها
 • نوار پارچه ای یا چرمی برای دسته سبد
 • 4 عدد دکمه برای نصب دسته های سبد
 • دستگاه پرچ در صورت تمایلآموزش دوخت سبد پارچه ای
 1. ابتدا پارچه بیرونی کار رو به همراه لایی برش بزنید. لایی رو کمی کوچکتر برش بزنید و روی هم قرار بدید.
 2. کار رو از وسط تا کنید و روی خطوط قرمز مشخص شده رو دوخت بزنید.
 3. خط عمودی ایجاد شده رو هم بدوزید تا مثل شکل زیر بشه. بعد کار رو برگردونید.
 4. پارچه ای که برای داخل سبد در نظر گرفتید هم به همون اندازه ها برش بزنید و لایی رو توش بذارید و به همون شکل که بالا گفتیم بدوزید.
 5. دو تکه ای که دوختید رو توی هم قرار بدید.
 6. لبه کار رو برگردونید و با سوزن محکم کنید و کوک ریز بزنید.
 7. در پایان اگر می‌خواهید سبد اسباب بازی دسته دار داشته باشید، دسته های چرمی یا پارچه ای را نیز به آن متصل کنید. ( این کار را می‌توان با دوخت، دکمه و یا پرچ انجام داد.)

جای اسباب بازی کودکان

انتخاب مناسب برای اسباب بازی کودکان تاثیر زیادی در مرتب کردن اسباب بازی ها دارد. با توجه به اینکه اتاق کودکان نیازمند نظارت همیشگی و داشتن نظم و ترتیب است؛ بهتر است از همان ابتدا جای مخصوصی را برای اسباب بازی کودکان در نظر بگیرید. انتخاب یک باکس و یا قفسه می‌تواند جای مناسبی برای اسباب بازی کودکان باشد. اگر کودک شما به صورت مداوم و روزمره از اسباب بازی هایش استفاده می‌کند، بهتر است از یک باکس یا جعبه در کنار اتاق کمک بگیرید.

اگر فرزند دختری دارید با خرید عروسک دخترانه به اسباب بازی هایش تنوع داده و در کنار تختش مکانی را برای او در نظر بگیرید. علاوه بر این می‌توانید از سبد در دار استفاده کرده و عروسک را به صورت دائمی روی سبد قرار دهید. با این کار هم جایی متفاوت برای عروسک انتخاب کرده اید و از طرفی کودک می‌تواند به راحتی با او بازی کند.

خرید عروسک پاندا سورپرایزی

خرید عروسک پاندا سورپرایزی

چیدمان اسباب بازی اتاق کودک دختر

با توجه به روحیات متفاوت کودکان دختر و پسر، چیدمان و نحوه انتخاب وسایل و رنگ‌ها نیز با یکدیگر فرق دارند. اتاق ایده‌آل برای دختران در عین کاربردی بودن، باید با سلیقه او همخوانی داشته باشد. نکاتی که در ادامه گفته می‌شود به عنوان راهنمایی برای هر چه زیباتر شدن اتاق دختران است:

استفاده از رنگ‌های ملایم، پاستیل و روشن

به طور کلی انتخاب رنگ امری سلیقه‌ای بوده و در نهایت به علائق شخصی افراد بستگی دارد. اما برای اجرایی شدن فنگشویی باید از یک سری قوانین و اصول تبعیت کنید. چرا که هر رنگ تاثیرات متفاوتی را بر احساسات افراد داشته و انرژی‌های مختلفی را به وجود می‌آورد. به عنوان مثال رنگ‌های خنثی مانند سفید آرامش را القا کرده و به راحتی می‌توان هر رنگی را با آن ترکیب نمود. از دیگر رنگ‌های مناسب برای اتاق دختران صورتی، لیمویی، بنفش کمرنگ است. در نهایت نیز استفاده از رنگ‌های پاستیلی جلوه‌ای زیبا و ملایم به اتاق دختران می‌دهد.

استفاده از اکسسوری مناسب

اکسسوری‌ها می‌توانند در داشتن اتاقی جذابتر و زیباتر به دختران کمک کنند. به عنوان مثال داشتن یک جاکلیدی زیبا در رنگ‌های پاستیلی به همراه چند جاکلیدی  عروسکی در جذابتر شدن اتاق تأثیرگذار است. یا اینکه در صورت داشتن فضای وسیع استفاده از چند پاف رنگی و یک میز کوتاه به رنگ سفید فضای دلنشین و زیبا را برای اتاق به وجود می‌آورد. بر روی میز اتاق نیز یک استند سرامیکی یا چوبی که شامل گلدان کوچک، جا عودی، اسماج و شمع است، از ضروریات می‌باشد. البته این مورد برای دختران نوجوان و جوان بوده و برای کودکان دختران در سنین پایین اکسسوری‌ها متفاوت خواهد بود. رنگ کمد لباس و تخت نیز از مواردی است که بایستی با توجه روحیات، سلیقه و جنسیت انتخاب شود. رنگ‌هایی مانند سفید، صورتی، کرم، گلبهی، یاسی از رنگ های زیبا و جذاب برای اتاق دختران است.

سخن نهایی

در مطالب بالا به بررسی مرتب کردن اسباب بازی ها – چندین ایده جالب در فروشگاه شازده کوچولو پرداختیم. اسباب بازی های عضوی جدا نشدنی از دنیای کودکان هستند. فرزندان ما دوست دارند تا حضور دائمی اسباب بازی ها را در کنار خود احساس کنند. در این میان نیز دغدغه والدین جمع آوری و مرتب کردن اسباب بازی های کودکان است. نظم دهنده اسباب بازی کودک یکی از وسایلی است که به منظور ایجاد نظم بیشتر و مرتب کردن وسایل به کار برده می‌شود. سبدها به عنوان یک وسیله کاربردی و ضروری برای نظم و ترتیب اتاق کودکان استفاده می‌شوند.

والدین با کمک این سبدها می‌توانند محلی ثابت برای جمع آوری کودک خود داشته باشند. این سبدها ساده و بسیار کاربردی هستند و کودک می‌تواند خود نیز به راحتی اسباب بازی ها را داخل آن قرار دهد. ایده برای جای عروسک می‌تواند از میان انواع توری ها، شلف ها، باکس و یا حتی یک تاب اویزان باشد. این گزینه ها علاوه بر قرار دادن تعدادی عروسک در آنها به عنوان تزئین اتاق کودک محسوب می‌شوند. کمد های اسباب بازی چوبی هم از قدیمی ترین و پرکاربردترین وسیله ها برای اسباب بازی کودکان به شمار می‌آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *