عروسک

ساخت عروسک خرگوش به روش ساده

ساخت عروسک خرگوش

عروسک خرگوش یکی از عروسک های با نمک و دوست داشتنی است که مورد توجه بسیاری از کودکان و یا حتی بزرگسالان می‌باشد. در مطالب امروز فروشگاه اینترنتی شازده کوچولو به چگونگی ساخت عروسک خرگوش به روش ساده می‌پردازیم. عروسک ها یکی از اسباب بازی هایی هستند که کودکان در طول کودکی و یا نوجوانی خود با انها سرگرم می‌شوند. تاریخچه پیدایش عروسک حیوانات به قرن نوزدهم میلادی بر می‌گردد. خرید عروسک یا بازی با عروسک هایی به شکل حیوانات به کودکان احساس آرامش می‌دهد. با ایجاد ارتباطی که کودک در هنگام بازی با عروسک برقرار می‌کند افسردگی، تنش های روحی و اضطراب از او دور می‌شود. والدین کودکان می‌توانند بسیاری از آموزه های زندگی را به وسیله اسباب بازی و عروسک به انها منتقل کنند.

حتی می‌توان در زمینه تشویق یا تنبیه، کودک را با استفاده از عروسک دلخواهش به سمت هدف مورد نظر سوق داد. یعنی با داشتن اگاهی لازم و با احتیاط کامل با اجرای نمایشی نتیجه کارهای بد یا خوب را روی عروسک دلخواهش اعمال نمود. شما می‌توانید با هزینه ای کم عروسک دوست داشتنی و دلخواه کودکتان را در منزل طراحی کرده و بدوزید. کودک این عروسک ها را می‌تواند در مکان های مختلف مانند اشپزخانه، حیاط همراه خود داشته باشد. همچنین والدین می‌توانند برای اشتیاق بیشتر نسبت به کتاب خواندن عروسک مورد علاقشان را در بین کتابهایشان قرار دهند. والدین برای اینکه احساسات و ترس و نگرانی ها  فرزندانشان را تشخیص دهند، می‌بایست نحوه برخورد کودک با عروسکش را پنهانی مشاهده کنند. در این صورت با داشتن اطلاعات کافی می‌توانند از شخصیت فرزند دلبندشان آگاه شوند.

الگوی خرگوش ساده

یکی از عروسک های زیبا و مورد علاقه کودکان عروسک خرگوش است. اگر تصمیم دارید که این عروسک ها را در خانه بسازید بهتر است در اولین قدم برای آن الگوی مناسب بکشید. افرادی که چرخ خیاطی در دسترس ندارند می‌توانند به وسیله سوزن و نخ و به صورت دستی این کار را انجام دهند. برای کشیدن الگوی خرگوش ساده نیاز به وسایل زیر است: کاغذ نقاشی یا کاغذ الگو، قیچی، خودکار و متر. برای داشتن یک الگوی کامل از خرگوش ساده به این ترتیب عمل کنید: یک دایره به قطر ۲۲ سانتی متر برای بدن عروسک خرگوش بکشید.

 پس از آن مجددا یک دایره دیگر به قطر ۱۶ سانتی متر برای سر خرگوش رسم نمایید. پاهای خرگوش نیز یکی از قسمت هایی است که باید فراموش نشود. برای پاهای این عروسک نیاز به الگوی دو دایره به قطر ۱۱ سانتی متر است. در مرحله پایانی کشیدن الگوی عروسک خرگوش سه دایره دیگر نیز نیاز داریم. پس از پایان کشیدن الگوها با دقت کامل تمامی دایره ها را به وسیله قیچی از کاغذ جدا کنید. برای گوش های خرگوش نیز شما به دو چهارگوش با اندازه های ۹ در ۱۰ سانتی متری نیاز دارید. این دو چهار گوش را نیز از کاغذ جدا کرده و کناری بگذارید. اکنون شما یک الگوی کامل از عروسک خرگوش ساده که شامل سر، بدن، دست، پا، دم و گوش می‌باشد پیش رو دارید.

ساخت عروسک خرگوش پشمالو

برای اینکه فرزند دلبندتان را خوشحال کنید دو راه حل پیش رو دارید. یکی از این پیشنهادات خرید عروسک خرگوش آنجل اورجینال از فروشگاه اینترنتی شازده کوچولو است. پیشنهاد دیگر که کمی سخت تر می‌باشد دوخت عروسک خرگوش پشمالو در منزل می‌باشد. در صورت علاقمندی به دوخت عروسک خرگوش پشمالو می‌بایست پارچه مورد نظر را تهیه نمایید. جنس پارچه های عروسک خرگوش متفاوت و گوناگون می‌باشد. اگر قصد دوخت خرگوش پشمالو را دارید بهتر است از جنس های پرزدار، کرک دار  و یا خز دار استفاده کنید. این موضوع مهم را نیز در نظر داشته باشید که از هر جنس پارچه ای که استفاده می‌کنید حتما از کیفیت بالایی برخوردار باشد.

عروسک خرگوش آنجل اورجینال

چرا که با کیفیت پایین پارچه دستگاه تنفسی فرزندان در معرض آسیب قرار می‌گیرد. ضد حساسیت بودن و مقاومت بالا در برابر شستشو از ویژگی های یک پارچه مناسب برای دوخت عروسک خرگوش در منزل است. پس از کشیدن الگوی خرگوش پشمالو نوبت به برش و دوخت می‌رسد. اندازه های الگو با توجه به اندازه مورد نظر خود قابل تغییر است. روش کشیدن الگوی و اجزای تشکیل دهنده یک خرگوش کامل را در مطلب قبل توضیح دادیم.

 لوازم مورد نیاز

شامل: پارچه با رنگ دلخواه، قیچی، الیاف پشم شیشه، نخ همرنگ، چرخ خیاطی. ابتدا دورتادور دایره بدن را کوک زده و نخ را کشیده تا جمع شود. داخل دایره دوخته شده را با الیاف پشم شیشه پر کنید. برای محکم تر شدن بهتر است چند کوک دیگر به آن اضافه نمایید. الیاف ها را درون دایره پخش کرده و فرم بدهید. پس از آن نوبت به دست و پاها و دم می‌رسد آن ها را هم از الیاف پر کنید. پس از پر شدن تمامی اجزا بدن خرگوش نوبت به نصب چشم و بینی می‌رسد. می‌توانید از چشم و بینی آماده کمک بگیرد. اجزای صورت را هم به وسیله چسب حرارتی بچسبانید. در پایان نیز می‌توانید برای تزیین خرگوش از کلاه با جنس دلخواه و روبان برای زیر گردن استفاده کنید.

خرگوش نمدی ساده

در ابتدا برای ساختن یک خرگوش نمدی ساده، الگو نیاز می‌باشد. این الگو را باید با توجه به نوع خرگوش مورد علاقه خود انتخاب کنید. رنگ عروسک و تزئینات مورد نظر نیز با توجه به سلیقه فردی تعیین می‌شود. نمد یک میلیمتری در ۶ رنگ متنوع و دلخواه، سوزن و نخ با رنگ های مختلف از وسایل مورد نیاز برای تهیه خرگوش ساده نمدی است. چسب حرارتی، الیاف، چشم بینی، منگوله به جای دم،  کاغذ الگو و متر برای اندازه گیری نیز می‌بایست تهیه نمایید. ابتدا دو الگوی سر به شکل دایره برش زده و در قسمت وسط دایره به اندازه دو سانت برش ایجاد کنید.

الگوی مورد نظر را روی پارچه نمد گذاشته و برش بزنید. درز ایجاد شده  را تا زده روی نمد را دوخته و برای هر دو قسمت صورت از همین روش استفاده کنید. قسمت دوخته شده جلوی صورت برای بینی و دهان خرگوش انتخاب شده است. بینی را روی نقطه بالای دوخت بچسبانید. با فاصله یکسان از وسط بینی جای چشم ها را با مداد علامت گذاری کنید. پس از نصب چشم ها نوبت به دوخت دور تا دور سر خرگوش می‌رسد. توجه کنید قسمتی را برای پر کردن الیاف باز بگذارید. پس از پر شدن صورت از الیاف تمامی صورت را بدوزید.

مرحله دوخت گوش

حالا نوبت به گوش ها می‌رسد، گوش ها را با الگوی دلخواه برش داده و دوخت بزنید. این قسمت را هم از الیاف پر کرده و دوخت درز باز گذاشته را هم تکمیل کنید. بهتر است قسمت الگوی بدن پاها نیز به آن متصل باشند. برای کشیدن الگوی بدن با فرم دلخواه از طرح های پیشنهادی در سایت های مختلف استفاده کنید. بدن و پاها را هم به صورت قبل پر نموده و تمامی اجزا بدن را به هم متصل نمایید. تمیزی دوخت در زیبایی پایان کار بسیار تاثیر گذار است، این کار را با دقت و حوصله انجام دهید.

ساخت عروسک خرگوش با جوراب

یکی از مهارت های افراد هنرمند ساخت وسایل دلخواه با صرف هزینه کم می‌باشد. ساخت عروسک خرگوش با جوراب از جمله این مهارت های محسوب می‌شود. در ادامه تمامی مراحل طراحی و دوخت یک خرگوش با وسایل کم و جوراب های بلااستفاده را برایتان توضیح خواهیم داد. وسایل مورد نیاز شامل: جوراب، نخ متناسب با رنگ جوراب، قیچی، سوزن و ربان باریک با رنگ دلخواه است. پیش از انتخاب جوراب بهتر است به این نکته نیز توجه داشته باشید؛ جوراب های کمی ضخیم تر حجم بیشتری به کار شما خواهند داد. ابتدا جوراب را پشت رو کرده و برشی تا نرسیده به پاشنه جوراب ایجاد می‌کنیم.

این برش برای گوش های خرگوش که دراز نیز هست در نظر گرفته شده است. این قسمت از اجزای صورت خرگوش بچه ها را بسیار سرگرم می‌کنند‌. شما نیز می‌توانید با دو گوش خرگوش برای فرزندانتان نمایش اجرا کرده و ارتباط دوستانه ای برقرار نمایید. دور تا دور گوش های خرگوش را با نخ همرنگ جوراب بدوزید. در این مرحله جوراب را برعکس کنید تا به حالت اول خود برگردد. حالا نوبت پر کردن جوراب با الیاف پشم شیشه یا پنبه است. ادامه جوراب نیز اندازه مورد نظر برای قد خرگوش می‌باشد. هر چه اندازه جوراب بلندتر باشد شما خرگوش جورابی بلندتری خواهید داشت. پس قد خرگوش را نیز به اندازه دلخواه برش بزنید.

دوخت نهایی

دوخت قسمت انتهایی خرگوش نیز به این صورت است که: ابتدا وسط دو درز را یک کوک محکم بزنید. سپس یک قسمت دیگر از درز وسط را هم کوک زده حالا شما چهار قسمت از قسمت انتهایی جوراب را مشاهده می‌کنید. پس از دوخت کامل قسمت انتهایی شما شکل به علاوه را خواهید دید. دقت کنید که دوخت ها تمیز باشند و هیچ نخ اضافه ای از عروسک بیرون نزد. در این قسمت برای زیباتر شدن عروسک به آن عمق می‌دهیم.

 قسمت پایینی گوش های خرگوش را دوخت زده و محکم می‌کنیم تا از بقیه اجزای صورت جدا شود. حالا نوبت بقیه اجزای صورت می‌رسد، پاشنه جوراب به عنوان صورت خرگوش در نظر گرفته می‌شود. چشم ها و بینی خرگوش را می‌توانید به دو صورت مشخص کنید. یک روش با استفاده از نخ و سوزن و روشی دیگر با چشم و بینی های موجود در بازار. بقیه تزئینات خرگوش نیز به صورت سلیقه ای می‌باشد.

ساخت عروسک خرگوش با گلوله های کاموایی

یکی از راههای ساختن عروسک خرگوش با استفاده از کاموا صورت می‌گیرد. اگر در خانه کامواهایی کنار گذاشته دارید، بهتر است دست به کار شوید. این روش ساخت عروسک خرگوش به راحتی و سادگی انجام گرفته و نیاز به صرف زمان زیاد ندارد. همچنین هیچ هزینه اضافه ای برای ساخت این عروسک صرف نمی‌شود. وسایل مورد نیاز را قبل از انجام کار در دسترس قرار دهید. این وسایل شامل: کاموا، قیچی، نمد، چسب حرارتی، نخ، مهره و گلوله با جنس دلخواه( نمد یا پنبه) می‌باشد.

مراحل ساخت خرگوش با گلوله کاموا

در اولین مرحله نیاز به گلوله های کاموا داریم. این گلوله ها همان منگوله های کلاه هستند. روش ساخت گلوله کاموایی به این صورت است که: ابتدا نخ کاموا را دو دو انگشت خود بپیچید. در نظر داشته باشید که هر چه حجم پیچیده شده بیشتر باشد شما خرگوشی تپل تر و بزرگتر خواهید داشت. نکته بعد این که نخ کاموا را به صورت آزاد دور دست بپیچید تا کار با آن آسانتر انجام شود. دست خود را از دور کاموا بیرون اورده تا  به وسیله نخی دیگر آن را ثابت کنید. کاموا را از وسط گلوله رد کرده تا باز نشود و فیکس بماند. در این قسمت دور تا دور کاموا را برش زده تا گلوله ای گرد ایجاد شود. گلوله مرتب به دست آمده را برای سر عروسک در نظر بگیرید.

مرحله دوم ساخت عروسک خرگوش

در این مرحله باید قسمت بدن خرگوش را با گلوله های کاموا درست کنید. برای بدن همان روش بالا را انجام دهید با این تفاوت که نخ را روی تمامی انگشتان بپیچید. پس از اتمام پیچیدن مانند مراحل قبل گلوله مرتب را به وسیله قیچی آماده نمایید. با کمک چسب حرارتی دو گلوله را به هم بچسبانید. حالا نوبت به درست کردن گوش های خرگوش می‌رسد. نمد با دو رنگ دلخواه را انتخاب کرده، یکی از رنگ ها برای قسمت میانی گوش است. الگوی گوش خرگوش را کشیده و روی پارچه نمد برش بزنید.

 یک الگوی کوچکتر با همان شکل برای وسط گوش بکشید و آن را هم روی رنگ دیگر نمد برش بزنید. قسمت انتهای گوش ها را با کمک چسب حرارتی جمع کنید. جای مناسب برای قرار دادن گوش ها روی سر را علامت بزنید. در این مرحله گوش ها را به صورت منظم به سر خرگوش بچسبانید. چشم ها و بینی عروسک را نصب کرده و برای قسمت دم نیز از توپک های پنبه ای استفاده کنید. می‌توانید ابتکار به خرج داده و از نخ های نایلونی برای خرگوش خود سبیل درست کنید.

ساخت عروسک خرگوش با وسایل دور ریختنی

والدین می‌توانند در خانه با وسایلی بدون کاربرد مانند ظروف یکبار مصرف، پارچه و حتی لیف های حمام خرگوش های با نمک برای کودکان خود بسازند. در انجام این کار سعی کنید فرزندان دلبندتان را نیز با خود همراه نمایید. با این کار شما کودک خود را به سمت خلاقیت و ابتکار سوق خواهید داد.

روش ساخت خرگوش با لیوان یکبار مصرف

یک لیوان سفید و ساده را انتخاب کرده و به عنوان صورت خرگوش در نظر بگیرید. برای گوش های خرگوش به چهار مقوا به شکل گوش خرگوش نیاز است. بهتر است از دو رنگ برای گوش ها استفاده شود. گوش میانی را به گوش اصلی با رنگ دیگر بچسبانید. یک بینی به شکل مثلث واژگون با جنس مقوا را در قسمت میانی لیوان بچسبانید. چشم خرگوش نیز می‌توانید از چشم های آماده مخصوص عروسک خرگوش باشد. البته با کمی خلاقیت خودتان نیز می‌توانید چشم دلخواه برای عروسک طراحی نمایید. برای سبیل های عروسک از نی های بیرنگ یا سفید کمک بگیرید. دو نیم دایره نیز با ماژیک مشکی به عنوان لب های خرگوش طراحی کنید. حالا شما یک عروسک خرگوش با وسیله ای ساده دارید.

سخن نهایی

در مطالب بالا در سایت شازده کوچولو به بررسی ساخت عروسک خرگوش به روش ساده پرداختیم. شما نیز می‌توانید آموزش تصویری ساخت عروسک خرگوش را از آپارت بیاموزید. همه ما می‌دانیم که نقش اسباب بازی ها در زندگی کودکان بسیار تاثیرگذار و پررنگ است. به عنوان مثال خرید عروسک دخترانه برای فرزندان دلبندتان تاثیرات روحی و روانی مثبتی را به دنبال خواهد داشت. از دیگر تاثیرات ایجاد شده در رشد اجتماعی کودکان به ویژه دختران است. با پرداخت هزینه ای کم برای خرید اسباب بازی مناسب برای کودکان رشد ذهنی آنها را تقویت خواهید کرد.

برخلاف عده ای از والدین که بازی کودک را یک لذت زودگذر دانسته و آن را دست کم میگیرند، این مقوله کارکردهای مهمی را در برمی‌گیرد. شما می‌توانید در هنگام بازی با کودک خود همراه شده تا استعدادها، توانایی ها، خواسته ها و نقاط ضعف و قوت انها را کشف کنید. بازی با اسباب بازی احساسات و هیجانات کودکان را متعادل می‌کند. پدر و مادران می‌توانند با انتخاب بازی مناسب با روحیات فرزندشان او را به سمت خلاقیت و هدفمند بودن برده و کودک را به فردی توانمند تبدیل نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *