اسباب بازی, مجله ی کودک

فواید خمیر بازی برای کودکان

فواید خمیر بازی برای کودکان

تاثیرات مثبت بازی در کودکان بر هیچکس پوشیده نیست. بازی می‌تواند کودک را در مواجهه با چالش‌های مختلف مقاوم کند. مشکلات عاطفی، جسمی و درمان آنها ارتباط مستقیمی با بازی دارد.  یکی از بازی های مناسبی که کودکان در آن به فکری و ذهنی می‌رسند، خمیر بازی است. با توجه به اهمیت این بازی، مطالب امروز فروشگاه اسباب بازی فروشی آنلاین شازده کوچولو راجع به فواید خمیر بازی برای کودکان می‌باشد. پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مطالب مفید و کاربردی با ما همراه شوید. خمیر بازی یکی از بازی‌های جذاب و سرگرم کننده ای است که توانمندی های کودک را افزایش می‌دهد.

او در ارتباط با این بازی مهارت‌های خود را کشف کرده و آنها را تقویت می‌کند. یکی از مهم ترین فایده های خمیر بازی تقویت ماهیچه های دست است. پرورش تخیل کودکان نیز یکی از فواید دیگر بازی با خمیر بازی می‌باشد. او در ارتباط با این نوع بازی درونیات خود را بروز داده و به تصویر می‌کشد. در ادامه این مطالب نیز تعریفی جامع و کامل از خمیر بازی چیست؟ بیان می‌کنیم. علاوه بر این روانشناسی خمیر بازی را مورد بررسی قرار می‌دهیم. اهداف خمیر بازی نیز یکی از مواردی است که درباره آن توضیح خواهیم داد.

خمیر بازی چیست؟

اگر بخواهیم یک تعریف کلی و جامع از خمیر بازی بیان کنیم، باید به مواد تشکیل دهنده و تاریخچه آن اشاره داشته باشیم. مواد موجود در خمیر بازی، شامل آرد، آب و نمک و دیگر مواد افزودنی مرتبط است.  به طور کلی خمیر بازی انعطاف پذیری و شکل پذیری بسیار بالایی دارد. با توجه به این خاصیت کودکان به آن جذب شده و این امکان وجود دارد به اشکال مختلف را در آن بوجود آورند. اولین بار خمیر بازی در شهر سینسینتی آمریکا اختراع و تولید شد. در ابتدا از این ماده نرم با شکل پذیری بالا برای تمیزکردن کاغذ دیواری استفاده می‌شد. با گذشت زمان پی بردن به کاربرد آن در سالهای ۱۹۵۰ میلادی به وسیله‌ای برای بازی کودکان تبدیل شد. به این ترتیب در سالهای اول، بازار آمریکا شاهد حجم بالایی از مصرف کنندگان خمیر بازی بود.

خمیربازی چیست؟

خمیربازی چیست؟

اهداف خمیر بازی

شاید شما هم بدانید که خمیر بازی علاوه بر ایجاد سرگرمی برای کودکان اهداف دیگری را نیز دنبال می‌کند. این اهداف شامل رشد، خلاقیت و تقویت مهارت های است. در ادامه تمامی اهداف خمیر بازی را مفصلا توضیح می‌دهیم:

افزایش بهره هوشی

یکی از فواید خمیر بازی برای کودکان بالا بردن هوش و ذکاوت آنها می‌باشد. تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که، بازی کردن با خمیر در سنین کودکی کمک زیادی به بهره هوشی آنها خواهد داشت. کودکان در ارتباط با این خمیر نرم و منعطف از هوش و ذکاوت خود استفاده می‌کنند. علاوه بر این خمیر بازی سبب می‌شود تا کودکان به یادگیری علاقمند شوند. در حین یادگیری هوش کودک نیز تقویت خواهد شد.

تقویت خلاقیت کودک

از مهم ترین و اصلی ترین اهداف خمیر  تقویت خلاقیت در کودکان است. کودکان در تکرار و تمرین های حین بازی به خلاقیت های جدیدی نیز دست پیدا می‌کنند. یکی از عوامل تاثیر گذار در خلاقیت کودک واگرا بودن آنهاست. به طور کلی کودکانی که تفکری واگرایانه دارند، به راحتی می‌توانند مسائل را حل کرده به ایده‌های جدیدی برسند. بازی‌های های با این ویژگی همچون بازی‌های ساختنی، به تقویت تفکر واگرا در کودکان کمک خواهد کرد. کودک در نوع بازی‌ هیچ محدودیتی نداشته و آزادانه عمل می‌کند. بنابراین کودک می‌تواند به صورت کامل خیال‌پردازی‌ کرده و بازی را طبق میل خود پیش ببرد.

افزایش رشد مغزی

یکی از بازی هایی که کودکان در ارتباط با آن به رشد مغزی می‌رسند، خمیر بازی می‌باشد. کودکان در سنین کودکی از انواع بازی‌های فکری و ساختنی لذت برده و با آنها ارتباط برقرار می‌کنند. استفاده از خمیر بازی زمینه‌ی مناسبی را برای کودکان فراهم می‌کند تا با مهارت های شناختی خود آشنا شوند. در این میان تجربه‌ های جدیدی را نیز مشاهده خواهند کرد. به موازات آن درحین این بازی میزان تولید سیناپس‌های مغزی کودک را نیز بالا می‌رود. لازم به ذکر است که این سلول‌های عصبی برای ذخیره‌سازی تجربیات زندگی کودک ضروری می‌باشد. بنابراین یکی از مهم‌ترین اهداف خمیر بازی، تقویت و رشد قسمت های از مغز است.

تقویت مهارت های زبانی

یکی از مهارت های که کودکان در ارتباط با اجتماع خود باید فرابگیرند، مهارت های زبانی است. والدین وظیفه دارند در کنار تقویت دیکر مهارت‌ها، قوانین زندگی اجتماعی را نیز به کودکان آموزش دهند. مهارت‌های زبانی از مهم ترین فعالیت در اجتماع به شمار می‌آید. کودکان می‌توانند از طریق انواع بازی ها مانند خمیر بازی این مهارت‌ اجتماعی و زبانی را تقویت کنند. برای مثال والدین با کمک خمیر بازی یک بازی نمایشی ترتیب دهند و از مزایای آن برای فرزند خود بهره‌مند شوند. آنها در کنار کودک خود با استفاده از خمیر بازی یک عروسک ساخته و نامی برای آن تعیین کنند. در مرحله بعد با استفاده از تخیل کودک به این عروسک  جان داده و در نهایت کودک با آن ارتباط برقرار کند.

روانشناسی خمیر بازی

یکی از بازی های سرگرم کننده و پرطرفدار خمیر بازی است. بسیاری از روانشناسان کودک بر این باورند که از فواید خمیر بازی برای کودکان، پرورش مهارت های ذهنی و جسمی کودک می‌باشد. علاوه بر این از دید روانشناسان این بازی مفید یادگیری کودکان را نیز ارتقا می‌بخشد. علاوه بر این با پرورش نیروی تخیل کودک اعتماد به نفس او افزایش پیدا می‌کند. از دید روانشناسی تکرار در هنگام بازی با خمیر تقویت یادگیری در کودک را بالا خواهد برد. او با هر تجربه جدید چیز جدیدی فرا می گیرد که زمینه ساز تجربیات اساسی در آینده است. یکی از توصیه های روانشناسان در این رابطه به والدین بیان جمله های انگیزشی از طرف آنها می‌باشد. در این صورت با تشویق و ترغیب کودک می‌توان روند کار کودک را بهبود بخشید.

در نظر داشته باشید که تشویق والدین باید بر اهداف اصلی مانند تقویت توانمندی های او متمرکز شود نه ظاهر کار کودک. به طور کلی نظرات مفید بزرگترها در حین بازی با خمیر به کودک می آموزد که او در حال یادگیری چه چیزی است؟ روانشناسان عقیده دارند که این بازی به کودکان ناآرام، آرامش می‌بخشد. به ویژه اگر این کار آگاهانه صورت بگیرد. والدین می‌توانند در حین بازی برای سرعت بخشیدن به اصلاح رفتارهای نامطلوب یا آزار دهنده کودک، رفتارهای مطلوب او را تقویت کنند. به عنوان مثال در صورت مشاهده آرام شدن کودک و بازی با خمیر بازی این رفتارش را تحسین کنید. خرید اسباب بازی پسرانه برای یک پسر مضطرب یا ناآرام در کنار خمیربازی یک پاداش ایده آل محسوب می‌شود.

اسباب بازی ماشین کنترلی تراکتور دیوانه

اسباب بازی ماشین کنترلی تراکتور دیوانه

فواید خمیر بازی

فواید خمیر بازی برای کودکان گزینه های مختلفی را شامل می‌شود. اگر میخواهید مهارت های لازم را در کودک خود پرورش دهید، بهتر است در کنار بازی های دیگر خمیر بازی را نیز بگنجانید. در ادامه فواید خمیر بازی را برای آگاهی بیشتر والدین بیان می‌کنیم:

تقویت دست و مهارت های حرکتی

داشتن دست و ماهیچه های قدرتمند برای کودکان در سنین پایین ضروری و مهم است. آنها پیش از اینکه یادگیری  نوشتن در مدرسه آغاز کنند، باید ماهیچه‌های دستشانشان را قوی کنند. یک کودک با دستان قوی، کنترل بیشتری بر فعالیت های خود خواهد داشت. پس بهتر است پیش از ورود به مدرسه این عضلات را از طریق انجام انواع فعالیت‌هایی مانند خمیر بازی تقویت کنند. کودکان در حین این بازی با ابزارهای مختلف خمیر را قالب زده، له کرده و یا می‌غلتانند. انجام این فرآیند به رشد مهارت‌های حرکتی کودک شایانی زیادی خواهد کرد.

تقویت دست و ماهیچه کودک

تقویت دست و ماهیچه کودک

یادگیری اعداد و حروف الفبا

یکی از فواید خمیر بازی برای کودکان افزایش فرصت یادگیری مهارت های ریاضی است. مهارت‌های ریاضی شامل شناسایی انواع اشکال هندسی و اعداد ریاضی می‌باشد. کودکان در سالهای اولیه آموزش معمولا آموزش نوشتن را با شکل های حروف الفبا شروع می‌کنند. والدین  می‌توانند از خمیر بازی برای این آموزش ها استفاده کنند. بهتر است با درست کردن حروف نام کودک را به او آموزش دهید. یا اینکه عددهای ۱ تا ۱۰ را با کودک تمرین کرده تا آموزش درس ریاضی برای او شیرین شود. این بازی خود بهترین وسیله سرگرمی و آموزش محسوب می‌شود چرا که در عین تقویت حس های مختلف کودک، آموزش های لازم برای او فراهم می‌شود. به طور کلی خمیرهای بازی یک ابزار جذاب برای انواع آموزش به فرزندان می‌باشد.

یادگیری اعداد توسط کودکان

یادگیری اعداد توسط کودکان

تقویت ارتباطات عاطفی

اگر جز والدینی هستید که در بازی های کودکان مشارکت می‌کنید به شما تبریک می‌گوییم. چرا کودکان از بازی کردن والدین در کنار خود لذت می برند. خمیر بازی نیز جز بازی های است که حضور اطرافیان جذابیت را برای کودک دو چندان می‌کند. آنها با این حضور حس ارزشمندی و توجه را تجربه کرده و این موضوع در آینده کودک بسیار موثر خواهد بود. پس مشارکت هنگام خمیر بازی، حس امنیت و ارتباط عاطفی را برای کودکان القا می‌کند. در نهایت نیز احساس امنیت و ارتباط عاطفی، زمینه ساز رشد سالم کودکان به شمار می‌آید.

فراگیری حس های مختلف

 از دیگر فواید خمیر بازی برای کودکان تقویت آموزش ویژگی های حسی در کودکان می‌باشد. آنها در حین بازی با این ماده نرم و منعطف اشیا و اشکال مختلفی را به وجود می‌آورند. آنها حس سختی یا نرمی خمیر را به خوبی متوجه شده و بین دستان خود احساس می‌کنند. به طور کلی خمیربازی روش تاثیرگذار برای آموزش ویژگی های حسی مانند نرم و خشک، گرم و سرد و … خواهد بود.

آموزش گل با خمیر بازی برای کودکان

با توجه به فرم دهی بالای خمیر بازی می‌توان کاردستی های زیادی را آن ساخت. یکی از سرگرمی های آموزشی نیز انواع خمیربازی می‌باشد. کودکان هنگام بازی با خمیر خلاقیت های خود را بروز داده و تقویت می‌کنند. راحتی کار با خمیر بازی نیز باعث می‌شود کودک در ارتباط با آن حس خوبی را تجربه کند. در تجربه های اول کودک در ارتباط با خمیر بازی بهتر است کودک را همراهی کنید. ساخت کاردستی های مختلف مانند گل کودک را به وجد می‌آورد. چرا که رنگ ها و مدل های متنوع گل را می‌آموزد. یکی از ایده های بازی با خمیر برای کودکان، گلهای رنگی است. برای داشتن گل با جنس خمیر در ابتدا دایره های توپ مانند درست کنید.

 سپس آنها را با کمک یک وردنه صاف کنید. در مرحله بعد برای گلبرگ ها نیز مقداری کمی خمیر بردارید. انتخاب رنگ گلبرگ ها به سلیقه کودک بستگی دارد. برای ساقه گل هم یک گلوله را در میان دست باریک کرده تا به اندازه دلخواه درآید. در پایان قسمت وسط گل، گلبرگ ها و ساقه را به هم متصل کنید. اکنون فرزندتان به کمک شما یک گل خمیری کوچک با رنگ دلخواه دارد. شاید کودک تصمیم دارد این گل را  در دست عروسکش قرار دهد. یا اینکه با خرید عروسک باربی که برای او در نظر گرفتید، گلی سری برایش درست کرده است. با این آموزش لذت بازی با عروسک باربی و خمیر بازی برای او کامل خواهد شد.

خرید عروسک باربی

خرید عروسک باربی

سخن پایانی

در این پست آموزشی با فواید خمیر بازی برای کودکان آشنا شدید. خمیر بازی یکی از جذاب‌ ترین بازی‌ها برای کودکان بوده و در هر سنینی جذب آن می‌شوند. در برخی از مواقع حتی بزرگسالان نیز علاقه مند به بازی با خمیر هستند. اگر بخواهیم به طور خلاصه به مهم ترین فواید آن اشاره کنیم، باید بگوییم که این محصول سبب رفع استرس در هر سنینی خواهد بود. همانطور بزرگسالان از خرید خرس برای خود خوشحال می‌شوند، با خرید خمیر بازی نیز ساعت‌ها سرگرم خواهند بود.

عروسک خرس دخترانه بزرگ

عروسک خرس دخترانه بزرگ

همانطور که اشاره کردیم خمیر بازی برای کودکان فواید زیادی دارد: از جمله تقویت دست و مهارت های حرکتی، یادگیری اعداد و حروف الفبا، تقویت خلاقیت کودک، تقویت قوه تخیل در کودک، تقویت ارتباطات عاطفی، فراگیری حس های مختلف و… خواهد بود. گرچه خمیر بازی علاوه بر این فواید دلایل روانشناسی نیز دارد که در بخش مربوطه به این دلایل اشاره کرده‌ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *