مجله ی کودک

علائم افسردگی در کودکان

علائم بیماری در کودکان

تحقیقات نشان داده است که کودک بدون مسئله وجود ندارد. امروزه مدت زمانی که والدین صرف رسیدگی به مسائل فرزند خود می‌کنند نسبت به قبل خیلی بیشتر شده است. این روزها کمتر به کودکی برخورد می‌کنیم که به حال خود رها شده و مورد بی‌توجهی والدین قرار گیرد. اما باز هم در مواردی مانند مراجعه به روانپزشک در ارتباط با کودکان، والدین را نگران کرده و گاها نیز پنهان کاری می‌کنند‌. یکی از موضوعات مهم و نگران کننده مربوط به کودکان که باید به آن اهمیت زیادی داد، افسردگی کودک است. با توجه به اهمیت این موضوع، تصمیم داریم مطالب امروز فروشگاه اسباب بازی فروشی آنلاین شازده کوچولو را به علائم افسردگی در کودکان اختصاص دهیم. در نظر داشته باشید که وجود این بیماری در کودک تمامی ابعاد زندگی او را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

بنابراین پدران و مادران بایستی تمام تلاش خود را به کار گیرند تا افسردگی را در او برطرف نمایند. حتی اگر نیاز به مراجعه به مشاوره یا روانپزشک بود، حتما این کار را در اولویت قرار گیرد. گاهی این نگرانی در والدین به وجود می‌آید که دیگران چه خواهند گفت. یا اینکه مبادا این تصور پیش آید که کودک ما دیوانه است و یا برچسب بیمار روانی به او زده شود. البته ناگفته نماند که اگر مشکل افسردگی در کودک زیاد نباشد با انجام اقدامات آگاهانه می‌توان به نتیجه رضایت بخشی رسید. پس با تشخیص به موقع و داشتن اطلاعات لازم این مسئله را به راحتی در کودک خود درمان کنید. مطالبی که در ادامه بیان می‌شود در داشتن یک فرزند سالم و شاد به شما کمک می‌کند. در ادامه با علائم افسردگی و راهکارهای حل این موضوع با ما همراه شوید.

افسردگی کودکان چیست؟

افسردگی در کودکان یک اختلال رفتاری است که باعث ایجاد ناراحتی، غمگینی، بی‌انگیزه شدن و در نهایت ناامیدی خواهد شد. این بیماری در وجود کودک معمولا مدتها بدون علامت بوده و در مراحل اولیه به سختی شناسایی می‌شود. در مراحل پیشرفته غم و اندوه کودک در ابعاد مختلف او تأثیرگذار خواهد بود. در نتیجه از اجتماع کناره‌گیری کرده و در علاقمندی‌ها و فعالیت‌های روزانه او نتیجه منفی خواهد داشت. گاها نیز کودک پرخاشگر، تندخود و عصبانی می‌شود و توانایی ارتباطی سالم با اطرافیان خود را ندارد. در نظر داشته باشید که  علائم افسردگی در کودکان یکسان نبوده و از کودکی به کودک دیگر متفاوت می‌باشد.

افسردگی کودک چیست؟

افسردگی کودک چیست؟

علت افسردگی در کودکان چیست؟

افسردگی در کودک به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود. ضمنا در عین حال که افسردگی باید جدی گرفته شود اما قابل درمان است. در ادامه به بررسی عوامل مختلفی که سبب می‌شود تا کودک دچار افسردگی شوند، می‌پردازیم:

وجود مشکلات جسمی

کودکانی که با بیماری و اختلالات جسمی درگیر هستند، مستعد ابتلا به افسردگی نیز می‌باشند. همچنین کودک در ارتباط با بیماری‌های مزمن و مداوم دچار استرس و اضطراب شده و در نهایت به افسردگی می‌رسد. علاوه بر این غالبا تمام بیماری‌های جسمی با درد همراه است، وجود درد خود نیز عاملی بر ایجاد غم و اندوه می‌باشد.

ژنتیک و سابقه مشکلات روحی در والدین

تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد احتمال اینکه والدین افسرده بیماری را به فرزندان خود نیز انتقال دهند، خواهد بود. همچنین برخی تحقیقات نشان می‌دهد کودکانی که یکی از بستگان نزدیک و درجه یک آنها به این بیماری دچار شده، چند برابر بیشتر از دیگر کودکان در معرض ابتلا هستند.

رخدادهای استرس زا

از دیگر عوامل موثر در ایجاد افسردگی در کودکان، پیش‌آمدها و وقایع استرس زا می‌باشد. به طور مثال از دست دادن عزیزان و نزدیکان، جدایی والدین، تغییر شرایط محیطی و مشکلات تحصیلی شامل وقایع استرس زا است.

مشکلات هورمونی

تغییرات در هورمون‌ها ناشی از عوامل مختلفی است. در این شرایط گاها هورمون‌های غم بیشتر ترشح شده و کودک مبتلا به افسردگی خواهد شد. بنابراین برای برطرف شدن این مشکل باید هورمون‌ها تنظیم شده تا کودک به حالت اولیه و طبیعی خود برگردد.

نشانه‌های افسردگی در کودکان

علاوه بر بزرگسالان کودکان نیز ممکن است دچار افسردگی شوند. در ادامه علائم افسردگی در کودکان را بیان می‌کنیم:

احساس غم و اندوه

کودکان در حالت طبیعی نیز گاهی دچار غم و اندوه می‌شوند‌. اما این موضوع زمانی مسئله ساز می‌شود که تدوام داشته و کودک دیگر مانند قبل سرحال و پرانرژی نیست. یا اینکه چیزهایی که قبلاً او را شاد می‌کرده برایش نشاط آور و جذاب نمی‌باشد. کودکی که غم و ناراحتی را در خود درونی کند دچار ناامیدی و یاس خواهد شد. در نهایت نیز ناامیدی منجر به شکست و عدم موفقیت در زندگی کودک است.

تغییرات ظاهری و کاهش وزن

اگر فرزند شما بدون وجود بیماری جسمانی دچار کاهش وزن شده است، باید علت آن را بررسی کنید. یکی از دلایل کاهش وزن در کودکان مربوط به اختلالات روحی و افسردگی می‌باشد. در برخی مواقع نیز کودک نسبت به غذاها و خوراکی‌های مورد علاقه خود بی‌اشتها و بی‌میل می‌شود.

اختلالات خواب

از دیگر نشانه‌های افسردگی کودک نیز در ارتباط با خواب کودکان است. اگر فرزند شما در طول شب مدام دچار شب بیداری می‌شود می‌توان علت را در مشکلات روحی او جستجو کرد. برخی از کودکان که دچار افسردگی هستند شب هنگام در به خواب رفتن دچار مشکل می‌شوند. برعکس این موضوع نیز زمانی است که کودک ساعات زیادی را در طول شبانه ‌روز به خواب اختصاص می‌دهد. بنابراین می‌توان گفت زیاد خوابیدن، سخت به خواب رفتن و خواب نامنظم از نشانه‌های ابتلای کودک به افسردگی می‌باشد. والدین در این شرایط باید علائم را بررسی کرده و نسبت به درمان آن اقدام کنند.

یکی از راه‌ حل‌های قابل دسترس در خانه برای خواب کودکان، همراه کردن یک عروسک با کودک در زمان خواب است. شما می‌توانید با یک خرید هوشمندانه مانند خرید خرس در این زمینه به فرزند خود کمک نمایید. این عروسک پرطرفدار و جذاب در بین کودکان از محبوبیت زیادی برخوردار می‌باشد. عروسک خرس به علت جنس نرم و لطیف حس امنیت و راحتی را به کودک منتقل می‌کند. بنابراین سبب می‌شود تا اضطراب‌های درونی کودک به حداقل رسیده و به آرامش برسد. داشتن آرامش نیز عامل ایجاد یک خواب خوب و مناسب است. پس در این زمان‌ها و برای رفع مشکل فرزند دلبندتان از خرید عروسک خرس غافل نشوید.

درمان افسردگی کودکان با بازی

یکی از درمان‌های بی‌ضرر و مناسب برای درمان علائم افسردگی در کودکان، بازی کردن است. اسباب بازی‌هایی نیز وجود دارند که کودک در ارتباط با آنها به آرامش رسیده و نگرانی‌های او را به حداقل می‌رساند. در ادامه به تعدادی از این بازی‌ و اسباب بازی‌ها اشاره می‌کنیم:

عروسک باربی

این عروسک یک اسباب بازی معمولی نیست، چرا که کودک با آن وارد دنیای رویاهای خود می‌شود. او می‌تواند به کمک خرید عروسک باربی مهارت‌های مختلف را افزایش داده و مسئولیت پذیری را نیز بیاموزد. ارتباط با اسباب بازی‌ها مانند عروسک، کودکان به ویژه دختران را سرگرم کرده و در عین حال وجود یک همراه را در زندگی تجربه می‌کنند. در این شرایط حس امنیت در او تقویت شده و از نگرانی‌هایش کاسته می‌شود. داشتن یک ذهن آرام به کاهش افسردگی نیز کمک شایانی خواهد کرد.

عروسک باربی زن و مرد با ست کفش

عروسک باربی زن و مرد با ست کفش

بازی با گل

خاک بازی یا گل بازی یکی از بازی‌های رایج از زمان‌ها قدیم تا کنون می‌باشد. این بازی بسیار لذت بخش بوده و در رشد کودکان بسیار تاثیرگذار است. آنها در تماس با خاک انرژی طبیعت را گرفته و پرانرژی و شاداب می‌شوند. ایجاد یک سرگرمی مناسب و مفید مانند گل بازی به آرامش کودک کمک می‌کند. بنابراین روحیه کودک تقویت شده و افسردگی‌ها روحی و روانی او نیز از بین خواهد رفت.

گل بازی کودک

گل بازی کودک

اسباب بازی کفشدوزک موزیکال

مزیت بازی با اسباب بازی‌های موزیکال، ایجاد تمرکز بیشتر و تقویت مهارت‌های شنیداری و دیداری است. علائم افسردگی در کودکان با کفشدوزک موزیکال کاهش یافته و در نهایت به رشد آنها نیز کمک خواهد کرد. آنها به واسطه صدای ایجاد شده، با دقت عروسک را دنبال کرده و با آن سرگرم می‌شوند. ایجاد سرگرمی و داشتن لحظاتی خوش به کاهش علائم افسردگی کمک می‌کند.

اسباب بازی کفش دوزک موزیکال

اسباب بازی کفش دوزک موزیکال

اسباب بازی لوازم آرایش طرح آب نبات

شاید بتوان گفت یکی از بهترین وسایلی که حال یک کودک افسرده به ویژه دختر را خوب می‌کند، این اسباب بازی است. یکی از راههای جذاب و آموزنده برای کودکانی که به آرایش علاقمندند، استفاده از این لوازم آرایش می‌باشد. رنگ‌های متنوع این اسباب بازی آرایشی حس طراوت و شادابی را در کودک تقویت می‌کند. او تجربه آرایش و آراستگی را با براش‌ها و سایه‌ها موجود در این وسیله جذاب به دست می‌آورد. بنابراین یکی از راههای کاهش استرس‌های احتمالی و رسیدن به آرامش و در نهایت کم شدن افسردگی بازی با این لوازم است.

اسباب بازی آرایشی طرح آبنبات

اسباب بازی آرایشی کودک

نقاشی

کشیدن نقاشی توسط کودکان، علاوه بر سرگرمی به افزایش خلاقیت او کمک می‌کند. همچنین این فعالیت در رشد ذهنی، روانی فرزندان تأثیرگذار است. لازم به ذکر است که نقاشی‌ها وسیله‌ای برای ابراز احساسات کودک می‌باشد. او در حین نقاشی درونیات خود را بر روی صفحه کاغذ به تصویر می‌کشد. در این شرایط والدین می‌توانند از احساسات درونی فرزند خود مانند غم یا اندوه باخبر شده و در جهت برطرف کردن آن اقدامات لازم را به عمل آوردند. همچنین فشارهای احتمالی که در طول روز به کودک وارد می‌شود، با نقاشی کشیدن کاسته می‌شود. چرا که این امکان برای کودک وجود دارد که از واقعیت‌ها فاصله گرفته به دنیای کودکانه رویایی خود وارد شود.

نقاشی کشیدن کودک

نقاشی کشیدن کودک

موسیقی و آواز

خواندن آواز و نواختن موسیقی و آهنگ در کودکان سبب ایجاد آرامش در آنها می‌شود. علاوه بر این اگر می‌خواهید فرزندانی باهوش و در عین حال شاد داشته باشید، آنها را به یادگیری این مهارت‌ها ترغیب کنید. تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد کودکانی که از سنین پایین مهارت‌های شنیداری خود را تقویت می‌کنند، توانایی بیشتری در درک و یادگیری درس‌ها به ویژه ریاضیات خواهند داشت. بنابراین می‌توان گفت پرداختن کودکان به موسیقی در رشد و تقویت مهارت‌های آنان بسیار تاثیرگذار است.

نواختن موسیقی توسط کودک

نواختن موسیقی توسط کودک

سخن نهایی

در مطالب امروز فروشگاه شازده کوچولو، موضوع علائم افسردگی در کودکان را به صورت جامع و کامل توضیح دادیم. علائم افسردگی می‌تواند به صورت مشکلات جسمی بروز نماید. اگر فرزند شما عصبی و پرخاشگر است یا به صورت مداوم ناراحتی و اندوهناک می‌باشد باید به صورت جدی مشکل را مورد بررسی قرار دهید. از دیگر نشانه‌های افسردگی در ارتباط با تغییر اشتها و وزن است. به طور مثال کودک به خوراکی‌ها و غذاهای مورد علاقه خود بی‌اشتها شده و تمایلی به خوردن آنها ندارد. مشکلات خواب از قبیل بی‌خوابی، شب بیداری، بیدار شدن مکرر و یا حتی خواب بیش از حد از علائم وجود افسردگی می‌باشد.

 گاها نیز نشانه‌های این بیماری با افت تحصیلی و قصد ترک تحصیل خود را نشان می‌دهد. علاوه بر اینها اگر فرزند شما مدام خسته، بی‌حوصله و کم انرژی است. احتمال اینکه به افسردگی دچار شده، بالا می‌رود. به این نکته نیز دقت کنید که کودکان با علائم افسردگی، غالبا در حفظ تمرکز خود مشکل داشته و دچار اختلالات تمرکزی خواهند شد. حالا که از نشانه‌های افسردگی آگاه شدید، بهتر است که راهکارهای آن را نیز بررسی کنیم. ایجاد یک پیوند عاطفی محکم و سالم تا حد بسیاری زیادی به بهبود افسردگی در کودکان کمک می‌کند.

ترغیب کردن کودک به ابراز احساسات درونی نیز در این زمینه بسیار تاثیرگذار است. در این شرایط از تشویق و تحسین کودک در مواقع ضروری نیز غافل نشوید. به عنوان مثال پاداش برای تقویت رفتارهای مطلوب کودک، می‌تواند خرید اسباب بازی دخترانه یا پسرانه باشد. با توجه به اینکه کودکان به انواع اسباب بازی علاقه زیادی دارند، این گزینه به عنوان هدیه آنها را بسیار خوشحال خواهد کرد. در پایان بهتر است بدانید برای داشتن فرزندانی شاد، سالم و پرانرژی، باید به تمامی ابعاد زندگی او توجه کرده و تربیت او را به روشی صحیح انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *