اسباب بازی, مجله ی کودک

اسباب بازی مناسب کودکان اوتیسم

اسباب بازی مناسب کودکان اوتیسم

اگر تصمیم دارید اسباب بازی مناسب کودکان اوتیسم را تهیه کنید تا پایان مطالب فروشگاه اسباب فروشی آنلاین شازده کوچولو همراه شوید. همانطور که می‌دانیم اسباب بازی علاوه بر ایجاد سرگرمی نقش مهمی در روان کودک دارد. اسباب بازی ها باید متناسب با سن و روحیات و شرایط هر کودک خریداری شود. به عنوان مثال اسباب بازی مناسب کودکان اوتیسم دارای تفاوت هایی با وسایل بازی بچه های معمولی است. چرا که آنها نیازی های ویژه ای نسبت به کودکان عادی خواهند داشت. اغلب دیده می‌شود که کودکان اوتیسم با وسایلی سرگرم می‌شوند که کودکان دیگر به آنها توجه و علاقه ای نشان نمی‌دهند.

 بازی کردن به تنهایی و به صورت انفرادی یکی از علاقمندی های بچه هایی با این ویژگی است. این دسته از کودکان با وارد شدن به بازی های گروهی سریعا دچار مشکل شده و معمولا صحنه بازی را ترک می‌کنند. به طور کلی کودکان اوتیسم علاقه چندانی به بازی و سرگرمی های جدید و متنوع نشان نمی‌دهند. آنها به دوست دارند که مدام در حالت ثبات و عدم تغییر پذیری قرار گیرند که این خصوصیت بر انتخاب اسباب بازی های آنها نیز تأثیرگذار خواهد بود.

کودکان اوتیسم چه ویژگی هایی دارند

یکی از اختلالات شایعی که در برخی از کودکان دیده می‌شود، اوتیسم می‌باشد. آنها در رشد مغزی دچار مشکل شده و در تعاملات اجتماعی بسیار ضعیف عمل می‌کنند. والدینی که فرزندان اوتیسم دارند در همان سال نخست از زندگیشان آن را متوجه خواهند شد. چرا که رفتارهای غیرعادی در آنها قابل تشخیص است. در ادامه برای درک بیشتر ویژگی های این دسته از کودکان را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

ویژگی کودکان اوتیسم

ویژگی کودکان اوتیسم

اختلالات ارتباطی و تعاملات جمعی

کودکان اوتیسم در ارتباطات اجتماعی خود دچار مشکل می‌شوند و رفتارهای غیرعادی و غیرمعمول را نیز از خود بروز می‌دهند. آنها قادر نیستند ارتباطات خود اعم از کلامی، چشمی و احساسی با دیگران را به نحوی صحیح برقرار کنند. به عنوان مثال در هنگام ارتباط با دیگر افراد به نظر می‌رسد به فرد گوینده گوش نکرده یا به سمت او نگاه نمی‌کند. علاوه بر این به صحبت های والدین یا اطرافیانش هیچ واکنشی نشان نمی‌دهد. کندی واکنش در هنگام صدا زدن نام کودک یکی از نشانه هایی است که معمولا تمامی این دسته از کودکان دارند.

اختلالات تعاملی و ارتباطی کودکان اوتیسم

اختلالات تعاملی و ارتباطی کودکان اوتیسم

 همچنین در زمان گفتگو با کودکان اوتیسم هیچ مکالمه ای از آنها دریافت نخواهد شد. والدین این فرزندان به سختی می‌توانند علائق او را شناسایی کنند چرا آنها نمی‌توانند احساساتی مانند لذت یا هیجانات را از خود بروز دهند. از دیگر ویژگی های ارتباطی این کودکان ناتمام ماندن مکالماتشان است. در نقطه مقابل نیز بحث مورد علاقه خود را بدون توجه به اطرافیان ادامه داده و عکس العمل دیگران نیز برایش اهمیتی نخواهد داشت. اگر در هنگام صحبت کردن کودکان اوتیسم به آنها دقت کنید، عدم تناسب حالات چهره و حرکات بدن را در او مشاهده خواهید کرد.

اختلالات تکلمی و زبانی

پیش از اینکه به معرفی اسباب بازی مناسب کودکان اوتیسم بپردازیم، باید یکی از نشانه های این کودکان که در ارتباط با مشکلات کلامی آنها می‌باشد را بررسی کنیم. در نظر داشته باشید که از رشد کلامی، کودکان مبتلا به اوتیسم به کندی پیشرفت داشته و دچار تاخیر می‌باشد. یک کودک عادی به طور طبیعی با رشد سنی قدرت تکلم او نیز تغییر کرده و بهبود می‌یابد. او در سنین یک سال به بالا می‌تواند کلمات را ادا کرده و به مرور زمان دایره آن را گسترش دهد. اما در این دسته از کودکان یا قدرت تکلم وجود ندارد و یا به صورت طوطی وار کلمات گفته می‌شوند.

اختلالات تکملی و زبانی در کودکان اوتیسم

اختلالات تکملی و زبانی در کودکان اوتیسم

واکنش بیش از حد به عوامل محیطی

یکی از مهم ترین ویژگی های کودکان اوتیسم حساسیت آنها به صدا است. این دسته از کودکان به محرکات پیرامون زندگی خود واکنش های بالایی نشان می‌دهند. به طور مثال با شنیدن صدای بالای تلویزیون، تلفن و حتی صداهای بیرون منزل عصبی شده و حالت تدافعی پیدا می‌کند. والدین فرزندان اوتیسمی باید سعی کنند تا محیطی آرام و به دور از تنش را برای آنها فراهم نمایند. در نظر داشته باشید که اسباب بازی های پرسرو صدا و دارای هیجان را برای این کودکان خریداری نکنید. در عوض با خرید خرس در سایز و رنگ دلخواه او می‌توانید آرامش را به فرزند خود هدیه دهید. این نوع عروسک ها با داشتن جنسی نرم و لطیف و نگاهی دوست داشتنی مناسب روحیات کودکان اوتیسم می‌باشد. اگر فرزند اوتیسم شما دختر است عروسک خرس با پیراهن به همراه پاپیونی بر سر جز بهترین گزینه های انتخابی برای او محسوب می‌شود.

خرید خرس بزرگ اورجینال

خرس آبرنگی

اختلالات جسمی و حرکتی

علاوه بر مشکلات که در مطالبی قبلی بیان کردیم مشکلات جسمی مربوط به روده و معده نیز در این دسته از کودکان مشاهده می‌شود. بیشتر کودکان اوتیسمی دارای مشکلاتی مانند التهابات روده و یا حتی اسهال و یبوست می باشند. آنها در دستگاه گوارش خود دچار مشکل شده و بی قراری ها و ناراحتی ها او را دو چندان خواهد کرد. به موازات این مشکلات جسمی کودک کم طاقت شده و رفتارهای تهاجمی و غیر قابل پیش بینی از خود نشان می‌دهد. والدین برای کاهش این نشانه ها باید مشکلات جسمی کودک را برطرف نمایند و توجه ای ویژه به آن داشته باشند.

اسهال در کودکان اوتیسم

اسهال در کودکان اوتیسم

اسباب بازی های اوتیسم کودکان

اگر بخواهیم به اسباب بازی مناسب کودکان اوتیسم اشاره ای داشته باشیم، بازی های ثابت و بدون تغییر در اولویت قرار دارند. این دسته از کودکان به تغییر علاقه ای نشان نمی‌دهند و دوست دارند تا بر روی یک حرکت تمرکز کرده و همان را بر روی وسایل خود اجرا کنند. در ادامه تمامی اسباب بازی های مناسب با روحیات کودکان اوتیسم را معرفی می‌کنیم:

فیجت ها

 یکی از اسباب بازی‌های مناسب برای اوتیسمی ها فیجت هایی به شکل اسفنجی هستند. این اسباب بازی بافتی نرم و انعطاف پذیر داشته و به راحتی در دستان کودک قرار می‌گیرد. پس این وسیله بازی را برای کودک خود تهیه کرده تا ناآرامی ها و استرس های او را کاهش دهید. تحقیقات  روانشناسی نشان می‌دهد که اضطراب های درونی کودکان اوتیسم در ارتباط با این بازی به حداقل می‌رسد. لیزلیزک، اسلایم و خمیرهای بازی همه گزینه های مناسب برای برقراری آرامش درونی این نوع کودکان است.

اسباب بازی فیجت

اسباب بازی فیجت

اسباب بازی های حسی

با توجه به ویژگی بی‌قراری کودکان اوتیسم اسباب بازی هایی که حس لامسه او را تقویت می‌کند، گزینه ای مناسب خواهد بود. عروسک هایی که جنس پولیشی دارند شامل عروسک میکروب، عروسک نخود فرنگی، خرس شالگردن دار و بسیاری دیگر به تقویت حس لامسه آنها کمک می‌کند. عروسک آغوش نیز گزینه مناسبی هستند که با دیدن بغل گرفتن دو عروسک به کودک حس امنیت و آرامش می‌بخشد. اگر فرزند اوتیسمی دارید که به عروسک های بزرگ علاقه دارد، بهتر است عروسک سالیوان ۱۶۰ سانتی را به او هدیه بدهید. رنگ آبی و زیبای سالیوان نیز اضطراب ها و بی قراری های او را برطرف خواهد کرد.

عروسک لوبیا زیپ دار

عروسک لوبیا زیپدار اورجینال

 سعی کنید در هنگام انتخاب اسباب بازی برای کودکان اوتیسم به رنگ آن نیز توجه داشته باشید. رنگ های تند و آتشین نا آرامی ها آن و را تشدید خواهد کرد. عروسک های بالشتی نیز علاوه بر سرگرم کردن کودک می‌تواند به عنوان یک بالشت برای او استفاده شود. کودک با قرار دادن آن در زیر سرش به حس امنیت رسیده و در نهایت آرام می‌شود. عروسک هویج بالشتی یک نمونه از اسباب بازی مناسب کودکان اوتیسم است.

اسباب بازی های موزیکال

مزیت خریداری این نوع اسباب بازی برای کودکان اوتیسم این است که محدودیت جنسی ندارد. والدین می‌توانند برای خرید اسباب بازی پسرانه نیز این گزینه را در نظر بگیرند. به طور کلی اسباب‌بازی‌ های موزیکال برای کودکان اوتیسمی تاثیرات درمانی و آرام بخشی دارند. اسباب بازی موبایل موزیکال در لیست این نوع اسباب بازی قرار می‌گیرند. اسباب بازی زنبور موزیکال، اسباب اردک موزیکال، اسباب بازی کفشدوزک موزیکال و اسباب بازی اردک رقاص نیز برای کودکانی که به حیوانات علاقمندند گزینه ایده آل محسوب می‌شود. لازم به ذکر است هر کودک اوتیسمی علاوه بر ویژگی های جمعی دارای خصوصیت های فردی نیز می‌باشد. بنابراین در هنگام انتخاب اسباب بازی برای کودکان اوتیسم، نیازها، علائق فردی و سن آنها را نیز در نظر بگیرید. ایمن بودن و دوام اسباب بازی نیز جز مواردی است که والدین باید مورد توجه قرار دهند تا خطری آنها را تهدید نکند.

اسباب بازی اردک موزیکال 2

اسباب بازی اردک موزیکال 2

اسباب بازی های ساخت و سازی

این دسته از وسایل بازی جز اسباب بازی مناسب کودکان اوتیسم قرار دارد. مزیت استفاده از اسباب بازی ساختنی، نداشتن محدودیت جنیستی و سنی است. این نوع وسایل بازی با چندین و سوار کردن قطعات بر روی یکدیگر ساخته می‌شوند. افزایش صبر و بالا بردن قدرت تمرکز یکی از ویژگی های مهم این اسباب بازی برای فرزندان اوتیسم است. برای مشاهده نتایج بیشتر بهتر است که خودتان نیز در هنگام بازی با این وسایل با کودک همراه شوید. انواع لگو، آجرهایی با جنس پلاستیک و پازل های فومی، کاغذی و چوبی در این لیست قرار دارند.

لگو چمدانی

لگو چمدانی

اسباب بازی های تزیینی و وانمودی

اگر تصمیم دارید به اسباب بازی های فرزند اوتیسم خود تنوعی بدهید، می‌توانید این دسته از اسباب بازی ها را به اتاق او اضافه کنید. به طور کلی اسباب‌بازی‌های وانمودی به رشد مهارت‌های اجتماعی، مهارت‌های ارتباطی و قوه تخیلات کودک کمک زیادی خواهد کرد. خرید عروسک باربی نیز جز گزینه های پیشنهادی و مناسب برای دختران اوتیسمی می‌باشد. با در نظر گرفتن روحیه لطیف کودکان دختر عروسک های باربی بسیاری از نیازهای عاطفی و روحی آنها را تامین می‌کند. داشتن یک پک آرایشی و چندین دست لباس در رنگ و طرح های مختلف باعث می‌شود این اسباب بازی او را برای سالها سرگرم نگه دارد. چرا که یکی از ویژگی های کودکان اوتیسمی تمرکز بر یک بازی یا اسباب بازی می‌باشد.

عروسک باربی دوچرخه سوار

خرید عروسک باربی

بازیهای موثر برای کودکان اوتیسم

علاوه بر اسباب بازی مناسب کودکان اوتیسم بازی های متنوعی را می‌توان در برنامه روزانه آنها گنجاند. فعالیت های بدنی این دسته کودکان را می‌توان با بازی ها جهت دار کرد. پیش از هر اقدامی باید دریابید که کودک شما به بازی های جمعی علاقه دارد یا فردی. برای آشنایی بیشتر لیستی از این بازی ها را عنوان می‌کنیم:

قایم باشک

این بازی جز فعالیت های بسیار مناسب برای کودکان مبتلا به اوتیسم است. حتما برای مدت زمانی کوتاه قایم باشک را در لیست بازی های روزانه او قرار دهید چرا که  هیچ‌وقت کودک اوتیسمی از آن خسته نخواهد شد. می‌توانید از گوشه و کنار خانه و کمدها هم برای قایم‌موشک کمک بگیرید. با این کار علاوه بر ایجاد سرگرمی هیجانات و نام آرامی های فرزند را تحت کنترل در می‌آورید. برای تنوع در بازی بهتر است به صورت نوبتی چشم گذاشته و یکدیگر را پیدا کنید. گاهی لازم است که عمدا خود را در معرض دید کودک قرار داده تا لذت پیروزی و موفقیت را نیز تجربه کند. با این روش اعتماد به نفس کودک هم بالا خواهد رفت.

بازی قایم باشک

بازی قایم باشک

آب بازی

گاهی یک وان آب را پر کرده و کودک را با نظارت خود در آن قرار دهید. می‌توانید چند اسباب بازی آبی را برای جذابیت بیشتر درون آب بگذارید. یا اینکه با کمک فرزندتان یک قایق کوچک کاغذی درست کرده و آن را در آب شناور کنید. خواندن آواز و شعرهای کودکانه به همراه بازی در وان آب برای او بسیار لذتبخش خواهد بود.

دوچرخه سواری

در ابتدای کار بهتر است یک سه چرخه برای او تهیه کنید. زمانی را در فضای باز و مطمئن برای بازی او در نظر بگیرید. حتما او را در مراحل مختلف بازی با چرخ همراهی نمایید. وجود شما برای کودک اوتیسمی دلگرم کننده و آرامش بخش است. در صورت موفقیت در این بازی او را تحسین و تشویق کنید. علاوه بر تشویق کلامی می‌توانید یک هدیه برایش خریداری نمایید. خرید اسباب بازی دخترانه مانند انواع عروسک برای فرزندان اوتیسم دختر یک پاداش دوست داشتنی خواهد بود.

خرید سینک اسباب بازی دخترانه

خرید سینک اسباب بازی دخترانه

جمع بندی نهایی

همانطور که در مطالب بالا بیان کردیم اوتیسم یک اختلال رشدی است که کارکردهای اجتماعی و ارتباطی کودک را تحت تاثیر قرار می‌دهد. کودکان اوتیسمی غالبا رفتارهای تکراری و محدود شده ای را انجام می‌دهند. با توجه به اینکه مطالب امروز راجع به اسباب بازی مناسب کودکان اوتیسم بود تعریف اوتیسم، نشانه‌ها و کنترل آنها از طریق بازی و در نهایت اسباب بازی های مناسب را به صورت کامل و جامع بیان کردیم.  اگر به دنبال اسباب بازی مناسب برای اینگونه کودکان هستید، بهتر است از اسباب بازی با کیفیت بالا استفاده کنید. برای دسترسی به این اسباب بازی ها از طریق بخش ارتباط با ما از مشاوره فروشگاه اسباب بازی فروشی آنلاین شازده کوچولو استفاده کنید. در صورتی که شما نیز اسباب بازی مناسب کودکان اوتیسم را تجربه کردید در بخش کامنت‌های این پست با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *